Karma bezzbożowa i monobiałkowa. Przewodnik po karmach dla psa, część 2.

2021-03-31
Karma bezzbożowa i monobiałkowa. Przewodnik po karmach dla psa, część 2.

Czy widząc reklamy karm bezzbożowych i monoproteinowych zastanawiasz się, na czym może polegać ich przewaga nad „zwyczajnymi” karmami i czy faktycznie będą lepsze dla Twojego psa? A może weterynarz lub znajomy psiarz powiedział Ci, że są to godne zainteresowania rodzaj karm. Kiedy warto przestawić swojego pupila na karmę bezzbożową, a kiedy na monobiałkową? A może… bezzbożowa karma monoproteinowa? Jako opiekun jesteś w pełni odpowiedzialny za dietę swojego ulubieńca – jak psi rodzic. Dlatego pogłębianie wiedzy o potrzebach żywieniowych pupila i rodzajach psich diet pomoże Ci bardziej świadomie wybrać model żywienia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom tajemniczy na pierwszy rzut oka świat psich karm staje się coraz bardziej przyjazny.

Spis treści

Karma bezzbożowa dla psa – charakterystyka

Karmy bezzbożowe, jak wynika z samej nazwy – nie będą mieć w składzie żadnych zbóż.

Zboża nie są niezbędnym składnikiem diety psa. Nasi czworonożni przyjaciele to mięsożercy, których dieta powinna opierać się na mięsie. Dodatki, takie jak warzywa, owoce, oleje, zioła, czy ewentualne zboża mogą stanowić do 20% składu karmy. Jednak większość tanich karm komercyjnych dostępnych w marketach to karmy z małą zawartością mięsa. Najczęściej zboża są pierwszą pozycją w składzie. U niektórych psów rozwinęła się więc nadwrażliwość na zboża, choć trzeba przyznać, że niektóre psy od urodzenia gorzej tolerują karmę ze zbożami.

Jeżeli pies zmaga się z nadwrażliwością układu pokarmowego, zmiana karmy na bezzbożową może być pierwszym krokiem do poznania jej przyczyny. Część psów jest uczulona jedynie na pszenicę lub nie toleruje glutenu. Jednak nawet jeżeli jeden gatunek zboża powoduje gorsze samopoczucie psa, to może się okazać, że karma bezzbożowa będzie strzałem w dziesiątkę i sprawdzanie, czy ryż lub owies są tolerowane przez pupila nie będzie już miało większego sensu.

Czemu warto zainteresować się karmami bezzbożowymi? Sam brak zbóż nie świadczy o świetnej jakości karmy, jednak w większości przypadków karmy grain free będą miały naprawdę dobry skład. Zamiast zbóż, na pierwszym miejscu jest mięso, którego Twój ulubieniec najbardziej potrzebuje w swojej diecie. Źródłem węglowodanów w karmach bezzbożowych są warzywa i owoce, najczęściej ziemniaki, bataty czy groszek.

karma bez pszenicy dla psa

Czy zboża w składzie karqonmy zawsze będą ją dyskwalifikować?

Jeżeli pies jest zdrowy, nie jest alergikiem i nie wykazuje żadnych oznak nadwrażliwości na konkretny składnik, to nie ma potrzeby rezygnować z karmy, która ma w składzie mały dodatek zbóż. Kluczem jest jednak ilość tego typu dodatków. Karma, w której składzie znajdziemy 1,2% ryżu, może być zdrowa i lubiana przez pupila – taki udział zbóż znajdziemy w popularnej Dolinie Noteci Premium bogatej w gęś z ziemniakami. W karmie Brit Mono Protein Beef&Rice dodatek ryżu to 4% (za to świeże mięso – 74%). W karmie Farmina N&D Quinoa Digestion jedynym zbożem jest quinoa (8%) – bezglutenowe zboże o nikskim indeksie glikemicznym.

Podsumowując – nie musisz zmieniać karmy na bezzbożową, jeżeli obecna karma ma dobry skład, dużo mięsa, a dodatków zbożowych jest mniej niż kilkanaście procent. Nie każda karma ze zbożami jest zła, pod warunkiem, że pozostaną jedynie dodatkiem.

karma monoproteinowa dla psa alergika

Karma monobiałkowa – charakterystyka

Karmy monobiałkowe (lub monoprotenowe – tych określeń można używać zamiennie) są szczególnie popularne wśród opiekunów psów ze skłonnością do alergii. Są to karmy bytowe, przeznaczone dla każdego psa, jednak ograniczenie źródeł białka może pomóc podczas poszukiwania źródła alergii. Jednocześnie karmy monoproteinowe są o wiele tańsze od specjalistycznych karm weterynaryjnych.

Karmy monobiałkowe mogą, ale nie muszą być hypoalergiczne. Karma hypoalergiczna będzie oparta na białku hydrolizowanym. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji zwiększa się jego strawność i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii – nawet jeżeli pies jest uczulony na białko danego mięsa. Oczywiście bardziej skomplikowany proces produkcyjny sprawia, że cena tego typu produktów jest odpowiednio wyższa, dlatego znalezienie alergenu i wyeliminowanie go z jadłospisu będzie na pewno tańszą opcją w dłuższej perspektywie.

Próbując karm opartych na różnych źródłach białka można w miarę łatwo namierzyć ten, który jest przyczyną niepożądanych reakcji. Dla osób, które pierwszy raz wybierają karmę monobiałkową myląca może być obecność tłuszczu pochodzącego z innego zwierzęcia – np. tłuszcz z kurczaka w karmie monobiałkowej, w której jedynym źródłem protein jest mięso wołowe. Jest to absolutnie dopuszczalne, ponieważ alergenem jest zazwyczaj tylko białko.

Karmy monobiałkowe często mają prosty skład, są dobrej jakości i sprawdzają się u psów cierpiących na nadwrażliwość pokarmową.

ranking karm monobiałkowych dla psa

Czy karma monobiałkowa jest tylko dla alergików?

Nie, karmy monobiałkowe to karmy dla każdego psa. Mają one kilka zalet, które sprawiają, że zastosowanie ich będzie warte rozważenia także dla w pełni zdrowego psa. Przede wszystkim, karmy te są zazwyczaj świetnej jakości. Ponieważ często są kupowane przez świadomych opiekunów zwracających uwagę na skład i zbilansowanie składników odżywczych – etykieta będzie dobrze opisana i prosta. W większości przypadków karmy monoproteinowe mają krótką listę składników: bez konserwantów, wzmacniaczy smaku, GMO itp.

Karma monobiałkowa będzie też dobrym pomysłem na dietę dla psiego niejadka. Jedno źródło białka (a co za tym idzie – mięsa) sprawia, że smak jego jest bardziej wyrazisty.

Bezzbożowa karma monobiałkowa

Czy widzisz wyraźne podobieństwa łączące karmy monoproteinowe i bezzbożowe. Oba rodzaje karm najczęściej są wybierane w przypadku skłonności do alergii i nadwrażliwości układu pokarmowego. Są często świetnej jakości, wyróżniają się prostym składem i doskonałym zbilansowaniem składników odżywczym.

Jeżeli Twój pies źle toleruje zboża i jest alergikiem, możesz wybrać bezzbożową karmę monobiałkową, np.:Bozita Dog Grain Free Adult Sensitive Single Protein Lamb lub Fitmin For Life Monoprotein. Jest ich coraz więcej i z łatwością wybierzesz produkt, który będzie spełniał potrzeby żywieniowe Twojego pupila.

Pamiętaj, by w przypadku problemów zdrowotnych pupila skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć inne powody niepokojących objawów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel