Cavalier King Charles Spaniel - opis rasy

2021-06-04
Cavalier King Charles Spaniel - opis rasy

Cavalier King Charles Spaniel to doskonały towarzysz dla każdego, kto szuka wesołego pieska uwielbiającego zabawę. To prawdziwa dusza towarzystwa – dobrze dogaduje się z nowo poznanymi ludźmi, a także innymi zwierzakami: innymi psami, kotami i mniejszymi zwierzętami. Ten uroczy psiak szybko się uczy, choć nie zawsze będzie doskonale posłuszny na spacerach – jego przodkowie bywali na polowaniach i od czasu do czasu instynkt łowiecki daje o sobie poznać. To idealny towarzysz dla każdego, kto chciałby zabierać swojego pupila wszędzie – gdziekolwiek się nie pojawi, Cavalier King Charles podbija nawet najtwardsze serca!

Spis treści

Historia rasy

Cavaliery to psy, które od wieków mają wiernych wielbicieli wśród arystokracji i monarchów. Trudno jest dokładnie powiedzieć, jak starą rasą jest Cavalier King Charles Spaniel. Małe spaniele były pieskami do towarzystwa dam dworu już w XV w., znajdujemy je na portretach wielkich mistrzów malarstwa: Tycjana, Rubensa, czy Rembrandta. W XIX w. rasa zaczęła się drastycznie zmieniać – krzyżowanie z pekińczykami i mopsami skróciło ich i tak krótką kufę.

Cavaliery przez wieki były hodowane przez członków dynastii Stuartów, a sama nazwa rasy pochodzi od króla Karola II, który był ich wielkim wielbicielem.

Powrót do dawnego wyglądu rasy nastąpił w latach 20. XX w., kiedy hodowca Rosswell Eldrige postanowił wrócić do dawnego standardu rasy i rozpoczął poszukiwania psów jak najbardziej przypominających dawne małe spaniele. W 1928 r. rozdzielono rasy: od tej pory spaniele z krótszą kufą to King Charles Spaniel, a reaktywowana rasa – Cavalier King Charles Spaniel. Obecnie w Polsce dużo popularniejsze są cavaliery.

Charakter i osobowość

Cavaliery to radosne, pełne energii małe pieski. Są przyjacielsko usposobione i wesołe – te dwie cechy są zapisane we wzorcu rasy. Chętnie uczą się nowych sztuczek, uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem i doskonale czują się w większym towarzystwie.

Cavalier King Charles Spaniel to prawdziwa gwiazda – uwielbia znajdować się w centrum uwagi. Kiedy chce znaleźć się w centrum zainteresowania, zaczepia łapkami, dopóki nie uzyska odpowiedniej (czyli dużej) ilości czułości, podziwu i zachwytu. Zamiłowanie do zachwytów w połączeniu z dużą inteligencją, to połączenie, które skutkuje doskonałymi predyspozycjami do nauki nowych sztuczek, psiego tańca, czy agility. Cavalier może być także psem pracującym – po szkoleniu doskonale sprawdza się w dogoterapii.

Cavaliery nie znoszą nudy. Zostawione same bez zajęcia, mogą niszczyć rzeczy dla zabicia czasu. By nie sprawiały problemów behawioralnych, konieczne jest zmęczenie cavaliera fizycznie i umysłowo. Poza codziennymi spacerami pomocne będą np. zabawy węchowe, czy nauka nowych sztuczek lub psie sporty – choćby amatorsko, celem jest znalezienie ujścia energii z małego ciałka pupila. Pamiętaj, by zostawiając psa samego w domu, zapewnić mu dostęp do zabawek, np. piszczących gryzaków.

zabawka dla psa

Cavalier i inne zwierzęta

Cavaliery bez problemu dogadują się z innymi zwierzętami. Najczęściej będą pozytywnie nastawione zarówno do innych zwierzęcych współlokatorów, jak i do innych psów na spacerze. Są pozbawione lęku i chętne do zabawy z każdym – niezależnie od rasy i gatunku. Podczas spotkań z dużo większymi od siebie psami nie odczuwają strachu, ani nie wykazują agresji, co bywa problemem behawioralnym u niektórych psów mniejszych gabarytów.

Cavalier bez problemu będzie żył pod jednym dachem z innym psem, czy kotem. Możliwe jest także spokojne życie cavaliera z mniejszymi zwierzętami, jak królik, kawia, czy papuga – należy jednak pamiętać, że mimo wszystko jest to pies, którego przodkowie bywali na polowaniach. Choć ich instynkt łowiecki został w znacznym stopniu wyciszony, to należy nadzorować kontakty międzygatunkowe, zwłaszcza na początku znajomości.

Cavalier i dzieci

W przypadku relacji cavaliera z dzieckiem należy zadbać przede wszystkim o komfort psa – w tym przypadku to maluch (zwłaszcza młodszy) będzie większym zagrożeniem dla pupila. Cavaliery są psami o delikatnej budowie, wrażliwymi na ból, a w dodatku przyjaznymi i niewykazującymi agresji. Choć cavaliery chętnie bawią się z dziećmi, zabawa z młodszym dzieckiem może być dla niego po prostu bolesna.

Cavalier nie jest więc najlepszym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi, jednak możliwe jest bezpieczne i szczęśliwe życie cavaliera z nawet bardzo małym dzieckiem – pod warunkiem, że latorośl będzie od początku uczona zasad postępowania z czworonogiem, a wspólna zabawa – nadzorowana przez dorosłego.

Dużo lepiej cavalier będzie czuł się w relacji z nieco starszym dzieckiem, a przyjaźń z pupilem będzie wpływać korzystnie także na rozwój dziecka. Cavalier nie jest jednak psem dla dziecka (dotyczy to każdej rasy). Pełna odpowiedzialność zawsze będzie spoczywać na dorosłym, nawet jeśli dziecko będzie pomagać w opiece nad pupilem w miarę swoich możliwości.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Cavalier to pies, który ma w sobie nieograniczone pokłady miłości, którą chce obdarować cały świat, a w szczególności swoją rodzinę. Nie jest to pies jednego opiekuna – wszystkich domowników kocha tak samo mocno i jest w stanie nawiązać wiele silnych relacji.

To pies towarzyszący – w domu podąża za opiekunem krok w krok i chętnie towarzyszy podczas rozmów, rozpakowywania zmywarki, zabaw, oglądania filmów, czy kąpieli. To, co dla jednej osoby jest zaletą, dla innej będzie wadą. Wraz z ilością osób w gospodarstwie domowym ilość domowników, z którą można spędzać czas się powiększa, więc wszędobylskość cavaliera staje się nieco mniej uciążliwa. Będzie to więc pies idealny dla osób, które nie lubią być same i jednocześnie nie najlepsza rasa dla tych, którzy od czasu do czasu potrzebują chwili samotności.

Cavaliery źle znoszą też samotność. Spokojnie można zostawić go w domu na 8 – 9 godzin – większość opiekunów ma przecież normalną pracę etatową. Jeżeli jednak po pracy masz zaplanowane liczne aktywności, w które nie możesz włączyć pupila – cavalier raczej nie będzie dobrym wyborem. Cavalier to rasa, która jest szczególnie narażona na rozwój lęku separacyjnego.

Psy tej rasy mogą być wspaniałym towarzyszem osoby starszej – choć potrzebują codziennej aktywności i zabawy, to nie musi być ona bardzo wyczerpująca.

Cavalier to tez rasa odpowiednia dla początkującego opiekuna – warto jednak pamiętać, że konieczna jest silna wola i konsekwencja – o ile ustępowanie słodkim oczom spaniela, który chce wejść na łóżko nie będzie mieć szczególnie negatywnych konsekwencji (cavalier nie jest przecież dużym psem i powierzchnia spania nie zmniejsza się drastycznie), tak uleganie wdziękom przy proszeniu o dodatkowe smaczki jest już poważnym zagrożeniem dla zdrowia małego pieska ze skłonnością do otyłości.

jaki charakter ma cavalier

Cavalier niekoniecznie jest odpowiednim wyborem dla osoby, która ceni sobie sterylną czystość. Długi włos zbiera na spacerach błoto, małe gałązki i liście, które psiak wnosi do mieszkania. Dlatego konieczne jest uporządkowanie sierści po każdym spacerze. Pewnym rozwiązaniem mogą być jednak regularne wizyty u groomera.

Zdrowie cavaliera

Cavaliery są niestety rasą obciążoną kilkoma chorobami charakterystycznymi dla tej rasy. Ponieważ duże znaczenie dla skuteczności leczenia ma ich wczesne wykrycie, kluczowe są regularne badania profilaktyczne podczas wizyt kontrolnych, które mogą pomóc w wykryciu choroby na etapie bezobjawowym. Najczęstsze choroby cavalierów to:

 • dysplazja stawów biodrowych
 • niedrożność kanalików łzowych
 • dystrofia mięśniowa
 • kamień nazębny
 • malformacja Chiariego
 • siringomielia (jamistość rdzenia)
 • MVD (niedomykalność zastawki mitralnej) – wada serca, konieczne są profilaktyczne badania, szczególnie po piątym roku życia.

cavalier choroby

Żywienie – karma dla cavaliera

Główny wyzwaniem żywieniowym dla psiej mamy lub psiego taty będzie utrzymanie odpowiedniej wagi cavaliera. W przypadku małych ras doprowadzenie do nadwagi i otyłości jest szczególnie łatwe, a ten mały spaniel ma szczególnie duży talent do proszenia swoimi wielkimi oczami o dodatkowe smaczki. Choć doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to trudne – nie można ulegać.

Cavaliery, jak większość małych ras, mają szczególną skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego warto do ich diety wprowadzić gryzaki dentystyczne.

Najlepszym wyborem dla cavaliera będzie wysokomięsna karma bezzbożowa jakości premium lub superpremium. W przypadku psa o mniejszych gabarytach szczególnie polecamy karmę mokrą – będzie ona najlepszym wyborem dla każdego psa, ale w przypadku małego spaniela żywienie mokrą karmą jest na pewno mniej kosztowne, niż w przypadku bernardyna.

Z uwagi na obciążenie wieloma chorobami genetycznymi rasy, dobrym pomysłem będą karmy funkcyjne, zwłaszcza z dodatkami wspierającymi serce, np.: tauryna czy L-karnityna.

Pielęgnacja cavaliera

Cavaliery wyróżniają się długą, jedwabistą sierścią. Choć wygląda ona pięknie i dodaje pupilowi arystokratycznego wyglądu, wymaga sporo pracy. To, ile czasu i jakie zabiegi będą konieczne, zależy przede wszystkim od fryzury, na jaką się zdecydujemy. Cavaliery, które regularnie odwiedzają groomera i mają krótko przyciętą szatę, wymagają jedynie przeczesania sierści co kilka dni.

Jeżeli jednak o wyborze tej rasy zdecydował wygląd i pupil ma długą, sięgającą ziemi sierść, będzie ona wymagać codziennej uwagi. Przede wszystkim, konieczne będzie usuwanie z sierści zeschniętych liści, gałązek, trawy i błota po każdym spacerze. Tego typu sierść zbiera po drodze niezliczoną ilość tego typu niespodzianek – zebranie ich jest konieczne nie tylko ze względu na dalsze roznoszenie pamiątek po domu, ale też z uwagi na dodatkowe splątywanie się sierści. Pewne jest, że długowłosy cavalier będzie też częściej wymagał kąpieli – najlepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczny szampon dla psów długowłosych do częstego stosowania. Prawdopodobnie konieczne będzie codzienne rozczesywanie.

Cavaliery najczęściej linieją przez cały rok. Niektórzy hodowcy uważają, że linieją raz w roku – od początku stycznia do końca grudnia. Z drugiej jednak strony – włos cawaliera jest miękki i delikatny, łatwo się go sprząta, nie wbija się też w trudno dostępnie miejsca.

Typowym dla cavalierów zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie sierści rosnącej między opuszkami łap. Zarastanie łap powoduje bolesne kołtuny, zbiera także brud i wilgoć, co może prowadzić do infekcji. Przycinanie sierści na spodzie łap należy powtarzać, kiedy jest taka potrzeba – zwykle zależy to od dokładności przycięcia.

U uwagi na charakterystyczną budowę uszu, wymagają one regularnych przeglądów. Brak wentylacji może powodować infekcje. Cavaliery mają także skłonności do niedrożności kanalików łzowych. W pielęgnacji oczu i uszu pomogą specjalistyczne krople i płyny.

Jak każdy pies, cavalier od czasu do czasu będzie potrzebował obcięcia pazurów. Najlepszym narzędziem do tego celu będą psie obcinaczki.

pielęgnacja sierści cavaliera

Cavalier King Charles Spaniel – wzorzec rasy I wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa IX, psy ozdobne i do towarzystwa, sekcja 7 – Angielskie spaniele ozdobne

Wysokość: ok. 35 cm

Waga: 5,4 – 8 kg

Wrażenie ogólne: żywy, pełen wdzięku

Temperament: sprawny, uczuciowy, nieagresywny, przyjacielski

Głowa: czaszka prawie płaska między uszami. Nozdrza czarne. Długość kufy ok 3,8 cm. Oczy duże, ciemne, okrągłe, szeroko rozstawione. Uszy długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata

Tułów: prosty grzbiet, krótkie lędźwie, klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami

Ogon: proporcjonalny, dobrze osadzony

Kończyny: łapy zwarte, wysklepione, mocno owłosione. Chód swobodny i elegancki

Sierść: długa i jedwabista, bez loków. Dopuszczalne lekkie loki

Umaszczenie cavaliera:

 • Czarne podpalane (czarne tło ze znaczeniami nad oczami, na policzkach, klatce piersiowej, pod spodem ogona)
 • Ruby (jednolity głęboko czerwony)
 • Trójkolorowe/tricolor -czarne i białe łaty równo rozmieszczone, podpalane znaczenia nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na spodzie ogona (jak w przypadku umaszczenia czarnego podpalanego)
 • Blenheim – głęboki, kasztanowo rudy kolor łat na perłowo-białym tle. Symetryczne znaczenia na głowie, charakterystyczne znaczenie w kształcie rombu między znaczeniami nad oczami.

cena-cavaliera

Imię dla cavaliera:

Dla psa: Lord, King, Rudi, Lucky, Tedi, Czaruś, Cezar, Julek, Fabian, Precel, Pompon, Elton, Hugh, Hermes, Horacy, Suseł.

Dla suczki: Lady, Sonia, Lila, Loczek, Cherry, Emma, Mia, Rosa, Paris, Bella, Betti, Chelsea, Effie, Figa, Gina, Iskierka, Kora, Loca.

Cavaliery nie należą do najtańszych ras psów. Szczeniak rasy Cavalier z rodowodem FCI kosztuje nawet 6000 zł – w ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost cen szczeniąt rasowych.

W przypadku cavaliera koszt wynika częściowo z kosztów związanych z wyeliminowaniem z dalszej hodowli psów, które mogą być nosicielami charakterystycznych dla rasy chorób genetycznych. Pomijając już aspekty etyczne – kupno cavaliera z hodowli, co do której są jakiekolwiek wątpliwości, wiąże się z ryzykiem problemów zdrowotnych szczeniaka.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixelpixel