Cocker spaniel - słodki urwis dla cierpliwych

2023-03-08
Cocker spaniel - słodki urwis dla cierpliwych

Choć okres największej popularności cocker spanieli raczej już minął, nadal stosunkowo często spotyka się te urocze psiaki na spacerach. Na pierwszy rzut oka wydają się słodkie i urocze, a bajka „Zakochany kundel” umocniła stereotyp cocker spaniela jako delikatnego pieska, który nie sprawia większych problemów wychowawczych. Prawda jest jednak nieco inna. Cocker spaniel to żywiołowy i energiczny pies, który potrzebuje dużo ruchu i cierpliwego opiekuna, który będzie umiał wykorzystać jego inteligencję we właściwy sposób.

Dobrze wychowany cocker spaniel będzie psem na medal – wesołym kompanem o pozytywnym nastawieniu, przy którym nigdy nie będziesz cierpieć z powodu nudy!

Spis treści

Historia cocker spanieli

Cocker spaniel angielski to stara rasa brytyjska, której korzenie sięgają co najmniej średniowiecza. Niektórzy szukają przodków pierwszych spanieli nawet w starożytności – podobno podobne psy miały być znane już za czasów Aleksandra Wielkiego. Pewne jest natomiast, że psy w typie spanieli były znane w Wielkiej Brytanii już w X wieku.

Psy typie były wykorzystywane do polowań, zwłaszcza na ptaki. Z czasem zaczęły wyłaniać się różne odmiany spanieli, głównie ze względu na specyficzne potrzeby myśliwych. Hodowcy kierowali się głównie użytkowością, z czasem zaczęto wyróżniać m.in. cocker spaniele, springery i spaniele dowodne. Początkowo cocker spaniele pomagały w polowaniach na ptaki z sieciami. Kiedy popularne stały się polowania z bronią palną, cocker spaniel stał się psem aportującym.

Sama nazwa psa wskazuje na jego pochodzenie – człon „cocker” pochodzi od ptaków słonek (eng. woodcock). Słowo „spaniel” najczęściej jest kojarzone z Hiszpanią – (espagnol). Pierwsze spaniele miały przybyć na wyspy właśnie z Hiszpanii. Rasa została zarejestrowana przez Kennel Club już w 1892 roku. Pierwsze cocker spaniele miały pojawić się w Polsce po I wojnie światowej, jednak pierwsze hodowle powstały znacznie później, w latach 70.

Obecnie cocker spaniel jest raczej typowym psem rodzinnym, choć nadal widać w nim temperament pracujących przodków. Swoich opiekunów zaskakuje samodzielnością, inteligencją i sporym temperamentem.

cocker spaniel charakter

Charakter i osobowość cocker spanieli

Cocker spaniel to pies wesoły I pozytywnie nastawiony do świata. Jest aktywny i uwielbia zabawę, łatwo nawiązuje nowe znajomości i nie znosi nudy. Cocker spaniel najchętniej cały czas spędzałby ze swoim człowiekiem, co jest o tyle łatwe, że zazwyczaj psy tej rasy bardzo szybko dostosowują się do nowego otoczenia i trybu życia opiekuna.

Psy tej rasy są bardzo aktywne i inteligentne, a jednocześnie raczej szybko się nudzą. Typowy cocker spaniel będzie też mieć swoje zdanie na każdy temat, często jest też uparty. To wszystko sprawia, że może być to pies dość wymagający dla początkującego opiekuna. Dobrym pomysłem będzie na pewno szkolenie pupila w ramach psiego przedszkola – to też doskonały sposób na socjalizację pupila i poznanie nowych znajomych, z którymi połączy Cię miłość do psów.

W codziennym życiu z cocker spanielem bardzo dużą rolę będzie mieć codzienna aktywność. W przypadku większości ras psów „zmęczony pies to grzeczny i szczęśliwy pies” i tak też jest zazwyczaj także i w tym przypadku. Inteligencję i żywiołowość cocker spaniela można też wykorzystać w inny sposób – psy tej rasy kochają wszelkiego rodzaju zabawy węchowe, aportowanie, możesz też z nimi ćwiczyć dog dancing. W przypadku wielu złych nawyków można obrócić niepożądane zachowanie w sztuczkę – podkradanie butów i ubrań na przynoszenie opiekunowi różnych przedmiotów.

Cocker spaniel angielski bywa trudnym psem (choć nie zawsze), jednak nie można odmówić mu uroku osobistego. To kochana szelma, która wnosi do życia ogrom radości.

Dla kogo cocker spaniel będzie idealnym pupilem

Cocker spaniel to pies, którego charakter może zaskoczyć osobę, która nie miała wcześniej do czynienia z innymi przedstawicielami rasy. O ile w przypadku terierów typu bull, czy dużych owczarków opiekun najczęściej jest przygotowany na ewentualne trudności wychowawcze, tak niekoniecznie spodziewa się ich świeżo upieczony opiekun słodkiego spaniela o wielkich, brązowych oczach.

Cocker spaniel to przede wszystkim aktywny pies dla aktywnej osoby. Psy tej rasy miały mimo małych rozmiarów bez problemu znosić długie dystanse przemierzane podczas polowań, więc choć dzisiaj są to psy rodzinne, nadal potrzebują solidnych spacerów.

Praca węchowa to ich żywioł, dlatego każdy spacer wydaje się być dla nich okazją do węszenia i tropienia – przez to bardzo często cocker spaniel ma problemy z grzecznym spacerem na luźnej smyczy. Cocker spaniel najlepiej będzie się więc czuł u boku osoby, która zrozumie jego potrzeby i zamiast narzekać, że pies jest głupi (nie jest!), będzie chciała pracować nad pożądanymi zachowaniami.

Dla cocker spaniela podejście opiekuna i jego czas są ważniejsze niż cokolwiek innego. Jako pies nieduży może mieszkać zarówno w domku, jak i bloku (choć w tym drugim przypadku mile widziana będzie winda). Nie ma też większego znaczenia wiek opiekuna. Choć mówi się, że cocker spaniel nie jest psem dla seniora ze względu na zbyt dużą aktywność, to aktywny senior będzie mieć o wiele więcej czasu na spacery z pupilem. Życie w domu pełnym domowników, czy z singlem – pewny siebie i rezolutny cocker spaniel odnajdzie się w każdej sytuacji – o ile trafi pod opiekę osoby, która poświęci mu wystarczająco dużo czasu.

szczeniak cocker spaniel angielski

Cocker spaniel i dzieci

Dzieci zazwyczaj uwielbiają cocker spaniele i wcale się temu nie dziwimy. To piękne psy, pełne uroku osobistego i wdzięku. Ta miłość nie zawsze jest jednak odwzajemniona.

Cocker spaniel zazwyczaj bardzo lubi bawić się z dziećmi, jednak jest to raczej delikatny pies. Zdarza się więc, że ulubieniec tej rasy będzie unikać najmłodszych dzieci, obawiając się nieostrożnego traktowania. Wszystko zależy tutaj od postawy osoby dorosłej, która powinna zapewnić obu stronom do bezpiecznego nawiązywania relacji. W przypadku młodszych dzieci konieczne jest po prostu nadzorowanie kontaktów i dbanie o komfort obu stron. To najlepszy sposób na silną i trwałą więź w przyszłości.

Dużo lepiej cocker spaniele angielskie dogadują się ze starszymi dziećmi i nastolatkami. Pomoc w opiece nad pupilem może przynieść korzyści wszystkim. Dostosuj formy pomocy do wieku i chęci młodego człowieka – już kilkulatek może pomagać Ci w nakładaniu karmy (czuwaj, by zaangażowany młody pomocnik nie nałożył zbyt dużej porcji!). Pamiętaj jednak, że ostatecznie odpowiedzialność za dobrostan zwierzaka zawsze odpowiedzialny jest dorosły.

Cocker spaniel i inne zwierzęta

Wśród wielu wad cocker spanieli – trzeba przyznać, że są to psy, które nie dążą do konfliktów z innymi czworonogami, a w przypadku konfliktu dążą do rozładowania napięcia. Dotyczy to zarówno relacji z innymi psami w domu, jak i na spacerze.

Cocker spaniel będzie czuł się równie swobodnie zarówno jako jedynak, jak i w domowym stadzie z większą ilością psów – o ile jego potrzeby będą zaspokojone.

Równie bezkonfliktowe są też jego relacje z kotami – zwłaszcza jeżeli wychowuje się z nimi od szczeniaka.

Trudniejsze może być pogodzenie opieki nad cocker spanielem i mniejszym zwierzątkiem, np. gryzoniem, królikiem, czy ptakiem. Nie próbuj na siłę poznawać ze sobą zwierząt. Nawet jeżeli kontakt nie zakończy się tragicznie, mniejsze zwierzę zazwyczaj czuje silny stres w kontakcie z psem, zwłaszcza o tak silnym instynkcie myśliwskim.

Żywienie – najlepsza karma dla cocker spaniela

Zdecydowana większość cocker spanieli nie narzeka na brak apetytu. Nie musisz się więc martwić, że karma, którą wybierzesz, nie będzie smakowała Twojemu pupilowi. Problemem będzie za to pilnowanie diety swojego psa. Cocker spaniel może mieć problemy z podjadaniem jedzenia pozostawionego w jego zasięgu, żebraniem przy stole, a często także ze zjadaniem śmieci na spacerze. Niektóre psy tej rasy muszą wręcz wychodzić na spacery w kagańcu – bynajmniej nie z powodu agresji.

Choć więc rasa ta nie jest szczególnie narażona na nadwagę w porównaniu do całej psiej populacji, konieczne jest pilnowanie diety, wagi i aktywności pupila. Dodatkowe kilogramy grożą pupilowi poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym cukrzycą i chorobami serca.

Psy tej rasy miewają alergie i nietolerancje pokarmowe, jednak nie są szczególnie narażone w stosunku do innych ras.

Cocker spaniel nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych, dlatego wystarczy, że będziesz mieć na uwadze ogólne wytyczne żywieniowe dla psów. Chcesz dowiedzieć się, jak zdrowo karmić swojego psa? Sprawdź nasze artykuły na blogu w zakładce „Żywienie”.

Polecamy: Miski ceramiczne dla psa

jaka karma dla cocker spaniela

Zdrowie cocker spaniela

Cocker spaniel to pies ogólnie zdrowy, choć jak wszystkie rasy psów miewa problemy zdrowotne typowe dla rasy. U cocker spaniela szczególnej uwagi potrzebują oczy i uszy. Ze względu na specyficzny kształt, ucho spaniela jest słabo wentylowane, więc cocker spaniele często cierpią na infekcje uszu. Częstą przypadłością bywa także zapalenie spojówek. Dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepiej codziennie sprawdzać stan oczu i uszu psa – przyczyną zapalenia ucha może być, chociażby gałązka, która wejdzie w ucho na spacerze.

Część spanieli może mieć też tendencję do stanu zapalnego okolic fafli. Przyczynami są zazwyczaj nagromadzona ślina w dużej ilości i obfite fafle, które sprzyjają rozwojowi bakterii. To cecha osobnicza, która może być z powodzeniem leczona, zazwyczaj maścią z antybiotykiem.

Pozostałe choroby cocker spanieli:

  • Kardiomiopatia rostrzeniowa
  • Zaćma
  • Jaskra
  • Choroba Cushinga
  • Idiopatyczne zapalenie wątroby
  • Nowotwory (w wieku senioralnym)

Dawniej problemem zdrowotnym cocker spanieli angielskich był tzw. spaniel rage syndrom, napady agresji u cocker spanieli o podłożu neurologicznym. Choroba charakteryzowała się krótkimi napadami agresji, które szybko przechodziły, a pies szybko zapominał o swoim zachowaniu i szybko zaczynał zachowywać się normalnie. Choroba występowała niezależnie od jakichkolwiek metod wychowawczych i problemów behawioralnych. Najczęściej problem dotyczył samców o umaszczeniu złotym. Obecnie choroba nie występuje lub jest bardzo rzadko spotykana.

Cocker spaniel zazwyczaj żyje ok. 12-15 lat.

czy cocker spaniel jest agresywny

Pielęgnacja cocker spaniela

Sierść cocker spaniela jest jedwabista, przyjemna w dotyku i bardzo efektowna. Wymaga jednak systematycznej pielęgnacji, a także wizyt u groomera.

Cocker spaniel powinien być regularnie zarówno trymowany, jak i strzyżony – polecamy chodzić do trymera nawet z psem niewystawowym. Oba te zabiegi zmniejszają objętość sierści, więc jest ona łatwiejsza w codziennej pielęgnacji. O wiele szybciej wyczeszesz psa, w dużo mniejszym stopniu w sierść będą się też zaplątywać gałązki i liście.

Z punktu widzenia zdrowia psa szczególnie ważne jest golenie uszu po wewnętrznej stronie. Poprawia to wentylację uszu, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko wystąpienia zapalenia uszu. Konieczne jest też strzyżenie wewnętrznych stron łapek – dzięki temu nie tylko mniej się one brudzą, ale też zwiększa się komfort spacerów pupilowi.

Na co dzień pielęgnacja sierści cocker spaniela to przede wszystkim wyczesywanie sierści. Ważna jest regularność, by uniknąć powstawania filców. Kąpanie spaniela to kwestia indywidualna i w dużym stopniu zależy od trybu życia – na pewno dużo częściej kąpieli będzie potrzebował pies, który śpi ze swoim człowiekiem w łóżku. Dla opiekuna szczególnie wymagająca jest pielęgnacja szczeniaka podczas wymiany sierści, czyli mniej więcej półrocznego szczeniaka cocker spaniela.

Pozostałe zabiegi są typowe dla wszystkich pozostałych ras psów: podcinanie pazurków, kontrola oczu i uszu, czy mycie zębów.

Cocker spaniel – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – aportery, płochacze i psy dowodne. Sekcja 2 – płochacze.

Wrażenie ogólne: Wesoły pies o mocnej budowie, harmonijnie zbudowany.

Temperament: Łagodny, pełen energii i radosny.

Wysokość: Psy: 39-41 cm; Suki 38-39 cm.

Waga: 13-14,5 kg

Głowa: Czysto wyrzeźbiona czaszka, wyraźny stop, kwadratowa kufa.

Oczy: Pełne, ciemnobrązowe lub brązowe, o łagodnym i inteligentnym wyrazie.

Uszy: Nisko osadzone, płatowate. Pokryte długim i jedwabistym włosiem.

Szyja: Średniej długości, umięśniona, bez podgardla.

Tułów: Mocny i zwarty, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową.

Ogon: Osadzony nieco poniżej linii grzbietu.

Kończyny: Kończyny przednie o mocnym kośćcu, proste, o zwartych i kocich łapach. Tylne – z dobrze kątowanymi stawami kolanowymi, zwarte i kocie łapy.

Chód: Swobodny, z dobrym wykrokiem.

Sierść: Gładka i jedwabista, nie kręcona, falowana ani szorstka.

Umaszczenie:

  • Jednolite: czarne, rude, złote, czekoladowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane. Bez bieli z wyjątkiem niewielkiej plamki na piersi.
  • Dwubarwne: biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe, biało-cytrynowe, z nakrapianiem lub bez.
  • Trójbarwne: biało-czarne i biało-czekoladowe z podpalaniem.
  • Przesiane: niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem.

Imię dla cocker spaniela

Imię dla psa: Coco, Odyn, Urwis, Lolek, Teddy, Charlie, Hugo, Biszkopt, Heban, Jack, Mentos, Spike, Ozzy, Fluffy, Homer, Pluto, Niuchacz, Elvis, Elmo, George, Budyń, Bolek, Orion, Bysio, Pablo, Gambi, Koko, Louis, Morris, Morgan, Pesto, Ringo, Gucio.

Imię dla suczki: Bella, Lucy, Lola, Zoja, Molly, Alfa, Busia, Peggi, Melly, Luna, Luka, Raya, Karo, kora, Gracja, Ariel, Czesio, Dusia, Emma, Diana, Flora, Nutka, Grzanka, Dora, Happy, Ronja, Kajka, Mysza, Lexie, Saba, Nora, Spinka, Koko, Pianka.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić szczeniaka: jak wybrać odpowiednią karmę?

Poprzedni wpis: Lęk u kota - jak oswoić kocie strachy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixelpixel