Fretka - zwinny pupil dla żądnych przygód

2024-01-04
Fretka - zwinny pupil dla żądnych przygód

Fretka to mały ssak, który nie jest tak egzotyczny jak chociażby lotołapanka, czy oryginalny jak miniaturowa świnka, jednak na pewno spotykamy je stosunkowo rzadko i stanowczo zbyt mało o niej wiemy. Warto to zmienić, bo fretki to urocze zwierzaki, które zaskakują swoją pomysłowością i wnoszą w życie swojej rodziny mnóstwo radości. Może i Ciebie zachwyci fretka?

Spis treści

Podstawowe informacje o fretce

Fretka domowa to mały ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, udomowiona wersja tchórza zwyczajnego lub stepowego. Fretka to nie gryzoń! To gatunek dymorficzny, co oznacza, że istnieje wyraźna różnica między samcami i samiczkami – samce są wyraźnie większe. To zwierzątka o silnych potrzebach społecznych – dlatego dobrym pomysłem jest zakup dwóch fretek z jednego miotu, które będą dotrzymywać sobie towarzystwa. Mogą mieć różne ubarwienia.

Zazwyczaj w jednym miocie rodzi się około 8 fretek, które można odłączyć od matki w wieku około 8 tygodni.

Najprawdopodobniej fretki zostały udomowione już w starożytności, z pewnością były znane w Grecji, Rzymie i Egipcie. Fretki przez wieki były niestety przede wszystkim zwierzętami wykorzystywanymi w futrzarstwie, ale nie tylko. W Europie długo to właśnie one były zwierzętami domowymi, które polowały na myszy. Możliwe, że to właśnie fretka pozuje na obrazie Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką”.

Fretka żyje przeciętnie 8-12 lat, chociaż spotyka się także zwierzaki dożywające 15 lat. Długość życia pupila zależy w dużym stopniu od opieki opiekuna – diety, leczenia chorób, ale też uważności – ciekawskie fretki mają skłonność do jedzenia rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do pyszczka i wchodzenia tam, gdzie nie powinny.

Fretka to zwierzak, który potrzebuje dużej, piętrowej klatki z drobnymi prętami. Minimalny czas wybiegu to 2 godziny dziennie intensywnej zabawy. Duża część opiekunów zamyka fretkę w klatce tylko na czas wyjścia z domu, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Fretka poza klatką bez nadzoru na pewno znajdzie sposób na potencjalnie niebezpieczną zabawę.

fretka w klatce

Fretka – charakter i osobowość

Fretka to zwierzak energiczny, żywiołowy i ciekawski. Jest przy tym bardzo inteligentna i sprytna – co nie zawsze działa na jej korzyść, zwłaszcza kiedy chce obejść zabezpieczenia założone w mieszkaniu dla jej własnego bezpieczeństwa.

Fretka żyje na pełnych obrotach – kiedy nie śpi, to myszkuje po kątach, bawi się, biega, skacze, żąda uwagi opiekuna i kombinuje, co by tu spsocić. Kiedy śpi – a śpi nawet 14 godzin na dobę – trudno ją obudzić, co początkujących opiekunów może doprowadzić do ataku paniki. Spokojnie – fretka żyje równie mocno, jak śpi.

Zabawy fretek mogą wydawać się gwałtowne i agresywne, jednak najczęściej nie robią sobie faktycznie krzywdy. W stosunku do ludzi są łagodniejsze – to kwestia wczesnej socjalizacji u hodowcy i uczenia fretki pożądanych zachowań już w Twoim domu. Fretki o nieznanej przeszłości mogą być bardziej dzikie – nie wiadomo, jak wcześniej wyglądały ich relacje z człowiekiem. Fretka przyzwyczajona do życia z ludźmi będzie zachowywać się zupełnie inaczej, niż taka, która większość życia spędziła w klatce. To naturalne.

Fretki, którym poświęca się czas, często są przytulaśnymi pupilami, które chętnie spędzają czas, ogrzewając się w ramionach swojego człowieka. W przerwie między kolejnymi próbami podboju świata oczywiście.

Dla kogo fretka będzie idealnym pupilem

Fretka to specyficzny zwierzak, który daje wiele radości, ale wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, a często także dostosowania przynajmniej części mieszkania. Fretka bywa przedstawiana jako alternatywa dla psa lub kota, co jest o tyle zrozumiałe, że jest to zwierzę, z którym można stworzyć bliską relację, a zajmowanie się fretką jest angażujące.

Fretka znacząco różni się od innych zwierząt. Głównym zarzutem (czy też obawą potencjalnych opiekunów) w stosunku do fretek jest intensywny zapach. Nie jest to mit, faktycznie w okresie rozrodczym skóra fretek wydziela zwiększoną ilość łojotoku o charakterystycznym aromacie – na intensywność zapachu może wpłynąć sterylizacja. Poza okresem rozrodczym zapach fretek jest o wiele mniej zauważalny, choć warto pamiętać, że wrażliwość węchu jest kwestią bardzo indywidualną.

Z fretką, podobnie jak z psem, czy kotem, można wychodzić na spacery. Nauczenie fretki spokojnego chodzenia na luźnej smyczy będzie trudniejsze, niż w przypadku psa, a nawet kota, ale fretka chętnie wyjdzie z Tobą na spacer – lub zostanie w domu, jeżeli nie masz ochoty na spacer w niekorzystną pogodę. Dla wielu z nas możliwość wyboru to zaleta.

Fretka sprawdzi się wyłącznie w mieszkaniu, które jesteś w stanie dostosować do jej bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz zakładać zabezpieczeń dla dzieci na szafki, sprzątać potencjalnie niebezpiecznych rzeczy przed wypuszczeniem zwierzaka z klatki, czy pilnować za każdym razem, gdzie jest fretka, kiedy zamykasz pralkę, czy składasz łóżko – fretka nie jest dla Ciebie. Każdy z nas ma nieco inną wizję tego, jak powinien wyglądać dom – dlatego w każdym domu nieco inne mogą być potencjalne zagrożenia. Miłośnicy fretek często powtarzają, że życie z fretką świetnie przygotowuje na dzieci – konieczne jest schowanie chemii gospodarczej, ostrych przedmiotów i wszystkiego, co może zostać zjedzone, a nie powinno.

fretka na rękach

Fretka i dzieci

Nawet najbardziej grzeczna fretka może od czasu do czasu lekko ugryźć, a dla małego dziecka nawet drobne ugryzienie jest jak wielki koniec świata. Dlatego na pewno nie jest to kandydat na ukochanego, małego przyjaciela do dziecka.

Możliwe jest, by w jednym domu żyło dziecko i fretka – jeżeli w Twoim życiu ma się pojawić mały człowiek, to nie ma absolutnie żadnego powodu, by szukać nowego domu dla fretki. Jednak jeżeli już masz małe dziecko, fretka raczej nie będzie pierwszym wyborem – chyba że od początku nastawisz się, że bobas i fretka nie będą mieć wiele wspólnego w pierwszych latach wspólnego mieszkania.

Fretka może zacząć zaprzyjaźniać się ze starszymi dziećmi i nastolatkami. Kontakty z maluchami lepiej kontrolować.

Fretka i inne zwierzęta

Fretki mogą mieć lepsze lub gorsze relacje z psem lub kotem, jednak fretka będzie do szczęścia potrzebować przede wszystkim… innej fretki. Dwie fretki zapewnią sobie towarzystwo i zrozumienie, którego nigdy nie zastąpi kontakt ze zwierzakiem innego gatunku.

Fretka nie powinna mieć natomiast kontaktu z gryzoniami, królikami i ptakami. To jej naturalna zwierzyna i nawet jeżeli będziesz separować fretkę od np. chomika, to obecność drapieżnika powoduje u mniejszych zwierząt poważny stres.

Fretki są bardzo sprytne i przebiegłe, a my często nie doceniamy ich pomysłowości. Wystarczy chwila nieuwagi, by kochany zwierzak… zjadł innego zwierzaka. Choć fretka została udomowiona, jej instynkt łowiecki pozostaje bardzo silny.

jak wygląda fretka

Żywienie – co może jeść fretka

Fretka jest bezwzględnym mięsożercą, podobnie jak kot. Zdrowa dieta fretki to przede wszystkim BARF, surowe mięso z podrobami i dodatkami odżywczymi, jak drożdże browarnicze, olej, jajka przepiórcze itp.

Dobrym pomysłem jest zapytanie o przepisy na posiłki dla fretki hodowcy lub wizyta u dietetyka zwierzęcego, który ma wiedzę na temat zwierząt egzotycznych.

Awaryjnie można podać fretce dobrej jakości karmę mokrą dla kotów – sposób żywienia jest stosunkowo podobny. Na dłuższą metę karmienie fretki kocią karmą będzie mieć jednak negatywne konsekwencje – mikro i makroskładniki są przecież dostosowane typowo dla kotów.

Układ pokarmowy fretki nie trawi węglowodanów, w naturze fretka zjada jedynie wstępnie przetrawione owoce i warzywa razem z żołądkiem upolowanych ofiar. Do posiłku można dodać śladowe ilości owoców i warzyw, ale nie jest to zwierzak, którego można podkarmiać swoim jabłkiem (ani innym ludzkim jedzeniem).

Fretki wolą jeść często, ale mniejsze porcje, mają skłonność do ukrywania jedzenia w kryjówkach na później. Wiele fretek lubi posiłki podawane w zabawkach na jedzenie dla psów i kotów.

Choroby występujące u fretek

Do gabinetów weterynaryjnych fretki najczęściej trafiają po nieszczęśliwym wypadku typowym dla fretek: po zatkaniu układu pokarmowego ciałem obcym lub upadku z dużej wysokości. Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia fretki jest więc sama fretka.

Inne choroby i problemy zdrowotne fretek:

  • Choroby nadnercza
  • Kardiomiopatia rostrzeniowa
  • Niewydolność nerek
  • Pasożyty
  • Kamień nazębny i paradontoza
  • Insulinoma – choroba typowa dla fretek, przerost komórek produkujących w trzustce insulinę.

Ruja przetrwała – kiedy u samiczki pojawia się ruja, trwa ona tak długo, aż dojdzie do zapłodnienia, co dla organizmu jest wyniszczające i ostatecznie prowadzi do śmierci. Dla młodych zwierząt najpopularniejszym rozwiązaniem jest implant antykoncepcyjny, a następnie – sterylizacja.

Fretka powinna odwiedzać weterynarza przynajmniej raz w roku, a po skończeniu 5 roku życia – co pół roku. Specjalistą leczący fretki jest weterynarz zwierząt egzotycznych. Nie każda przychodnia ma w zespole weterynarza leczącego „egzotyki”, dlatego najlepiej sprawdzić dostępność lekarzy jeszcze na etapie pomysłu zakupu fretki.

Fretki mają skłonność do ukrywania przed otoczeniem dolegliwości, dlatego bądź uważny na zmiany w zachowaniu, brak apetytu, inny sposób poruszania się, a jeżeli masz jakieś wątpliwości – zabierz pupila do weterynarza. Weterynarzy specjalizujących się w małych ssakach jest znacznie mniej, niż psich i kocich wetów, co nie oznacza, że fretki nie da się leczyć – przeciwnie – można i trzeba leczyć.

Fretka powinna być również zaszczepiona na nosówkę i wściekliznę – obie choroby są śmiertelnie niebezpieczne dla pupila. Ze względu na brak szczepionek opracowanych z myślą o fretkach, w gabinetach stosuje się preparaty dla szczeniąt lub norek.

Zwróć szczególną uwagę na zmiany w wypróżnianiu się. Fretki maja krótki przewód pokarmowy i wypróżniają się po kilku godzinach od posiłku. Fretka, która nie wypróżnia się od doby, potrzebuje pomocy weterynarza – najczęściej przyczyną jest ciało obce w układzie pokarmowym.

fretka u weterynarza

Pielęgnacja fretek

Fretki to zwierzęta, które linieją intensywnie dwa razy do roku – wiosną i jesienią. By zmniejszyć ryzyko zatkania układu pokarmowego wypadającymi włoskami, warto podawać pastę odkłaczającą – dokładnie taką, jaką podaje się kotu. Intensywne linienie przez dłuższy czas niż zazwyczaj może być objawem rui przetrwałej, zwłaszcza w nietypowym dla fretek czasie.

Sprawdź także: Pasty odkłaczające

Kontrowersyjną kwestią jest kąpanie fretek. Fretki same dbają o czystość, jednak kiedy mocno się zabrudzą, czasami potrzebują kąpieli, najlepiej w szamponie przeznaczonym dla fretek. Wskazane może być też kąpanie po rui, kiedy skóra wytwarza bardzo dużo łoju i sierść jest po prostu przetłuszczona. Poza tym kąpanie fretek nie jest konieczne. Niektórzy opiekunowie fretek kąpią je co miesiąc, czy co kwartał, przeciwnicy uważają jednak, że kąpanie wzmacnia wydzielanie zapachu – organizm stara się wrócić do stanu wyjściowego.

Jeżeli chcesz ograniczyć zapach fretki, najlepszym rozwiązaniem jest implant lub sterylizaja – w zależności od wieku pupila. Wielu opiekunów zauważa też łagodniejszy zapach po wprowadzeniu diety BARF. Podstawą jest też po prostu sprzątanie klatki i otoczenia fretki.

To, co na pewno nie wpływa na zapach fretki to gruczoły okołoodbytowe. Ich usuwanie jest nie tylko nielegalne, ale też nieskuteczne – charakterystyczny zapach fretek to przecież zasługa gruczołów łojowych na skórze.

Do zabiegów pielęgnacyjnych fretek zaliczamy także obcinanie pazurków.

Fretki bardzo często mają problemy stomatologiczne. Najlepsze dla Twojego pupila byłoby po prostu mycie zębów pastą dla zwierząt o mięsnym smaku, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każda fretka będzie współpracować podczas zabiegu i dla dużej części opiekunów jest to po prostu niewykonalne. Sposobem na zadbanie o zęby może być specjalny bezsmakowy płyn dolewany do wody. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie – nie dokarmiaj fretki swoimi przysmakami. Zwracaj uwagę na stan zębów swojej fretki – można je leczyć lub usunąć (oczywiście w narkozie). Nieustanny ból zębów będzie wpływał na apetyt fretki i jej zachowanie.

Zanim kupisz fretkę

Fretki wyglądają słodko na zdjęciach, jednak nawet ich najwięksi wielbiciele przyznają, że to specyficzne zwierzęta, a życie z nimi to często prawdziwe wyzwanie.

Zanim kupisz fretkę, poznaj lepiej te zwierzęta, najlepiej szukając wśród znajomych osobę, która ma w domu to zwierzę. Zobacz, jak fretka zachowuje się na żywo, sprawdź, czy jej zapach jest dla Ciebie akceptowalny, czy nie masz alergii. Przede wszystkim jednak zobacz na własne oczy, jakie są skutki buszowania fretki po mieszkaniu – na pewno znajdziesz je w u każdego, kto ma w domu tego małego łobuza.

Fretka to zwierzę, które potrzebuje starannej opieki przez wiele lat. Nie da się ukryć, że to zwierzak nie dla każdego. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek zwierzę, nie tylko fretkę, przemyśl, czy jesteś w stanie odpowiednio się nim zająć – także w gorsze dni.

Imię dla samca: Bąbel, Kiwi, Wafel, Bambi, Zeus, Teodor, Tarzan, Frodo, Rysiek, Bruno, Ważniak, Jerry, Pablo, Zgredek, Anioł, Baron, Belzebub, Diego, Elvis, Gucio, Kiler, Nelson, Sajgon.

Imię dla samiczki: Frecia, Figa, Fiona, Mucha, Myszka, Gloria, Diva, Bryza, Psota, Mania, Śnieżka, Longa, Żaba, Czikita, Didi, Frytka, Fryzia, Kluska, Peppa, Sally, Mamba, Jadzia, Granda, Furia, Emma.


Czytaj również: Małe ssaki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ochrona przed kleszczami dla każdego członka rodziny - kompleksowy poradnik

Poprzedni wpis: Pierwsze Święta z kotem — wszystko, co musisz wiedzieć

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixelpixel