Co robić, kiedy pies linieje jesienią? ABC prawidłowej pielęgnacji w okresie zmiany futra na zimowe

2020-09-23
Co robić, kiedy pies linieje jesienią? ABC prawidłowej pielęgnacji w okresie zmiany futra na zimowe
Wypadanie sierści u psa to utrapienie dla większości opiekunów czworonogów. Psy przyzwyczajają nas do swojego futra właściwie przez cały rok i nikogo, kto ma pupila nie dziwi fakt, że sierść psa znajduje się nawet w zamkniętej puszce. Warto jednak pamiętać, że dwa razy do roku pies linieje wyjątkowo intensywnie. Dzieje się tak, kiedy zmienia futro z zimowego na letnie i z letniego na zimowe. Co robić w okresie linienia i jakie objawy są zupełnie normalne, a jakie powinny Cię zaniepokoić?

Przyczyny wypadania sierści

Jako opiekun psa musisz wiedzieć, dlaczego sierść Twojego pupila znajduje się wszędzie, nie tylko na nim samym. Pies gubi sierść fizjologicznie i jest to sytuacja zupełnie normalna. Kiedy jednak dokonuje się zmiana okrywy włosowej na przełomie zimy i wiosny, a następnie na przełomie lata i jesieni - psich włosów będzie zdecydowanie więcej. Poza tymi okresami sierść może wypadać z kilku przyczyn. Oto one:
  • Nieodpowiednia dieta - wypadanie sierści może być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem i brakiem niektórych witamin i minerałów. Jeśli Twój pies znacząco gubi sierść, spróbuj zmienić jego karmę. Być może obecna nie jest dla niego optymalna.
  • Suplementacja - psy, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiednich witamin, by funkcjonować zdrowo. Na osłabioną i zniszczoną sierść bardzo pomocny może okazać się olej z łososia. Można zakupić preparaty, które produkowane są na jego bazie.
  • Choroba - jeśli obserwujesz bardzo duże wypadanie sierści u psa, warto umówić go na wizytę do lekarza weterynarii. Może się okazać, że jest to spowodowane chorobą, którą trzeba zdiagnozować i rozpocząć proces leczenia. O chorobie przy wypadaniu sierści mogą świadczyć dodatkowo wykwity skórne, więc obserwuj skórę swojego pupila, jeśli wypada mu zbyt dużo sierści. Być może wypadanie sierści jest spowodowane tym, że pies ma pasożyty. Wówczas weterynarz na pewno pomoże określić problem.
Proces linienia spowodowany zmianą okrywy włosowej - wczesną wiosną i jesienią możesz zaobserwować bardzo intensywne wypadanie sierści u Twojego psa. Jest to jednak proces fizjologiczny.


Pielęgnacja wypadającej sierści - co robić, by pomóc zwierzakowi i sobie?

Linienie psa w okresie wczesnej jesieni to znak, że zmienia on swoje futerko na cieplejsze. Nic więc dziwnego, że znajdujesz wówczas mnóstwo włosów na podłodze swojego domu. Jest to oczywiście zależne również od rasy psów - są takie, które linieją mocniej i takie, wśród których jest to nieco mniej zauważalne. Opiekunowie tych psów, które gubią duże ilości włosów, są w stanie wyczesać z psa podczas jednej takiej pielęgnacji nawet reklamówkę sierści. Warto jednak pamiętać, że takie wypadanie sierści u psa jest normalne i raczej nie doprowadzi do wyłysienia. Jeśli jednak zaczniesz dostrzegać na jego skórze łyse placki lub zaczerwienienie i wykwity, nie czekaj. Warto wówczas pójść do weterynarza.

Jak pielęgnować sierść u psów, które gubią jej dużo?

  • Regularne wyczesywanie - nie jest to odkrywcza, ale za to bardzo skuteczna metoda. Wymaga jednak bardzo dużej regularności, ponieważ czesanie psa raz na kilka dni może być nieefektywne w okresie linienia. Podczas czesania warto poświęcić zwierzakowi sporo czasu, ponieważ sierść wypada z całego ciała psa i całe ciało należy wyczesać.
  • Używanie furminatora, czyli specjalnej szczotki, która usuwa podszerstek. Dzięki temu czesanie będzie dużo bardziej efektywne i przyniesie korzyści na dłużej. Jednak pamiętaj, żeby nie używać furminatora codziennie, ponieważ możesz przez to doprowadzić do podrażnień skóry u swojego psa. 
  • Dbanie o wysokość temperatury - psy mieszkające w domu również linieją na jesień, pomimo tego że zmiany temperatur dotyczą ich mniej, niż w przypadku psów mieszkających na dworze. Aby proces linienia był łatwiejszy do ujarzmienia, dbaj o odpowiednią wysokość temperatury. W domu nie powinno być za gorąco. Ograniczaj włączanie kaloryferów i nie doprowadzaj do tego, by w mieszkaniu było zbyt ciepło.
  • Zadbaj o karmę i suplementację. Ma ona jednak na celu wzmocnienie tej sierści, która na Twoim psie zostanie. Raczej nie sprawi to, że w okresie jesiennego linienia dywany sierści na podłodze będą mniej uciążliwe, ale na pewno pomoże później.
  • Stosuj olej z łososia. Możesz kupić go w sklepach zoologicznych. Jest przystosowany specjalnie dla tych zwierząt i zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki temu sierść nie tylko będzie rzadziej wypadać, ale również będzie mocna, zdrowa i lśniąca.

Czy sierść wypada wszystkim psom?

Wypadanie sierści można zaobserwować u tych czworonogów, które mają podszerstek. Jeśli kochasz zwierzęta i chcesz zdecydować się na psa, jednak przeraża Cię wizja wszędobylskiej sierści, masz dwie opcje. Możesz wyposażyć się we wszystkie gadżety i suplementy, które pomogą Ci z tą sierścią walczyć lub kupić psa, który ma włosy. Wówczas ten problem praktycznie nie istnieje, musisz jednak pamiętać o regularnych wizytach u groomera. Psia fryzura się zmienia, ponieważ włosy rosną. Trzeba je regularnie przycinać.

Przeczytaj również nasz artykuł dotyczący wyboru furminatora: Co to jest furminator dla psa i jak działa?
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel