Jak wybrać imię dla kota? Mamy na to sposób!

2021-03-11
Jak wybrać imię dla kota? Mamy na to sposób!

Nowy kot w domu? Tylko jak go teraz nazwać? Wybór właściwego imienia dla kota bywa frustrujący, szczerze zazdrościmy szczęściarzom, którzy byli pewni imienia kota już w pierwszym momencie, kiedy go zobaczyli. Czujesz się jak świeżo upieczony rodzic, który stoi nad pierwszą poważną decyzją? Nie martw się, wiele osób czuje dokładnie to samo. Mamy dla Ciebie propozycje imion dla kota zebrane według różnych kluczy. Niezależnie od tego, czy interesują Cię piękne imiona dla kota, czy nietypowe imiona dla czworonogów, tutaj znajdziesz najlepsze inspiracje.

Czy koty wiedzą, jak mają na imię? Czy istnieją jakieś specjalne wytyczne, którymi się kierować? Jakie brzmienie będzie najlepsze? Jaka jest odpowiednia długość imienia dla kota? To wszystko są pytania, które nagle zyskują na znaczeniu. Dlatego nie przedłużamy, mamy kocią misję! Mamy nadzieję, że pod koniec lektury tego artykułu będziesz miał wizję tego, jak wybrać imię dla kota.

Spis treści

Imiona kotów: czy kot wie, jak ma na imię?

o, że koty chodzą swoimi drogami i są wyjątkowymi indywidualistami, to znany fakt. Często nie uznają za stosowne zareagować tylko dlatego, że opiekun je przywołuje. Są przecież zbyt zajęte leżeniem na legowisku, łapaniem cieni na ścianie, czy… sami wiecie, że są dni, kiedy wszystko jest ważniejsze niż zareagowanie na własne imię.

Opiekunowie co bardziej upartych kotów miewają nawet wątpliwości, czy kot w ogóle zdaje sobie sprawę z posiadania imienia. Cóż, to, że znają swoje imię, nie powoduje jednocześnie, że uznają przyjście do nas tylko dlatego, że je wołamy. Co innego, jeżeli będą miały jakąś wyraźną korzyść: przysmak, albo czułości – o ile akurat będą w nastroju na przytulanie.

Badania wykazały także, że koty reagują inaczej na głos swojego opiekuna, niż na głos innych osób.

imię dla kota

Jak nauczyć kota reagować na imię?

  • Pomocne będą przysmaki dla kota. Kiedy wybierzesz imię, daj mu czas, by się z nim oswoił. Możesz powtarzać imię, jednocześnie podając mu smaczki.

  • Pamiętaj, by w czasie nauki mówić do kota, używając jednej formy imienia. Nie stosuj zdrobnień, by nie wprowadzić zamieszania. Jeżeli w domu jest więcej domowników, przed rozpoczęciem nauki uzgodnijcie wspólnie ostateczną wersję imienia. W ten sposób unikniesz sytuacji, kiedy kot będzie nazywany przez każdą osobę w inny sposób – to na pewno nie pomoże.

  • Zwróć uwagę na ton swojego głosu – staraj się, by był przyjazny, by imię dobrze kojarzyło się pupilowi.

  • Stopniowo zwiększaj stopień trudności. Na początku zacznij naukę, kiedy kot będzie w dobrym humorze i przywołuj go z bliskiej odległości – zachęcając dodatkowo smaczkami lub karmą. Dopiero kiedy ten etap będzie opanowany, próbuj nauki bez kocich przysmaków lub z większej odległości, np. z innego pokoju. Zadbaj też, by pierwsze sesje odbywały się w spokojnym otoczeniu bez rozpraszaczy: złączonego telewizora, radia, czy… domowników zajętych zabawą.

  • By nagroda w postaci przysmaków była bardziej kusząca, polecamy raczej sesje przed posiłkiem, kiedy kot nie ma jeszcze pełnego żołądka. Najedzony kot będzie miał mniejszą motywację do uzyskania dodatkowej przekąski. Pamiętaj też, by ilość karmy przygotowanej do nauki nie była zbyt duża i zmniejszyć stosownie ilość karmy w misce proporcjonalnie do ilości karmy zjedzonej podczas nauki. Ta zasada pozwala uniknąć otyłości kota.

  • Nie przemęczaj swojego kota nauką. Lepsze są regularne, ale krótkie sesje – 10 minut to optymalny czas, który nie znudzi ulubieńca i nie wywoła u Ciebie frustracji, jeżeli pupil nie będzie współpracował tak, jak to sobie wymarzyłeś. Imiona dla kota są nieco mniej ważne niż dla opiekuna.

  • Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Nauczenie czegokolwiek upartego kota jest zazwyczaj o wiele bardziej czasochłonne niż w przypadku psa, ale taka po prostu jest kocia natura. Konsekwencja jest kluczowa.

  • Nie porównuj siebie i swojego kota do innych, którzy opowiadają o swoich sukcesach. Indywidualizm to jedna z tych cech, za które kochamy te zwierzaki. Twój kot nauczy się swojego imienia, kiedy sam uzna to za stosowne. Dla Twojego ukochanego pupila jego imię to taka ludzka fanaberia.

Czy imiona dla kota muszą być krótkie?

Zdania są tutaj podzielone i w zależności od źródeł można się spotkać z dwoma wykluczającymi się teoriami.

Według pierwszej z nich, imię dla kota powinno być krótkie i łatwe do wymówienia tak jak w przypadku imienia dla psa. Druga zakłada, że koty zapamiętują nie tyle imię, ile jego melodię i długość jest drugorzędna.

Trudno jest stwierdzić, kto ma rację. Warto jednak dostrzec, że kocie imiona często bywają dłuższe i bardziej wyrafinowane, niż psie. Nawet w starej bajce występował kot Filemon – to imię byłoby już nieco za długie dla psa.

W codziennym życiu niewygodne może być natomiast imię wieloczłonowe. W takim wypadku nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by oficjalne kocię imię brzmiało nawet "Królowa Maria Antonina" - na co dzień kotka może być po prostu Tosią.

Imiona dla kota - co jeśli kot nie reaguje na swoje imię?

Jeżeli kot uparcie nie chce reagować na dźwięk swojego imienia, być może po prostu mu się ono nie podoba. Imiona dla kota nie muszą pozostać z naszymi pupilami po kres ich życia. Zawsze możesz zmienić imię dla kota. Choć nie polecamy tego robić zbyt często, czasami jest to najlepsza decyzja, zwłaszcza w przypadku małego kotka. Jeżeli kot reaguje dopiero na nowe imię, być może uznał, że lepiej pasuje ono do jego charakteru?

Być może po jakimś czasie uznasz, że jego nowe imię wbrew pozorom będzie lepsze, niż pierwszy wybór. Koty to prawdziwi indywidualiści, wiele osób miało podobne przygody przy wyborze imienia dla pupila.

Czy to krzywdzi kota - imiona inne niż wszystkie

W przypadku imion naszych pupili nie obowiązują sztywne zasady obowiązujące podczas nadawania imion dzieciom. Wielu opiekunów korzysta z tego, nadając kotom nietypowe imiona. Może ono nawiązywać do niespodziewanej przygody kota (Niespodzianka, Ciastek), lub podkreślać wyjątkowe cechy (Zorro, Chmurka, Łatek). Nazwanie pupila nawet najbardziej niespodziewanym imieniem (Cthulhu, Pies) dla pupila nie będzie mieć szczególnego znaczenia. Dobre imię kota raczej nie ucierpi, co najwyżej niektóre osoby mogą być zdziwione. Rzadko spotykane imiona są o wiele częstsze wśród kotów, niż psów, które dużo częściej noszą bardziej tradycyjne imiona.

Problemem dla niektórych mogą być ludzkie imiona. Choć dla większości z nas będą one akceptowane, lepiej nie nazywać kota Stefanem, czy Zdzisławą, jeżeli mruczek mógłby zostać pomylony z członkiem rodziny. Może mieć to znaczenie zwłaszcza dla osób ze starszego pokolenia, które podobny żart mogą (całkiem słusznie) uznać za niezbyt zabawny. Pamiętaj też, że imię dla kota ma zapewniać możliwości rozpoznawania - nawet jeżeli masz bardzo wyluzowanych domowników, lepiej zrezygnuj z nazywania pupila na cześć któregoś z nich.

jak wybrać imię dla kotki

Jak nazwać kota: lista imion dla kota

Przygotowaliśmy listę imion dla kotów, według naszego własnego klucza. Znajdziesz imiona nawiązujące do wyglądu, charakteru, postaci z filmów i kreskówek. Przygotowaliśmy także imiona wytworne i oryginalne – by każdy kot znalazł imię, na jakie zasługuje.

Imię dla kota nawiązujące do wyglądu:

Imiona dla kota: Boczek, Obłoczek, Fluffy, Łatek, Blue, Szary, Wąsik, Bury, Grey, Puszek, Ptyś, Smerf, Koala, Długi, Duży, Grubas, Monte, Morświn, Puszek, Piegus, Szarik

Imiona dla kotki: Bułka, Bura, Pyza, Calineczka, Latka, Siwa, Sowa, Cappuccino, Silver, Centka, Burka, Śnieżynka, Łezka, Uszatka, Plamka, Szarutka, Tycia.

Imię dla białego kota

Imiona dla kota: Biszkopt, Chmurka, Bielik, Olaf, Śnieżek, Biszkopt, Migdałek, Mróz, White.

Imiona dla kotki: Alba, Bianka, Bielka, Platyna, Blondie, Beza, Kremówka, Perełka, Brioszka.

Imiona dla czarnego kota

Imiona dla kota: Czarny, Black, Blacky, Popiołek, Hades, Shadow, Espresso, Salem, Szarak, Batman, Belzebub, Demon, Grafit, Lucyfer, Lupo, Popiel.

Imiona dla kotki: Czarna, Luna, Mokka, Negra, Nocka, Sadza, Ninja, Puma, Cola, Mokka.

Imię dla rudego kota

Imiona dla kota: Rudy, Rusty, Miedziak, Rysiek, Karmel, Wiewiór, Bursztyn, Rudman, Rudolf.

Imiona dla kotki: Ruda, Rudzia, Merida, Rust, Sunny, Słomka, Karmelka, Rysia, Rudolfina, Wiewiórka.

Podpowiedź: Choć nawiązanie do wyglądu pupila jest bardzo popularne, nie musisz dosłownie nawiązywać do jego umaszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by czarne koty miały imiona takie jak np. Śnieżka, Bałwan, czy Cream.

oryginalne imię dla kota

Kocie imiona z charakterem

Imiona dla kota: Amant, Alvaro, Ares, Cwaniak, Dragon, Czaruś, Huragan, Baron, Brylant, Bambi, Fuks, Diament, Faworek, Figiel, Gryzli, Gamoń, Hunter, Harnaś, Jaguar, Leniuch, Laluś, Major, Markiz, Rabuś, Sajgon, Speedy, Nerwus, Szogun, Wicher, Kiler, Prezes, Piorun, Pieszczoch, Słodziak, Szeryf, Suseł, Urwis, Książę, Lucky, Łobuz, Psotnik, Rabuś, Zen, Śpioszek, Żarłok.

Imiona dla kotki: Cwaniara, Księżna, Carzyca, Afera, Bajka, Fuksiara, Miłka, Ciamajda, Diva, Furia, Alfa, Omega, Gratka, Happy, Zadyma, Hrabina, Szefowa, Psotka, Gapcia, Kluska, Diva, Dixi, Agentka, Dzika, Draka, Fuksiara, Gwiazda, Gryzelda, Gizela, Ksenia, Wichura, Szajba, Ślicznota, Jessie.

Imiona dla kota nawiązujące do znanych postaci

Imiona dla kota: Atos, Asterix, Cezar, Castro, Donald, Zorro, Elvis, Dexter, Gandalf, Garfield, Gucio, Dante, Alvin, Bono, Platon, Mozart, Napoleon, Tycjan, Herkules, Tarzan, Watson, Zeus, Apollo, Frodo, Loki, Odys, Ojciec Chrzestny, Ramzes, Sfinks, Król Julian, Orion, Otis, Romeo, Harry Potter.

Imiona dla kotki: Afrodyta, Atena, Kleopatra, Frida, Xena, Antonina, Dora, Elsa, Fiona, Gia, Izyda, Merida, Naomi, Wenus, Freya, Makbet, Nefretette, Wondy, Esmeralda, Nikita, Leya, Dafne, Brawurka, Brunhilda, Hermiona, Mulan, Ofelia, Pandora, Peppa, Temida.

Podpowiedź: szukasz idealnego imienia - propozycje mogą się znaleźć wśród bohaterów ulubionych książek, czy bajek młodszych członków rodziny!

Śmieszne imię dla kota

Kocie imię dla kota samca: Pies, Banan, Hulk, Hamlet, Puchacz, Prezes, Miałkot, Żeton.

Śmieszne imiona dla kotki: Frotka, Chikita, Milady, WiFi.

Oryginalne imię dla kota

Imiona dla kota: Apacz, Eklerek, Chili, Elmo, Diesel, Dionizy, Stefan, Banan, Alien, Bronx, Boogie, Enter, Figaro, Hummus, Joda, Kłaczek, Krakers, Odi, Orin, Piksel, Precel, Rodos, Jeżyk, Trampek, Ziomek, Kaktus, Kabanos, Kocisław, Miauczysław, Flamenco, Limal, Yolo, Shaggi, Uno, Wader, Yeti.

Imiona dla kotki: Allegra, Alga, Asza, Buka, Bagietka, Eti, Delta, Faza, Ginger, Goga, Gryfka, Finka, Kiwi, Kocisława, Kira, Meow, Mięta, Moria, Nala, Spacja, Samba, Ronja, Tajga, Tekla, Tunga, Jagoda, Konczita, Mafina, Mrukicia, Mraukotka, Marla, Ósemka, Ramona, Wnnie, Wiwa.

Eleganckie imię dla kota

Imiona dla kota: Alfred, Albert, Andre, Henry, Tomas, Leopold, Fabian, Gaston, Gatsby, Hektor, Kaszmir, Rufus, Ignacy, William, Champion, Lord, Benedykt, Cesar, Simon, Ludwik.

Imiona dla kotki: Aurora, Bella, Crystal, Mia, Daisy, Diana, Dama, Carmen, Bella, Daisy, Dafne, Jenny, Hazel, Lili, Wendy, Rosa, Jasmine, Zofia, Lady, Gracja, Gucci, Louisa, Chloe, Grace, Josephine, Renee, Madeleine, Vivienne, Polly, Rosa, Tia.

Egzotyczne imię dla kota

Imiona dla kota:: Yoko, Yumi, Amir, Dakar, Ifi, Iwo, Jenga, Farid, Fendi, Omar, Sushi, Wasabi, Samir, Indi, Jinx, Yuri.

Imiona dla kotki: : Aya, Aluna, Amala, Aisza, Cara, Cleo, Eira, Layla, Noemi, Oksana, Curry, Dina, Sita, Keiko, Misaki, Izma, Maya, Yoga.

Popularne imię dla kota

Imiona dla kota:Bonifacy, Dyzio, Fifi, Bunio, Fuks, Gucio, Gacek, Jeżyk, Bingo, Charlie, Gacek, Gucio, Kazik, Nelson, Placek, Puszek, Teofil, Garry, Zdzisiek, Diego, Fred, Jędrek, Fuks, Fifi, Feliks, Gambi, Julek, Leo, Maurycy, Peppe, Pankracy, Rubin, Ringo, Rex, Skiper, Zyzio, Jeżyk, Jerry, Junior, Karuś, Kicio, Kocio, Melman, Muniek, Oli, Rubin, Remek, Tosiek, Tymon.

Imiona dla kotki: Buba, Blue, Bunia, Fixi, Goja, Honey, Misia, Mania, Iskra, Inka, Jagna, Nela, Nutka, Nuka, Pusia, Pola, Tosia, Chrupka, Sonia, Neli, Nuka, Kicia, Pchełka, Fiszka, Ozzy, Pańcia, Roxy, Ruby, Dośka, Fela, Fiolka, Frotka, Gabi, Izolda, Jenny, Kitka, Kota, Kiki, Kruszynka, Lonia, Mizia, Masza, Piggi, Pestka, Pucia, Stefa, Żaba, Zoya.

Czy już wybrałeś imię dla swojego pupila?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel