Husky - prawdziwe piękno i siła natury

2020-12-19
Husky - prawdziwe piękno i siła natury
Dostojny, niezwykle silny, a przy tym nieziemsko wręcz piękny! Siberian husky to jedna z najbardziej znanych ras pierwotnych. Pochodzący z północy futrzak jest również wierny człowiekowi, choć jego niezależność i dzika natura dają czasem o sobie znać. To pies, który musi czuć, że jest częścią stada i ma swojego przywódcę. Poznaj wspaniałego husky - psa, którego tak łatwo pokochać.

Husky syberyjski - charakter i osobowość

Husky to grupa psów zaprzęgowych. Jest rasą bardzo popularną i większość miłośników psów kojarzy go właśnie jako zwierzę do ciągnięcia sań. Najczęściej w takich zaprzęgach uczestniczy co najmniej kilka psów. Sprawdzają się w nich idealnie, ponieważ psy rasy husky są silne i bardzo wytrzymałe. To także psy odporne na niskie temperatury - nie straszny im nawet ostry mróz. Warto jednak pamiętać, że husky, który jest domowym towarzyszem i od zawsze wychowuje się w południowych warunkach, powinien mieć zapewnione ciepłe miejsce, w którym będzie mu wygodnie.   

Pies, który kocha ruch

Husky może mieszkać w domu, wytrzyma także w mieszkaniu, ale pamiętaj o tym, że to pies, który potrzebuje rozładować swoją energię. Wskazane są długie, kilkugodzinne spacery, podczas których husky może dać upust swojej sile i potrzebie ruchu. Na spacerach może przydać się duży, zamknięty wybieg lub długa linka, dzięki której pies pozostanie pod Twoją kontrolą. Siberian husky ma wykształcony dość mocny instynkt łowczy, dlatego jeśli zauważy obiekt, za którym chce pogonić - przywołania ze strony opiekuna mogą się okazać naprawdę nieskuteczne. Co ciekawe, pomimo tego, że husky jest mądrym psem, część z nich nigdy nie nauczy się w pełni kontrolowanego chodzenia bez smyczy. Ich natury nie da się oszukać, a chcąc zabezpieczyć psa przed zagubieniem, warto kupić mu dobrą,długą smycz lub skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak np. lokalizator GPS. Pamiętaj, że uciekający husky nie jest Twoją porażką jako przewodnika. To jedynie jego natura, która w swoich skutkach bywa silniejsza niż nawet najlepsze szkolenie.   

Silny i duży - czy pies rasy husky syberyjski nadaje się na stróża?

Postura tych psów, a także wyjątkowa odporność na chłód pozwalają sądzić, że husky byłyby doskonałymi stróżami domu. Tak jednak nie jest. Husky są łagodne dla zdecydowanej większości ludzi, a także bardzo rzadko szczekają. Oznacza to, że nie mają podstawowych cech, dzięki którym mogłyby skutecznie pilnować określonych miejsc.  

Siberian husky a dzieci

Czy psy rasy husky sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają dzieci? Tak - husky w kontaktach z człowiekiem - małym i dużym - najczęściej jest bardzo cierpliwy. Warto uważać przede wszystkim na jego gabaryty. Jest na tyle duży, że chwila nieuwagi może sprawić, że niechcący przewróci malucha i zrobi mu krzywdę. W przypadku tych psów trudno jednak mówić o wyjątkowych relacjach, które są w stanie nawiązać z dziećmi. Husky będzie wobec nich zachowawczy - łagodny, ale prawdopodobnie nieszczególnie z nimi związany. Ich obecny charakter ukształtowany jest również przez lata celowej hodowli, której efektem miał być pies posłuszny wielu różnym ludziom prowadzącym zaprzęg. Dlatego może się okazać, że husky syberyjski nie zostanie najlepszym przyjacielem Twojego dziecka, być może skończy się na poprawnym koleżeństwie.   

Husky a osoby starsze

Psy rasy husky - pomimo swojej łagodności, niekoniecznie sprawdzą się w mieszkaniu seniora. Ich ogromna potrzeba ruchu często jest niewspółmierna z możliwościami, którymi dysponuje starszy człowiek, zwłaszcza jeśli zmaga się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Kilkugodzinne spacery i bardzo wysoka aktywność mogą się okazać zbyt dużym wyzwaniem dla kogoś, kto w ciągu dnia wybiera się jedynie na delikatne przechadzki.  

Husky z innymi zwierzętami

Większość psów tej rasy - zwłaszcza suczki - bardzo łagodnie podchodzą do innych zwierząt. Nie są agresywne i nie atakują jako pierwsze. Jeśli nie zaiskrzy - husky będzie wobec innych zwierząt po prostu obojętny. Ważne jest to, by rozumiał, że w relacjach czy to z człowiekiem, czy to z innymi psami jest częścią stada.  

Dla kogo rasa będzie odpowiednia? Wady i zalety rasy syberyjski husky

Wychowanie psów husky jest dość wymagające. Warto rozpatrzyć pozytywne i negatywne strony posiadania takiego zwierzaka.

Wady:

potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu

ma silny instynkt, który czasem powoduje, że nie słucha opiekuna

intensywnie gubi sierść

jest dość niezależny

Zalety:

jest silny i odporny

z racji potrzeby ruchu jest motywacją do aktywnego trybu życia

jest bardzo łagodny i inteligentny

jest towarzyski i lubi kontakt z człowiekiem, łatwo go do siebie przywiązać  

Zdrowie

Spokojnie można byłoby przekształcić słynne powiedzenie i mówić: "zdrowy jak husky". To psy niezwykle odporne, u których nie stwierdza się w zasadzie żadnych chorób typowych dla rasy. Jako psy zaprzęgowe wykształciły swoją siłę i zdolność wytrzymywania w niskich temperaturach. Dla jego bezpieczeństwa nie należy mu jednak fundować pogodowych huśtawek. Po kąpieli trzeba go dobrze wysuszyć, zanim wyjdzie na chłód. Latem warto mu pozwolić na wykopanie nory w ogrodzie, która pozwoli mu się ochłodzić na zimnej ziemi. W utrzymaniu psów rasy husky w dobrym zdrowiu istotna jest oczywiście również ich dieta.   

Ile żyje pies husky?

Przeciętna długość życia psów tej rasy to 12-15 lat.  

Żywienie, czyli czym karmić psy husky syberyjski?

W diecie psów bardzo istotne jest odpowiednie rozłożenie makroskładników. To dlatego kupując karmę zawsze trzeba wnikliwie czytać jej skład. Husky powinien jeść karmę, w której składzie króluje mięso. Najlepiej, jeśli jego zawartość to od 60 do 85 procent. Pozostałą część karmy mogą stanowić warzywa i owoce. Czego unikać? Przede wszystkim produktów zbożowych. Są w psiej diecie zdecydowanie niewskazane, a następstwem ich zbyt dużej ilości mogą być problemy skórne, osłabiona kondycja sierści, a także szereg problemów związanych z układem pokarmowym. O czym trzeba pamiętać mając takiego psa, jak husky? Że może być bardzo wybredny. Niezwykle rzadko psy tej rasy cierpią na otyłość, głównie ze względu na to, że zachowują umiar w jedzeniu, jak również są bardzo aktywne. 

W przypadku psów rasy syberyjski husky można rozważyć również dietę BARF. Kawałki surowego mięsa przeznaczone specjalnie dla psa mogą dość mocno nawiązywać do natury i pochodzenia tej pięknej rasy. Jednak nie wszyscy opiekunowie akceptują tę formę żywienia czworonogów, więc warto pamiętać, że dobra karma również spełni swoje zadanie w stu procentach. 

Bujny włos okrywowy psa tej rasy można także wspierać odpowiednią suplementacją - najlepiej z zawartością wysokogatunkowego tłuszczu.  

Pielęgnacja

Pielęgnacja psa tej rasy skupi się głównie na dbaniu o jego sierść. Dwa razy do roku - wiosną i jesienią - przyjdzie taki moment, w którym opiekun niewątpliwie się zorientuje, że musi wyczesywać psa codziennie. Husky będzie wówczas gubił swoją sierść bardzo intensywnie, zmieniając ją na inną porę roku. Jednak jeśli Twój husky mieszka w domu - przygotuj się na to, że jego włosy mogą być wszędzie i to przez cały rok. Do wyczesywania używaj szczotki z metalowymi zębami średniej długości. 

Kąpanie psa tej rasy nie jest wskazane zbyt często. Możesz to robić tylko w razie potrzeby - kiedy zapach sierści staje się zbyt uciążliwy lub ze względu na pogodę pies jest mocno ubłocony. Pamiętaj, że psy mają nieco inne pH skóry, więc muszą być kąpane w kosmetykach przeznaczonych dla zwierząt. Jeśli kupisz szampon delikatnie natłuszczający - unikniesz przesuszenia skóry u pupila, a dzięki temu również zwiększenia ilości wypadającej sierści. 

Formą pielęgnacji u psów zaprzęgowych jest również zapewnianie mu odpowiedniej dawki ruchu. Dzięki temu pies może poczuć się naprawdę szczęśliwy.  

Historia i wzorzec rasy

Historia husky syberyjskiego jest niezwykła, ponieważ człowiek ingerował w nią w bardzo niewielkim stopniu. O psach takich jak husky mówi się, że to rasa pierwotna, czyli taka, która ukształtowała się sama na przestrzeni kilkuset, a czasem nawet kilku tysięcy lat! Początków pięknego syberyjskiego psa należy szukać właśnie na Syberii, gdzie na półwyspie Kamczatka zmagał się z bardzo ostrymi zimami. Jego siła może pochodzić między innymi stąd, że husky często musiał szukać pożywienia samodzielnie, dlatego przeżywały tylko najsilniejsze, nieosłabione chorobami osobniki. 

W dawnych czasach na Syberii mieszkał koczowniczy lub Czukczów, który zaczął wykorzystywać psy do budowania zaprzęgów. Dzięki temu, że zwierzęta te były silne i miały żelazne zdrowie - ludzie mogli przemieszczać się dużo łatwiej i szybciej. 

O bardziej współczesnych losach husky syberyjskiego wiadomo tyle, że na początku XX wieku kilka osobników zostało przywiezionych do Kanady, by wziąć udział w psich wyścigach. Nie dawano im szans, ale już wtedy zaprzęg zajął trzecie miejsce - ku zdumieniu wielu obserwatorów. W roku 1914 rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych systematyczna hodowla rasy. Do rejestru została wpisana w 1966 roku.   

Wygląd

Husky to psy średniej wielkości - samiec osiąga w kłębie maksymalnie 59,5 centymetra, natomiast suczka - 56 centymetrów. Ich waga nie przekracza 27 kilogramów w przypadku psów oraz 22 kilogramów w przypadku suk. Ich budowa nie do końca oddaje ich łagodny charakter, ponieważ to rasa wyglądająca na nieco dziką i wilczą. Uwagę od razu przykuwają oczy o migdałowatym kształcie. Mają kolor brązowy lub niebieski, choć coraz częściej zdarza się, że są wielobarwne - jedno ciemne, drugie jasne. Husky nie jest dużym psem, jednak wrażenie może być inne, ponieważ ma podwójną, gęstą szatę, a to znacznie dodaje mu objętości. Uszy psów tej rasy są trójkątne i sterczące, a ogon puszysty. 

Husky to zwierzęta mocno umięśnione, ale smukłe - dużo i szybko biegają, a to dość istotnie wpływa na kształt ich sylwetki. Najczęściej ich waga jest prawidłowa, ponieważ nie są łakomczuchami i przez większość ich życia do jedzenia trzeba ich wręcz zachęcać. 

Ciekawostki

W nowojorskim Central Parku znajduje się pomnik psa rasy husky o imieniu Balto. Dlaczego? Otóż stał się bohaterem po tym, jak jako lider zaprzęgu wraz z innymi 150 psami pomógł w dostarczeniu do miasta Nome na Alasce ważnej przesyłki. Była w niej szczepionka na błonicę - chorobę, która zaczynała szaleć w tamtym regionie. Pogoda uniemożliwiła transport szczepionki samolotem, a psi zaprzęg w 6 dni pokonał trasę ponad tysiąca kilometrów!  
Czytaj również:

Rasy psów
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixelpixel