Kot brytyjski - opis rasy

2020-03-02
Kot brytyjski - opis rasy
Kot brytyjski cieszy się fantastyczną opinią. Ludzie pokochali go nie tylko za piękny wygląd i puszyste, miękkie futro, ale także za wspaniały charakter. Trudno oprzeć się puchatej kulce o słodkim pyszczku, dlatego kot brytyjski staje się jedną z najbardziej popularnych ras w Polsce.

Spis treści

Kot brytyjski - charakter i osobowość

Brytyjczyki są pogodne, przyjacielskie i cierpliwe. Należą do tych ras kotów, które kochają pieszczoty i głaskanie, nie przepadają jednak za noszeniem ich na rękach. Zachowują pewien dystans i nie są w żaden sposób natrętne. Co więcej, akceptują w domu obecność innych zwierząt. Część hodowców poleca nawet wychowywanie kota brytyjskiego w towarzystwie innych zwierzaków.

Przy szafce ze smakołykami melduje się wyjątkowo regularnie. To właśnie wtedy najczęściej wykorzystuje swój głos i przekonujące miauknięcia - żeby dać właścicielowi sygnał, że ma ochotę na coś pysznego. Poza tymi sytuacjami miauczy raczej rzadko.

Relacje kotów brytyjskich z domownikami

Kotek brytyjski całe serce oddaje zazwyczaj jednemu z domowników. Wszystkich pozostałych darzy nieco mniejszym uczuciem. Chętnie poddaje się pieszczotom, lubi być głaskany. Nie musimy mieć obaw, jeśli nasz kot brytyjski miałby zamieszkać w domu, w którym są dzieci. Jest to kot na tyle cierpliwy, że całkiem nieźle się z nimi dogada. Oczywiście nie należy nadużywać jego spokojnej natury, bo choć kot brytyjski nie wykazuje agresji, to narażanie go na zbyt intensywne zabawy nie jest dobrym pomysłem. Kot brytyjski najbardziej ceni sobie domowe zacisze. Nie tęskni za wyjściami na zewnątrz, smycz może się przy nim w ogóle nie przydać. Aklimatyzuje się dość szybko w otoczeniu, do którego przybywa i nie wymaga, by zapewniać mu atrakcje na dworze.

Koty brytyjskie a instynkt łowczy

Koty z natury są drapieżnikami. Na szczęście koty brytyjskie - mimo dość mocnego instynktu łowczego - nie sprawiają problemów w mieszkaniu. Są w stanie spędzać w nim czas, czuć się dobrze, a czasem nawet nie spoglądać w stronę drapaka. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba im zapewnić odpowiedniej przestrzeni, w której będzie im się przyjemnie funkcjonowało.

Kot brytyjski lubi otoczenie zróżnicowane. Nie pała gorącym uczuciem do wspinaczki, jednak bardzo dobrze odnajduje się w zabawach, które zaspokajają instynkt łowczy. Wyśmienicie będzie się czuł mogąc pobiegać za zabawkową myszą. Kot brytyjski potrafi również zorganizować sobie zabawę samodzielnie. To przez to, że jest mało angażujący i nie wymaga ciągłej uwagi, uznawany jest za dobry wybór także dla seniorów. Jest miłym towarzyszem, dobrym przyjacielem, a przy tym - dość prostym w utrzymaniu zwierzęciem.

Jak koty brytyjskie spędzają czas?

Zabawa z domownikami to jedna z rzeczy, które wypełniają dni kota brytyjskiego. Są to jednak koty, które często szukają także samotności i cenią sobie wówczas dystans. Nie musimy się dziwić, kiedy koty tej rasy znajdujemy na słonecznym parapecie, w cichutkim kącie mieszkania, a czasem w łazienkowej umywalce.

Koty brytyjskie lubią spędzać czas przypatrując się temu, co dzieje się za oknem albo obserwując swoją rodzinę. Warto im na to pozwolić, ponieważ jest to częścią ich natury i usposobienia. Koty te nie są zbyt nachalne w kontaktach i wskazane jest, żeby obdarzać je takim samym zachowaniem. Młode kotki brytyjskie są zazwyczaj żywe i energiczne. Starsze koty brytyjczyki są dużo bardziej spokojne.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Zalety Wady
cierpliwy i łagodny
akceptuje inne zwierzęta i dzieci
przyjacielski
łatwy w utrzymaniu
może mieszkać w bloku
doskonale sprawdzi się jako kot dla seniora
nie ma większych problemów ze zdrowiem
nie lubi noszenia na rękach
ma dość duży apetyt i skłonności do tycia

Zdrowie kotów brytyjskich

Koty brytyjskie należą do ras, które cieszą się dobrym zdrowiem. Najczęstsze problemy, jakie mogą je spotkać, to nadwaga. Są dość łakome i chętnie zajadają się smaczkami. Mają przy tym predyspozycje do tycia. Masywna budowa ciała może obciążać ich stawy, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią dietę i nie ulegać proszącemu spojrzeniu i miauczeniu.

Jeśli chodzi o poważniejsze dolegliwości - koty brytyjskie mogą być obciążone poważną wadą serca - kardiomiopatią przerostową. Może ona nie dawać objawów przez wiele lat. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby u kotów tej rasy, należy zdecydować się na zakup w dobrej hodowli. Odpowiedzialny hodowca wykonuje bowiem badania serca kota, by wykluczyć tego rodzaju wadę. Nie rozmnaża również kotów, które są nią obciążone. Z racji dość krótkiego pyszczka, mogą czasem występować u kotów brytyjskich problemy z kanalikami nosowo-łzowymi. Jeśli ich drożność jest zaburzona - pojawi się nadmierne łzawienie oczu.

Przywiązani do swojego pupila często zadajemy sobie pytanie: "ile żyje kot brytyjski"? Przeciętna długość życia kotów brytyjskich, to około 15-20 lat. Szacuje się, że ponad 80% kotów tej rasy przekroczy wiek 10 lat.

Żywienie - czym karmić brytyjczyka?

Koty tej rasy wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o dobór pożywienia. Mają tendencje do tycia, które może powodować szereg innych problemów. Karma dla kota brytyjskiego powinna być bardzo dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa. Warto zwrócić uwagę na to, by zawierała również glukozaminę, która będzie miała dobry wpływ na stawy kota brytyjskiego.

jaka karma dla kota brytyjskiego

Można oczywiście zatroszczyć się o dodatkową suplementację i podawać kotu produkty, które utrzymają go w dobrej kondycji, np. olej z łososia - ma pozytywny wpływ na piękne futro brytyjczyka. Dodatkowe pokarmy możemy podawać kotu w formie niewielkich smaczków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by były odpowiednie dla tej rasy. Koty te mają krótsze pyszczki i niektóre przysmaki mogą sprawiać trudności w przeżuwaniu.

Koty takie jak brytyjczyki zdecydowanie nie stronią od jedzenia. W większości też nie wybrzydzają. Jeśli chcemy uszczęśliwić naszego pupila, możemy zapewnić mu dietę bogatą w jego ulubione smaki, a przy tym taką, która będzie dla niego odpowiednia pod kątem zdrowotnym.

Sprawdź także: Miska automatyczna dla kota

najlepsza karma dla kota brytyjskiego

Pielęgnacja

Koty brytyjskie nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Niewątpliwie jego cechą charakterystyczną jest wspaniałe futro, które wygląda na prawdziwie pluszowe. Właśnie o nie warto zadbać. Regularne czesanie z pewnością utrzyma je w dobrej kondycji. Powinniśmy zwiększyć częstotliwość, kiedy kot brytyjski linieje.

Duże znaczenie w pielęgnacji futra ma także odpowiednia dieta. Wyjątkową uwagę poświęćmy jego oczom. Najprawdopodobniej zaobserwujemy, że dość obficie łzawią, dlatego warto je często przemywać. W trosce o kanaliki nosowo-łzowe, higiena oczu powinna być przeprowadzana delikatnie. Koty brytyjskie - jak chyba wszystkie koty domowe - wymagają przycinania pazurów. Na początku może być to trudne, jednak koty, które są przyzwyczajone do tego zabiegu, nie powinny sprawiać problemów.

Historia i wzorzec rasy

Skąd pochodzą koty brytyjskie?

Jedna z teorii mówi, że przodkowie kotów brytyjskich pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Ich zadaniem była obrona zapasów pożywienia przed gryzoniami. Spełniały się w tej roli doskonale, zaspokajając w ten sposób swój łowczy instynkt. Wędrowały zatem z żołnierzami Imperium Rzymskiego aż trafiły do Wielkiej Brytanii, gdzie zadomowiły się na dobre.

Druga z teorii zaprzecza temu, że brytyjczyki przywędrowały z Imperium Rzymskiego i głosi, że pochodzą od brytyjskich kotów domowych. Ich populacja, w związku z czasami II wojny światowej, była mocno zagrożona, jednak później hodowcy skutecznie ją wzmocnili poprzez krzyżowanie z persami niebieskimi. W wyniku całych lat tworzenia linii hodowlanych powstały dwie odmiany: krótkowłosy kot brytyjski oraz jego kuzyn posiadający włos długi. Jednak to na kota brytyjskiego krótkowłosego zwrócono większą uwagę i do dziś jest bardziej popularny.

Dwie odmiany

Istnieją dwie odmiany kotów tej rasy: kot brytyjski krótkowłosy (british shorthair) oraz kot brytyjski długowłosy. Największa różnica między nimi to oczywiście długość sierści. Jednak usposobienie i cechy charakteru są w przypadku obu odmian właściwie takie same. Koty z długą sierścią swój wygląd zawdzięczają krzyżowaniu kotów brytyjskich z kotami perskimi. Kot brytyjski krótkowłosy jest jednak bardziej znany w większości państw.

Wygląd

Są to koty średniej wielkości, samice ważą najczęściej nie więcej niż 5 kilogramów, natomiast samce maksymalnie 8. Są dobrze zbudowane, umięśnione, ale przy tym dość krępe - mają masywny brzuch, łapy i gruby ogon. Ich głowa jest okrągła, oczy żółtawe. Kot brytyjski w odmianie krótkowłosej ma miękką i gęstą sierść, która - przez to, że odstaje od ciała - tworzy na nim urokliwy puch.

Jego szata może być zarówno jednobarwna, jak i mieszać się we wszystkich podstawowych kolorach i ułożeniu.

Kot brytyjski - ciekawostki

Kot brytyjski to największy przedstawiciel kotów z krótką sierścią, a jednocześnie jeden z największych kotów domowych. Na wystawie - notabene pierwszej tego typu wystawie na świecie - po raz pierwszy został zaprezentowany w 1871 roku w Crystal Palace, a następnie zyskał miano brytyjskiego kota narodowego.

W Polsce najbardziej znany jest kot brytyjski w szaro-niebieskim umaszczeniu, jednak mało kto wie, że te koty mogą występować aż w 150 odmianach kolorystycznych!

kot brytyjski krótkowłosy

Koty z gwiazdorskim zacięciem

Chociaż nie jest to informacja oficjalna, to łatwo poznać, że w niektórych bajkach i filmach występują koty, które bliźniaczo przypominają brytyjczyki. Cheshire z "Alicji w Krainie Czarów" utożsamiany jest właśnie z tą rasą. Słodki, z okrągłą głową, wiecznie uśmiechnięty. Dodatkowo bardzo charakterystyczne oczy i małe uszka - doskonale pasują do jednego z bohaterów opowieści Lewisa Carolla.

W filmie "Stewart Malutki" pojawia się Smokey, który również jest reprezentantem kotów brytyjskich. Elegancka Arlena - dziewczyna Garfielda (chyba najbardziej popularnego kota świata), także jest kotem brytyjskim. Jeden z brytyjczyków trafił również do reklamy i na opakowania firmy produkującej karmę dla zwierząt. Urodzony gwiazdor!


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dieta dla kota z nadwagą [Poradnik]

Poprzedni wpis: Kot abisyński - opis rasy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel