Mysz domowa - niepozorny gryzoń, który potrafi skraść serce

2021-12-09
Mysz domowa - niepozorny gryzoń, który potrafi skraść serce

Dzisiejsze myszki pochodzą najczęściej od myszy laboratoryjnych. Te z kolei - od dzikich myszy, które najprawdopodobniej pochodzą z północnej Afryki, lecz rozprzestrzeniły się po całym świecie i można je znaleźć na całym świecie, wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek, znaleziono je nawet w pobliżu stacji badawczej na Antarktydzie.

Choć nie są to zwierzątka wymagające pod względem hodowli, z całą pewnością opieka nad nimi nie jest dla każdego – nawet myszki otoczone troskliwą opieką żyją przeciętnie półtora roku do dwóch lat. Co warto wiedzieć o myszach, nim pojawią się w Twoim domu?

Spis treści

Mysz domowa – informacje dla początkującego opiekuna

Myszy to zwierzęta stadne, do szczęścia potrzebują towarzystwa przedstawicieli własnego gatunku. Samotnie można trzymać samca, ponieważ w ich przypadku często występują trudności w połączeniu kilku osobników. Samce myszy mogą mieszkać razem, jeżeli są rodzeństwem lub zostały wysterylizowane – to zwiększa skłonność do porozumienia się z kolegami.

Samiczki natomiast potrzebują koleżanek niezależnie od okoliczności. Samotna myszka staje się smutna i osowiała. Klatka dla dwóch myszek może być niewiele większa niż dla jednej, a koszty utrzymania utrzymują się na podobnym poziomie (który i tak jest bardzo niski w porównaniu z innymi zwierzakami), więc stanowczo polecamy zakup lub adopcje przynajmniej dwóch myszek.

Płeć myszek można odróżnić niemal od urodzenia, choć z uwagi na niewielki rozmiar nowo narodzonych myszek łatwiej jest to sprawdzić w okolicach drugiego tygodnia życia.

Myszki kupione od hodowcy zwykle trafiają do nowego domu w wieku 4-5 tygodni. Są już wtedy w pełni samodzielne. Zbyt wczesne odłączenie młodej myszki od matki może skutkować problemami behawioralnymi. W przypadku myszy pochodzących ze sklepów zoologicznych, masowych pseudohodowli, ich wiek trudno określić, co oznacza, że nie wiesz, ile czasu zostało Twojemu pupilowi – w przypadku zwierząt, które tak krótko żyją, jest to szczególnie ważne. Teoretycznie można spotkać się z informacjami, że myszy mogą żyć do czterech lat (rekordzistka przeżyła ok. 5 lat), jednak zazwyczaj mało myszek dożywa więcej niż 2,5 roku.

Myszki są zwierzętami raczej nocnymi, ich czas aktywności to czas od późnego popołudnia do poranka.

Jak oswoić mysz

Kiedy myszki pojawią się w Twoim domu, przez pierwszych kilka godzin pozwól im oswoić się z nową sytuacją. By oswojenie myszek było szybsze, możesz włożyć do ich klatki kawałek Twojego ubrania (np. starej koszulki), żeby szybciej oswoiły się z Twoim zapachem. Nie staraj się być specjalnie cicho, zachowuj się normalnie, żeby mogły przyzwyczaić się do normalnego trybu życia w Twoim domu.

Kiedy myszki wyśpią się, możesz spróbować spokojnie podawać im z ręki smakołyki, np. kawałek słonecznika. Kiedy mysz poczuje się pewniej, możesz wziąć ją do ręki. Czas oswojenia jest indywidualną sprawą i zależy od kilku czynników (m.in. od tego, czy to mysz z hodowli, gdzie była przyzwyczajona do kontaktu z człowiekiem), ale przyjmuje się, że możesz spodziewać się oswojenia myszki w ciągu dwóch-trzech dni. Po tym czasie jest duża szansa, że będziecie już najlepszymi przyjaciółmi, będziesz mógł je drapać za uchem, głaskać po brzuszku i bawić się z nimi. Nie przejmuj się, jeżeli podczas oswajania myszka skubnie Cię ząbkami – upewnia się, czy nie jesteś jedzeniem.

To ciekawe świata, przyjazne gryzonie, które lubią zabawę.

co je mysz domowa

Dla kogo mysz będzie najlepszym pupilem

Mysz może być świetnym zwierzątkiem dla osoby, która chciałaby mieć pupila, ale ze względu na intensywny tryb życia wie, że nie jest w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu bardziej wymagającemu zwierzakowi, np. psu, czy kotu.

Mysz jest też świetnym zwierzakiem dla każdego miłośnika gryzoni.

Minusem jest na pewno długość życia myszek. Utrata pupila po tak krótkim czasie może być dla wielu osób bardzo trudna. Z drugiej jednak strony, wzięcie odpowiedzialności za zwierzę, które żyje kilkanaście lat, może być trudne dla osób, które nie są do końca pewne, czy będą mogły zapewnić odpowiednie warunki życiowe przez tak długi czas.

Mysz domowa dla dziecka

Choć na pierwszy rzut oka myszki mogą wydawać się świetnym pomysłem na zwierzątko dla dziecka, wystarczy chwilę się zastanowić, by zobaczyć, że nie jest to najlepszy pomysł.

Przede wszystkim, za zwierzęta zawsze odpowiadają osoby dorosłe, nawet jeżeli opieka nad myszkami jest na tyle prosta, by dużą część obowiązków mogło wykonywać starsze dziecko, to jego rodzić musi kontrolować ich wykonywanie. Choć wiele dzieci bardzo chce mieć zwierzątko, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda codzienna opieka – jeżeli nowy pupil znudzi się dziecku, trzeba będzie wziąć za nie odpowiedzialność i dbać o myszki samodzielnie. Myszy są też drobne i łatwo je skrzywdzić. Dzieci nie powinny same wyjmować ich z klatki i bawić się z nimi bez nadzoru dorosłego. Zabawa z myszkami wymaga delikatności, którą zdobywa się z wiekiem.

Jeżeli zastanawiasz się nad myszkami jako Twoimi pupilami, a jesteś rodzicem, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zmierzyć się z trudną rozmową o odejściu pupila stosunkowo szybko.

Klatka dla myszy

Mysz domowa może mieszkać w klatce lub akwarium – to pierwsze rozwiązanie jest zdrowsze dla myszy ze względu na lepszą wentylację.

Jeżeli zdecydujesz się na akwarium, pamiętaj, by zabezpieczyć je od góry metalową kratką. Plastikowa może zostać pogryziona, a jej kawałki połknięte, co grozi zadławieniem lub poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W przypadku klatki ważne jest, by odstępy między szczebelkami były nie większe niż pół centymetra, by myszki nie uciekły.

Minimalne wymiary klatki dla myszy to 40 x 60 cm dla jednego samca lub 40 x 80 dla dwóch myszek. Myszy lubią wysokie klatki z pięterkami.

Podstawowe wyposażenie klatki dla myszy to:

 • poidełko (miseczka na wodę jest dużo gorszym pomysłem ze względu na możliwość szybkiego zanieczyszczenia wody podłożem)
 • miska na karmę
 • domek
 • kołowrotek – pełny, bez efektu nożyc, o średnicy minimum 20 cm
 • mile widziane są zabawki: tunele, mostki, czy hamaczki. Myszy lubią też gałązki drzew (np. jabłoń, brzoza) do podgryzania.
 • podłoże może być różne, myszoluby polecają często odpylone trociny, ściółkę lnianą i konopną. Drewniany pellet może być zbyt twardy dla delikatnych myszek, które lubią czasami podrążyć tunele.

Żywienie – najlepsza karma dla myszy

Podstawą diety myszy jest dobra karma, np. Versele Laga. Myszy są wszystkożernymi ziarnojadami. Ziarna stanowią więc podstawę ich diety, jednak warto ją urozmaicać.

Myszy chętnie zjedzą świeże owoce i warzywa. Od czasu do czasu można im także podać kawałek ugotowanego bez przypraw mięsa drobiowego. Ponieważ gotowanie specjalnie dla myszek małego kawałka mięsa może być kłopotliwe, opiekunowie myszek w ramach mięsnego obiadu od czasu do czasu podają im odrobinę obiadku dla niemowląt w słoiczkach – dzieci na etapie rozszerzania diety też nie mogą jeść przyprawionego mięsa, więc jest to dobry sposób na urozmaicenie diety pupila. Ważny jest jednak umiar – to karma dla myszy ma pozostać podstawą diety.

Od czasu do czasu myszki mogą dostać także specjalne przysmaki dla gryzoni. Dobrym pomysłem jest podawanie specjalnych ciasteczek dla gryzoni, które dodatkowo ułatwiają ścieranie zębów.

najlepsze przysmaki dla myszy

Czego nie mogą jeść myszy

Choć w bajkach wszystkie myszy przepadają za żółtym serem (najlepiej z dziurami), a w prawdziwym życiu żadna myszka także go nie odmówi, podawanie sera myszy nie jest najlepszym pomysłem. Jest on tłusty i pełen konserwantów, które nie wpływają pozytywnie na stan zdrowia myszy. Ogólnie – podawanie myszy przetworzonych produktów spożywczych dla ludzi nie jest najlepszym pomysłem.

Nie wszystko jednak, co naturalne, możesz podać swoim myszkom. Szkodliwe są dla nich szczawiany występujące w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, botwince, czy burakach. Równie groźne są dla myszy wszystkie warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek), ziemniaki, kapusta, groch, fasola, oberżyna, kończyna, chrzan.

Zdrowie myszy

Myszy niestety nie mają opinii najzdrowszych zwierząt. Jest to wina przede wszystkim niekontrolowanego rozmnażania. Choć ogólnie większość myszy jest chorowitych, dużo większą szansę na zdrowszą myszkę masz, kupując ją w zarejestrowanej hodowli. Myszy z masowych hodowli często rozmnażane są bez żadnej kontroli, normą jest chów wsobny. Odbija się to w oczywisty sposób na stanie zdrowia i jakości życia myszek.

Ważne jest, by chore myszki leczyć – jest to jak najbardziej możliwe. Myszki mogą być leczone antybiotykami, z powodzeniem wykonuje się także operacje. By zwiększyć szanse na to, że myszka dożyje sędziwego (na miarę możliwości myszki) wieku, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się jej w domu lub od razu po jej przybyciu poszukać najbliższego w okolicy weterynarza, lub kliniki specjalizującej się w leczeniu małych zwierząt. Weterynarz specjalizujący się w psach i kotach, najczęstszych pacjentach w lecznicach, może nie wiedzieć, jak leczyć mysz.

Najczęstsze choroby myszy:

 • Zapalenie nosa i zatok
 • Nowotwory
 • Zapalenie oskrzeli i płuc
 • Salmonelloza
 • Choroby dermatologiczne, np. grzybica
 • Choroba Tyzerra
 • Zapalenie mózgu

Podstawą jest obserwacja myszy – zwracaj uwagę na jej nastrój, nietypowe zachowanie, niepokojące objawy – wszystko, co odstaje od normy. By wychwycić potencjalną chorobę, warto też regularnie ważyć myszkę, by sprawdzić, czy nie schudła. Zaopatrz się w transporter, niezbędny, jeżeli potrzebna będzie wizyta u weterynarza. Warto mieć go pod ręką, nawet jeżeli nie zamierzasz podróżować z pupilem.

Odmiany myszy rasowych

Choć w naturze myszki są płowe, w hodowli wyhodowano myszki o najróżniejszych kolorach i strukturach sierści. Najbardziej znana jest mysz laboratoryjna – biała z czerwonymi oczami oraz mysz japońska – odmiana łaciata, bardzo rzadko spotykana.

Myszki wg typu sierści dzielimy na krótkowłose, długowłose, satynowe, astrex (kręcone futerko), rozetki, fuzzy (króciutkie futerko) i hairless (myszy bez futerka).

Najczęściej popełniane błędy w opiece nad myszami

 • Trzymanie samotnej myszy
 • Błędna ocena płci – niekontrolowane rozmnażanie myszek
 • Zbyt mały kołowrotek
 • Za mała klatka
 • Łapanie myszy za ogon
 • Nieodpowiednia dieta (np. karmienie myszy serem)
 • Niezabezpieczone akwarium
 • Budzenie śpiącej myszki w ciągu dnia, żeby się pobawiła

Imię dla myszy

Dla pana myszy: Miki, Alfred, Lucek, Hops, Pablo, Pączek, Mądrala, Łasuch, Momo, Lucek, Felix, Lucky, Gacek.

Dla pani myszy: Mini, Coco, Lala, Misia, Freja, Miłka, Loczek, Figa, Fiona, Księżniczka, Łapka, Śmieszka, Trąbka.

Ile kosztuje mysz

Sama mysz kosztuje niewiele – kilkadziesiąt złotych, mało która myszka kosztuje około 100 zł. Droższe jest wyposażenie – klatkę kupisz za mniej niż 150 zł, kolejne kilkadziesiąt złotych możesz wydać na akcesoria – domki, tunele itp. – tutaj ogranicza Cię tylko fantazja. Zabawki możesz zrobić też samodzielnie – na przykład tunele z rolek po papierze toaletowym.

Utrzymanie myszki jest tanie, ponieważ jedzą one niewiele. To bardzo ekonomiczne zwierzątka.


Czytaj również: Gryzonie i króliki ~ Gatunki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Szczur domowy - co musisz wiedzieć, nim pojawi się w Twoim domu

Poprzedni wpis: Chow chow - poznaj psa, który myśli, że jest lwem

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel