Duży pies do domu z ogrodem - wybierz rasę dla siebie

2022-11-30
Duży pies do domu z ogrodem - wybierz rasę dla siebie

Dla niektórych osób prawdziwy pies to duży pies. Przyjaciel, do którego swobodnie można się przytulić, z którym można poczuć się bezpiecznie na wieczornym spacerze i bawić się bez obaw, że przez przypadek zrobi się pupilowi krzywdę. Na szczęście dla nas, na świecie żyje mnóstwo ras psów o różnych rozmiarach, temperamentach, potrzebach i unikalnej osobowości. Każdy jest w stanie wybrać idealnego pupila dla siebie.

Duży pies potrzebuje jednak najczęściej więcej miejsca. Choć w przypadku niektórych większych ras psów rozmiar mieszkania nie ma aż tak dużego znaczenia (i tak najwygodniej odpoczywa się na fotelu pachnącym opiekunem), to nie da się ukryć, że najczęściej dom z ogrodem ułatwia codzienność z dużym psem. Choć nawet największy ogródek nie zastąpi codziennych spacerów, wiele ras psów (zwłaszcza stróżujących) lepiej będzie czuła się w domu niż w bloku.

Duże psy potrafią się od siebie zaskakująco różnić pod względem usposobienia. Flegmatyczne dogi niemieckie, łagodne berneńczyki i bernardyny, eleganckie wyżły i zdystansowane mastify tybetańskie – każdy z nich jest inny. Choć każdy pies przynosi mnóstwo radości, życie z każdym z nich wygląda nieco inaczej.

Przedstawiamy 8 dużych ras psów do domu z ogrodem, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru pupila. Każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Który z nich jest psem Twoich marzeń?

Spis treści

DLA PSA

Bernardyn i berneńczyk – łagodne olbrzymy

Bernardyny i berneńczyki to duże, łagodne psy o przyjaznym usposobieniu. Łatwe w ułożeniu i spokojne, najczęściej świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. Ich rozmiar jest naprawdę imponujący, jednak to bardzo zrównoważone psy, z których ułożeniem poradzi sobie nawet początkujący opiekun.

Bernardyny i berneńczyki dogadują się z bez problemu z innymi psami i kotami, nie mają też silnego instynktu łowieckiego.

To psy, których budowa nie pozwala na uprawianie wyczynowo psich sportów, co nie znaczy, że aktywność nie jest dla nich ważna. Zarówno berneńczyk, jak i bernardyn są znane z dużego apetytu, długie spacery pozwolą więc na utrzymanie prawidłowej wagi.

Obie rasy psów żyją stosunkowo krótko, bo ok 8-10 lat. Jak większość dużych ras psów, bernardyny i berneńczyki miewają problemy ze stawami, są też narażone na wystąpienie rozszerzenia i skrętu żołądka. Z uwagi na problemy ze stawami psy tej rasy nie powinny chodzić po schodach.

Dowiedz się więcej o berneńczykach i bernardynach.

Golden retriever i labrador – żywiołowe psy pełne miłości

labrador w domu

Goldeny i labradory są jednymi z najbardziej lubianych ras psów. Zawsze pogodne, towarzyskie i chętne do zabawy – te psy zawsze będą chciały poprawić Ci humor. Kochają dzieci, zazwyczaj bez problemu układają sobie relacje z innymi psami i kotami i chętnie nawiązują nowe znajomości. To prawdziwe pieszczochy, które nigdy nie mają dość drapania za uchem.

Czy te psy mają jakiekolwiek wady? Choć wydaje się, że golden retriever i labrador to psy idealne, rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Te żywiołowe psy potrzebują wiele uwagi ze strony opiekuna. Bez spacerów i wspólnej zabawy najprawdopodobniej zaczną rozrabiać. Świetnie będą czuć się jako psy dla rodziny, gdzie nigdy nie zabraknie rąk gotowych do głaskania i rzucania piłeczki.

To bardzo przyjazne psy, które kochają ludzi. To, co dla jednych może być zaletą, dla innych może być wadą. Z jednej strony, nie ma obaw, że Twój pies okaże najdrobniejszą oznakę wrogości wobec gościa (dużo bardziej prawdopodobne będą próby wciśnięcia się mu na kolana), jednak na pewno nie można liczyć na to, że odstraszy złodzieja.

Obie rasy psów są znane z ogromnego apetytu. Utrzymanie właściwej wagi pupila może być prawdziwym wyzwaniem, ponieważ te psy do perfekcji opanowały robienie słodkich oczek proszących o przekąski.

Dowiedz się więcej o golden retrieverach i labradorach.

Dog niemiecki – największa oaza spokoju

dog niemiecki czarny

Dog niemiecki to pies dużego formatu. Teoretycznie może mieszkać wszędzie, bo do szczęścia potrzebuje głównie miłości człowieka, jednak przy psie tego formatu warto zadbać też o przestrzeń, by pupil mógł się swobodnie poruszać bez obijania się o meble podczas przemieszczania się.

Dog to pies inny niż wszystkie. Jest spokojny, zrównoważony i cierpliwy, ale też zawsze ma swoje zdanie na każdy temat i nawet miłość do opiekuna nie skłoni go do czegoś, co jego zdaniem jest bez sensu. W takiej sytuacji dog obiera strategię symulowania problemów ze słuchem lub włoski strajk – zrobię to, co mi każą, ale tak wolno, jakby to był filmik w slowmotion. To pies, który będzie kochał Cię najmocniej na świecie, a jego spokój ducha zawsze poprawi Ci humor.

Dogi to wspaniałe psy, ale ich utrzymanie jest dość kosztowne. Duży pies nie tylko dużo je. Dogi są znane z szybkiego niszczenia zabawek, czy zużywania legowisk. Bardzo kosztowne jest też ich leczenie – chociażby z powodu ogromnych dawek leków, których potrzebuje tak duży pies.

Dowiedz się więcej o dogach niemieckich.

Wyżeł weimarski – elegancki i dystyngowany

jak wygląda wyżeł weimarski

Wyżły weimarskie to psy eleganckie i szlachetne, ale przy tym o wiele bardziej aktywne od dogów. Wyróżniają się silnym instynktem łowieckim – to rasa często wybierana przez myśliwych. Jeżeli podobne rozrywki Cię nie interesują, warto rozważyć zabawy węchowe, które są o wiele bardziej humanitarne, a pozwolą Twojemu pupilowi na prawdziwy wysiłek intelektualny, którego pupil potrzebuje, by czuć się szczęśliwym i spełnionym psem.

Wyżeł weimarski to pies dla osoby aktywnej, która pragnie towarzysza długich spacerów. Szczęśliwy wyżeł to zmęczony wyżeł – podobnie jak w przypadku goldenów i labradorów, brak zajęcia psa grozi zniszczeniami w domu.

Na co dzień to psy zrównoważone, opanowane i spokojne – takiego też opiekuna potrzebują.

Dowiedz się więcej o wyżłach weimarskich.

Mastif tybetański – wymagający i zdystansowany stróż

Mastify tybetańskie to typowe psy stróżujące. Kochają swoją rodzinę, ale wobec obcych zachowują dystans, są nieprzekupne i nieustępliwe. Potrzebują starannej socjalizacji i dużego kontaktu z ludźmi, a ich wychowanie powinno być przemyślane. To wymagające psy wyłącznie dla doświadczonego opiekuna.

Mimo groźnego wyglądu mastify tybetańskie potrzebują wiele czułości. Choć okazują miłość opiekunowi często w dość oszczędny sposób, są bardzo przywiązane do swojego człowieka – pod pewnymi względami przypominają pod tym względem koty.

Mastify tybetańskie zazwyczaj będą chciały zdominować drugiego psa w domu – jeżeli chcesz mieć więcej niż jednego psa, lepiej by drugi pies miał bezkonfliktowe usposobienie.

Dowiedz się więcej o mastifach tybetańskich.

Co musisz wiedzieć przed zakupem dużego psa

jaka rasa do domu z ogrodem

Duży pies to dużo szczęścia, ale też często wielkie wyzwania. Duże rasy psów są zazwyczaj droższe, kosztowne jest też ich utrzymanie. Duży pies zjada więcej karmy, potrzebuje też większych zabawek, posłań, ubranek i innych akcesoriów.

Kosztowne jest też leczenie dużych psów. Ciężki pies potrzebuje większych dawek leków, co zawsze zwiększa koszty leczenia. Droższa będzie też jakakolwiek operacja. Psy dużych ras mają specyficzne problemy zdrowotne. Powszechne są choroby związane z układem ruchu, zwłaszcza dysplazja stawów biodrowych. Wiele ras psów dużych jest też szczególnie podatna na nadwagę, która tylko pogłębia problemy ortopedyczne.

Sprawdź także: Na kości i stawy dla psa

Duży pies zajmuje nie tylko dużo miejsca w domu, ale też w samochodzie. Jeżeli planujesz zakup psa o rozmiarze XXL, warto wcześniej kupić samochód, który będzie w stanie pomieścić pupila. W przypadku dużego psa o wiele trudniej też zorganizować bezpieczną podróż. Nie ma mowy o klasycznym transporterze, najbezpieczniejszą opcją jest wykonana na zamówienie klatka transportowa dostosowana do konkretnego psa i samochodu. Nie każdy hotel będzie też chciał przenocować tak dużego psiego gościa, dlatego znalezienie miejsca na wakacje może być trudniejsze.

W przypadku dużego psa konieczne jest też staranne wychowanie pupila. U dużego psa nic nie zdziałamy siłą, dlatego konieczna jest praca z psem, chociażby nad przywołaniem i spacerem na luźnej smyczy.

Czy warto mieć dużego psa? Duży dom z ogrodem to nie wszystko. Duży pies wymaga często więcej cierpliwości, więcej sprzątania, większe straty w wieku szczenięcym. Mimo wszystko wiele osób właśnie tak wyobraża sobie wymarzonego pupila – życie z takim psem jest też przecież wielką przygodą.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak dbać o psa z dysplazją - profilaktyka, leczenie, rehabilitacja

Poprzedni wpis: Serwal - czy jesteś gotowy na egzotycznego kota w swoim domu

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel