Domowe jedzenie dla kota – sprawdź, czy na pewno jest zdrowe

2022-09-21
Domowe jedzenie dla kota – sprawdź, czy na pewno jest zdrowe

Większość kotów jest karmiona karmami komercyjnymi, gotowymi. Składy naprawdę dobrych karm i tych bardziej przeciętnych znacząco różnią się od siebie. W ramach jednej marki można często znaleźć naprawdę fantastyczne produkty i takie, których jakość zostawia wiele do życzenia. Wybór odpowiedniej karmy wymaga od opiekuna sporo wiedzy, nic więc dziwnego, że część osób czuje się zrażona do karm komercyjnych i chce spróbować karmienia swojego kota „domowo”.

Powody mogą być najróżniejsze. Od braku zaufania do gotowych chrupek, przez problemy zdrowotne pupila i chęć wzięcia większej odpowiedzialności za swojego zwierzaka. Czym jednak jest dieta domowa dla kota i czy zawsze będzie ona dobrym pomysłem?

Spis treści

Czym nie jest dieta domowa dla kota

Dieta domowa dla kota, zarówno surowa, jak i gotowana, może być realną alternatywą dla gotowej karmy kupowanej w sklepie. Choć wymaga nieco przygotowań, wiedzy i czasu – tak, w niektórych przypadkach to może być dobry pomysł. Warto jednak ustalić, czym jest, a czym nie jest zdrowa dieta domowa dla kota.

Przede wszystkim, domowa dieta dla kota to nie żywienie pupila resztkami ze stołu. Powodów jest aż zbyt wiele: nasze posiłki są zbyt przetworzone, potrzeby żywieniowe naszych gatunków zbyt się różnią, duża część spożywanych przez nas produktów jest dla kotów niezdrowa lub wręcz trująca. Psy i koty nie mogą jeść, chociażby warzyw cebulowych – to najlepiej świadczy, że nie wszystko, co naturalne, będzie dla pupila zdrowe. Kot to nie śmietnik i nie powinniśmy go tak traktować.

Zdrowa dieta dla kota powinna uwzględniać jego potrzeby żywieniowe. To bezwzględny mięsożerca, który powinien być karmiony przede wszystkim mięsem. Domowe gotowanie dla kota na bazie ryżu i makaronu nie ma nic wspólnego ze zdrową dietą kota. To zapychacze, które nie powinny się znaleźć w misce żadnego pupila.

Jak zatem może wyglądać zdrowa dieta domowa dla kota?

BARF dla kota

Najpopularniejszym sposobem na zdrową, domową dietę dla kota jest BARF, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta. Składa się ona z surowego mięsa połączonymi z suplementami. Dobrze skomponowany BARF ma wiele zalet. Zwolennicy BARF-u mówią przede wszystkim o pewności, że ich kot na pewno otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a kupienie składników potrzebnych do barfowania wychodzi taniej niż karmy jakości superpremium.

BARF bez wątpienia jest dobrym sposobem żywienia kota, o ile będzie przygotowywany przez osobę, która będzie starannie przygotowywać przepisy. Istnieje wiele barfnych grup i stron, na których możesz znaleźć przepisy na posiłki dla swojego kota. Pamiętaj jednak, że BARF wymaga od opiekuna dużej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych kota i przyrządzania kocich dań.

Każdy producent gotowych karm zatrudnia dietetyków i technologów żywności, których zadaniem jest dbanie o jakość karmy. Kiedy postanowisz sam przyrządzać BARF, to ty stajesz się osobą odpowiedzialną za jakość mięsa, zbilansowanie składników i proces produkcyjny jedzenia Twojego kota. BARF przygotowany przez osobę bez odpowiedniej wiedzy przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jeżeli chcesz karmić swojego kota barfem, ale boisz się, czy dasz radę, dobrym pomysłem będzie konsultacja z zoodietetykiem. Przed przejściem na BARF, warto wykonać kotu badania, m.in. morfologię, czy badanie ogólne moczu. Koty karmione barfem są bardziej narażone na choroby pasożytnicze, dlatego szczególnie ważne jest regularne odrobaczanie.

Nie chcemy Cię zniechęcać – jeżeli jednak nie masz czasu na naukę i nie wiesz, czy poradzisz sobie z dodatkowym obowiązkiem, jakim jest regularne przygotowywanie, mrożenie i rozmrażanie mieszanek, pamiętaj, że nie musisz. Dobra karma mokra to rozwiązanie, które jest pewne i sprawdzone, a przy tym nie wymaga od Ciebie dużych nakładów pracy.

jakie suplementy dla kota do barf

BACF dla kota

BACF to stosunkowo mało popularna dieta domowa dla kotów, która może być w wielu przypadkach dobrą alternatywą dla karm gotowych i BARF. BACF to inaczej biologicznie odpowiednia dieta gotowana dla kota, przez sceptyków bywa też nazywana „pseudobarfem”.

Tak samo jak BARF, BACF zakłada samodzielne przygotowywanie mięsnych posiłków dla kota, jednak w przeciwieństwie do barfu, tutaj podawane mięso poddawane jest obróbce termicznej przez gotowanie. Przeciwnicy BACF, którzy preferują BARF, argumentują, że surowe mięso bardziej odpowiada dzikiej, drapieżnej naturze kotów.

BACF ma jednak poważną przewagę. Mięso poddane obróbce termicznej jest bezpieczniejsze z punktu widzenia mikrobiologicznego – zmniejsza się ryzyko zakażenia pasożytami. Gotowane mięso jest też bardziej strawne i może być lepiej przyjmowane przez koty z wrażliwym układem pokarmowym. Z drugiej strony – obróbka termiczna może spowodować utratę wartości odżywczych – dlatego niezwykle ważny jest proces obróbki mięsa. Zaleca się krótkie gotowanie w małej ilości wody, a najlepiej na parze. Ważne też, by suplementy mieszać już z ugotowanym mięsem.

Podobnie jak w przypadku BARF, dieta gotowana wymaga o wiele więcej zaangażowania ze strony opiekuna niż zwykłe wybranie dobrej karmy.

jakie mięso dla kota

Czy przygotowywanie posiłków dla kota w domu to dobry pomysł?

Przygotowywanie domowej diety dla kota na pewno nie jest dla każdego. Nie można powiedzieć, by BARF, czy BACF były jednoznacznie dobrym lub złym pomysłem na żywienie kota. To metody bardzo pracochłonne, wymagające od opiekuna dużego zaangażowania – przede wszystkim przygotowania merytorycznego. Dla niektórych osób samodzielne przyrządzanie posiłków dla kota jest sposobem na okazanie ulubieńcowi miłości – inni po prostu lubią robić jak najwięcej rzeczy samodzielnie.

BARF i BACF wymaga czasu, odpowiednich narzędzi, miejsca w zamrażalce i cierpliwości, nauki. Choć doświadczeni barfiarze przekonują, że po nabraniu wprawy przygotowanie karmy dla kota na dwa tygodnie zajmuje im maksymalnie 15 minut – warto zwrócić uwagę, że zanim dojdzie się do takiej wprawy, minie trochę czasu.

Przede wszystkim, nie musisz samodzielnie przygotowywać mięsa dla swojego kota, by być dobrym, kochającym i zaangażowanym opiekunem. Jest wiele sposobów na okazywanie swojemu kotu miłości. Większość z nas nie ma czasu na BARF, często wystarczająco czasochłonne jest przygotowanie zdrowych posiłków dla samego siebie i najbliższych. Dobra, wybrana świadomie karma dla kota w wielu przypadkach będzie najlepszym wyborem.

Jakie są szanse i zagrożenia związane z domowym jedzeniem dla kota?

BARF i BACF komponowane na podstawie przepisów od dietetyka specjalnie na potrzeby Twojego kota to dieta szyta na miarę. Możesz dostosować porcję do wagi kota, stanu jego zdrowia i upodobań smakowych. Łatwiejsze będzie odchudzanie kota, kontrola cukrzycy, czy problemów z układem moczowym – pamiętaj jednak, że wszystko to możesz osiągnąć także za pomocą karm komercyjnych.

Zagrożeń związanych z żywieniem domowym kotów jest o wiele więcej – w większości wiążą się one z błędami popełnianymi przez opiekuna. Niedokładnie zbilansowane przepisy mogą doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, równie ważne jest też odmierzanie składników z aptekarską wręcz dokładnością. Mięso powinno być świeże, a po stworzeniu gotowej mieszanki mrożone i rozmrażane w odpowiednich warunkach. W przypadku karm gotowych za te aspekty odpowiedzialni są technologowie, dział kontroli jakości i laboratorium – w domowych warunkach to Ty odpowiadasz za ewentualne błędy.

Wiele osób z powodzeniem karmi swoje koty metodą BARF i BACF. Koty żywione w ten sposób mogą być w pełni zdrowe i szczęśliwe. Pamiętaj jednak, że ten sposób żywienia jest bardzo wymagający.

co to bacf dla kota

Karmy gotowe dla kota – czy naprawdę jest się czego bać?

Karmy gotowe dla kota to najpewniejszy sposób żywienia kotów. Masz pewność, że Twój pupil otrzyma zbilansowany posiłek, w którym składniki są odpowiednio zbilansowane i Twój pupil otrzyma wszystko, co najlepsze.

Oczywiście są karmy lepsze i gorsze, ale na pewno znalezienie dobrej karmy dla kota jest łatwiejsze niż samodzielne przygotowywanie jej i mrożenie. Dobra karma mokra zapewni pupilowi wszystko, co najlepsze. Duża część krytyki komercyjnej karmy mokrej dotyczy suchych karm z dodatkiem zbóż. Mokre karmy bezzbożowe są o wiele lepiej dostosowane do potrzeb naszych mruczących przyjaciół.

Pamiętaj też, że karmy dla zwierząt są kontrolowane zarówno w wewnętrznych laboratoriach, jak i podlegają kontroli nadzoru weterynaryjnego. Pod tym względem są bezpieczniejsze, o wiele łatwiej jest też je przechowywać. Pamiętaj też, że przyzwyczajenie swojego kota do posiłków domowych stwarza ryzyko, że kot nie będzie chciał jeść karmy gotowej, kiedy nie będziesz mieć możliwości przygotowania kociego jadłospisu samodzielnie. Choroba, wyjazd, czy inne okoliczności losowe stają się w takich sytuacjach dość problematyczne. Część osób rozwiązuje ten problem, karmiąc kota częściowo dietą domową, a częściowo gotową karmą mokrą.

A Ty, jaką dietę wybierasz dla swojego kota?


Czytaj również: Kot ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Odchudzanie kota - wywiad z dr Karoliną Hołdą

Poprzedni wpis: Owczarek podhalański - biały obrońca prosto z gór

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixelpixel