Chihuahua - opis rasy

2020-06-29
Chihuahua - opis rasy
Duże, lekko nienaturalnie wyglądające oczy, które zdobią małą główkę; 3 kg żywej wagi, kilkucentymetrowy ogonek i odwaga, którą trudno byłoby pomieścić nawet w wielkim ciele - to właśnie chihuahua [cziłała]. Najmniejszy pies na świecie, który podbił serca znanych ludzi i stał się symbolem ozdobnego psa do towarzystwa. Warto jednak dowiedzieć się o nim czegoś więcej, bo ten niepozorny maluch potrafi zaskoczyć swoimi umiejętnościami, charakterem i pewnością siebie.

Spis treści

Chihuahua - charakter i osobowość

Choć postura psa rasy chihuahua na to nie wskazuje - jest on bardzo odważny i pewny siebie. Wokół tej rasy narosło wiele mitów, ponieważ ze względu na swoją oryginalną urodę i rozmiary, zostały uznane za maleńkie pieski kanapowe, które spacery spędzają na rękach lub w torebkach swoich właścicielek. Możemy jednak wyrządzić im tym sporą krzywdę. Chihuahua to pies, który absolutnie nie jest wybrakowany. Chętnie się bawi, uczy i jest bardzo inteligentny. Bez obaw można mu pozwolić na pokonywanie dłuższych odcinków i zapewniać mu sporą dawkę ruchu.

Pies wielki duchem

Chihuahua swoim zachowaniem nie odstaje od innych przedstawicieli tego gatunku. Wielkość rasy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Chihuahua jest psem odważnym i potrafi stanąć w obronie swojego właściciela, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie zwraca przy tym uwagi na to, że może sprowadzić niebezpieczeństwo na siebie. Lubi szczekać i robi wokół siebie dużo hałasu. To dlatego, że chihuahua kocha być w centrum zainteresowania. Szczekanie i skomlenie psów tej rasy może być czasem uciążliwe. Wbrew pozorom chihuahua to pies, który powinien być wychowywany przez opiekuna konsekwentnego i potrafiącego wytyczać granice. Rozmiary tych psów sprawiają, że wielu opiekunów nie przywiązuje do tego wagi, jednak ważne jest to, by uczyć je prawidłowego funkcjonowania wśród domowników. Może wówczas ich szczekanie będzie mniej uciążliwe.

jaki jest chihuahua

Chihuahua i sport

Chihuahuy to psy bardzo małe, dlatego wielu ludzi uważa, że nie przepadają za sportem. To jednak nieprawda. Są to psy bardzo inteligentne, lubią się uczyć, chętnie biorą udział w różnych zabawach. Z powodzeniem możemy je szkolić i uczyć nowych sztuczek. To także psy, które lubią spacerować. Nie musimy nosić ich na rękach lub w torebkach. Warto pamiętać, że są to pełnowartościowe psy, które różnią się od innych przede wszystkim rozmiarem, ale nie zachowaniem i potrzebami.

Miłość do ludzi

Właściciele psów tej rasy nie dziwią się nawet wtedy, kiedy chihuahua udaje, że coś mu się stało. Piszczy przy tym i skomli, ponieważ chce, by zwrócono na niego uwagę. Chihuahua bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i najchętniej nie rozstawałby się z nim. Doskonale wpisuje się w powiedzenie stwierdzające, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Chihuahua należy do psów najwierniejszych, najbardziej oddanych i gotowych do wielkich poświęceń, mimo niewielkich rozmiarów.

Sprawdź także: Kocyki dla psa

Chihuahua a dzieci

Jeśli mamy w planach powiększenie rodziny o psa rasy chihuahua, a w domu mieszkają małe dzieci - może pojawić się konflikt interesów. Chihuahua kocha być w centrum zainteresowania i mocno o to zabiega. Maleńkie dzieci, które jeszcze nie potrafią się z nim bawić, skuteczniej niż pies przyciągają uwagę dorosłych. Psiak może być o to zazdrosny, a w związku z tym trochę uciążliwy. Zatem jeśli w domu mieszka niemowlak lub przedszkolak - lepiej odłożyć decyzję o zakupie chihuahuy. Psy tej rasy świetnie dogadają się natomiast ze starszymi dziećmi, które poświęcą im swoją uwagę i zaproszą do zabawy. Należy jednak pamiętać, by podczas aktywności psa z dziećmi zadbać o bezpieczeństwo. Chihuahua jest tak mały, że przez zwykłą nieostrożność można wyrządzić mu sporą krzywdę.

Psy rasy chihuahua mogą być także dobrymi towarzyszami dla seniorów. Potrzebują kilku spacerów dziennie w niezbyt dużym tempie, nie są wymagające pod względem pielęgnacji i kochają swojego opiekuna na zabój. Dlatego to zwierzęta, które sprawdzą się jako psy do towarzystwa dla osób starszych.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Zalety Wady
wierny i oddany bywa szczekliwy
mocno przywiązany do właściciela nieco zadziorny wobec innych psów, zwłaszcza w obronie właściciela
mało wymagający pod względem pielęgnacji  
żyje bardzo długo  
inteligentny  

Zdrowie

Z natury chihuahuy to psy odporne, które mogą żyć nawet 20 lat. Jednak ich największą bolączką jest... popularność. Uroczy rozmiar psów tej rasy spowodował, że ich hodowlą zainteresowali się ludzie liczący na szybki zysk. Celem wielu z nich stało się uzyskanie psa, który będzie jeszcze mniejszy niż standardowy chihuahua. Oczywiście jest to możliwe, jednak nie odbywa się bez uszczerbku na psim zdrowiu. Psy, które ważą zbyt mało, np. 500 gram, są bardzo słabo odporne i może je zabić nawet pozornie niegroźna infekcja wirusowa. Nieprawidłowe mieszanie genów prowadzi także do chorób genetycznych związanych z sercem (niedomykanie zastawki mitralnej), a także wady zgryzu, wodogłowia i przedwczesnej utraty zębów. Chęć stworzenia jak najmniejszego osobnika doprowadziła również do trudności z oddychaniem u psów tej rasy, a także do nadwrażliwości oczu.

Dobrym sposobem na uniknięcie chorób genetycznych u naszego pieska, jest kupno tylko w zarejestrowanej, dobrej hodowli. Psy są tam badane, zarówno szczenięta, jak i ich rodzice. Zachowywane są również wszelkie zasady rozmnażania psów, które sprawiają, że hodowla na pierwszym miejscu stawia dobro zwierząt.

czy chihuahua to zdrowa rasa

Ile kosztuje chihuahua?

Biorąc pod uwagę, że psy powinno się kupować tylko w dobrych hodowlach, rodzi się zapewne pytanie o to, ile kosztują. Za takiego psiaka zapłacimy około 5-6 tysięcy złotych. Nie jest to cena wygórowana, ponieważ za szczenię z wyjątkowego skojarzenia z dobrego miotu możemy zapłacić nawet 12 tysięcy złotych. Jest to często zależne także od odmiany: czy jest to chihuahua długowłosa, czy krótkowłosa.

Żywienie

Chihuahuy to psy, które mają bardzo małe żołądki i jednorazowo nie są w stanie zjeść więcej, niż około jednej łyżki karmy. Należy pamiętać o tym, że te psy powinny jeść małe porcje, ale często - około trzech, czterech razy dziennie. To ważne, ponieważ psy tej rasy mają tendencję do spadków glukozy, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Niezwykle istotny jest również stały dostęp do wody, ponieważ chihuahua szybko się odwadnia.

Karma dla tych maleńkich psów powinna być bardzo wysokiej jakości. Istotna jest tutaj duża zawartość białka i tłuszczu. Na pierwszym miejscu w składzie produktu powinno być oczywiście mięso, stanowczo należy unikać wszelkiego rodzaju zbóż. Nie wolno podawać kości i produktów przetworzonych dla ludzi, np. kiełbas i wędlin. Karma może być zarówno sucha, jak i mokra, dostosowana do wieku i aktywności psów. Po konsultacji z lekarzem weterynarii możemy wzbogacić pożywienie pupila o preparaty witaminowe.

Ile żyje chihuahua?

Są to psy długowieczne, mogą dożyć nawet dwudziestu lat. Przeciętna długość życia to około 15-16 lat. Ważne jest jednak to, by o nie dbać - poprawna pielęgnacja i zdrowa dieta da im szansę zachować dobrą kondycję na długo.

Pielęgnacja

Chihuahua to pies niezwykle łatwy i tani w utrzymaniu. Zjada bardzo niewiele i nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli jest to chihuahua długowłosy, powinno się regularnie czesać jego sierść, zwłaszcza w okresie linienia.

Historia i wzorzec rasy

Nie wiadomo dokładnie, jak daleko wstecz sięga historia rasy chihuahua. Istnieją teorie, że to psy, które towarzyszyły Toltekom, którzy uważani są za stwórców meksykańskiej cywilizacji. Mówi się także o tym, że hodowali je Aztekowie. Według wierzeń, psy towarzyszyły człowiekowi w przejściu "na drugą stronę", tj. po śmierci. Jest to niestety tragiczna dla tej rasy historia, ponieważ wiele psów traciło życie podczas pogrzebów. Oznacza to, że rasa może liczyć nawet około tysiąca lat!

Z pewnością wiadomo, że maleńkie psy pochodzą z Meksyku, jeden z meksykańskich stanów na północy nosi nawet nazwę "chihuahua". Do dzisiaj można tam spotkać urocze dzikie pieski, które do złudzenia przypominają rasowego chihuahuę. Rasa stała się popularna w połowie XIX wieku, kiedy Meksykanie zaczęli sprzedawać jej przedstawicieli Amerykanom. Oryginalny, uroczy wygląd i niewielkie rozmiary sprawiły, że chihuahuy trafiły na amerykańskie i europejskie kanapy jako psy ozdobne.

Jak wygląda chihuahua?

Chihuahuy to rasa najmniejszych psów na świecie, które osiągają wagę pomiędzy 1,5-3 kg. Obecnie odpowiedzialni hodowcy zmierzają jednak do ograniczenia rozmnażania najmniejszych osobników, ponieważ mają one problemy ze zdrowiem. Chihuahua ma dwa rodzaje szaty: krótką lub długą. Dopuszczalne jest każde umaszczenie z wyjątkiem marmurkowego. Długi włos jest lekko falowany i swobodnie opada. Jeśli to chihuahua krótkowłosy, wówczas futerko przylega do skóry i ma delikatny, aksamitny połysk. Głowa chiuhuahuy ma kształt jabłka, uszy są duże i stojące. Oczy również zwracają uwagę, ponieważ są spore, ciemne i nieco wyłupiaste.Chihuahua ma także szpiczasty nos i krótką kufę.

To psy, które bardzo mocno narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są mało odporne na niskie temperatury. Zimą przyda im się dodatkowa pielęgnacja sierści, być może również ubranko. Nie należy zostawiać ich na dworze w zimne dni, w upały natomiast koniecznie zadbać o dostęp psa do miski ze świeżą, chłodną wodą.

chihuahua szczeniaczek

Jaką długość ma najmniejszy pies świata i jakiej jest rasy?

Tak, to właśnie chihuahua. Przedstawicielka rasy - mała Brandy, ma nieco ponad 15 centymetrów długości. Być może już niedługo pozostanie najkrótszym psem na świecie, ponieważ urodził się mały Toudi, którego gabaryty przy urodzeniu wskazywały na to, że może być jeszcze mniejszy od Brendy. Oba psy są na różnym etapie życia - Brendy jest już staruszką, Toudi to dopiero psie dziecko.

Ciekawostki o rasie chihuahua

Chihuahua to rasa bardzo stara, ale ciekawe jest to, że wygląd piesków nie zmienił się od czasów średniowiecza. Z czasem ludzie zaczęli cenić tego malucha, mówi się o nim, że to wielki pies w małym opakowaniu. W Stanach Zjednoczonych jest wykorzystywany w dogoterapii i radzi sobie świetnie. To również pies, który podbił serca amerykańskich gwiazd ze świata muzyki i filmu. Słynne właścicielki psów tej rasy to m.in. Paris Hilton, Britney Spears i Madonna.

Czytaj również: Rasy psów
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

pixelpixel