Bokser - opis i charakterystyka rasy

2020-07-11
Bokser - opis i charakterystyka rasy
Boksera ciężko określić jednym słowem, ponieważ to pies, który charakteryzuje się tak dużą liczbą cech i umiejętności, że warto poświęcić mu więcej uwagi. Z jednej strony to mocno zbudowany pies, który ma zdecydowany charakter. Poradzi sobie jako pies stróżujący i z pewnością będzie umiał stanąć w obronie swojego opiekuna. Z drugiej jednak strony to przyjazny kumpel, który znajdzie wspólny język nie tylko z dorosłymi, ale również z dziećmi. Bokser jest w dodatku bardzo zdolny. Dlatego coraz częściej staje się towarzyszem człowieka.

Spis treści

Charakter i osobowość

Boksery to psy wyważone, które jednak potrafią mieć swoje zdanie. Niezwykle szybko, łatwo i chętnie się uczą, dlatego trzeba dbać o to, by miały wystarczająco dużo rozrywek intelektualnych. Leniuchowanie zdecydowanie nie należy do ulubionych czynności psów tej rasy.

Wychowanie bokserów

Bokserki szczeniaki to urocze maluchy o hipnotyzującym spojrzeniu, które są w stanie rozkochać w sobie nawet najtwardszych. Jednak czy nie jest to mylne wrażenie i czy łatwo sobie poradzić z dorosłymi bokserami? Przede wszystkim należy pamiętać o ich potrzebach i usposobieniu. Boksery są bardzo odważne, śmiałe, mało w nich strachu. Idealnie nadają się na stróżów i będą przy tym w pełni oddane swojemu opiekunowi. Jeśli jednak otrzymają od niego sygnał, że wszystko jest w porządku - zmieniają się w urocze i potulne zwierzaki do towarzystwa.


Duża dawka ruchu

Młode boksery mają sporo energii i trzeba im zapewnić wystarczającą dawkę ruchu. Bardzo chętnie się uczą, dlatego podczas spacerów warto wykorzystać ich predyspozycje do nauki nowych zabaw i sztuczek. Boksery sprawdzą się także jako psy sportowe. Są ufne wobec swoich opiekunów i bez żadnych obaw słuchają poleceń. Będą zatem doskonałymi zawodnikami na różnego rodzaju konkursach.

Czy bokser często szczeka?

Boksery nie należą do psów, które zbyt ekspresyjnie okazują swój nastrój. Niezbyt często szczekają i jeśli już ma to miejsce - warto sprawdzić, co je do tego zmobilizowało. Nie powinny jednak dziwić inne dźwięki wydawane przez te psy - w wyjątkowo zrozumiały sposób potrafią sygnalizować swoje potrzeby i okazywać, że dokuczają im jakieś dolegliwości. Boksery to także psy, które bardzo potrzebują pieszczot i zazwyczaj domagają się ich dość natrętnie. Są bardzo czułe wobec domowników, ale także wrażliwe na hałasy i krzyki. Źle będą czuły się w domach, gdzie nie mogą zaznać potrzebnego im spokoju.

Warto zwrócić uwagę na to, że boksery nie wykazują agresji, jeśli nie mają ku temu powodu. Jednak jeśli spotkają się dwa psy tej samej rasy - trzeba ich szczególnie pilnować. Czasem są wobec siebie niezbyt przyjazne. Oczywiście nie jest to regułą i zależy od psa, jednak większość bokserów samców początkowo okazuje swoim pobratymcom brak sympatii.

Boksery powinny mieszkać ze swoimi opiekunami, ponieważ ich krótka, przylegająca do ciała sierść nie stanowi wystarczającej ochrony przed zimnem. Wobec tego nie nadają się do mieszkania w kojcu.


Bokser a dzieci

Choć może się to wydawać zadziwiające, bokser - mimo swojego zdecydowanego charakteru i silnej budowy ciała - jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. W zabawie z nimi bokser wykazuje się ponadprzeciętną wyrozumiałością i opiekuńczością. Z jednej strony jest dla nich fantastycznym obrońcą, z drugiej - podobnym im stworzeniem z duszą malucha, który cały swój temperament angażuje w psoty i zabawę.

Co ciekawe, bokser na tyle kocha dzieci i zabawy z nimi, że nie przeszkadzają mu nawet najbardziej dokuczliwe ich próby zwrócenia na siebie uwagi. Bokser - nawet w podeszłym wieku - nie da po sobie poznać, że jest zniecierpliwiony. Oczywiście nie zwalnia to dorosłych z bacznej obserwacji wspólnych - psich i dziecięcych zabaw.
Bokser jest coraz częściej traktowany jako pies rodzinny. Podczas poszukiwania pupila, zdecydowanie warto wziąć tę rasę pod uwagę.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

ZALETY WADY
Cierpliwy i wyrozumiały; Czasem wykazuje agresję wobec innego psa tej samej rasy;
Sprawdza się jako pies obronny i stróżujący; Ma predyspozycje do chorób stawów i serca;
Czuły i ufny; Potrzebuje dużo ruchu;
• Bardzo wierny i oddany opiekunowi; Większość psów tej rasy gubi sierść przez cały rok.
• Jest doskonałym towarzyszem dla dzieci.  
   

Zdrowie boksera

Bokser zmaga się z kilkoma chorobami, które są typowe dla rasy. Należą do nich m.in. choroby stawów. Mogą się one deformować, a także ulegać dysplazji, artozie i spondylozie. Często się zdarza, że bokser choruje także na nowotwory. Miewa problemy z sercem. Często jest to - niestety - spowodowane rosnącą popularnością rasy. Nieuczciwi hodowcy dla własnego zysku decydują się na hodowlę tych psów, nie dbając o odpowiednie skojarzenia poszczególnych osobników i w ten sposób powielają choroby. Kluczowe jest to, by decydować się na kupno boksera wyłącznie w sprawdzonej, dobrej hodowli. Przed zakupem oczywiście należy sprawdzić wszystkie badania rodziców pupila. W ten sposób można się uchronić przez zakupem szczeniaka, który będzie chorował i cierpiał, a tym samym przyczynić się do ograniczenia niebezpiecznego biznesu nieodpowiedzialnych hodowców.

Poza wymienionymi chorobami, warto także zwrócić uwagę na kufę boksera. Jest ona znacznie skrócona, dlatego pies bokser powinien być chroniony przed przegrzaniem. W ciepłe, słoneczne dni na spacery najlepiej zabierać go wczesnym rankiem i późnym popołudniem, pamiętać o wzięciu ze sobą bidonu z wodą i ograniczyć ilość ruchu i
treningów.

Ile żyje bokser?

Przeciętna długość życia psów tej rasy to 10-12 lat.

Żywienie - czym karmić psa rasy bokser?

Bokser, tak jak inne psy, wymaga żywienia, którego głównym składnikiem jest mięso. Stojąc przed wyborem karmy należy mieć na uwadze, żeby mięso było w składzie na pierwszym miejscu. Warto również unikać zbóż i zbędnych wypełniaczy. Bokser może jeść karmę mokrą lub suchą, w zależności od tego, która smakuje mu bardziej. Karma sucha dodatkowo pomoże w ścieraniu kamienia nazębnego, który prędzej czy później pojawia się u większości psów.

Alternatywą dla mokrej i suchej karmy jest dieta BARF, czyli gotowe posiłki, które głównie opierają się na surowym mięsie. Jest bardzo dobrze tolerowana przez psy tej rasy. Warto jednak wcześniej zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, a także właściciela hodowli, z której pies pochodzi. Ma on doświadczenie w żywieniu tych psów i często może służyć cenną radą.

najlepsza karma dla boksera

Suplementy

Bokser ma tendencję do dysplazji stawów, więc warto się również rozejrzeć za suplementami, które pomogą mu utrzymać je dłużej w dobrej kondycji. Jedną z najważniejszych rzeczy w psiej diecie jest także stały dostęp do miski pełnej świeżej, czystej i chłodnej wody.

Pielęgnacja

Bokser to pies łatwy w utrzymaniu i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy odpowiednio dbać o jego dietę, by zachować u niego zdrową i lśniącą sierść. Psy rasy bokser nie są szczególnymi brudasami, więc kąpiel kilka razy do roku z pewnością będzie całkowicie wystarczająca. Ich sierść jest bardzo krótka, mocno przylega do ciała, nie ma konieczności często jej wyczesywać.

Czy bokser gubi sierść?

Jest to niestety dość uciążliwa cecha tego psa, ale najczęściej gubi on sierść przez okrągły rok. U większości ras występują okresy wzmożonego linienia, w przypadku boksera ciężko je zaobserwować. Sierść ma także kształt małych igiełek, dlatego potrafi wbijać się w materiałowe meble lub dywany. Częste odkurzanie z pewnością będzie przy tej rasie konieczne.

Obcinanie pazurów

Psy zazwyczaj ścierają pazury samodzielnie, chodząc po twardym podłożu, zwłaszcza po asfalcie, chodnikach, płytach kamiennych. Jeśli jednak psy większość czasu spędzają na spacerach po miękkim gruncie, np. po trawie, pazury mogą rosnąć zbyt długie, ponieważ nie mają warunków do skutecznego ścierania się. Wówczas należy psu pomóc i takie pazury skrócić, by nie doprowadzić do ich przerostu. Może w tym pomóc weterynarz.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Samodzielne obcinanie pazurów psa - poradnik krok po kroku


Historia i wzorzec rasy

Historia boksera sięga czasów starożytnych, ponieważ jego przodkami są molosy - psy, które zamieszkiwały starożytną Grecję, Półwysep Bałkański i Iberyjski, a także Tybet. Psy te miały mocną, muskularną budowę ciała, szeroki i krótki pysk, a oprócz tego - ogromną siłę. Nic więc dziwnego, że były wykorzystywane do polowań. Były skuteczne wobec dużych i silnych zwierząt. Ze względu na swoją budowę nadawały się również do walki i rzeczywiście były traktowane jako psy bojowe. Z tej ich umiejętności korzystano zwłaszcza w Imperium Rzymskim, walczyły tam na arenach zarówno z innymi psami, jak i dzikimi zwierzętami.

O współczesnych bokserach można powiedzieć, że to psy wywodzące się z Niemiec. Są krzyżówką dwóch innych, podobnych ras - brabantczyka i bullenbeisera. To właśnie tak urodził się Lechners Box, a następnie suczka Meta von der Passage - pierwszy bokser. Jeśli pupil pochodzi z profesjonalnej hodowli, w jego rodowodzie z pewnością znajdzie się jej imię. Natomiast pierwszy wystawowy bokser to Muhlbauers Flocki, który pojawił się na wystawie w Monachium pod koniec XIX wieku.

Wygląd boksera według FCI

Psy tej rasy są na tyle charakterystyczne, że ciężko ich nie rozpoznać. Wyróżnia je duża, kanciasta głowa, a także szeroka i mocna kufa. Dość oryginalną minę boksery zawdzięczają przodozgryzowi. Psy mają wówczas dolną szczękę wysuniętą przed górną. Umaszczenie jest żółte lub pręgowane, w przypadku tego drugiego kolory mogą być również ciemniejsze: rudo-brązowe, brązowo-czerwone. Dopuszczalne jest również białe umaszczenie, choć rzeczywiście białe psy tej rasy są rzadko spotykane. Nie bez znaczenia jest także kolor pręgów. Powinny się zdecydowanie odróżniać od reszty ciała.

Jeśli wziąć pod uwagę najbardziej muskularne psy, to wśród nich z pewnością znajdzie się bokser. Pies tej rasy ma bardzo mocną budowę i gładką sierść, która ściśle przylega do ciała. Całość wyglądu boksera dopełniają duże, ciemne oczy i uszy zwisające w stronę polików. Te ostatnie również są dość charakterystyczne i generują dość sporą ilość śliny.

Ciekawostki o rasie

Boksery to psy, które swoją budową budzą spory respekt. Jednak zdecydowanie drzemie w nich potulne i przyjazne usposobienie, które okazują członkom swojej rodziny. Co ciekawe, te umięśnione psy potrafią domagać się pieszczot równie natrętnie, jak niektóre koty.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel