Boston terrier - amerykański gentleman pełen energii

2022-07-26
Boston terrier - amerykański gentleman pełen energii

Boston terrier, znany także jako bostończyk, to w istocie niezupełnie terrier, ale mały molos. To piesek pełen sprzeczności: został stworzony z myślą o walkach psów, a szybko stał się popularnym psem rodzinnym, choć nie ma predyspozycji do sportu, potrzebuje sporo aktywności. Boston teriery doskonale wyczuwają nasze emocje, są znane z zaskakującej empatii i życzliwości. Same potrzebują bardzo dużo uwagi i miłości. Najchętniej będą z opiekunem spędzać każdą wolną chwilę, co w przypadku tych uroczych psiaków jest stosunkowo proste – chętnie będą z Tobą podróżować i dobrze odnajdują się w nowych sytuacjach. Czułe, a jednocześnie energiczne i zadziorne – takie właśnie są bostończyki. Czy jeden z nich skradnie i Twoje serce?

Spis treści

Historia boston terierów

Bostończyki są jednymi z niewielu amerykańskich ras psów. Ich historia zaczyna się w latach 70. XIX w. w Bostonie. Początkowo nikt nie zamierzał stworzyć nowej rasy. W tym czasie popularne były walki psów – bostończyki powstały podczas próby udoskonalenia psów do walk. Do przodków boston terierów należą głównie buldog angielski (choć ówczesne buldogi znacznie różniły się od dzisiejszych) i wymarłe już białe teriery angielskie. Z czasem zaczęto krzyżować je z buldogami francuskimi i bostończyki powoli zaczęły pojawiać się w domach w charakterze domowych pupili.

Pierwszy klub miłośników bostończyków powstał w 1891 roku, a w 1893 roku rasa została uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny.

Niedługo później walki psów zostały zakazane w USA. Boston terrier zaczął być doceniany jako pies rodzinny. Bardzo szybko dobył popularność w całym kraju – przez lata był jednym z najczęściej spotykanych psów w amerykańskich domach. W 1979 roku stał się oficjalną maskotką stanu Massachusetts, a wcześniej, w 1922 r., maskotką Uniwersytetu Bostońskiego.

W Europie bostończyki nigdy nie zdobyły aż tak dużej sławy, od lat pozostają w cieniu swoich kuzynów, buldogów francuskich. Mają jednak swoich wiernych wielbicieli – bez problemu znajdziesz w naszym kraju dobrą hodowlę.

szczeniak bostończyka

Charakter bostończyków

Bostończyki są zaskakująco energiczne i żywiołowe – wszędzie ich pełno i uwielbiają zabawę. Jednocześnie dość szybko się nudzą i lubią różnorodność zajęć. Natura nie obdarzyła ich budową pasującą do temperamentu, dlatego, choć kochają aktywność, dość szybko się męczą.

Potrzebują wyzwań, z którymi mogłyby się zmierzyć. Są niesamowicie bystre i do szczęścia potrzebują nie tylko fizycznego zmęczenia, ale też wysiłku intelektualnego. Świetnie sprawdzają się w agility, rally-o, czy dog dancing.

Bostończyki źle znoszą samotność. Potrzebują dużo uwagi i czasu opiekuna. Twój pies będzie chciał spędzać z Tobą każdą chwilę. Dobrze odnajduje się w towarzystwie, czy na mieście, więc zazwyczaj nie ma problemu, by zabrać go ze sobą np. do kawiarni. Nie oznacza to jednak, że musisz podporządkować całe swoje życie pod czworonoga i szukać pracy zdalnej. Dla dobra swojego pupila powinno się go nauczyć spokojnego zachowania podczas nieobecności opiekuna w domu. Inaczej bardzo szybko u bostończyka rozwinie się lęk separacyjny. Zaniepokojone nieobecnością swojego człowieka z nerwów mogą niszczyć mieszkanie, dlatego od samego początku przyzwyczajaj psa do tego, że od czasu do czasu musisz wyjść z domu. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie klatki kennelowej, jednak pamiętaj, że jej główną funkcją jest zapewnienie pupilowi poczucia bezpieczeństwa, a nie zamknięcie go, by nie narobił szkód.

Boston terrier to pies bardzo przyjazny wobec ludzi. Szybko nawiązuje nowe znajomości i na pewno nie nadaje się na psa stróżującego – choć na widok potencjalnego włamywacza na pewno zaszczeka, to na tym jego aktywność się zakończy. Na co dzień boston terrier to pies raczej cichy. Nie szczeka bez powodu, więc sąsiedzi na pewno nie będą się na niego skarżyć.

Dla kogo boston terrier będzie idealnym pupilem

Boston terrier będzie psem idealnym dla każdego, kto szuka wiernego towarzysza wszystkich aktywności. Nie jest to typ psa, który potrzebuje dużo własnej przestrzeni i zadowoli się spokojnym odpoczynkiem w tym samym pomieszczeniu. Bostończyk potrzebuje interakcji i pewności, że jest dla Ciebie najważniejszy na świecie.

Może być psem rodzinnym, czy dla seniora, ale tak naprawdę kluczowe znaczenie ma Twój styl życia i potrzeby. Jeżeli marzysz o psie – przylepie, boston terrier jest dla Ciebie.

Nie bez znaczenia jest to, że boston terrier nie potrzebuje długiego i intensywnego wysiłku fizycznego. Nie jest też psem, który będzie chciał wyjść na spacer niezależnie od pogody – podczas upałów i mrozów boston terrier chętniej zostanie w domu, ograniczając wyjścia do niezbędnego minimum. Na szczęście bostończyki można z powodzeniem zająć zabawą w domu.

Boston terrier i dzieci

Zasadniczo, boston teriery są znane z miłości do dzieci. Pamiętaj jednak, że w relacji bostończyk-dziecko, to boston terrier będzie potrzebował ochrony przed dziećmi. To małe, delikatne psy, które należy traktować z ostrożnością. Szczególnie nadzoruj kontakty pupila z małymi dziećmi.

boston terrier i dzieci

Boston terrier i inne zwierzęta

Boston terrier czasami wydaje się nie wiedzieć, że jest małym pieskiem i zachowuje się, jakby przerastał wszystkie inne psy przynajmniej o głowę. Warto zadbać o jego socjalizację, inaczej może być nieco zaczepny w stosunku do innych psów. Jeżeli jednak zadbasz o ten aspekt wychowania szczeniaka od samego początku, bostończyk bardzo szybko nauczy się bawić z innymi psami.

Jednocześnie psy tej rasy zaskakująco dobrze dogadują się z kotami – o ile trafią na kota, który będzie zainteresowany nawiązywaniem bliższych znajomości.

Żywienie – najlepsza karma dla bostończyka

Boston teriery nie są szczególnie wybredne, na szczęście nie bywają też bardzo łakome. Bez problemu przekonasz je do niemal każdej karmy. Niestety, bostończyki mają skłonność do alergii, zarówno kontaktowej, jak i pokarmowej. Mogą też mieć wrażliwy żołądek, skłonność do wzdęć i gazów.

Dobrym wyborem dla bostończyka będzie na pewno lekkostrawna karma dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. W przypadku wystąpienia objawów alergii pierwszym krokiem będzie dieta eliminacyjna, która pozwoli na ustalenie bezpiecznych dla pupila składników.

Zdrowie bostończyków

Boston terrier, jak każda mała rasa psów, jest znana z długowieczności. Niestety jednak, psy tej rasy mogą chorować na wiele chorób typowych dla rasy. Charakterystyczna budowa psów wymaga od hodowcy sporej wiedzy i odpowiedzialności, by przez świadomy wybór rodziców zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych u szczeniąt.

Dobrą praktyką hodowców jest wykonywanie psom badań oczu – okrągłe, wypukłe oczy bostończyków są szczególnie narażone zarówno na choroby, jak i urazy.

Jako przedstawiciel rasy brachycefalicznej, bostończyk może mieć problemy z układem oddechowym, choć na szczęście ich kufa nie jest tak spłaszczona, jak w przypadku, chociażby buldogów francuskich. Nieco mniejsze będzie więc ryzyko rozszczepienia podniebienia, czy zbyt długiego podniebienia. Ryzyko wystąpienia zespołu brachycefalicznego będzie mniejsze w przypadku hodowców z dużym doświadczeniem, którzy w pierwszej kolejności dbają o zdrowie kolejnych miotów, a nie atrakcyjny wygląd. Warto wiedzieć, że ze względu na dużą głowę bostończyków, porody są dla suczek szczególnie trudne – o jakości hodowli może świadczyć nawet nie tyle samo unikanie cesarskiego cięcia, ile mała ilość miotów u suczek. Hodowca dbający o swój psy nie będzie ich po prostu nadmiernie eksploatował.

Najczęściej spotykane choroby i problemy zdrowotne boston terierów:

  • Zwichnięcie rzepki
  • Jaskra
  • Alergia pokarmowa
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Niedoczynność tarczycy
  • Zespół ras brachycefalicznych
  • Głuchota (ryzyko większe w przypadku psów z dużą ilością białej sierści)
  • Dwurzędowość rzęs

Pielęgnacja bostończyków

Boston terrier nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Jego sierść jest krótka i wystarczy od czasu do czasu ja przeczesać (dlatego zimą bostończyk koniecznie potrzebuje ubranka). Pamiętaj jednak, że są to psy o bardzo wrażliwej skórze – kiedy będzie konieczna kąpiel, używaj wyłącznie hipoalergicznych szamponów dla psów.

Pozostałe czynności pielęgnacyjne są raczej standardowe – przycinanie pazurków, mycie zębów itd.

charakter boston terriera

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Klasyfikacja FCI: Grupa 9 – psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 11 – małe molosowate.

Wrażenie ogólne: Żywy i inteligentny pies o zwartej budowie.

Temperament: Przyjacielski i żywy.

Wysokość: Maksymalnie 43 cm w kłębie.

Waga: 5 - 11 kg.

Głowa: Duża, w wyraźnie zaznaczonym stopem, o krótkiej kufie.

Oczy: Szeroko rozstawione, duże, ciemne i okrągłe.

Uszy: Małe, usadzone blisko brzegu czaszki.

Szyja: Harmonijna, nieco łukowata.

Tułów: Krótki, głęboka i szeroka klatka piersiowa.

Ogon: Nisko osadzony, krótki i ciemny. Krótki lub korkociągowaty.

Kończyny: Przednie kończyny rozstawione stosunkowo szeroko. Tylne mocne i dobrze umięśnione.

Chód: Śmiały i pewny.

Sierść: Krótka, gładka i lśniąca, delikatna w dotyku.

Umaszczenie: Pręgowane, focze (czarne z rudym odcieniem widocznym pod słońce) lub czarne.

Znaczenia: Biała otoczka na kufie, strzałka między oczami, biała pierś.

Imię dla bostończyka

Imię dla psa: Amant, Boston, Dante, Jacky, Suit, Dyzio, Fuks, Boss, William, Mafiozo, Prezes, Poker, Guzik, Barry, Dixon, Fado, Gonzo, Zorro, Horacy, Jerry, Julek, Loki, Maniek, Napoleon, Oggi, Pepe, Tango, Wafel.

Imię dla suczki: Bella, Lola, Gipsy, Lady, Nora, Nelly, Dora, Diana, Daisy, Pestka, Betty, Cherry, Draka, Diva, Fela, Fretka, Gratka, Juno, Lila, Mamba, Peppa, Rumba, Timba, Zola, Wendy, Zorka, Zuma.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Poprzedni wpis: Mięso dla psa - wszystko, co musisz wiedzieć

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel