Kot amerykański krótkowłosy - poznaj siłę spokoju

2022-01-05
Kot amerykański krótkowłosy - poznaj siłę spokoju

Koty amerykańskie krótkowłose to jednak z dwóch najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych (pierwsze miejsce na podium dzieli zgodnie z długowłosym maine coonem). Choć przez wieki miał status zwykłego dachowca, obecnie jest symbolem Ameryki. Dostojny, harmonijnie zbudowany, spokojny i przyjazny, lecz jednocześnie ciekawski – to brzmi jak opis kota doskonałego, prawda? Poznaj kota amerykańskiego krótkowłosego.

Spis treści

Historia rasy

Historia kota amerykańskiego krótkowłosego nierozerwalnie wiąże się z historią pierwszych brytyjskich osadników w Ameryce Północnej. Przodkowie obecnych kotów amerykańskich przybyli na tereny obecnych Stanów Zjednoczonych na statku Mayflower. Jeden z kotów został wspomniany nawet w notatkach jednego z pasażerów, lecz kotów na statku na pewno było więcej, bowiem pierwsze kocięta urodziły się krótko po przybyciu do nowej ojczyzny. Koty na statku były mile widziane ze względu na ochronę przed szczurami, pupil mógł też stanowić namiastkę domu dla ludzi, którzy wsiadając na statek, zostawili całe dotychczasowe życie.

Razem z przybywającymi z różnych części Europy osadnikami przybywały kolejne koty. Z czasem, kiedy kolejne pokolenia dostosowywały się do nowych warunków, zmieniał się także ich wygląd. Koty amerykańskie stawały się bardziej masywne od swoich europejskich przodków, a ich futerko gęstsze. Zachowały jednak doskonałe proporcje ciała, a ich większy rozmiar wiązał się bardziej z rozbudowanymi mięśniami niż ociężałością. Surowe warunki sprawiły, że koty amerykańskie stały się bardziej wytrzymałe, szybkie i zwinne. Doceniana była też ich niezwykła łowność – zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w mniej typowych miejscach – na poczcie chroniły listów przed myszami.

Kot amerykański krótkowłosy stał się nieodłączną częścią krajobrazu. Z czasem coraz bardziej cenione stały się nie tylko umiejętności łowieckie, ale też przyjazny charakter. Przez długi czas nie ingerowano jednak w ich wygląd – liczyły się umiejętności przede wszystkim użytkowe i społeczne. Dopiero z czasem zaczęto zwracać coraz większą uwagę na ciekawe umaszczenie.

Powszechność kotów amerykańskich krótkowłosych sprawiła, że w ojczyźnie długo były niedoceniane. Podczas pierwszej wystawy kotów, która odbyła się w Nowym Yorku w 1895 r., koty amerykańskie krótkowłose wystartowały po prostu jako „koty krótkowłose”. Rasa została uznana jako jedna z pierwszych pięciu zarejestrowanych ras w Cat Fanciers Association (CFA) w 1906 roku (a tym samym roku, w którym zostało założone stowarzyszenie). Następnie, by odróżnić je od pozostałych, ras krótkowłosych, ich nazwę zmieniono na „domestic shorthair cat” – czyli „domowy kot krótkowłosy”.

Wraz z pojawianiem się w Stanach przedstawicieli innych, modnie wyglądających ras, ilość swojskich kotów, które nie tak dawno były powszechnie spotykane, drastycznie zmalała. Wielbiciele kotów amerykańskich krótkowłosych postanowili chronić je przed zapomnieniem. Strzalem w dziesiątkę okazała się zmiana nazwy. „Domestic” okazało się słowem nieco wprowadzającym w błąd – wiele osób interpretowało to określenie bardziej jako „domowy” niż „rodzimy”. Wystarczyła tylko i aż zmiana nazwy w 1966 roku. „Amerykański kot długowłosy” brzmi o wiele dumniej dla dumnych ze swojego kraju obywateli USA.

Dziś kot amerykański krótkowłosy to jedna z najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych. Poza swoją ojczyzną koty te zyskały popularność jedynie w Japonii. W chwili publikacji tego tekstu w Polsce działa jedna hodowla tej wyjątkowej rasy.

kocięta amerykański krótkowłosy

Charakter i osobowość

Koty amerykańskie krótkowłose mają raczej spokojny temperament. Lubią zabawę, są ciekawe otaczającego ich świata i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, ale przez większość dnia cenią sobie odpoczynek i wygrzewanie się na słońcu.

Doskonale dostosowują się do warunków życia – będą się czuły zarówno w domu z ogrodem, jak i w kawalerce. Są przyjaźnie nastawione do ludzi, odważne i czułe. To prawdziwe pieszczochy – nie odmówią wieczoru spędzonego na kolanach u swojego człowieka. Jednocześnie są bardziej niezależne od, chociażby kotów ras egzotycznych – nie chodzą za swoją rodziną krok w krok i nie zaczepiają natarczywie opiekuna, by zwrócić na siebie uwagę. Bez wątpienia kochają swoją rodzinę i doskonale umieją to pokazać, ale nie czują potrzeby okazywania uczuć na każdym kroku.

Zrównoważone, przyjazne, spokojne i otwarte na świat – to połączenie idealne, prawda?

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Kot amerykański krótkowłosy sprawdzi się niemal w każdym domu. Jest spokojny, lecz lubi się bawić. Kocha ludzi, lecz pozwala im na codzienne zajęcia. Z tak pokojowym nastawieniem trudno jest znaleźć jakiekolwiek wady. Na jedną rzecz warto jednak zwrócić uwagę, zanim pupil pojawi się w Twoim domu – niezwykła łowność połączona z chęcią do zabawy może sprawić, że ulubieniec będzie wskakiwał na meble, goniąc widoczny tylko dla niego pyłek kurzu, czy zabłąkaną muchę. Choć nie jest to typowy kot uwielbiający wysokości, z całą pewnością nie jest też „niskopodłogowy” jak, chociażby ragdoll. Przy kocie amerykańskim warto zrezygnować ze szklanych wazonów na meblach i kwiatów doniczkowych.

Kot amerykański krótkowłosy a inne zwierzęta

Koty tej rasy najczęściej bez problemu nawiązują przyjacielskie relacje zarówno z innymi kotami, jak i psami – niezależnie od ich wielkości. Nieco większy problem będzie jednak z mniejszymi zwierzakami. O ile być może większy królik nie zostanie zaklasyfikowany jako potencjalny obiad, tak gryzonie będą już zagrożone. Przez wieki koty amerykańskie krótkowłose miały przede wszystkim chronić domu przed myszami i szczurami, ich instynkt łowiecki jest wyraźnie widoczny do dzisiaj.

Kot amerykański krótkowłosy a dzieci

Spokój, opanowanie i cierpliwość to cechy, które doskonale sprawdzają się, kiedy w domu jest dziecko. Choć kot nigdy nie powinien pojawiać się w domu wyłącznie ze względu na życzenie dziecka, kot amerykański krótkowłosy jest świetnym wyborem na kota rodzinnego. Pamiętaj jednak, że cierpliwość każdego zwierzęcia ma swoje granice, kiedy mały człowiek nie respektuje granic pupila (chociażby ze względu na wiek, który nie pozwala ich zrozumieć). Warto jak najwcześniej uczyć dziecko, jaka zabawa jest dla kota przyjemna, a jaka niekoniecznie, a także, jak rozpoznać, że ulubieniec potrzebuje czasu dla siebie. Kiedy latorośl jest zbyt mała, by powstrzymać się przed gwałtownym okazywaniem uczuć kotu, kontakty powinny być nadzorowane przez dorosłego.

rudy kota amerykański krótkowłosy

Zdrowie kota amerykańskiego krótkowłosego

Koty amerykańskie krótkowłose to rasa naturalna, która przez długi czas kształtowała się bez kontroli człowieka. Dzięki temu są silne i zdrowe. Nieco częściej niż w przypadku innych kotów spotyka się jedynie kardiomiopatię przerostową, która jest chorobą charakterystyczną dla większych kotów. Ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. Choroba jest nieuleczalna, lecz wczesna diagnostyka pozwala na szybkie wdrożenie leczenia, które pozwala utrzymać dotychczasowy komfort życia kota. Warto więc profilaktycznie odwiedzać kociego kardiologa.

W starszym wieku pupil może zachorować na choroby nerek. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nerek (a także problemów z układem moczowym) zmniejsza się w przypadku diety opartej na karmie mokrej.

Połączenie spokojnego usposobienia i dobrego apetytu sprawia, że pupilowi może szybko przybrać na wadze. Nadwaga i otyłość u kotów jest poważnym problemem – wpływa na układ krążenia, obciążenie stawów, może też spowodować cukrzycę. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zalecamy regularnie sprawdzać wagę ulubieńca, a także zachęcać go do ruchu.

Żywienie – karma dla kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański krótkowłosy to prawdziwy łakomczuch. Najprawdopodobniej grymaszenie przy misce (zmora dużej części kociarzy) nie będzie Twoim problemem. Niestety, może nim być nadwaga pupila. Nadwaga i otyłość prowadzi do wielu chorób, więc troska o utrzymanie właściwej wagi jest częścią dbania o zdrowie ulubieńca.

Nadwagi u pupila możesz unikać na wiele sposobów:

  • podawaj tyle karmy, ile sugeruje jej producent
  • nie podkarmiaj pupila ludzkim jedzeniem
  • smaczki podawaj w bardzo małych ilościach, najlepiej po intensywnej zabawie
  • podawaj karmę w karmidłach interaktywnych, np. w kuli-smakuli lub macie do lizania – posiłek zajmie więcej czasu i będzie wymagał od kota więcej wysiłku
  • zachęcaj pupila do zabawy, np. wędką z piórkami

Dobrym rozwiązaniem może być także wprowadzenie karmy o zmniejszonej kaloryczności lub dla kotów sterylizowanych.

Pielęgnacja kota amerykańskiego krótkowłosego

Koty amerykańskie krótkowłose wyróżniają się niezwykle miękką, jedwabistą w dotyku sierścią. Jej pielęgnacja ogranicza się do wyczesania raz w tygodniu (lub wedle potrzeby) szaty. Koty tej rasy linieją w sposób umiarkowany – porównywalnie do innych kotów krótkowłosych.

Pozostałe czynności pielęgnacyjne są dokładnie takie same, jak w przypadku innych kotów: przycinanie pazurów, czyszczenie zębów, kontrola stanu oczu i uszu. Do czynności higienicznych warto oswajać pupila jak najwcześniej, by uważał je za naturalną część dnia.

kot amerykański krótkowłosy srebrny

Kot amerykański krótkowłosy – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Kod EMS: AMS

Wrażenie ogólne: mocno zbudowany, o harmonijnej, symetrycznej budowie. Już na pierwszy rzut oka wygląda na zrównoważonego i zwinnego.

Wielkość: od średniego do dużego. Kotki mogą być mniejsze od kotów.

Waga: 7-14 kg

Głowa: duża, z pełnymi policzkami. Patrząc z przodu, można podzielić głowę na dwie części: od nasady uszu do oczu i od oczu do podbródka. Mocna, dobrze rozwinięta broda.

Oczy: duże i szerokie, górna powieka w kształcie połowy migdała. Odległość między oczami przynajmniej szerokości jednego oka. Zewnętrzne kąciki oczu położone delikatnie wyżej niż kąciki wewnętrzne.

Uszy: średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach.

Szyja: średniej długości, mocna i muskularna.

Tułów: solidnie zbudowany, mocny i muskularny. Dobrze rozwinięta klatka piersiowa, szerokie i równe plecy.

Ogon: średnio długi, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.

Sierść: gęsta, krótka i gruba, równa w fakturze.

Umaszczenie: wyróżnia się 60 odmian umaszczenia, jednak najbardziej popularne i cenione jest srebrzyste pręgowane (tabby).

Imię dla kota amerykańskiego krótkowłosego

Imię dla kota: John, Louis, Henry, Pampuch, Lolek, Silver, Grey, Puszek, Mayflower, Szeryf, Bekon, Zenek, Stefan, Zorro, Batman, Mozart, Mrau, Apollo, Lucek.

Imię dla kotki: Candy, Sweetie, Lola, Hrabina, Coco, Kitty, Mimi, Maisie, Kluska, Bułka, Fiona, Lara, Dafne, Pucia, Myszka, Luna, Jolie, Kitka, Lusia, Wenus, Gracja, Misia.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Shiba Inu - powściągliwy szpic o niezrównanym kawaii

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixelpixel