Adopcja psa ze schroniska - o czym musisz wiedzieć?

2020-11-06
Adopcja psa ze schroniska - o czym musisz wiedzieć?

Psy ze schroniska czasem przez długie tygodnie, miesiące i lata czekają na ten moment, w którym na zawsze opuszczą nieprzytulną klatkę i u boku swojego nowego opiekuna pojadą do kochającego domu. Warto pamiętać, że psy ze schronisk najczęściej są po przykrych przejściach, przez co ich zaufanie do człowieka może być ograniczone. Psy z adopcji są niesamowicie wierne i - jeśli tylko uda im się pokonać traumy z przeszłości - bezgranicznie oddane swojemu opiekunowi. Za szansę lepszego życia dziękują dozgonną miłością. Po stronie przyszłego opiekuna jest jednak sporo obowiązków, ponieważ pod swój dach bierze żywą i wrażliwą istotę.

Jak przygotować się do adopcji psa?

Adopcja psa to poważna decyzja i należy o tym pamiętać. Szczęśliwie minęły już czasy, kiedy można było adoptować zwierzaka bez najmniejszego zaangażowania, nie wykazując nawet, jakie warunki będzie miał w nowym domu. Obecnie pracownicy schronisk zwracają uwagę na to, do jakiego miejsca trafiają psy. I na szczęście starają się znajdować schroniskowym psiakom jak najlepsze domy. Co warto przemyśleć, zanim zaprosisz do swojego domu psa ze schroniska?

  • Czy to pewna decyzja? Jeśli planujesz wzięcie czworonoga ze schroniska tylko na próbę, by zobaczyć, czy jesteś w stanie mieszkać z psem - odpuść na starcie. Psy ze schronisk są ogromnie wrażliwe, często przestraszone i wycofane. Potrzebują domów z pełną akceptacją. Ich oddanie z powrotem do schroniska może sprawić, że już nigdy nie zaufają żadnemu człowiekowi.
  • Czy masz odpowiednie warunki, by adoptować psa? Chodzi tu przede wszystkim o czas, który możesz poświęcić psu. Zwierzak musi regularnie chodzić na spacery, a w domu mieć miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie - najczęściej obok Ciebie.
  • Czy reszta domowników podziela Twoją decyzję o adopcji? Zwróć uwagę na to, czy wszyscy wiedzą, co niesie ze sobą adopcja psów ze schronisk. Jeśli ktokolwiek w rodzinie ma wątpliwości, warto to jeszcze przedyskutować. Zwróć również uwagę na ewentualne alergie domowników - czy nie będą one przeszkodą w wychowaniu psa?

Wymagania przed adopcją zwierzaka

Zanim adoptujesz psa sprawdź lokalne ogłoszenia ze schronisk. Zastanów się, do którego schroniska chcesz pójść, by znaleźć swojego psiego przyjaciela. Najprawdopodobniej odwiedzisz to miejsce kilka razy, zanim wrócisz z niego w towarzystwie psa. 

Pies ze schroniska wymaga szczególnej opieki i stabilizacji. Zmiany często są dla niego stresujące, dlatego część schronisk wymaga, by przyszły opiekun posiadał mieszkanie własnościowe. Ogranicza to ryzyko, że właściciel wynajmowanego mieszkania nie pozwoli na to, by zamieszkał w nim pies. Musisz być także osobą dorosłą i podczas podpisywania umowy adopcyjnej mieć przy sobie dowód osobisty. Nastaw się również na to, że przyszłe miejsce zamieszkania psa zostanie sprawdzone przez schronisko - służą temu wizyty przedadopcyjne. Dzięki temu pracownicy schronisk wiedzą na pewno, że zwierzęta trafiają do właściwych osób. 

 

Procedury adopcyjne - najważniejsze punkty

Proces adopcji psa może się nieco różnić w zależności od tego, w jakim schronisku będziemy go przechodzić. Każde miasto może mieć swój model wydawania zwierząt do adopcji, jednak adopcję łączy kilka punktów wspólnych:

1. Wizyta w schronisku - wśród mieszkających tam psów wybierasz tego, który ma z Tobą zamieszkać. Warto się tu sugerować podpowiedziami pracowników i wolontariuszy schronisk, ponieważ pomogą dobrać psa do Ciebie i trybu, w jakim żyjesz. Możesz wybrać szczeniaka, czasem i one trafiają do schronisk. Być może zależy Ci na określonej rasie. Pamiętaj jednak, że do schronisk trafiają często psy w typie określonej rasy. Oznacza to, że nie mają rodowodów i choć wyglądem przypominają daną rasę, realnie nie są jej przedstawicielami. 

2. Wizyta przedadopcyjna - psy ze schronisk wymagają szczególnej opieki, dlatego na pewno zanim dojdzie do adopcji, odwiedzi Cię pracownik przytuliska. Zweryfikuje, jak wygląda miejsce, w którym pies miałby zamieszkać i z pewnością jego opinia na temat Twojego mieszkania i rozmowy z Tobą będzie bardzo istotna. Jeśli masz już inne psy lub koty - koniecznie powiedz o tym osobie, która wykonuje wizytę przedadopcyjną. 

3. Podpisanie umowy adopcyjnej. Bardzo ważny moment adopcji. Dopiero po podpisaniu dokumentu pies trafia pod Twoją opiekę. 

4. Przekazanie psa - psiak trafia pod nasze skrzydła i możemy zabrać go do siebie. To początek nowej, wspólnej drogi. 

 

jak przygotować się do adopcji psa

Jak ułatwić adopciakowi aklimatyzację w nowym miejscu?

Większość schroniskowych psów bardzo mocno przywiązuje się do ludzi, z którymi zamieszka. Trzeba jednak zachować sporo cierpliwości do tych zwierząt, które potrzebują na to więcej czasu. Psy z adopcji wymagają zrozumienia, spokoju i akceptacji. Czasem to psy wcześniej skrzywdzone. Pamiętaj, żeby okazywać nowemu pupilowi dużo zrozumienia i nie reagować na nic ani agresją, ani zniecierpliwieniem. Warto na początek wziąć kilka dni wolnego z pracy, by wspólnie przejść przez proces aklimatyzacji. W mieszkaniu na psy schroniskowe powinna czekać wyprawka, w której ważne jest legowisko. Jeśli w Twoim mieszkaniu są już inne psy lub koty - przeprowadź spokojnie proces ich zapoznawania się. 

Jeśli masz za sobą pozytywny proces adopcji i nowego członka rodziny w mieszkaniu - gratulacje! Twoja decyzja sprawiła, że dla jakiejś wrażliwej istoty zmienił się cały świat, a Twój dom będzie wypełniony psią radością. Niech merdający ogon i wdzięczne spojrzenie będzie Twoją nagrodą przez całą wspólną drogę przez wychowanie!

 

Przeczytaj również:

Potrzeby żywieniowe pupila - jak często i czym karmić szczeniaka?

Psy dla początkujących opiekunów - znajdź swojego przyjaciela wśród wspaniałych ras

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixelpixel