Kot savannah - pupil o egzotycznym pochodzeniu

2022-08-10
Kot savannah - pupil o egzotycznym pochodzeniu

Koty savannah są bardzo rzadkie, a na kocięta trzeba zazwyczaj nieco poczekać. To jednak z kilku ras hybrydowych, powstała z połączenia serwala z kotem domowym. Celem hodowców było od początku uzyskanie rasy kotów o dzikim wyglądzie, ale o charakterze jak najbardziej łagodnym i przyjacielskim. Choć savannah są faktycznie o wiele spokojniejsze niż ich dzicy kuzyni, nie da się ukryć, że egzotyczne pochodzenie wpłynęło na ich usposobienie. Savannah są pełne energii, inteligentne i wyróżniają się silnym instynktem łowieckim – z całą pewnością nie jest to rasa dla każdego. Czy Ciebie też zachwycą?

Spis treści

Historia kotów savannah

Savannah to rasa kota o bardzo krótkiej historii. Pierwsza kotka, która dała początek wszystkim kotom savannah, urodziła się w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzicami była kotka syjamska i wychowany wśród kotów serwal. To od jej imienia, savannah, pochodzi nazwa całej rasy. Choć najczęściej hybrydy różnych gatunków rodzą się bezpłodne, okazało się, że nie dotyczy to savannah. W późniejszych latach okazało się, że w pierwszych trzech lub nawet pięciu pokoleniach płodne rodzą się jedynie kotki, kocury mogą mieć potomstwo dopiero w następnych pokoleniach.

W latach 90. Miały miejsce kolejne próby łączenia kotów domowych z serwalami i pierwsze programy hodowlane kotów savannah. Okazało się, że ich rozmnażanie jest trudniejsze, niż można by było przypuszczać. Ciąże kotów i serwali różnią się długością (75 dni u serwala, 65 u kota), więc kocięta często rodziły się przedwcześnie, a kocięta umierały podczas porodu. Sama ciąża była też obarczona dużo większym ryzykiem dla kotki, dla której donoszenie niestandardowo dużego potomstwa było bardzo wyczerpujące. Okazało się też, że samo krycie sprawiało początkowo problemy – niektóre serwale widziały w dużo mniejszych kotach domowych raczej obiad niż potencjalnego partnera. Choć dzisiejsze koty savannah to najczęściej już kolejne pokolenia, których rozród nie jest obarczony tak dużym ryzykiem, rasa do tej pory nie została uznana przez FIFe, między innymi ze względów etycznych. Savannah zostały za to uznane za pełnoprawną rasę przez TICA – w 2011 roku.

Choć jest to rasa bardzo rzadko spotykana, w Polsce znajduje się kilka jej hodowli. W niektórych krajach hodowla (a nawet posiadanie) savannah jest zabronione lub podlega ograniczeniom prawnym. Koty tej rasy nie mają wstępu do Australii i Nowej Zelandii (oba kraje są znane z wyjątkowo surowego prawa mającego na cel ochronę wyjątkowej miejscowej fauny). Na terenie Polski kolejne pokolenia savannah można nabyć bez ograniczeń, natomiast jest konieczne specjalne pozwolenie w przypadku pierwszego pokolenia, które podlega tym samym przepisom, co zwierzęta egzotyczne (obowiązuje w tym zakresie CITES, czyli konwencja waszyngtońska - o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

savannah hodowla

Charakter i osobowość kotów savannah

Savannah to koty bardzo żywiołowe, potrzebują wiele zabawy każdego dnia. W innym wypadku zaczynają się nudzić, a to u sawannach grozi szukaniem sobie zajęcia samodzielnie. Koty tej rasy zaskakują inteligencją, szybko uczą się otwierać szafki, drzwi, a nawet lodówkę. Wielu opiekunów przed pojawieniem się savannah radzi zabezpieczyć szafki i potencjalnie niebezpieczne rzeczy dokładnie tak, jak robią to rodzice małych dzieci.

Savannah po dzikich przodkach odziedziczyły nie tylko egzotyczny, dziki wygląd, ale także sporo zwyczajów. Przede wszystkim, uwielbiają się wspinać. Doskonale będą się czuć w domu, w którym będą mieć wielopoziomowe drapaki i półki do wspinaczki. Są znane z wysokich skoków – podobno potrafią skoczyć na wysokość nawet 2,5 metra! W przeciwieństwie do innych kotów często też kochają wodę – w wakacje uwielbiają chłodzić się w rozkładanym basenie. Niektórzy przedstawiciele rasy umieją nawet pływać.

Kolejną niespodzianką są nietypowe zainteresowania charakterystyczne raczej dla psów – savannah chętnie aportują i wychodzą na spacery. Ze względu na silny instynkt łowiecki nie jest dobrym pomysłem, pozwolenie savannah na samodzielne spacery, jednak zazwyczaj uwielbiają być wyprowadzane na spacery na smyczy. Są o wiele bardziej odważne i pewne siebie niż zwykłe koty domowe, raczej więc nie zdarza się, by savannah przestraszył się czegoś poza domem i zniechęcił do spacerów.

Choć koty savannah nie są typowymi mruczkami spędzającymi całe wieczory na kolanach, nie oznacza to, że nie kochają swojego opiekuna. Wręcz przeciwnie, są bardzo przywiązane do ukochanego człowieka i bardzo ciężko znoszą rozłąkę. W domu mają zwyczaj podążać za swoim opiekunem krok w krok żywo zainteresowane wszystkimi zajęciami. To dlatego są nazywane czasem kotami o psim charakterze.

Dla kogo savannah będzie idealnym pupilem

Savannah to koty specyficzne, które na pewno nie odnajdą się w każdym domu. Przede wszystkim wymagają od opiekuna bardzo dobrej znajomości kocich zwyczajów. Choć kolejne pokolenia nieco łagodnieją, nie da się ukryć, że jest w nich pewien pierwiastek dzikości – właśnie dlatego są tak fascynujące.

Decyzja o zakupie kota tej rasy powinna być wyjątkowo dobrze przemyślana. To koty wymagające, konieczne będzie też przystosowanie mieszkania do ich potrzeb. Koty savannah potrzebują też starannej socjalizacji. Opieka nad pupilem będzie na pewno o wiele bardziej czasochłonna niż w przypadku innych ras kotów, w przeciwieństwie do większości ras kotów wymagają naprawdę wiele uwagi.

JAK WYBRAĆ ZABAWKI DLA KOTA

Savannah i dzieci

Koty savannah nie są raczej najlepszymi kandydatami na koty rodzinne. Raczej niewskazane jest kupowanie kociaka do domu z mniejszym dzieckiem. Większość hodowców zaleca, by dzieci miały przynajmniej 10 lat, zanim kot pojawi się w domu. Starszaki lepiej zrozumieją naturę pupila i z większym prawdopodobieństwem będą zaczepiać pupila, który podczas bardziej intensywnej zabawy może po prostu skaleczyć dziecko.

Choć ogólnie wiele zależy od charakteru dziecka, najbezpieczniejszym pomysłem będzie wybór mniej żywiołowego kota.

Savannah i inne zwierzęta

Koty savannah mogą dogadać się z innymi kotami, choć wiele zależy od charakteru kotów i przebiegu socjalizacji. Jak zawsze – największe szanse na poprawne relacje, a nawet przyjaźń będą w sytuacji, kiedy młode koty będą wychowywać się razem. Savannah może też mieszkać z psem.

Niewskazane jest natomiast łączenie opieki nad savannah i mniejszymi zwierzakami. To koty o wyjątkowo silnym instynkcie łowieckim i najprawdopodobniej słodki ulubieniec tylko będzie czekać, aż znajdzie możliwość upolowania mniejszego zwierzaka.

Zdrowie savannah

Savannah to koty generalnie zdrowe. Żyją średnio 12-20 lat. Zazwyczaj są odporne i silne, co nie znaczy, że nie chorują wcale. Najpoważniejszym zagrożeniem dla kotów tej rasy jest kardiomiopatia przerostowa, charakterystyczna szczególnie dla dużych kotów. Szacuje się, że chorować może nawet 10-15% wszystkich kotów. Savannah mogą też chorować na nieswoiste zapalenie jelit, a w przypadku niewłaściwego karmienia grozi im nadwaga.

Koty savannah są najczęściej wrażliwe na ketaminę, używaną do narkozy. Koty savannah mają podwyższone zapotrzebowanie na taurynę, dlatego najlepiej suplementować ją, nawet jeżeli podajesz swojemu kotu karmę z tauryną.

Żywienie – najlepsza karma dla kotów savannah

Poza wyższym zapotrzebowaniem na taurynę dieta kotów savnnah nie różni się szczególnie od diety innych kotów. Podstawą będzie więc wysokomięsna karma bezzbożowa, najlepiej mokra. Niektórzy zalecają, by wybierać dla savannah karmy wysokoenergetyczne ze względu na nieco większe zapotrzebowanie tych kotów na kalorie. W praktyce jednak często konieczne będzie monitorowanie, czy zwiększenie ilości karmy nie wpłynie negatywnie na wagę pupila.

Koty savannah chętnie też będą zjadały surowe posiłki przygotowywane według przepisów BARF, jednak wbrew pozorom ten sposób żywienia nie jest koniecznością. Dobrej jakości karma mokra będzie optymalnym wyborem, zwłaszcza jeżeli nie masz większego doświadczenia w układaniu barfnych jadłospisów.

Pielęgnacja kotów savannah

Pielęgnacja kotów savannah nie jest szczególnie wymagająca, jednak warto przyzwyczajać pupila do zabiegów jak najwcześniej, by przyzwyczaić do nich pupila. Dobrym pomysłem będzie wyczesywanie kocięcia, czy przemywanie uszu częściej nawet, niż jest to konieczne, by oswoić malucha.

Koty savannah nie linieją bardziej niż inne rasy kotów. Nie są też konieczne szczególne zabiegi. Nieco większą uwagę warto jednak poświęcić właśnie uszom – są znacznie większe, niż w przypadku innych ras kotów i mogą częściej wymagać oczyszczenia.

Kot savannah – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Kod EMS: SV

Klasyfikacja TICA: Kategoria IV - Rasy hybrydowe

Wrażenie ogólne: Wysoki, szczupły, pełen wdzięku. Przypomina swojego przodka, serwala. Niezwykły i przepiękny.

Wielkość: 40-50 cm

Waga: 6-12 kg; u kotów tej rasy występuje znaczny dymorfizm płciowy, koty pierwszych pokoleń są też znacząco większe.

Głowa: Twarz o kształcie trójkąta równobocznego. Mała głowa w stosunku do reszty ciała. Niezbyt zaznaczone poduszki wąsów.

Szyja: Długa i smukła.

Oczy: Średniej wielkości. Wewnętrzne kąciki ustawione skośnie w stronę nosa. Dolna krawędź w kształcie migdała. Oczy są umiarkowanie głęboko osadzone. Wszystkie kolory są dozwolone, ale w praktyce najbardziej cenione są intensywne kolory.

Uszy: Wyjątkowo duże, wysoko umieszczone. Szerokie, z głęboką podstawą, o zaokrąglonych końcach.

Tułów: Długi, szczupły, dobrze umięśniony. Uda i biodra pełne i wyraźnie masywniejsze w stosunku do reszty ciała.

Nogi: Dłuższe niż u innych ras kotów. Dobrze umięśnione, ale jednocześnie nie wyglądają ciężko.

Ogon: Średniej grubości i długości o tępo zakończonym końcu.

Sierść: Krótka do średniej, nieco szorstki włos okrywowy. Sierść nie jest nadmiernie gęsta i gładko przylega do ciała.

Umaszczenie: Nakrapiany, cętkowany wzór z odważnych, wyraźnych, ciemnobrązowych plam. Mniejsze znaczenia na pyszczku i łapach. Znaczenia mogą występować na tle czarnym, brązowym, srebrnym, czarnym dymnym.

Imię dla kota savannah

Imię dla kota: Angelo, Leo, Bigos, Billy, Chester, Leon, Jarmuż, Kraken, Edgar, Hades, Lucek, Nerwus, Cezar, Frugo, Speedy, Czesio, Carlos, Cecyl, Gacek, Kaszmir, Lopez, Pedro, Zenon, Saba.

Imię dla kotki: Asha, Alexis, Bestia, Cookie, Figa, Frida, Feta, Izyda, Jojo, Kropka, Gracja, Gloria, Cleo, Daisy, Lola, Mamba, Nenu, Rysia, Tequila, Psota, Pianka, Luna, Inka, Flora, Samba.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Po co kotu drapak? Drapanie jako element kociego behawioru

Poprzedni wpis: Ciąża u psów - okiem lekarza weterynarii

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixelpixel