Kleszcze – jak wybrać najlepszą ochronę dla swojego psa
Nikogo chyba już nie trzeba przekonywać, że kleszcze są groźne – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Rozpoczyna się sezon na kleszcze, to czas, kiedy szukamy najlepszego rozwiązania, który pomoże uchronić pupila przed złapaniem kleszcza i chorobami odkleszczowymi. Czym różnią się dostępne na rynku rozwiązania i jak dopasować formę ochrony najlepszą dla naszego psa – dowiesz się z naszego poradnika.
Spis treści
Jak wybrać środek na kleszcze
Nie ma jednego, uniwersalnego środka na kleszcze, który sprawdzi się w każdym przypadku. Wbrew pozorom to dobra wiadomość, ponieważ możemy wybrać preparat, który będzie najlepszy dla naszego ulubieńca. Profilaktyka antykleszczowa musi być skuteczna, więc dobór metody musi być dobrze przemyślany.
Najważniejsze czynniki, które od razu mogą wskazać najlepszą opcję to wiek psa i jego waga. Ilość środków, które możemy zastosować u szczeniaków, jest ograniczona, dlatego zawsze przed zakupem sprawdźmy, od którego miesiąca możemy użyć konkretnego specyfiku. Dla szczeniaków, które ukończyły trzeci miesiąc życia, zazwyczaj można już podać krople, np. Sabunol. Krople Advantix Bayer będą bezpieczne już dla 7 tygodniowych maluchów.
Ważne jest też, czy pies ma kontakt z dziećmi lub śpi z opiekunem w łóżku – jeżeli tak, obroża przeciwkleszczowa nie będzie najlepszym rozwiązaniem – doskonale sprawdza się natomiast w przypadku psów, które spędzają bardzo dużo czasu na dworze, czy śpią w budzie. Jej największą zaletą jest długi czas działania – nawet kilka miesięcy, w przypadku obroży Foresto jest to powyżej pół roku, praktycznie cały sezon.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Często zapomina się o uwzględnieniu obecności kota w domu. Niektóre produkty są niewskazane w przypadku wspólnego mieszkania z kotem. Jest jednak rozwiązanie – produkty uniwersalne, przeznaczone dla psów i kotów, np. zasypka Pess. Ochrona kotów przed kleszczami jest równie ważna, także w przypadku kotów niewychodzących. Ryzyko przeniesienia kleszcza z psa na kota jest niewielkie, jednak istnieje. By je zminimalizować, możemy użyć preparatów na kleszcze dla kota lub dodatkowo użyć spreyu na kleszcze do stosowania na legowisko. Ich zaletą jest także ochrona przed pchłami.
Zalety i wady produktów na kleszcze
Obroże na kleszcze
Zalety:
- długi czas działania
- mogą być stosowane nawet u małych szczeniaków (pamiętaj, by sprawdzić, od którego tygodnia życia można stosować konkretny produkt)
- obroża jest prosta do założenia
- wodoodporne produkty sprawdzą się u psów lubiących pływać i tarzać się w kałużach
- dobre rozwiązanie dla psów, które nie mogą brać tabletek i są podatne na reakcje alergiczne
- duża dostępność w wielu rozmiarach
- część produktów będzie bezpieczna dla kotów
Wady:
- nie można stosować u psów śpiących w jednym łóżku ze swoim ludzkim rodzicem
- niewskazane u psów, które mają kontakt z dziećmi
- często mają charakterystyczny zapach
- nie sprawdzą się u psów długowłosych
Krople na kleszcze spot on
Zalety:
- Niektóre produkty można stosować już u szczeniaków
- sprawdzą się równie dobrze u psów krótko i długowłosych
- mogą być stosowane u psów śpiących z opiekunem
- łatwa aplikacja
Wady:
- nie nadają się dla psów, które często pływają i są często kąpane
- bywają niebezpieczne dla kotów
- wymagają regularnego powtarzania zabiegów – działają mniej więcej miesiąc od zakroplenia
- mogą wywołać reakcję alergiczną u psów z wrażliwą skórą
Spraye i zasypki
Zalety:
- można je stosować nie tylko na skórę psa, ale też legowiska
- nie musisz wybierać produktu przeznaczonego do psa o konkretnej wielkości
- możesz użyć jeden produkt na więcej niż jednego psa
Wady:
- mało wydajne w przypadku większych psów
- prawidłowa aplikacja może być niewygodna u niecierpliwego psa
- efekt ochronny utrzymuje się ok. miesiąca
Tabletki
Zalety:
- odpowiednie dla psów z problemami skórnymi, które nie mogą używać kropli czy sprayu
- metoda odpowiednia, jeżeli pies ma kontakt z psami i dziećmi
- nie ma znaczenia, czy pies śpi z opiekunem
Wady:
- nie nadają się dla małych psów poniżej 2 kg
- odradza się tabletki psom schorowanym, mającym problemy zdrowotne, zwłaszcza żołądkowe
- niektóre psy trudno namówić na zjedzenie tabletek
- mniejsza dostępność – wyłącznie u weterynarza
Pamiętaj, że choć wyżej wymienione sposoby na kleszcze są bardzo skuteczne, to żaden z nich nie daje stuprocentowej pewności. Dlatego zwłaszcza wiosną i latem sprawdzajmy skórę psa po spacerach. Im szybszy czas reakcji i usunięcia pasożyta, tym mniejsze ryzyko zakażenia i choroby. Dobrą okazją do przeglądu skóry jest seans wyczesywania psa – jednocześnie dbamy o sierść i dbamy o profilaktykę. Kleszcza możemy usunąć samodzielnie (najlepiej korzystając z akcesoriów dostępnych w każdej aptece) lub udać się do weterynarza. Wizyta u specjalisty jest także konieczna, jeżeli podczas próby usunięcia kleszcza część pasożyta pozostaje w skórze.
Po ugryzieniu należy uważnie obserwować pupila. Objawy takie jak zmęczenie, ciemny mocz czy spadek apetytu i osłabienie tylnych kończyn, natychmiast zabierz pupila do weterynarza. Czas reakcji może decydować o rozwoju choroby i jej skutkach.
Jak ochronić samego siebie przed kleszczami?
Drogi psi rodzicu – kleszcze zagrażają także Tobie. Dla ludzi najgroźniejsze są kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza – przeciw tej pierwszej chorobie możesz się zaszczepić.
Co ważne, wbrew pozorom kleszcza można złapać nie tylko w lesie. Miejskie parki, łączki i małe tereny zielone to miejsca, w których pasożyty występują równie często. Podstawą jest odpowiedni strój – zwłaszcza zabudowane buty i skarpetki, zwłaszcza w lasach i parkach. Po przyjściu do domu warto obejrzeć całe ciało i mieć w apteczce środki ułatwiające usunięcie kleszcza.
Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja
Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Borelioza u psa - objawy i metody leczenia
Poprzedni wpis: Kot syjamski - egzotyczny kot o hipnotyzującym spojrzeniu