Ekscytacja szczeniaka - jak wyciszyć psa

2021-10-18
Ekscytacja szczeniaka - jak wyciszyć psa

Życie ze szczeniakiem to nie tylko ciągłe zachwyty, ale też wyzwania. Gdy cały otaczający świat jest dla pupila niczym nieznany jeszcze plac zabaw, trudno jest okiełznać jego ekscytacje. Gdy trwa ona zbyt długo, staje się męcząca nie tylko dla świeżo upieczonego opiekuna, ale też dla samego malucha. Dlatego warto wiedzieć, jak uspokoić rozentuzjazmowanego szczeniaka. Sprawdź, co zrobić, by zapanować nad ekscytacją szczeniaka. Autorką porad jest nasza psia behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz.

Jakie mogą być powody nadmiernej ekscytacji szczeniaka?

Kilkumiesięczny szczeniak, który dopiero co poznaje otaczający go świat, może ekscytować się praktycznie wszystkim: spacerem, nową zabawką, zabawą z opiekunem czy innym psem, gośćmi czy nawet latającą muchą. Okres kwarantanny poszczepiennej zalecany przez hodowców oraz lekarzy weterynarii to często duże wyzwanie dla opiekunów psa. Kiedy po kilku dniach psie dziecko przyzwyczai się do nowego miejsca, zaczyna się nudzić. Aby zapewnić psu zajęcie, opiekunowie próbują zając go zabawą, a ta często nadmiernie go pobudza. Pierwsze spacery również mogą być przyczyna ekscytacji, zwłaszcza gdy mieszkamy na osiedlu, gdzie dużo się dzieje. Często po powrocie ze spaceru szczeniak nie umie poradzić sobie ze swoimi emocjami i zaczyna biegać po mieszkaniu, pogryzając domowników.

Jakie są najczęściej popełniane błędy, które mogą zwiększać u psa poziom pobudzenia?

Wielu opiekunów myśli, że jeśli pies jest pobudzony, to intensywna zabawa zmęczy go na tyle, aby poszedł spać. Niestety skutek jest bardzo często odwrotny – psiak, zamiast odpoczywać, jeszcze bardziej się nakręca i nie potrafi się uspokoić. Innym popełnianym przez przewodników błędem jest uciekanie przed pobudzonym psem, odpychanie go, krzyczenie na niego itp. Szczeniak najczęściej takie zachowanie interpretuje jako zabawę i zaczyna jeszcze bardziej dokazywać.

Zdarza się również, że pies chce zwrócić na siebie naszą uwagę i zaczyna gryźć jakiś mebel lub kradnie jakąś wartościową dla nas rzecz. Kiedy zaczynamy go gonić, próbując ją mu zabrać, pies odbiera to również jako zaproszenie do zabawy. W takich sytuacjach najlepiej jest wyjść z pomieszczenia. Kiedy psiak straci naszą uwagę, prawdopodobnie dość szybko porzuci wykonywaną czynność.

jak zmęczyć szczeniaka

Co można zrobić, żeby zmniejszyć poziom pobudzenia?

Pobudzenie szczeniaka przejawia się najczęściej intensywnym bieganiem po domu podgryzaniem naszych rąk, nóg lub gryzienie otaczających go rzeczy. W takich sytuacjach można zamknąć psa na chwilę w klatce kennelowej, ale pod warunkiem, że jest do niej przyzwyczajony (pies nie może odbierać tego jako kary).

Innym sposobem na zmniejszenie pobudzenia psa jest przypięcie mu na chwilę smyczy i przywiązanie jej do jakiegoś mebla. Takie chwilowe unieruchomienie często powoduje, że psiak spokojnie się kładzie. Jeżeli pies nas podgryza, najlepiej jest wydać jakiś głośny i wysoki dźwięk Jest to sygnał dla psa, że nie życzymy sobie, żeby to robił. Staramy się przy tym przekierować szczeniaka na szarpak lub gryzak naturalny. Jeżeli wymienione sposoby nie przynoszą oczekiwanego skutku, należy opuścić na chwilę pomieszczenie, w którym przebywa pies. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się kilka osób, łatwiej jest wyprowadzić z niego psa i zamknąć za nim drzwi. Strata kontaktu socjalnego jest dla psa karą. Ważne jest jednak, aby zrobić to szybko, ponieważ jeżeli przeciągniemy to w czasie, pies nie będzie wiedział, za co został ukarany.

Czemu pobudzenie szczeniaka to coś, co należy kontrolować?

Każde pobudzenie psa wiąże się ze stresem. Jeżeli są to sytuacje sporadyczne, organizm dość szybko się regeneruje i powraca do stanu homeostazy. Jeżeli ekscytacja trwa długo i często, to organizm jest zalewany hormonami stresu – adrenaliną, noradrenaliną oraz kortyzolem. Są to substancje, które wydzielane w dużej ilości negatywnie wpływają na cały organizm, a zwłaszcza na nie do końca jeszcze rozwinięty mózg.

Jak bawić się z psem, żeby potem możliwe było bezstresowe przejście do stanu spoczynku?

Przede wszystkim najlepiej jest bawić się w taki sposób z psem, aby nie doprowadzać do nadmiernego pobudzenia. Taka zabawa przynosi psu więcej szkody niż pożytku. Myślę, że każdy właściciel psa jest w stanie zauważyć moment, kiedy szczeniak zaczyna coraz bardziej się nakręcać i przestaje się kontrolować. Wtedy najlepiej przekierować go na coś, co będzie wymagało od niego skupienia – wyszukiwanie smakołyków z maty węchowej czy wylizywanie pasztetu dla psów z konga lub lickmaty.


behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pierwsze dni z psem – okiem behawiorysty

Poprzedni wpis: Bulterier - wesołek o nietypowej urodzie

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixelpixel