Kot bombajski - opis rasy

2020-02-19
Kot bombajski - opis rasy
Lśniąca, gładka i intensywnie czarna sierść oraz przenikliwe miedziano-żółte oczy, czyli kot bombajski w całej okazałości. Łagodne usposobienie i przywiązanie do rodziny sprawiają, że może być idealnym domowym towarzyszem. Co warto wiedzieć na temat kota bombajskiego, zanim zdecydujemy się na to, by z nami zamieszkał?

Spis treści

Kot bombajski – charakter i osobowość

Bombaje to koty średniej wielkości. Swój niezwykły wygląd zawdzięczają skrzyżowaniu ze sobą dwóch ras: kota burmańskiego oraz amerykańskiego kota krótkowłosego. Każda z nich jest udomowiona, dlatego kot bombajski nie posiada cech dzikich kotów. Jego przodkowie charakteryzowali się łagodnym usposobieniem, inteligencją i silnym przywiązaniem do rodziny. Patrząc na zachowanie kotów bombajskich – widzimy w nich odwzorowanie tych cech. Są niezwykle łagodne i uczuciowe.

Warto zwrócić uwagę na inteligencję tych zwierząt. Koty bombajskie bardzo chętnie się uczą i mają ku temu ogromne predyspozycje. Z pewnością pozwolą na to, by pokazać im, jak wygląda chodzenie na smyczy. Czasem jednak smycz okazuje się zbędnym akcesorium, bo bez niej koty bombajskie również paradują za swoim właścicielem krok w krok. Odrobina cierpliwości i zaangażowania wystarczy, by nauczyć koty tej rasy aportowania. Chętnie się bawią, zwłaszcza jeśli zabawa potrafi zaspokoić ich łowczy instynkt. Są silne, dobrze zbudowane, dlatego warto zapewnić im miejsce, w którym mogą się wspinać. Im więcej aktywności, tym szczęśliwsze koty. Co prawda wśród starszych osobników zaobserwujemy już mniejszą chęć na zabawę i harce, jednak młody kot bombajski zdecydowanie musi się wyszumieć. Zmęczony zabawami położy się na kolanach swojego właściciela, prosząc w ten sposób o sporą dawkę przytulania i głaskania.

kot bombajski charakter

Dla kogo rasa będzie odpowiednia?

Jeśli zdecydujemy się na kota tej rasy, musimy zarezerwować sobie sporo czasu na głaskanie i przytulanie, bo to właśnie kontakt z człowiekiem czyni koty bombajskie szczęśliwymi. Warto o tym pamiętać, zanim zaprosimy bombaja na swoją kanapę, ponieważ część osób decyduje się na zakup kota tej rasy jedynie ze względu na jego wygląd. Ten do złudzenia przypomina dziką czarną panterę, głównie dzięki żółtym, okrągłym oczom i krótkiej, czarnej sierści. Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy kotami bombajskimi, a czarnymi panterami. Ich charaktery są zupełnie odmienne, a w bombajach niewiele jest drapieżności i niezależności czarnej pantery.

Jeśli natomiast szukamy uczuciowego kota, który bardzo szybko się do nas przywiąże, a przy tym jest naprawdę pięknym zwierzęciem – kot bombajski to wybór idealny. Kot bombajski nieustannie o tę bliskość zabiega, lubi również być w centrum uwagi. Decydując się na przyjęcie w domu kota tej rasy, musimy pamiętać, że powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i naszego zaangażowania. Dlatego bombaj świetnie będzie czuł się w domu, w którym są dzieci. Towarzysze wielogodzinnych zabaw i rączki chętne do głaskania to coś, co zdecydowanie przypadnie kotu bombajskiemu do gustu.

Wybór tej rasy kotów – wady i zalety

Bombaj z pewnością poradzi sobie w niewielkim mieszkaniu w mieście. Najważniejsze jest dla niego to, by być blisko człowieka, który poświęci mu trochę uwagi. Kot bombajski absolutnie nie jest indywidualistą, który zadowoli się jedynie kawałkiem swojego miejsca w salonie. Liczy na to, że jest pełnoprawnym członkiem rodziny i dlatego bardzo zabiega o bliskość. Za porządną porcję głaskania potrafi odwdzięczyć się relaksującym miauczeniem, które jest tak melodyjne, że warto go do niego sprowokować. Kot bombajski łatwo przystosowuje się do zmian, głównie dlatego, że bardzo ufa człowiekowi.

Potrafi również zostawać sam w mieszkaniu, jednak tęskni wówczas za obecnością swoich współlokatorów, dlatego lepiej nie zostawiać go w samotności na długo. Kot tej rasy lubi miękkie, przytulne i ciepłe miejsca. Urządzając jego legowisko, powinniśmy pomyśleć o kocu lub poduszce. Z powodzeniem można je ustawić w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła. Koty bombajskie są jednak na tyle inteligentne, że jeśli legowisko nie zaspokoi ich potrzeby ciepła, to znajdą je na kolanach swojego człowieka. To również ciekawi świata obserwatorzy. Bombaje potrafią godzinami przesiadywać przy oknie i patrzeć na to, co widać za szybą.

Kot bombajski będzie doskonałym towarzyszem dla rodzin, również takich, które mają dzieci. Będzie szczęśliwy także w domu, w którym przeważnie ktoś jest, kiepsko natomiast będzie się czuł przebywając długie godziny w samotności. Osoby, które dużo pracują i często wyjeżdżają, nie powinny raczej rozważać zakupu kota tej rasy. Za to osoby pracujące w domu z pewnością będą zadowolone z towarzystwa bombaja. Kot również będzie czuł się wtedy wyśmienicie. Jeśli ma zamieszkać w domu, w którym są inne koty lub psy – nie jest to problemem. Akceptuje obecność innych zwierzaków i dobrze się z nimi dogaduje.

ZALETY WADY
  • Łagodne usposobienie
  • Inteligencja
  • Łatwo się uczy
  • Przywiązanie do rodziny
  • Doskonały towarzysz dla dzieci
  • Przyjazny dla innych zwierząt
  • Wymaga poświęcania mu czasu i uwagi
  • Nie lubi przebywać w samotności
  • Nie nadaje się dla osób, które często przebywają poza domem

Zdrowie – najważniejsze informacje

Koty bombajskie muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. To rasa, która ma tendencje do otyłości. Warto jak najczęściej angażować kota do zabawy, ponieważ wtedy ryzyko otyłości znacznie spada. Poza otyłością u kotów tej rasy często występuje również cukrzyca. To kolejny argument, dla którego warto dbać o jego optymalną dietę i aktywność fizyczną.

Kot bombajski jest wciąż mało popularną rasą w Europie. Z tego powodu należy bardzo dobrze przemyśleć wybór hodowli, w której zdecydujemy się na zakup. Odpowiednia wiedza, umiejętności i zaangażowanie hodowcy to większa pewność tego, że u naszego pupila nie wystąpią wrodzone wady. W przypadku kotów bombajskich są to najczęściej choroby serca. Dodatkowo może pojawić się u nich koci katar, jednak możemy go uniknąć odpowiednio troszcząc się o naszego bombaja. Legowisko w ciepłym miejscu i unikanie przeciągów z pewnością będzie dobrą profilaktyką. Koty tej rasy żyją przeciętnie 17-20 lat. Jeśli zdecydujemy się na kota bombajskiego – zapewne zyskamy przyjaciela na długi czas.

Żywienie – czym karmić kota bombajskiego?

Kotu bombajskiemu należy zaproponować karmę wysokiej jakości. Niezależnie od tego, czy będzie to karma sucha, czy mokra – powinna być odpowiednio zbilansowana i odpowiadająca potrzebom tej rasy. W związku z tym, że kot bombajski ma tendencje do otyłości, karma powinna być dobrana starannie, najlepiej w porozumieniu z dobrym weterynarzem. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla naszego pupila, powinniśmy pamiętać, że muszą być to produkty, które mu nie zaszkodzą. W takich sytuacjach również najlepiej uzgodnić sprawę z weterynarzem.

Gotowa karma wydaje się być jednak rozwiązaniem najwygodniejszym. Zawiera wszystkie niezbędne substancje, dzięki którym nasz kot bombajski będzie się odpowiednio rozwijał i uniknie problemów zdrowotnych, które powodowane są niewłaściwą dietą, m.in. otyłości i cukrzycy. Ostrożnie musimy podchodzić także do porcjowania jedzenia. Jeśli kot przez jakiś czas przebywa sam w domu – może jeść z nudów. Warto ograniczyć takie sytuacje i nie napełniać miski, kiedy nie jest to potrzebne.

Sprawdź także: Podkładka pod miski dla kota

Pielęgnacja kota bombajskiego

Pielęgnacja kota bombajskiego nie wymaga zbyt wielu wysiłków. Aby zachować u niego czystą i lśniącą sierść, wystarczy czesać ją co kilka dni. Idealna będzie do tego specjalna gumowa szczotka. Zapewnienie kotu zbilansowanej diety również odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu sierści. O uzębienie naszego pupila możemy dbać za pomocą specjalnych dentystycznych przysmaków dla kotów. Natomiast o pazury kot bombajski zadba samodzielnie, wystarczy, że zapewnimy mu ku temu dobre warunki.

Z pewnością powinniśmy się wyposażyć w drapak i matę dla kota. Pomogą one utrzymać pazury w dobrej kondycji, a jednocześnie zapewnią kotu bombajskiemu sporo aktywności fizycznej, którą uwielbia. Warto pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza. Nawet przy rasie tak niewymagającej jak kot bombajski, porady specjalisty mogą się okazać bardzo przydatne.

jak wygląda kot bombajski

Historia i wzorzec rasy

Historia rasy sięga lat 50. XX wieku. Hodowczyni kotów – Nikki Horner, krzyżując koty amerykańskie z burmskimi, chciała uzyskać rasę, która będzie wyglądała jak domowa czarna pantera. Początkowo bezskuteczne wysiłki w końcu przyniosły rezultat – w 1965 roku wyhodowała rasę o intensywnie czarnym kolorze, której oczy były złoto-miedziane.

Rasy, od których pochodzi kot bombajski to koty całkowicie udomowione i łagodne. Bombaj odziedziczył po nich to usposobienie i tym samym stał się miniaturką czarnej pantery, jednak o zupełnie odmiennym od drapieżnika charakterze. To również Nikki Horner nadała tej rasie nazwę, która w użytku jest do dziś. Inspiracją do tego było dawne indyjskie miasto portowe – Bombay. W latach 70. XX wieku zarówno The Cat Fanciers’ Association, jak i The International Cat Association nadały kotu bombajskiemu tytuł Championa i zapoczątkowały tym samym ogromny wzrost zainteresowania tą rasą.

Wygląd

Wzorzec rasy to kot średniej wielkości o lśniącej, czarnej sierści. Przyjęte zostało, że na sierści kota bombajskiego nie powinny występować żadne przebarwienia, jednak w praktyce zdarzają się dość często. U starszych kotów ciemnieją i są w zasadzie niewidoczne. Głowa kota tej rasy jest szeroka i okrągła, a uszy delikatnie pochylone do przodu, rozmieszczone daleko od siebie. Uwagę od razu przykuwają oczy kota bombajskiego, które są intensywnie żółte.

Co prawda według organizacji CFA, oczy tych kotów powinny mieć barwę miedzianą, jednak nawet najbardziej sumienne starania hodowców często nie przynoszą pożądanego efektu. Dlatego żółte lub złote, szeroko rozstawione oczy uznano za takie, które mieszczą się w granicach wzorca rasy. Koty bombajskie są umięśnione, ich waga sięga około pięciu kilogramów w przypadku samców i czterech kilogramów u samic. Pyszczek bombaja jest dość krótki, nos czarny, podobnie jak jego oprawa oczu.

Ciekawostki o kocie bombajskim

Kot bombajski i czarna pantera mają ze sobą wspólne także… cętki. Zarówno u kociaków bombaja, jak i czarnej pantery, występują przebarwienia, które przypominają pręgi. U starszych osobników zanikają i stają się niemal niewidoczne dla oczu.

Kot bombajski jest w Polsce wciąż mało popularny. Wszystkie hodowle tej rasy znajdują się aktualnie poza granicami naszego kraju.

Czytaj również: Rasy kotów

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixelpixel