Owczarek belgijski malinois — odwaga i lojalność

2024-02-14
Owczarek belgijski malinois — odwaga i lojalność

Owczarki belgijskie malinois to psy, które robią duże wrażenie. Ich budowa wskazuje na szybkość i siłę, a czujny wyraz pyska przypomina, że są to psy zawsze gotowe do działania. Szybko się uczą, są odważne, mądre i uwielbiają pracę z człowiekiem. Choć to brzmi jak opis psa doskonałego, nie każdy jest gotowy, by zostać przewodnikiem owczarka belgijskiego. Ci pracusie uwielbiają mieć zajęcie, więc ich opiekun powinien być równie aktywny. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim kupisz owczarka belgijskiego malinois.

Spis treści

Historia owczarków belgijskich malinois

Owczarki belgijskie malinois to stosunkowo młoda rasa. Psy w typie owczarka występowały w Belgii niemal „od zawsze”, natomiast celowa hodowla sięga końca XIX wieku. Twórcą rasy był Adolf Reul, profesor Belgijskiej Szkoły nauk weterynaryjnych. Profesor Reul rozpoczął selekcję w 1891 roku, kiedy owczarki belgijskie były na granicy wyginięcia, a ich wygląd był bardzo mocno zróżnicowany. W przeciwieństwie do innych krajów Belgia bardzo długo nie zajmowała się ustandaryzowaniem i celową hodowlą miejscowych psów w typie owczarka.

Owczarki żyjące w Belgii były na tyle zróżnicowane, że dyskusje na temat standardu rasy często kończyły się burzliwymi kłótniami. Ostatecznie wyodrębniono cztery typy, które w zależności od organizacji kynologicznej uważane są za odrębną rasę lub jedynie odmianę owczarka belgijskiego.

Odmiany owczarków belgijskich:

 • Groenendael – owczarek belgijski długowłosy czarny
 • Tervueren – owczarek belgijski długowłosy (płowy lub szary)
 • Laekenois – owczarek belgijski szorstkowłosy
 • Malinois – owczarek belgijski krótkowłosy.

Wszystkie odmiany owczarków belgijskich są bardzo aktywne i inteligentne, różnią się głównie rodzajem włosia. Pozostałe różnice fizyczne i psychiczne są nieznaczne, choć hodowcy zauważają, że niektóre cechy są mniej lub bardziej wyraziste u poszczególnych typów. Na tle pozostałych owczarków belgijskich malinois jest uważany za najbardziej wytrwałego, wytrzymałego i lojalnego.

Malinois to pierwsza i najbardziej znana odmiana owczarków belgijskich, pochodząca z okolic regionu Machelen (fr. Malines) w Antwerpii.

Malinois są cenionymi, wszechstronnie uzdolnionymi psami użytkowymi. Pracują w policji, armii, są psami tropiącymi, ratowniczymi, poszukują zaginionych, asystują osobom niepełnosprawnym, czy stróżują. W czasie I wojny światowej owczarki malinois odszukiwały rannych żołnierzy i przekazywały wiadomości.

malinois użytkowość

Charakter i osobowość owczarków belgijskich malinois

Owczarki belgijskie malinois to psy lojalne, aktywne, inteligentne i zazwyczaj nieufne w stosunku do obcych. To rasa używkowa i choć mogą być szczęśliwe po prostu jako domowi pupile, nie bez powodu malinois są znane przede wszystkim jako psy do zadań specjalnych. Owczarki belgijskie malinois nie lubią się nudzić, a kiedy nie zapewni się im rozrywki (lub zadań), będą próbować sfrustrowane i nieszczęśliwe, a stąd tylko krok do problemów behawioralnych.

Psy tej rasy lubią się uczyć i współpracować z człowiekiem, co warto wykorzystać. Wykonywanie zadań i uczenie się nowych sztuczek to coś, co sprawia psom tej rasy wiele radości. Mają również wszechstronne talenty sportowe. Nie każdy malinois musi być sportowcem, jednak nawet krótkie, amatorskie treningi mogą wpłynąć na jakość życia z pupilem. Znudzone owczarki belgijskie mogą być nadmiernie szczekliwe, niszczą mieszkanie, przekopują ogródek, czy ciągną na smyczy. Z drugiej strony, owczarki belgijskie nie zawsze umieją odpoczywać – wiele psów tej rasy nie daje sygnałów świadczących o zmęczeniu, by zadowolić opiekuna. Rolą przewodnika jest więc zbilansowanie aktywności i odpoczynku, a także nauka wyciszania się.

Owczarek belgijski malinois jest znany ze swojej wrażliwości. To pies, który potrzebuje wiele czułości. Jako pies rodzinny zazwyczaj wybiera sobie jednego domownika, z którym nawiązuje najsilniejszą więź. Posiada silny instynkt obronny i terytorialny.

W stosunku do obcych owczarki belgijskie malinois bywają nieufne i raczej zachowują rezerwę. To cechy, których lepiej nie wzmacniać – w ten sposób można wychować psa nie tylko niebezpiecznego, ale też trudnego do opanowania. Dobrze wychowany owczarek belgijski malinois będzie psem zachowujących wobec obcych dystans, ale bez okazywania wrogości. Oczywiście zdarzają się także malinois, które wyłamują się stereotypom i kochają wszystkie napotykane osoby.

Dla kogo owczarek belgijski malinois będzie idealnym pupilem

Jak już wiesz, owczarek belgijski malinois to aktywny pies dla aktywnego człowieka. To jednak nie jedyne, co musisz wziąć pod uwagę przed zakupem szczeniaka malinois.

Owczarek belgijski malinois to pies o wyrazistym charakterze, a przez to nie każdy da radę wychować szczeniaka tej rasy na ułożonego pupila. Choć obserwowanie dorosłych, ułożonych już owczarków belgijskich może dać mylne wrażenie, że są to psy idealne, w rzeczywistości szkolenie owczarków belgijskich nie jest tak proste.

Jako szczenięta owczarki belgijskie bywają rozbrykane jak przedstawiciele każdej innej rasy psów. Dużo trudniejszy jest natomiast okres dorastania, podobnie jak w przypadku owczarków niemieckich. Wychowanie psa koniecznie zacznij jak najwcześniej, kiedy pupil nie będzie kwestionował zasad panujących w domu i podczas spacerów. O wiele trudniejsze jest nauczenie czegokolwiek dorastającego owczarka belgijskiego, który nie był przyzwyczajony do żadnej korekty zachowania.

Owczarki belgijskie są także raczej reaktywne i szybko się pobudzają. Ich wrażliwość sprawia natomiast, że wprowadzane korekty muszą być stonowane i spokojne. To niełatwe zadanie, dlatego wychowanie owczarka belgijskiego na pewnego siebie, ale też spokojnego psa nie jest raczej zadaniem dla osoby, która chce kupić swojego pierwszego psa.

Pamiętaj też, że nawet ułożony owczarek belgijski malinois to nadal pies bardzo wymagający. Aktywność fizyczna i potrzeby stymulacji intelektualnej to coś, czego Twój pies będzie potrzebował przez całe swoje życie. Tego psa nie wystarczy po prostu zmęczyć, potrzebne są mu zadania, które zaspokoją jego potrzeby umysłowe, np. zabawy węchowe, czy nauka sztuczek.

malinois charakter

Owczarek belgijski malinois i dzieci

Stosunek tej rasy do najmłodszych jest bardzo niejednoznaczny. Z jednej strony, jest to pies bardzo przywiązany do swojej rodziny, w tym także dzieci. Owczarki belgijskie czują odpowiedzialność za bezpieczeństwo, w sytuacji awaryjnej pies na pewno próbowałby bronić dziecka. Problematyczną kwestią jest natomiast umiejętność rozpoznania zagrożenia – pupil nie powinien przecież atakować przyjaciół młodego człowieka podczas zabawy, kiedy dzieci będą bawić się np. w piratów albo policjantów i złodziei.

Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy, podstawą jest tu nadzorowanie kontaktów psa z mniejszymi dziećmi i stworzenie bezpiecznej przestrzeni do kontaktu.

Malinois mogą być psami rodzinnymi, potrzebują jednak odpowiedniego szkolenia, podobnie jak opiekun. Szkolenie na psim przedszkolu pomoże Ci lepiej rozpoznawać sygnały, które wysyła pies. Wskazana będzie też konsultacja u psiego behawiorysty, która pomoże Ci zapobiegać ryzykownym sytuacjom. Owczarki belgijskie malinois to psy, które nieodpowiednio prowadzone, mogą być niebezpieczne, choćby ze względu na swoją wielkość. Twoją rolą, jako rodzica i przewodnika będzie przewidywanie potencjalnie ryzykownych sytuacji i kierowanie relacją psa z dzieckiem tak, by pupil był największym przyjacielem Twojego dziecka.

Owczarek belgijski malinois i inne zwierzęta

Owczarki belgijskie malinois mają silny charakter i miewają skłonność do dominacji, co nie wyklucza zgodnego mieszkania z innymi psami – ważna jest odpowiednia socjalizacja. W stosunku do kotów malinois często rozróżniają koty domowe – nietykalne i wszystkie inne koty na świecie, które będą gonić.

W stosunku do innych psów dobrze wychowany owczarek belgijski malinois będzie się zachowywał pozytywnie lub obojętnie. Podobnie jak w przypadku innych ras, szczeniaki nawiązują psie przyjaźnie z innymi psami o wiele łatwiej, niż psy dorosłe.

Żywienie – najlepsza karma dla owczarka belgijskiego malinois

Przy wyborze karmy dla owczarka belgijskiego malinois koniecznie we pod uwagę specyfikę rasy i jego problemy zdrowotne.

Owczarek belgijski malinois to pies, który stosunkowo szybko rośnie, dlatego potrzebują karmy, która będzie wspierać ich rozwój – najlepsza będzie karma dla psów dużych dostosowana do wieku pupila.

Malinois, które nie uprawiają sportu wyczynowo i nie są psami pracującymi, nie muszą (a nawet nie powinny) otrzymywać karmy przeznaczonej dla psów aktywnych. Są to karmy wysokokaloryczne, które u psów rodzinnych mogą przyczynić się do otyłości. Owczarki belgijskie to psy szczupłe, jeżeli nie zamierzasz trenować wyczynowo z pupilem, klasyczna karma o dobrym składzie powinna wystarczyć.

Ze względu na skłonność do dysplazji stawów biodrowych zaleca się karmę z dodatkami wspierającymi stawy lub suplementację.

szczeniak malinois na rękach

Zdrowie owczarków belgijskich malinois

Malinois, jako bliscy kuzyni owczarków niemieckich, dzielą z nimi typowe problemy zdrowotne. Uczciwie należy zaznaczyć, że na częstotliwość występowania chorób duży wpływa ma zawsze popularność konkretnej rasy. Zainteresowanie owczarkami niemieckimi przyczyniło się do zwiększenia ilości hodowli, z których nie każda miała wystarczająco wysokie standardy doboru potencjalnych rodziców szczeniąt. Smutną konsekwencją popularności owczarków niemieckich stała się więc epidemia dysplazji stawów biodrowych.

Owczarki belgijskie, choć pod wieloma względami podobne do swoich kuzynów, chorują rzadziej, głównie ze względu na mniej masowy charakter hodowli. Najczęstszym problemem, z którym stykają się miłośnicy rasy jest (jak i u owczarków niemieckich) dysplazja stawów biodrowych, jednak w przypadku malinois występuje ona rzadziej.

Budowa klatki piersiowej owczarków belgijskich sprawia, że są one narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególnie ważne jest zadbanie, by po posiłku pupil miał możliwość odpocząć. Jeżeli zaś Twój pies to łakomczuch, zastosuj miskę spowalniającą jedzenie, która ograniczy połykanie powietrza podczas posiłków.

W starszym wieku owczarki belgijskie mogą chorować na różnego typu choroby nowotworowe.

Najczęstsze choroby owczarków belgijskich malinois:

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Postępujący zanik siatkówki — PRA
 • Przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki
 • Zaćma
 • Padaczka
 • Niedoczynność tarczycy
 • Bielactwo
 • Nowotwory

Owczarki belgijskie malinois żyją przeciętnie 12-13 lat.

Pielęgnacja owczarków belgijskich malinois

W przypadku tej rasy pielęgnacja jest prosta i nieskomplikowana. Taki właśnie był zamysł pierwszych hodowców. Malinois miały być niezawodnymi psami użytkowymi, ich wygląd odgrywał mniejsze znaczenie. Zadbanie o psa miało być możliwie jak najbardziej nieskomplikowane.

Krótka sierść potrzebuje kąpieli, kiedy pies po prostu się ubrudzi, nie zaszkodzi przeczesać pupila od czasu do czasu. Przycinanie pazurów to kwestia osobnicza – każdy pies potrzebuje tego zabiegu z nieco inną częstotliwością. Pozostaje więc czyszczenie zębów, czy przegląd oczu i uszu.

Twój pupil potrzebuje też ochrony przed kleszczami. Obecnie zimy nie są tak mroźne jak kiedyś, więc kleszcza można złapać przez cały rok.

Krótka sierść sprawia, że malinois słabo znosi chłód, w zimę konieczne będzie ubranko.

szczeniak malinois w domu

Owczarek belgijski malinois – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Belgia

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 – psy pasterskie i zaganiające; Sekcja 1 – Psy pasterskie

Użytkowość: Pies tropiący, stróżujący, obrończy, rodzinny

Wrażenie ogólne: Harmonijnie zbudowany pies o wyważonej sylwetce, elegancki i silny

Waga: Psy – 25-30 kg; Suki – 20-25 kg

Wielkość: 62 kg psy, 58 cm suki

Temperament: Aktywny, czujny i energiczny. Czujność, opanowanie i odwaga sprawiają, że jest wyśmienitym obrońcą

Głowa: Wysoko i dumnie noszona. Średniej wielkości, o prostych liniach, sucha, o umiarkowanym stopie. Średniej długości kufa, cienkie i dobrze przylegające wargi, zgryz cęgowy

Oczy: Średniej wielkości, lekko migdałowatego kształtu, ustawione skośnie. Brązowe, preferowane ciemne, o żywym, inteligentnym i badawczym wyrazie.

Uszy: Wysoko osadzone, raczej małe, trójkątne. U nasady szerokie ze szpiczastym i sztywnym końcem. Noszone prosto i pionowo, zwłaszcza kiedy pies jest czymś zainteresowany.

Szyja: Dość długa, wysoko noszona, lekko łukowato wygięta.

Tułów: Silny i mocny, o prostej linii grzbietu. Zaznaczony kłąb, prosty grzbiet, głęboka klatka piersiowa

Ogon: Mocny u nasady, dobrze osadzony, sięgający co najmniej stawu skokowego.

Chód: Swobodny i żywy. Owczarki belgijskie są żywe i zwinne, mogą zmieniać kierunki nawet przy większej prędkości.

Skóra: Elastyczna i napięta na całym ciele.

Sierść: Gęsta i zwarta, o dobrej strukturze, z wełnistym podszerstkiem. Bardzo krótka sierść na głowie, krótka na pozostałych częściach ciała. Ogon mocno owłosiony, ale bez kity.

Umaszczenie: Płowe z czarną maską i czarnym nalotem.

Imię dla owczarka belgijskiego malinois

Imię dla psa: Buddy, Maska, Azor, Wektor, Ares, Cezar, Nero, Szarik, Hutch, Axel, Boss, Gucio, Hunter, Nero, Wolf, Lupo, Atos, Atlas.

Imię dla suczki: Bella, Kora, Kira, Hera, Freya, Winnie, Luna, Zelda, Rosa, Koko, Furia, Granda, Nora, Olimpia, Puma, Xena, Zoja.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Poprzedni wpis: Dogue de bordeaux — ten pies z rodziny zastępczej

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixelpixel