Mastif angielski - spokój godny prawdziwego Brytyjczyka

2023-12-01
Mastif angielski - spokój godny prawdziwego Brytyjczyka

Majestatyczny, budzący szacunek mastif angielski mastif angielski zawsze budzi zainteresowanie, ale też respekt. Choć obecnie mastify angielskie są głównie psami rodzinnymi, sama ich obecność odstrasza nieproszonych gości. Psy tej rasy są spokojne i pewne siebie, ale też spokojne – wiedzą, że nikomu nic nie muszą udowadniać. Czy Ciebie też wzruszają te spokojne olbrzymy?

Spis treści

Historia mastifów angielskich

Mastify angielskie to psy, które z całą pewnością mają bardzo długą historię, sięgającą nawet starożytności. Im dalej próbujemy zagłębić się w przeszłość, tym więcej jest domysłów i interpretacji, a mniej faktów – jak w przypadku większości (jeżeli nie wszystkich starych ras psów). To naturalne, badania historyków skupiają się przecież przede wszystkim na działalności człowieka.

Z dużym prawdopodobieństwem przodkowie mastifów angielskich pochodzili z Asyrii, są też spokrewnione z mastifami tybetańskimi. Na wyspy brytyjskie przybyły razem z Rzymianami, którzy cenili je jako psy bojowe. To właśnie te psy, które pozostały na terenie obecnej Anglii stały się protoplastami znanych nam mastifów brytyjskich.

W średniowieczu angielska szlachta wykorzystywała je podobnie, jak wcześniej Rzymianie – przede wszystkim jako psy bojowe, następnie stały się psami stróżującymi bogatej angielskiej szlachty. Po spadku popularności na wiele wieków popadły w zapomnienie, rasa została zrekonstruowana na początku XX wieku. Psów w typie mastifa było wtedy naprawdę mało, dlatego, by uniknąć zbyt dużego pokrewieństwa między psami, mieszano je z bernardynami.

Obecnie mastify angielskie są przede wszystkim psami rodzinnymi.

Charakter i osobowość mastifów angielskich

Mastif angielski to dziś przede wszystkim typowy „spokojny olbrzym”, pies zrównoważony, spokojny. Choć w stosunku do obcych trzyma dystans, dla rodziny to prawdziwy pieszczoch. Uwielbia czułości i potrzebuje wiele uwagi ze strony opiekuna – to pies, który chce czuć na co dzień, że jest ważną częścią domowego stada. Jest wierny, lojalny i oddany. Przywiązuje się do całej rodziny, zazwyczaj lubi dzieci.

Nie jest to rasa szczekliwa, jednak, kiedy już zaszczeka, to na pewno z ważnego powodu. Głęboki bas mastifów angielskich jest naprawdę imponujący i trudno go zignorować.

Choć młode mastify angielskie lubią zabawę, nie da się ukryć, że to pies spokojny i bardziej ceni sobie chillout na kanapie, niż trening. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje ruchu – mastifa angielskiego trzeba czasami zachęcić do spaceru dla zdrowia, nawet jeżeli sam zainteresowany nie bardzo ma na to ochotę.

Na co dzień mastif angielski jest bardzo przyjaznym i „łatwym w obsłudze” psem. Kiedy jednak uprze się na coś, ciężko jest zmusić go do współpracy, zachowuje się jak uparty cielaczek. Szybko się uczy, co nie znaczy, że zawsze ma ochotę wykorzystywać swoje zdolności w praktyce.

szczenak mastifa angielskiego wącha kwiaty na łące

Dla kogo mastif angielski będzie idealnym pupilem

Choć mastif angielski (jak każdy pies) potrzebuje codziennego ruchu i spacerów, jest to jednak aktywność o wiele spokojniejsza, niż w przypadku modnych ras pracujących (np. border collie). Trudno jest nam napisać, by był to idealny pies dla osób leniwych, ponieważ dla największych kanapowców najlepszą opcją jest oglądanie psiaków w internecie, jednak jeżeli jeden dłuższy spacer dziennie Ci niestraszny, spokojnie poradzisz sobie z mastifem.

Mastif to pies o wspaniałym, stoickim nastawieniu do życia. Nie oznacza to jednak, że nie będzie nigdy sprawiał żadnych problemów wychowawczych – taka rasa psów po prostu nie istnieje. Mastif angielski nie jest psem dla Ciebie, jeżeli zakładasz, że legendarna flegmatyczność i spokój mastifa zastąpią jakiekolwiek wychowanie psa. Mastif to pies duży, dlatego ewentualne konsekwencje jego niewłaściwego zachowania będą proporcjonalnie większe. Opiekun psa powinien od samego początku wprowadzać zasady obowiązujące we wspólnym życiu, pracować nad spokojnymi spacerami na luźnej smyczy, czy przywołaniu.

Mastif angielski i dzieci

Mastif jest cierpliwy i zrównoważony, dlatego może być dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa. Choć na ogół uważa się, że mastify angielskie są nieco leniwe i ociężałe, nawet leniuszek może przypadkiem zrobić krzywdę dziecku, np. nieuważnie machając ogonem. Niestety, nie każdy pies zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką przewagę masy ma nad dzieckiem, dlatego kontrola rodzica podczas zabawy jest konieczna.

Mastify angielskie należą do psów, które bardzo długo rosną i dojrzewają emocjonalnie. Dwuletni mastif nadal może być głuptaskiem o szczenięcym rozumku, co może być kłopotliwe podczas zabawy z młodszymi dziećmi. To wtedy istnieje największe ryzyko, że bardzo duży pies przypadkiem przewróci dziecko, co dla najmłodszych może być bardzo nieprzyjemne, a nawet potencjalnie niebezpieczne.

Nie zmienia to faktu, że właściwie poprowadzona relacja między dzieckiem a mastifem angielskim może być wspaniałą przygodą, w której dziecko dorasta razem ze swoim największym (dosłownie) przyjacielem.

Jeżeli zastanawiasz się nad mastifem angielskim jako psem rodzinnym, musisz niestety wziąć pod uwagę, że nie jest to najdłużej żyjąca rasa psów. Pożegnanie ukochanego pupila zawsze przychodzi za wcześnie, jest też najbardziej bolesne dla dzieci. Im mniejszy pies, tym (zazwyczaj) będzie bardziej długowieczny.

mastif angielski i kucyk odpoczywają w ogrodzie

Mastif angielski i inne zwierzęta

Mastif angielski najczęściej podchodzi do innych zwierząt z dużą tolerancją i spokojem, nawet w przypadku życia pod jednym dachem z czworonożnym zawadiaką, niezależnie od tego, czy jest to pies, czy kot.

Jeżeli chcesz stworzyć stado większej ilości psów, bezpieczniej będzie postawić na mastifa i mniejszego psa, który nie będzie uznawany za żadną konkurencję.

W przypadku kontaktów z innymi psami ważna jest mądra socjalizacja, np. zajęcia na psim przedszkolu, czy wspólne spacery z ułożonymi, zrównoważonymi psami. Choć mastify angielskie co do zasady są spokojne i zrównoważone, w przypadku psa o tak dużej masie wszelkie konflikty na spacerze będą mieć o wiele większe konsekwencje, niż w przypadku małego pieska. W większości przypadków mastify angielskie ignorują zaczepki innych psów, jednak, kiedy innemu psu uda się zignorować mastifa angielskiego, jest on po prostu groźny.

Żywienie – najlepsza karma dla mastifa angielskiego

Mastify angielskie to psy długorosnące, dlatego w ich żywieniu konieczne jest uwzględnienie nieco cyklu rozwojowego. Mastif dłużej będzie potrzebował karmy dla szczeniąt i juniorów, szybciej też wskazane będzie zastosowanie karmy dla psich seniorów. W sprawie przechodzenia na kolejny typ karmy najlepiej spytać weterynarza prowadzącego, zwłaszcza w przypadku karmy dla seniorów – to kwestia indywidualna.

Mastify angielskie można karmić zarówno karmami komercyjnymi, jak i dietą domową gotowaną, czy BARF. Jeżeli jednak zdecydujesz się na żywienie w inny sposób, niż gotowymi karmami, koniecznie skonsultuj dietę pupila z dietetykiem zwierzęcym. Posiłki przygotowywane dla psa w domu mogą być równie dobre, a nawet lepsze, niż karmy komercyjne – o ile są skrojone pod potrzeby Twojego psa przez specjalistę. Przygotowywanie posiłków na własną rękę, czy z przepisów, które nie uwzględniają specyficznych potrzeb rasy, może prowadzić do poważnych niedoborów kluczowych składników.

Jak wszystkie duże psy, także i mastify angielskie mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych lub inne choroby układu ruchu – zwłaszcza w starszym wieku. Dlatego w przypadku tej rasy wskazana jest suplementacja wspierająca kości i stawy. Pomocne będą zarówno chondroprotetyki – glukozamina i chondroityna, jak i kolagen, olej z łososia, a nawet działająca przeciwzapalnie kurkuma.

Sprawdź także: legowiska magnetyczne

Zdrowie mastifów angielskich

Mastify angielskie to stosunkowo zdrowe psy. Starzeją się jednak stosunkowo szybko, więc szybciej też dopadają je przypadłości związane z wiekiem. Większość z nich jest związana z ich specyficzną budową – duże psy niezależnie od rasy borykają się z chorobami układu ruchu, bardziej obciążone jest też serce. Mastify angielskie żyją najczęściej 8-10 lat.

Choroby i problemy zdrowotne mastifów angielskich:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • Spondyloza
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Niedoczynność tarczycy
  • Alergiczne zapalenie skóry
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Ektropium i entropium
  • Modzele

stary mastif angielski na spacerze

Pielęgnacja mastifów angielskich

Pielęgnacja mastifów angielskich jest stosunkowo bezproblemowa na co dzień. Choć wykąpanie psa tej wielkości może być wyzwaniem, krótka sierść ułatwia utrzymanie pupila w czystości. Na co dzień wystarczające będzie wycieranie lub mycie łap po spacerze i wyczesywanie sierści, by pozbyć się kurzu i ewentualnego brudu.

Mastify angielskie nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kąpanie, szczotkowanie, przycinanie pazurów, czy higiena zębów to zabiegi, których potrzebuje każdy pies, niezależnie od rasy.

Mastif angielski – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła; Sekcja 2.1 – Molosy w typie mastyfa.

Użytkowość: Pies stróżujący i obronny.

Wrażenie ogólne: Potężny umięśniony pies o dużej masie, ale też sprawności, harmonijnie zbudowany.

Temperament: Odważny i majestatyczny. Oddany opiekunowi i spokojny, w stosunku do obcych zachowujący obojętność.

Wysokość: 70-91 cm

Głowa: Płaskie czoło, wyraźny stop, krótka kufa.

Oczy: Szeroko rozstawione, o średniej wielkości, orzechowe – im ciemniejsze, tym lepiej.

Uszy: Małe, delikatne w dotyku, szeroko osadzone, przylegające do policzków.

Szyja: Średniej długości, lekko łukowata, bardzo umięśniona.

Tułów: Równa linia górna, szeroki grzbiet, głęboka klatka piersiowa.

Ogon: Wysoko osadzony, zwężający się ku końcowi.

Kończyny: Dobrze umięśnione, szerokie i mocne.

Chód: Zdecydowany, przestrzenny, swobodny i płynny.

Sierść: Krótka i przylegająca. Twarda w dotyku na szyi i łopatkach.

Umaszczenie: Brzoskwiniowe, płowe lub pręgowane. Czarna kufa, uszy i nos. Niepożądany nadmiar bieli na tułowiu, piersi i łapach.

Imię dla mastifa angielskiego

Imię dla psa: Hektor, John, Skała, Góra, Wafel, Wintson, Harry, Czołg, Bąbel, Cezar.

Imię dla suczki: Lola, Gracja, Holly, Luka, Nela, Astrid, Brandy, Frida, Misia.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić szczeniaka: jak wybrać odpowiednią karmę?

Poprzedni wpis: Czas na kundelka! Nieoczywiste zalety życia z kundelkiem

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixelpixel