Czego nie może jeść pies - lista zakazanych produktów

2021-01-18
Czego nie może jeść pies - lista zakazanych produktów

Lista produktów, których nie może jeść pies to zwykle jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdza świeżo upieczony opiekun. Niektóre produkty, które goszczą na co dzień w naszej diecie, są niewskazane dla psa, albo nawet trujące. Ważne jest, by pamiętać, że na zatrucie narażone są nawet czworonogi, które nie dostają od swoich opiekunów ludzkiego jedzenia – ważne jest także, by nauczyć swojego psa, że bezwzględnie nie wolno podkradać jedzenia ze stołu i blatu w kuchni. Równie niebezpieczne jest sprawdzanie zawartości kosza na odpady bio – zwłaszcza że niektóre produkty są groźne głównie w formie surowej.

Czego nie może jeść pies york i shih tzu

Szczególnie ostrożni podczas karmienia powinni być opiekunowie ras małych i miniaturowych. Lista produktów zabronionych dla wszystkich ras jest taka sama, jednak ta sama dawka np.: czekolady może wywołać zupełnie inną skalę problemu u yorka niż u labradora. Dużo mniejsza masa ciała sprawia, że nawet niewielka ilość zabronionego pokarmu może poważnie zagrozić życiu i zdrowiu zwierzęcia. Nie oznacza to oczywiście, że większe psy można karmić bez konsekwencji niedozwolonymi produktami – po prostu epizod, który dla dużego psa najprawdopodobniej skończy się biegunką i gorszym samopoczuciem przez kilka dni, dla małego pieska może być nawet zagrożeniem życia.


Lista produktów zabronionych dla psa

Czy pies może jeść czekoladę?

Czekolada to chyba najbardziej znany przykład produktu, którego nie może jeść pies. Czasami nawet osoby, które nie mają bezpośredniej styczności ze zwierzętami, zdają sobie z tego sprawę. Głównym winowajcą nie jest tutaj sama czekolada, a kakao. Kakao zawiera trującą dla psa teobroninę i teofilinę, a także szkodliwą kofeinę. Zjedzenie czekolady może powodować drgawki, zaburzenia oddychania, niepokój, biegunkę, a w poważniejszych przypadkach nawet śpiączkę i śmierć.

Pamiętajmy, że psy mniejszych rozmiarów mają o wiele mniejszą tolerancję na czekoladę i nawet mała ilość może wywołać zatrucie. Z drugiej strony – nie oznacza to, że możemy ustępować proszącemu spojrzeniu większego psa. Regularne podjadanie małych ilości przez większego psa prędzej czy później także może skończyć się kłopotami.

Inną kwestią jest zawartość teobroniny w różnych produktach czekoladowych. Najwięcej znajdziemy jej w gorzkiej czekoladzie i czarnej czekoladzie 100%, nieco mniej w mlecznej i raczej symboliczne ilości w białej. Ze względów bezpieczeństwa lepiej też trzymać psa z dala od ciast, ciastek i słodyczy w polewie czekoladowej czy kakaowej.

Innymi produktami zawierającymi teobroninę są: kawa, herbata, yerba-mate, coca-cola.

Czy pies może jeść słodycze?

Wiemy już, że czekolada i słodycze z czekoladą mogą spowodować zatrucie. Co jednak z ciasteczkami, słodkimi przekąskami i cukierkami, które nie zawierają ani czekolady, ani kakao? Cukier działa na psy podobnie jak na ludzi: pobudza i silnie uzależnia. Podkarmianie psa słodyczami grozi cukrzycą, otyłością czy próchnicą. Słodkości mogą też zawierać dwie inne substancje, które są bardziej bezpośrednim zagrożeniem: soda oczyszczona (składnik proszku do pieczenia) i ksylitol (słodzik, zamiennik cukru). Soda oczyszczona (a więc i proszek do pieczenia) będzie powodował ubytek elektrolitów i skutkuje skurczami mięśni. Ksylitol jest natomiast dla psa niebezpieczną trucizną. Warto o tym pamiętać, ponieważ ten zamiennik cukru jest coraz bardziej popularny zarówno w ciastach domowych, jak i komercyjnych słodyczach – zwłaszcza tych, które są reklamowane jako „fit”.

zdrowe ciastka dla psa

Czy pies może jeść ziemniaki?

Gotowane ziemniaki mogą gościć w diecie psa i często są źródłem węglowodanów w komercyjnych karmach. Zagrożeniem są jednak surowe, kiełkujące ziemniaki i ich obierki zawierające solaninę. Solanina podrażnia błonę śluzową żołądka przewodu pokarmowego, co może skutkować wymiotami, biegunką czy ślinotokiem. Dlatego radzimy pilnować nie tylko, by pies nie podkradał jedzenia ze stołu, ale trzymał się też z dala od kosza na bioodpady czy kompostownika.

Jeżeli podajesz psu gotowane ziemniaki, pamiętaj, że pies jest względnym mięsożercą i choć dodatek warzyw w diecie jest wskazany, to lepiej, by były to mniejsze niż większe ilości.

Czy pies może jeść winogrona?

Winogrona i rodzynki są szczególnie niebezpieczne dla psa. Objawy zatrucia mogą pojawić się nawet po kilku dniach od spożycia i są to m.in.: ospałość, wymioty czy biegunka. W przypadku zjedzenia większej ilości (zwłaszcza przez małego psa) może wystąpić nawet niewydolność nerek. Już osiem zjedzonych winogron może spowodować zatrucie. Nie jest pewne, jaka substancja odpowiada za tak silną reakcję.

Czy pies może jeść cebulę?

Cebula, czosnek i szczypiorek mogą prowadzić do zatrucia niezależnie od formy i obróbki termicznej. Zawarte w tych warzywach dwusiarczki propylu i tiosiorczany są dla psa po prostu toksyczne – nie zmienia tego obróbka termiczna czy suszenie. Zjedzenie cebuli – lub potrawy, w której znajduje się cebula czy czosnek – może powodować ospałość, osłabienie, wymioty, biegunkę czy niewydolność nerek.

Ważne: Niektóre rasy są bardziej wrażliwe na cebulę i czosnek. U ras pochodzących z Japonii: Shiby Inu i Akity objawy zatrucia mogą być znacznie silniejsze.

Czy pies może jeść jabłka?

Całe szczęście – tak, psy mogą bezpiecznie jeść jabłka. Pod jednym warunkiem – nigdy całe, wraz ze szypułkami. Pestki jabłek i innych owoców. Amigdalina zawarta w pestkach może prowadzić do zatrucia. Pamiętajmy także, że owoce mogą być zdrowym dodatkiem do diety psa, ale nie przesadzajmy z ich ilością. Przeciwwskazaniem do jedzenia jabłek są u psa choroby żołądka i jelit.

Czy pies może jeść kości?

Kość w diecie psa to kontrowersyjny temat, wokół którego narosło wiele mitów. Przede wszystkim – zagrożeniem dla psa są kości poddane obróbce termicznej – gotowane, duszone czy pieczone. Takie kości są bardziej kruche i stanowią zagrożenie dla układu pokarmowego. Pod pewnymi warunkami można podawać kości surowe – jednak pod nadzorem, by uniknąć zadławienia. Jeżeli pies ma skłonności do łapczywego jedzenia i połykania karmy, lepiej zrezygnować z surowych kości na rzecz naturalnych gryzaków. Potrzeba gryzienia i żucia zostanie zaspokojona w dużo bardziej bezpieczny sposób.

To nie wszystkie produkty, których nie może jeść pies. Poniżej przedstawiamy uzupełnioną listę:

czego nie może jeść pies

Czego nie może jeść pies - lista zakazanych produktów - pdf

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixelpixel