Maltańczyk - odkryj tajemnice śnieżnobiałego pieska

2021-02-02
Maltańczyk - odkryj tajemnice śnieżnobiałego pieska

Maltańczyk to popularna rasa, której historia sięga dalekiej starożytności. Z powodu swojej wszechstronności i łagodności są częstym wyborem początkujących psiarzy. Dobrze odnajdują się jako towarzysze osób prowadzących bardzo różny styl życia: mogą być kanapowym pieskiem dla seniora lub mistrzem dog dancing. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie psów.

Spis treści

maltańczyk - co trzea wiedzieć

Charakter i osobowość maltańczyka

Maltańczyki mają łagodny charakter, jednocześnie to psiaki, które doskonale zdają sobie sprawę ze swojego uroku osobistego. Są bardzo inteligentne, chętnie się uczą, a trening sprawia im wiele radości. Starsze maltańczyki często przez całe życie zachowują się jak małe szczeniaki: skore do psot i zabaw.

Według klasyfikacji FCI maltańczyk to typowy pies do towarzystwa, ale nie jest to na pewno typowy kanapowiec. Choć nie wymaga codziennych, wyczerpujących treningów i woli umiarkowana aktywność rekreacyjną, może całkiem nieźle radzić sobie w psich sportach, np. na torze mini agility czy w dog dancing – psim tańcu z człowiekiem. W przeciwieństwie do typowych sportowych ras zapewnienie maltańczykowi dużej dawki wyczerpującej aktywności na świeżym powietrzu nie jest konieczne, by piesek był szczęśliwy – dla maltańczyka ważne jest nie tyle wybieganie się, ile wspólna zabawa z opiekunem. Dlatego szczęśliwy dom może zapewnić temu małemu biszonowi zarówno osoba aktywna, jak i prowadząca spokojny tryb życia.

Maltańczyk od wieków pełni rolę psów do towarzystwa i wiąże się z tym kolejna ich zaleta – ich instynkt łowiecki został całkowicie wyciszony. Jest duże prawdopodobieństwo, że dobrze dogada się zarówno z innym psem, jak i z kotem. Nie będzie też próbował polować małe zwierzęta domowe: króliki, gryzonie, czy ptaki. Brak instynktu łowieckiego to też większe prawdopodobieństwo spokojnych spacerów – nie jest to na pewno pies tropiący, który w środku spaceru rzuci się w pogoń za interesującym zapachem.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Maltańczyki są wdzięcznymi pieskami, które są stosunkowo elastyczne pod względem warunków życia. Dobrze odnajdzie się zarówno w dużym mieście, jak i na wsi – z wyraźnym zastrzeżeniem, że jest to pies, który bezwzględnie musi mieszkać w domu.

Te małe pieski są bardzo przywiązane do opiekuna lub swojej rodziny – maltańczyki raczej nie wybierają sobie ulubionego domownika, a znajdują tyle samo miłości dla każdego członka rodziny. Nie najlepiej znoszą samotność, za to ich transport jest bardzo łatwy – dlatego, jeżeli nasz styl życia jest bardzo aktywny i lubimy życie towarzyskie, warto przemyśleć, czy w ulubionych aktywnościach po pracy może uczestniczyć pies.

Maltańczyk jest świetnym kandydatem na psa dla rodziny z dziećmi. Jednak przed wyborem tej rasy należy przemyśleć, czy dziecko jest już wystarczająco duże, by zrozumieć, że pies to żywe stworzenie, które należy traktować z ostrożnością. Z uwagi na drobną budowę, maltańczykowi łatwo jest zrobić krzywdę i jest wrażliwy na ból. Nie ma konkretnego wieku, od jakiego dziecko będzie wystarczająco duże, by bawić się z piesiem, ważniejszy jest tutaj temperament dziecka, czy empatia.

pies dla początkującycg - jaką rasę wybrać

Biszon maltański sprawdzi się także jako pierwszy pies dla początkującego psiarza. Charakter maltańczyka jest raczej bezkonfliktowy i nie sprawia większych problemów. Nie można jednak dać się zwieść słodkiemu wyglądowi maltańczyka – to nadal jest pies, nie zabawka, ozdoba, czy maskotka.

Maltańczyk może być odpowiednim psem dla alergika. Nie jest to, jak często można przeczytać, rasa hipoalergiczna – nie istnieją psy, które na pewno nie uczulą. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że ze względu na brak wypadającego podszerstka i bardzo skąpe linienie nie będą wywoływać reakcji alergicznych. Warto jednak pamiętać, że alergię może wywoływać nie tylko sierść, ale też i ślina psa. Jeżeli u któregoś domownika występuje skłonność do alergii, przed podjęciem decyzji o psie warto wykonać testy.

jak dbać o maltańczyka

Zdrowie maltańczyka

Maltańczyki są zazwyczaj zdrową rasą, psy tej rasy żyją 14-16 lat. Choroby i przypadłości typowe dla maltańczyka to:

 • choroby oczu, w tym niedrożność kanalików łzowych
 • zwichnięcie rzepki
 • choroby serca
 • alergie pokarmowe
 • kamień nazębny
 • choroby neurologiczne

Maltańczyki mają skłonność do łzawienia oczu, które może mieć różne podłoże. Łzawienie powoduje ciemne zacieki wokół oczu, które często są prawdziwym utrapieniem wśród opiekunów. By uporać się z nimi, konieczne jest ustalenie przyczyny łzawienia. Powodem może być zbyt krótko przycięta sierść na pyszczku, która wchodzi do oczu, nieodpowiednia fryzura, alergia pokarmowa, czy niedrożność kanalików. Niedrożność może zostać wyleczona przez weterynarza podczas odpowiedniego zabiegu, ale nie zawsze będzie jedyną przyczyną. Okresowo łzawienie może pojawić się podczas wymiany zębów, czy przeziębienia. Codzienna pielęgnacja oczu maltańczyka jest konieczna – nie tylko ze względu na jego wygląd, ale i zdrowie.

Ogólnie jest to rasa zdrowa – pod warunkiem, że piesek pochodzi od sprawdzonej hodowli. Niestety, popularność maltańczyków spowodowała powstanie dużej ilości pseudohodowli. Szczeniaki z takiego miejsca mogą być obciążone chorobami genetycznymi lub być po prostu słabe w wyniku nieprawidłowej opieki nad matką w ciąży.

Niebezpiecznym trendem jest maltańczyk miniaturka – z uwagi na duży popyt na małe maltańczyki, można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży mini maltańczyków lub maltańczyków koreańskich – miniaturek. To ostatnie jest zresztą błędem – maltańczyk w typie koreańskim nie tylko waży tyle samo, co europejski, ale jest też masywniejszej budowy. Rozmnażanie maltańczyków w celu uzyskania jak najmniejszych piesków jest po prostu nieodpowiedzialne i niebezpieczne – zarówno dla suczki, jak i szczeniąt. Prawidłowa waga maltańczyka to 3-4 kg. Choć zdarzają się mniejsze i zdrowe jednocześnie pieski, to celowe miniaturyzowanie rasy jest niewskazane. Rasa, która naturalnie jest mniejsza i lżejsza to chihuahua, czy yorkshire terrier, czy szpic miniaturowy.

Żywienie – co je maltańczyk

Zasadniczo żywienie maltańczyka nie różni się szczególnie od wytycznych żywieniowych jakiejkolwiek innej rasy psów. Jego dieta powinna opierać się na dobrej jakościowo karmie z dużą zawartością mięsa. Najlepsza karma dla maltańczyka to karma premium lub superpremium przeznaczona dla małych ras. Karmy dla mniejszych psów to nie jest chwyt marketingowy – zwłaszcza w przypadku karmy suchej. Granulki karmy przeznaczonej dla psów małych i miniaturowych są dostosowane do mniejszej szczęki, przez co pies nie będzie miał problemów z jedzeniem.

Maltańczyki miewają tendencje do alergii pokarmowych, dlatego ważne jest, by od szczenięcia piesek był karmiony dobrą karmą – najlepiej bezzbożową. Są to też psy wrażliwe na zmianę diety – w ich przypadku należy zmieniać karmę powoli i ostrożnie, obserwując reakcje organizmu.

Jak w przypadku każdej małej rasy do towarzystwa – mają skłonności do tycia. Ważne jest, by przestrzegać zaleceń dawkowania karmy, którą każdy producent umieszcza na opakowaniu. Z naszej, ludzkiej perspektywy może się wydawać, że jest to za mała ilość, ale pamiętajmy, że maltańczyk to mały piesek o małym żołądku.

Jak każdy pies, maltańczyk, nie powinien być podkarmiany ludzkim, przetworzonym jedzeniem. Potrzeby żywieniowe człowieka i psa bardzo się od siebie różnią. Nawet jeżeli ulubieniec patrzy prosząco swoimi czarnymi oczkami na opiekuna – nie wolno podawać mu niedozwolonych produktów. Alternatywą mogą być psie smaczki – dawkowane z umiarem, by nie doprowadzić do otyłości.

produkty, których nie może jeść pies - lista

Pielęgnacja maltańczyka

Poza wspomnianą już pielęgnacją oczu ważna i często czasochłonna jest pielęgnacja sierści maltańczyka. Ich okrywa jest bardzo charakterystyczna – to zarówno wyróżnik rasy i powód do dumy opiekuna. Maltańczyki nie posiadają podszerstka, a ich włos okrywowy jest długi, gładki i wypada w bardzo małych ilościach. Sierść maltańczyków (nie włosy!) ma skłonność do kołtunienia się, dlatego wymaga codziennego czesania. Do zabiegów należy przyzwyczajać pieska od szczeniaka, by czesanie stało się normalną częścią waszego życia. By ułatwić sobie zadanie, warto wybrać akcesoria, które ułatwią rozczesywanie – szczotkę z zaokrąglonymi końcówkami igiełek, np. pudlówkę i spray ułatwiający rozczesywanie.

Częstotliwość kąpieli maltańczyka w dużym stopniu zależy od długości włosa. Długa fryzura, choć efektowna, oznacza częstsze kąpiele, najczęściej raz w tygodniu. Długa, biała sierść łatwo się brudzi, przyczepiają się do niej łatwo kawałki liści czy źdźbła trawy. Do kąpieli polecamy specjalny szampon do białej sierści lub szampon nawilżający, dobrą opcją będzie też na pewno szampon dla maltańczyka.

Jeżeli wizja częstych kąpieli i codziennego rozczesywania sierści nieco odstrasza, jest jeszcze jedna opcja. Regularne podcinanie włosa u groomera nie sprawi, że sierść maltańczyka przestanie wymagać uwagi, ale krótka fryzurka oznacza jedynie codzienne przeczesanie i dużo rzadszą potrzebę kąpieli – krótka sierść mniej się brudzi podczas spacerów.

Mniej więcej co miesiąc maltańczyk potrzebuje podcięcia pazurów. Jeżeli regularnie odwiedza groomera, można wykonać ten zabieg w salonie.

Maltańczyki mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Poza regularnym czyszczeniem pomocne będą tu smakołyki wspierające higienę jamy ustnej i oczyszczające gryzaki.

pielęgnacja maltańczyka

Historia rasy

Biszony maltańskie to rasa o wielowiekowej tradycji. Nazwa rasy nie pochodzi wbrew pozorom od wyspy Malty, ale od semickiego słowa „Malat” – zatoka lub azyl. Miejsce pochodzenia piesków jest źródłem wielu spekulacji. Najpopularniejsze teorie wskazują Sycylię, Wyspy Kanaryjskie, a nawet Azję. Pewne jest natomiast, że maltańczyki były psami do towarzystwa znanymi już starożytnym Rzymianom, Egipcjanom i Grekom. Maltańczyki pojawiają się w pismach Arystotelesa, czy Pliniusza Starszego.

Znane postacie historyczne, którym towarzyszyły maltańczyki, to: Elżbieta I, Maria Stuart, Maria Antonina, czy Józefina Bonaparte.

Pieski przybyły na Wyspy Brytyjskie razem z rzymskimi legionistami i od razu zadomowiły się tam na dobre.

Oficjalny wzorzec rasy został ustalony przez amerykański Kennel Club w XVIII w.

Maltańczyk – wzorzec i wygląd

Maltańczyki to pieski niewielkich rozmiarów. Osiągają wysokość 21-25 cm (pies), 20-23 cm (suczka). Prawidłowa waga pieska to 3-5 kg dla pieska i 3-4 kg dla suczki. Miniaturyzowanie rasy nie jest wskazane, mniejsze pieski mogą mieć większą skłonność do chorób serca czy chorób neurologicznych.

Szata maltańczyka powinna być śnieżnobiała i prosta, dopuszczalny jest jedynie odcień kości słoniowej. Okrywa powinna być jednolita, bez żadnych plamek i łatek.

Charakterystyczne są także małe, czarne oczka i czarny , zaokrąglony nosek. Wysoko osadzone uszy są trójkątne, a ogon długi i osadzony na linii zadu. Maltańczyki należą do typu lisowatego, o krótkim i krępym ciele i zakręconym ogonem.

Ciekawostki

 • Figurki maltańczyków odnaleziono już w grobowcu Ramzesa II
 • Maltańczyki wielokrotnie pozowały do portretów wielkich mistrzów jako ulubieńcy modelek. Małe pieski można znaleźć m.in. na płótnach Tycjana, czy van Eycka.
 • Pierwsze maltańczyki trafiły do Polski w XIV w. razem z Zakonem Krzyżackim

Ile kosztuje maltańczyk / ile kosztuje utrzymanie maltańczyka

Maltańczyk z dobrej hodowli będzie kosztował od 3000 zł w górę. Tyle zapłacimy za szczeniaka z rodowodem lub metryką, który nie będzie dalej rozmnażany. Ceny za szczeniaka przeznaczonego do hodowli są wyższe. Niezależnie od dalszej przyszłości, maluch powinien trafić do nowego domu przebadany, zaszczepiony i wstępnie socjalizowany.

Utrzymanie maltańczyka nie jest szczególnie drogie. Mały piesek potrzebuje niewiele karmy, więc nawet żywienie karmą dobrej jakości nie jest dużym wydatkiem – ok. 200 zł miesięcznie. Największym kosztem dodatkowym może okazać się pielęgnacja maltańczyka – jeżeli będzie regularnie chodził do groomera, należy doliczyć koszt regularnego odświeżania fryzury, który w każdej części kraju wygląda inaczej od 50 do nawet 150 zł za wizytę.

maltańczyk, pies dla alergika

Imię dla maltańczyka

Dla suczki:

 • Perełka
 • Snow Queen
 • Angel
 • Beza
 • Blanka
 • Bibi
 • Milo
 • Mela
 • Szelma
 • Diana
 • MIsia
 • Coco
 • Silky
 • Aria

Dla psa:

 • Shorty
 • Puszek
 • Figlarz
 • Mały
 • Elfik
 • Iwo
 • Bąbel
 • Yeti
 • Śnieżek
 • Fuks
 • Barry
Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixelpixel