Dlaczego kot gryzie? Kiedy to instynkt, a kiedy agresja?

2020-11-17
Dlaczego kot gryzie? Kiedy to instynkt, a kiedy agresja?

Wszystko zaczyna się u kociąt

Większość zachowań dorosłego kota ma swoją przyczynę w jego wczesnym dzieciństwie. Niezwykle ważna jest odpowiednia socjalizacja kota, ponieważ dzięki niej da się uniknąć agresywnych zachowań w przyszłości, między innymi gryzienia i drapania. Warto pamiętać, że mały kot uczy się podstaw już od swojej mamy i rodzeństwa, zanim zostanie zabrany do nowego właściciela. Podczas rodzinnej zabawy przyswaja odpowiednie zachowania, dlatego zbyt wczesne odebranie kociaka od jego matki jest zdecydowanie niewskazane. Optymalnym czasem na to, by kot pożegnał się ze swoją mamą i zawitał w nowym domu to około 3 miesiące po jego urodzeniu.

Socjalizacja nie kończy się jednak w momencie, kiedy kot jedzie do nowego właściciela. Wówczas to właśnie po stronie opiekuna leży konieczność nauczenia go tego, co wolno, a czego nie wolno robić względem ludzi, a także innych zwierząt. Pierwszym błędem nowych opiekunów jest prowadzenie zabawy z kotem w sposób, który prowokuje go do używania pazurów i zębów. O ile może to być śmieszne i sympatyczne w przypadku małego kota, o tyle przy dorosłym może być wręcz niebezpieczne. Warto uczyć kota pozytywnych zabaw i ograniczać sytuacje, w których prowokujemy go do agresji.

Nie zawsze to agresja

Niektóre koty mają bardzo silny instynkt łowiecki. Taka jest ich natura i raczej trudno z nią walczyć. Można wówczas zaobserwować, że kot rzuca się z zębami na przedmioty leżące na podłodze i różnego rodzaju powierzchnie, których jest w stanie się złapać pazurami. Zdarza się, że atakuje także ludzi, np. próbując złapać ich stopy. I chociaż jest to jego instynkt, warto zapewnić kotu rozrywki, które go zaspokoją. Tym samym będziemy mogli wyeliminować gryzienie i skoki, które symulują polowanie. Jak to zrobić? Pomocne z pewnością okażą się zabawki, np. poruszające się myszki lub piłki. Ważna jest także odpowiednia ilość ruchu. Przydadzą się na pewno dobre drapaki i słupki. Zmęczony kot będzie bardziej skory do odpoczynku, spokoju i łagodnych pieszczot w towarzystwie opiekuna, a problem pt.: "kot mnie gryzie" zostanie zdecydowanie ograniczony.

Kiedy są powody do niepokoju?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot gryzie, pamiętaj, że odpowiedzi może być kilka. Nie zawsze agresywne zachowania wynikają z tej samej przyczyny. Oznacza to, że musisz obserwować swojego pupila, by móc mu odpowiednio pomóc. Dlaczego zatem pojawia się agresywne zachowanie u kotów?
  • Problem zdrowotny. To pierwsza przyczyna, którą warto wziąć pod uwagę w ocenie zachowania zwierzaka. Jeśli na co dzień towarzyszy mu ból wywołany jakąś chorobą, może to prowadzić do rosnącej frustracji i koniec końców - ataków na ludzi. Wówczas agresja pojawia się nagle, nawet jeśli kot wcześniej był zupełnie spokojny. Może to być efekt bólu, ale również chorób o podłożu neurologicznym i nowotworowym. Koniecznie trzeba odwiedzić lekarza weterynarii.
  • Zbyt duża ilość stresu. Większość kotów nie lubi zmiany miejsc, kocha mieć własne miejsce w domu i reaguje różnie, kiedy wokół nich dzieje się za dużo. Obecność innego zwierzaka, hałaśliwe towarzystwo obcych ludzi lub odgłosy wydawane przez różne przedmioty, np. mikser czy suszarkę, mogą powodować stres. Niektóre koty nie potrafią sobie z tym stresem poradzić i po prostu reagują agresywnie. Może się pojawić także gryzienie.
  • Nowy kot w domu. Nie zawsze zwierzęta są w stanie porozumieć się od razu. Jeśli w naszym domu pojawia się kolejny pupil, może się pojawić agresywne kocie zachowanie. Koty wówczas walczą ze sobą, próbując ustalić hierarchię, a także określić granice własnego terytorium. Nawet jeśli kot gryzie wówczas innego kota, a nie człowieka, jest to również zachowanie agresywne, nad którym trzeba pracować.

Jak pomóc kotu, kiedy zaczyna gryźć?

Często zdarza się, że kot podczas agresywnych ataków gryzie naszą rękę, stopę lub rzuca się na różne przedmioty. Czasem walczy z innym kotem. Niestety tym samym robi krzywdę sobie lub swojemu opiekunowi. Nie zawsze tego chce, jednak często jest to jego sposób na radzenie sobie z różnymi kocimi problemami.

Jako opiekunowie mamy bardzo ważne zadanie - próbować powstrzymywać agresję kotów i pracować nad takimi zachowaniami. Jak to zrobić? Przede wszystkim uzyskać pewność co do zdrowia swojego kota. Potrzebna będzie wizyta u weterynarza. Jeśli zachowania agresywne wynikają ze stresu, należy ograniczyć ilość stresogennych czynników. Gdy obserwacja kota prowadzi do rozpoznania jego lęków, trzeba zapewnić mu ich mniejszą ilość. W tym celu należy poznać charakter swojego pupila i spróbować dostosować się do jego potrzeb.

Jeśli natomiast przyczyną agresywnych zachowań jest pojawienie się drugiego kota, należy zapewnić obu zwierzakom spory komfort. Dwa osobne legowiska i kuweta dla każdego kota - to przede wszystkim. Nowego pupila wprowadzamy stopniowo, by uniknąć stresu po każdej ze stron.

Ważne jest także to, by pamiętać, że agresywne zachowania kota nigdy nie powinna być motywem jego oddania. Zawsze natomiast to powód, by ze swoim przyjacielem pracować i próbować mu pomóc.

Czytaj również:

Dwa koty pod jednym dachem: pomysł idealny czy początek problemów?
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel