Odwodnienie kota - jak pomóc pupilowi (nie tylko latem)

2021-06-24
Odwodnienie kota - jak pomóc pupilowi (nie tylko latem)

Wakacyjne upały mogą przyczynić się do odwodnienia kota, ale nie jest to jedyny możliwy powód odwodnienia. Równie częstą przyczyną będzie infekcja czy problemy trawienne objawiające się biegunką i wymiotami. Koty ogólnie piją dość mało, dlatego każda nagła utrata wody z organizmu jest potencjalnie groźną sytuacją. Co możesz zrobić, by odpowiednio nawodnić organizm pupila? Podpowiadamy proste i skuteczne sposoby na zapobieganie odwodnieniu.

Spis treści

Ile powinien pić kot

Przyjmuje się, że optymalnie kot powinien przyjmować dziennie między 50 a 60 ml wody na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że kot ważący 4 kg powinien przyjąć dziennie przynajmniej 200 ml wody – w tym także woda zawarta w karmie.

Różnice między wilgotnością karmy mokrej suchej są olbrzymie – karmy suche będą mieć wilgotność mniejszą niż 14%, a mokre – powyżej 60% (a często powyżej nawet 80%). Oznacza to, że kot żywiony suchą karmą będzie musiał wypić wodę odpowiadającą nawet 90% jego zapotrzebowania na wodę, a kot karmiony suchą karmą – ok. 20%.

Jeżeli nie nakładasz swojemu pupilowi karmy z aptekarską dokładnością i nie wiesz dokładnie, ile waży, ilość wody, którą powinien on wypić, będziesz mierzyć najczęściej na oko. Lepiej nalać wody więcej, niż Twój ulubieniec tego potrzebuje.

Jak ocenić, czy kot jest odwodniony

Ponieważ koty zazwyczaj mają dość małe łaknienie i często nie piją tyle, ile powinny, warto znać najważniejsze objawy odwodnienia kota:

  • Zmniejszenie elastyczności skory
  • Lepka ślina
  • Zapadnięte powieki
  • Ogólne złe samopoczucie, apatia
  • Suchość śluzówki w jamie ustnej

Prostym testem na sprawdzenie, czy kot jest odwodniony, jest złapanie za fałd skóry na karku. Jeżeli skóra wraca na swoje pierwotne położenie bardzo powoli – oznacza to, że kot jest odwodniony. Pamiętaj jednak, że nie jest to niezawodna metoda – część mruczków może nie wykazywać wszystkich objawów odwodnienia.

Jeżeli zauważysz powyższe objawy, skonsultuj się z weterynarzem. Odwodnienie to poważna sprawa i może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia Twojego pupila. Nasze porady dotyczą przede wszystkim profilaktyki – kiedy już dojdzie do odwodnienia, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wizyta u weterynarza.

jak-wybrac-miske-dla-kota

Jak zapobiegać odwodnieniu u kota

Zamień karmę na mokrą

Dlaczego koty mało piją

Jeżeli w tym momencie przychodzą Ci stereotypy o złośliwych kotach, które chcą za wszelką cenę utrudnić życie swojemu ludzkiemu rodzicowi – spokojnie, Twój ulubieniec nie robi tego specjalnie. Domowe koty są dalekimi kuzynami wielkich pustynnych kotów – lwów, gepardów i tygrysów. W suchym klimacie dostęp do wody jest ograniczony, a woda stojąca szybko może stać się niezdatna do picia. Dlatego koty przyswajają większość potrzebnej wody razem z pożywieniem – w naturze jest to mięso upolowanej zdobyczy - wilgotność będzie podobna do tej, jaka jest obecnie w mokrych karmach.

Karma mokra dla kota – najprostszy sposób, by zapobiec odwodnieniu

Najprostszym sposobem na zapobieganie odwodnieniu u kota będzie karmienie go karmą mokrą. To szczególnie ważne w upały, kiedy Twój ulubieniec traci więcej wody dysząc i wylizując częściej futerko.

Karma mokra jest polecanym sposobem żywienia kotów przez wielu dietetyków zwierzęcych z wielu powodów. Podczas upałów mokra karma pozwala ochronić kota przed poważnym zagrożeniem, jakim jest odwodnienie.

Pamiętaj, że zarówno zbyt mała ilość pitej wody, jak i zbyt duża jest niebezpieczna. Jeżeli Twój kot nagle zaczął pić bardzo duże ilości wody, najlepiej szybko skonsultować się z weterynarzem.

Przestaw miskę w inne miejsce

Jeżeli chcesz zachęcić swojego kota do picia wody, zwróć uwagę na to, gdzie stoi obecnie jego miska. Może część problemu można zlikwidować, po prostu przestawiając ją?

Część kocich zwyczajów i preferencji związanych z miseczką na wodę jest także związana z ich pustynnym pochodzeniem. Woda nie może stać zbyt blisko kuwety (bakterie z kuwety są niebezpieczne), ani miseczki z karmą (woda zanieczyszczona pożywieniem szybko staje się w wysokich temperaturach niezdatna do picia). To nie kocie dziwactwa, a zwyczaje, które zmniejszają ryzyko zatrucia – Twój kot jest po prostu bardzo mądry.

dlaczego kot pije wode z kranu

Zmień miskę na lepszą

Dla Twojego ulubieńca liczy się nie tylko miejsce ustawienia miseczki, ale też sama miseczka powinna spełniać kocie wymogi jakości. Przede wszystkim z uwagi na duże ryzyko zanieczyszczenia wody karmą, koty preferują miski pojedyncze. Podwójne miseczki ładnie wyglądają, ale mogą samą formą zniechęcać pupila.

Większość kotów najchętniej pije z miseczek ceramicznych i szklanych – nie zmieniają one zapachu i smaku wody i są łatwe do utrzymania w czystości. Duża część mruczków akceptuje też miseczki metalowe. Na ostatnim miejscu są miseczki plastikowe – choć tanie, lekkie i się nie tłuką, woda z nich nie smakuje najlepiej i łatwo je zarysować i utrzymać w czystości.

Nie bez znaczenia jest także kształt – musi być dopasowany do kociej anatomii. Zwróć uwagę, że na sposób, w jaki koty pija, wpływają wibrysy – kocie wąsy. Koty bardzo nie lubią ich moczyć, dlatego picie z wąskich, głębokich misek będzie dla nich niewygodne. Gdyby Twój kot sam zamawiałby swoją miseczkę, byłaby ona płytka i bardzo szeroka, by nie narazić wibrysów na zamoczenie. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną niechęci do picia może być niewygodna miseczka, zamów nową, a czekając na dostawę, zaproponuj kotu duży talerz na zupę. Nasza zastawa stołowa jest zazwyczaj zbyt delikatna i podatna na potłuczenie, by to rozwiązanie sprawdziło się na stale, ale na kilka dni może być to metoda na zachęcenie kota do wypicia większej ilości wody.

Tajemnicą natomiast pozostaje, czemu duża część kotów lubi pić wodę ze szklanki – jest duże prawdopodobieństwo, że szkło pozwala ocenić szybko jakość wody. Jeżeli Twój kot należy do wielbicieli szklanek, możesz przeznaczyć jedną specjalnie dla pupila – każdy sposób, by zapobiec odwodnieniu, jest dobry.

Co dwie (trzy, cztery) miski to nie jedna

Niedocenianym sposobem na zachęcenie kota do picia jest… większa ilość misek z wodą. Jeżeli zarówno położenie podstawowej miski z wodą, jak i jej kształt są dostosowane do potrzeb ukochanego pupila, większa ilość wody sprawi, że kot nie będzie miał już wymówek. Nie będzie musiał tracić cennej energii na przemieszczenie się z jednego końca mieszkania na drugi. Zrobi kilka kroczków i będzie mógł zaspokoić pragnienie.

Oczywiście – wszystko w granicach rozsądku. Najprawdopodobniej w kawalerce wystarczą dwie miseczki – jedna w kuchni i jedna w pokoju. W piętrowym domu większa ilość miseczek będzie mieć większe uzasadnienie – miseczki umieść wtedy tam, gdzie pupil przebywa najczęściej.

Jeżeli Twój kot korzysta z przydomowego ogrodu, pamiętaj, by przynajmniej jedna miseczka była dostępna na zewnątrz. W miarę możliwości nie powinna jednak stać na pełnym słońcu – taras, ganek, a nawet mała altanka to miejsca, w których woda dłużej zachowa czystość i przyjemny chłód.

dlaczego koty malo pija

Często wymieniaj wodę

Wielkość, kształt i ułożenie misek nie będzie mieć żadnego znaczenia, jeżeli woda nie będzie często zmieniana, a miseczka myta. Absolutne minimum, to codzienne zmienianie wody i mycie wszystkich miseczek, ale w gorące dni mile widziane będzie wymiana wody na czystą i chłodną nawet co kilka godzin.

Szczególną uwagę poświęć miseczkom i naczyniom stojącym na świeżym powietrzu – woda na zewnątrz nie tylko szybciej się nagrzewa, ale też szybciej może zostać zanieczyszczona (na przykład przez spadające liście, źdźbła trawy itp.).

Zainwestuj w fontannę dla kota

To, co może zachęcić Twojego kota do częstszego picia, to fontanna dla kota, czyli specjalne poidełko, które na bieżąco filtruje wodę, by była cały czas krystalicznie czysta. Choć to rozwiązanie jest droższe od miseczki, naprawdę warto zainwestować w fontannę. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie u kotów, które piją zbyt mało wody z miseczki, ale zdarza im się pić wodę z kranu.

Czemu kot pije wodę z kranu? Wbrew pozorom to tez ma swoje uzasadnienie. Z punktu widzenia kota cieknąca woda jest bezpieczniejsza niż stojąca – ta druga może szybko stać się niezdatna do picia. Choć Twój dom, to nie afrykańska sawanna, instynkt przetrwania Twojego kota nadal daje o sobie znać.

Fontanna dla kota to gadżet, który po prostu ładnie się prezentuje w mieszkaniu. Zostawienie kota z cieknącym kranem w kuchni na osiem godzin nie jest przecież żadnym rozwiązaniem, prawda?

jak wybrac fontanne dla kota

Ugotuj kotu bulion

Jeżeli mimo wszystko Twój ulubieniec nie chce pić zwykłej wody, ostatnią deską ratunku może być bulion dla kota lub kocia woda smakowa. Do miseczki z wodą możesz dolać odrobinę sosu z karmy lub ugotować kotu bulion z mięsa. Pamiętaj, by nie dawać kotu rosołu, który został z Twojego obiadu – duża część warzyw z naszej zupy (na przykład cebula), a także przyprawy są na liście produktów zakazanych w kocim jadłospisie.

Jak nie nawadniać kota

Choć sposobów na zachęcenie kota do picia jest sporo, nie wszystkie będą dobre dla Twojego pupila:

  • Nie podawaj kotu wody mineralnej – proporcje minerałów, które znajdziesz w wodzie mineralnej dla ludzi, są dostosowane do naszych potrzeb, kotu taka woda może zaszkodzić
  • Nie podawaj kotu mleka – mleko krowie, kozie, czy jakiekolwiek inne jest dla kota po prostu niezdrowe – tłuste, kaloryczne i ciężkostrawne. Choć dawniej koty często podpijały mleko na wsi (stąd wziął się mit o kotach, które powinny pić mleko), to nie znaczy, że jest ono dla nich dobre
  • Podawanie kotu chłodnej wody w upały może być wskazane, ale już woda z kostkami lodu jest pomysłem kontrowersyjnym.

Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Poprzedni wpis: Co je chomik - najlepsza karma dla chomika

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixelpixel