Owczarek szkocki collie długowłosy — tak, to właśnie Lassie!

2023-10-26
Owczarek szkocki collie długowłosy — tak, to właśnie Lassie!

Owczarek szkocki długowłosy, owczarek collie, rought collie, czy nawet Lassie – niezależnie od tego, jak go nazywamy, wszyscy jesteśmy zgodni, że to zjawiskowe psy pełne wdzięku. Za urodą idzie w parze przyjazny, pogodny charakter – nic dziwnego, że duża część z nas przechodziła na pewnym etapie życia fascynację tymi psami. Co jednak musisz wiedzieć o owczarkach szkockich, zanim zaczniesz szukać hodowli? Sprawdź, czy to pies dla Ciebie.

Spis treści

Historia owczarków szkockich collie

Przez wieki owczarki collie były znane jedynie w swojej ojczyźnie – Szkocji. Niektórzy uważają je za rdzenną rasę szkocką, inni twierdzą, że collie powstały dzięki wymieszaniu się szkockich psów z psami przywiezionymi na Wyspy Brytyjskie przez Rzymian, a na ich obecny wygląd wpłynęło krzyżowanie collie z seterami.

Owczarki szkockie długowłose były psami typowo pasterskimi, ale też stróżowały i były po prostu psami rodzinnymi. Nazwę „collie” niektórzy wyprowadzają od szkockiej rasy owiec, wyróżniających się czarną głową („col” w anglosaskim to po prostu czarny). Rought collie były najpopularniejszymi psami pasterskimi w Szkocji.

Do spopularyzowania collie przyczyniła się królowa Wiktoria, która hodowała także psy tej rasy. Owczarki szkockie długowłose uczestniczyły w trzeciej w historii wystawie psów – w 1860 roku w Birmingham.

Za kolejne fale popularności owczarków collie odpowiada Lassie, czyli bohaterka książek, filmów i seriali o suczce, która po licznych przygodach wraca do swojego opiekuna, z którym została rozdzielona lata wcześniej. Postać Lassie stworzył w 1940 roku amerykański pisarz Eric Knight, od tego czasu powstało jednak wiele filmów i seriali opowiadających losy wiernego psa – ostatnia ekranizacja przygód Lassie powstała w 2005 roku.

W ostatnich latach populacja owczarków szkockich długowłosych zmalała, także w ojczystej Szkocji, w 2023 roku brytyjski Kennel Club wpisał rought collie na listę psów zagrożonych wyginięciem.

Ciekawostka: „Miniaturka Lassie” nie istnieje! Podobne do owczarków szkockich długowłosych, ale dużo mniejsze są owczarki szetlandzkie, czyli sheltie. Jest to jednak całkowicie odrębna rasa psa!

owczarki szkockie długowłose szczeniaki

Charakter i osobowość owczarków szkockich collie

Collie są znane przede wszystkim z niezwykłej wierności i przywiązania do swojej rodziny. To bardzo uczuciowe psy. Najchętniej towarzyszyłyby swojemu człowiekowi dosłownie wszędzie. Choć często wybierają sobie jednego, ulubionego opiekuna, nie można powiedzieć, żeby był to typowy „pies jednego człowieka” – collie wszystkich domowników będzie kochał, ale widoczne będzie widocznie większe oddanie jednej osobie.

To pogodny i wesoły pies, którego stosunkowo łatwo wychować. Ważne jest jednak, by zapewnić mu dużo ruchu, bo pozbawiony zajęcia i niewybiegany collie będzie niszczył rzeczy w mieszkaniu i przekopywał ogródek po prostu z nudów. Owczarek szkocki collie chętnie współpracuje z człowiekiem i może mieć zadatki na sportowca, ale jeżeli nie planujesz takich aktywności, długie spacery i zabawa z pupilem wystarczą. Collie lubią się uczyć sztuczek, są bardzo inteligentne.

Dziś owczarki szkockie długowłose coraz rzadziej są psami pasterskimi, jednak ich chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że doskonale sprawdzają się jako psy poszukiwawczo-ratownicze, psy-przewodnicy, czy dogoterapeuci.

Niektóre owczarki szkockie collie mogą być szczekliwe, jednak nie jest to reguła.

owczarek szkocki collie

Dla kogo długowłosy owczarek szkocki collie będzie idealnym pupilem

Owczarek szkocki collie to wierny towarzysz dla każdego, kto szuka czułego i delikatnego psa, który będzie towarzyszyć mu wszędzie. To psy, które kochają ludzi, są łagodne i stosunkowo łatwo je wychować (w porównaniu z innymi rasami psów). Może być więc dobrym wyborem na pierwszego psa.

Collie bez swojego człowieka usycha z tęsknoty. Przed wyborem tej rasy zastanów się, czy na pewno jesteś gotowy na psa, który będzie tak bardzo do Ciebie przywiązany, czy masz czas, by być z psem tak po prostu na co dzień.

Owczarek szkocki długowłosy to też pies dla osób, które są gotowe na codzienne wyczesywanie pupila – choć pielęgnacja collie nie musi być bardzo czasochłonna, to wymaga żelaznej regularności. Opiekun collie powinien też mieć pewną tolerancję na bałagan (sierść podczas linienia) lub być pedantem, któremu nie będzie przeszkadzało odkurzanie dwa razy dziennie, by zachować czystość.

W końcu – choć sierść nie jest jedynym czynnikiem wywołującym alergię, na pewno jej duże ilości nie pomagają w okiełznaniu objawów. Owczarek szkocki collie raczej nie będzie idealnym psem dla alergika.

Sprawdź także: Zabawki dla psa

Długowłosy owczarek szkocki collie i dzieci

Mówi się, że collie to idealne psy dla rodziny z dziećmi, ponieważ są łagodne i lubią dzieci. Choć jest to prawda, pamiętaj, że nawet najbardziej przyjazny owczarek collie to pies, a dobre relacje dzieci i psów powinniśmy opierać przede wszystkim na nauce, wychowaniu i przygotowaniu bezpiecznej przestrzeni, a nie jedynie stereotypowi na temat jakiejkolwiek rasy psów.

Podobnie jak nie jest prawdą, że pitbull to urodzony morderca, tak collie też nie jest oazą nieskończonej cierpliwości – te uogólnienia pomijają całkowicie odpowiedzialność człowieka za pracę z psem, zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i możliwości odpoczynku.

Owczarek szkocki collie i inne zwierzęta

Zazwyczaj długowłosy owczarek szkocki collie będzie miał pozytywny lub przynajmniej neutralny stosunek do innych zwierząt. Dotyczy to zarówno innych psów, jak i kotów i innych zwierząt. Podobnie jak w przypadku każdego innego psa, zachowaj jednak szczególną ostrożność w kontaktach pupila z gryzoniami, czy królikami – na wszelki wypadek.

Coraz mniej owczarków szkockich długowłosych z linii pracujących, jednak może się zdarzyć, że twój collie będzie miał skłonność do zaganiania innych zwierząt. To typowe dla psów pasterskich, jednak nie traktuj tej skłonności w kategoriach „taka jego uroda, to przecież pastuszek”. Zaganianie, podgryzanie łydek (tak collie popędzały owce) to zachowania niepożądane i trzeba nad nimi pracować, najlepiej pod okiem behawiorysty.

Spradź także: Starszy pies i szczeniak - czy to na pewno dobry pomysł?

Żywienie – najlepsza karma dla owczarka szkockiego collie

Owczarki szkockie collie zazwyczaj nie sprawiają większych kłopotów związanych z dobraniem odpowiedniej diety. Niektóre psy tej rasy mogą mieć skłonności do alergii, natomiast częstotliwość jej występowania nie jest częstsza niż w przypadku jakiejkolwiek innej rasy psów. Wystarczy dobrej jakości karma dostosowana do wieku, wielkości i stylu życia.

Owczarki szkockie długowłose mogą mieć skłonność do dysplazji stawów biodrowych, dlatego możesz rozważyć na wprowadzenie suplementów na stawy, kiedy będzie to potrzebne.

Jak wszystkie psy o głębokiej klatce piersiowej, owczarki szkockie collie są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Podawaj więc karmę dwa razy dziennie i zadbaj, by pupil mógł spokojnie odpocząć po jedzeniu. W przypadku łakomych psów wprowadź miskę spowalniającą jedzenie.

rought collie na treningu

Zdrowie owczarków szkockich collie

Długowłose owczarki szkockie colllie są stosunkowo zdrowymi psami, co nie oznacza, że nie chorują.

Jak większość psów tej wielkości, mogą mieć tendencję do dysplazji stawów biodrowych lub innych chorób związanych z układem ruchu, zwłaszcza na starość. Na rozwój dysplazji ma wpływ nie tylko genetyka, ale też styl życia. Umiarkowana, regularna aktywność, dieta wzbogacona o suplementy na stawy, czy (w bardziej zaawansowanym stadium choroby) rehabilitacja pozwalają psu cieszyć się życiem do późnej starości.

Charakterystyczna dla owczarków szkockich jest nadwrażliwość na inwermektynę i milbemycynę – składniki wielu powszechnie stosowanych w weterynarii leków (głównie w lekach przeciw pasożytom). W przypadku psów, które źle tolerują te składniki, po podaniu leku zawierającego jeden z nich, może wystąpić zatrucie prowadzące nawet do śmierci psa. Przyczyną jest występująca u collie mutacja genu MDR1. Mutację można wykryć dzięki testom genetycznym.

Przeciętnie owczarki szkockie długowłose żyją ok. 14 lat.

Inne choroby występujące u owczarków szkockich:

  • Anomalia oczu collie
  • Wrodzona łamliwość kości
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Padaczka
  • Amyloidoza nerek
  • Syndrom szarego collie
  • Mielopatia zwyrodnieniowa
  • Przetrwały przewód Bottala

owczarek szkocki długowłosy na kanapie

Pielęgnacja owczarków szkockich collie

Długowłose owczarki szkockie collie wyglądają naprawdę imponująco, a ich bujna sierść to znak rozpoznawczy i ogromny atut. Wiele osób obawia się jednak, że nie podoła codziennej, czasochłonnej pielęgnacji sierści collie.

Choć na pewno nie jest to pies tak „samoobsługowy”, jak jakikolwiek pies krótkowłosy, pielęgnacja sierści collie nie musi być taka straszna. Jakość sierści, a co za tym idzie – łatwości pielęgnacji to kwestia w dużej mierze genetyczna. Tak więc może się zdarzyć pupil, którego sierść będzie łatwiejsza lub trudniejsza w obsłudze. W dużej części przypadków codzienne wyczesywanie nie jest takie straszne – o ile zachowasz regularność.

Sierść owczarków szkockich collie jest piękna, lecz jej główną funkcją jest ochrona psa przed surowymi warunkami atmosferycznymi. Rodzinna Szkocja nie rozpieszczała nigdy pogodą, ani ludzi ani zwierząt. Charakterystyczna, obfita szata collie ma za zadanie chronić je przed zimnem, wiatrem i deszczem. Ma właściwości samoczyszczące – błoto po zaschnięciu odpada samo (wtedy jednak konieczne jest odkurzanie). Przed kąpielą i po niej konieczne jest dokładne rozczesanie sierści, by zapobiec tworzeniu się kołtunów.

Uczciwie należy przyznać, że owczarki collie linieją dokładnie tak obficie, jak można by się tego spodziewać – czyli bardzo obficie. Z drugiej strony, jest to sierść miękka, którą bardzo łatwo jest odkurzyć, nie wbija się w dywany i tapicerowane meble. U suczek linienie jest uwarunkowane nie tylko pogodą, ale też zmianami hormonalnymi związanymi z cieczką.

Poza sierścią pozostałe potrzeby pielęgnacyjne owczarków szkockich collie są zupełnie standardowe – przycinanie pazurów, mycie zębów, przegląd oczu i uszu.

Długowłosy owczarek szkocki collie – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Szkocja (Wielka Brytania)

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające. Sekcja 1 - Psy pasterskie.

Użytkowość: Pies pasterski i do towarzystwa.

Wrażenie ogólne: Pies piękny, pełen godności, harmonijny.

Temperament: Przyjazny, aktywny, pogodny.

Wysokość: Psy – 56-61 cm; Suki 51-56 cm.

Głowa: Proporcjonalna do psa, o kształcie czystego klina, niewielki stop.

Oczy: Średniej wielkości, lekko skośnie ustawione, o kształcie migdała. Oczy ciemne, wyjątkiem są psy niebieskie marmurkowe, u których mogą być częściowo lub czystoniebieskie.

Uszy: Małe, osadzone na szczycie głowy ani zbyt blisko, ani zbyt daleko siebie.

Szyja: Mocna, łukowata, umięśniona.

Tułów: Tułów nieco dłuższy od wysokości psa, mocny grzbiet, głęboka klatka piersiowa.

Ogon: Długi, noszony nisko, z końcem lekko zawiniętym do góry.

Kończyny: Przednie o umiarkowanie mocnym kośćcu, tylne dobrze umięśnione. Łapy owalne, z mocnymi opuszkami, dobrze wysklepione.

Chód: Bardzo charakterystyczny krok, lekki, o długim wykroku.

Sierść: Bardzo gęsta. Włos okrywowy szorstki w dotyku i prosty, podszerstek miękki i tak gęsty, że nie da się zobaczyć skóry. Grzywa i kołnierz, portki na tylnych nogach bardzo obfite.

Umaszczenie: Śniade, śniade z białym, trikolor, blue merle.

Imię dla owczarka szkockiego collie

Imię dla psa: Gordon, Druh, Figo, Woody, Tosiek, Hugo, Lucek, Maniek, Marley, Robin, Bazyl, Pongo, Nero.

Imię dla suczki: Lassie, Grace, Lucy, Ruby, Koko, Dusia, Lola, Żaba, Bajka, Czacza, Chelsea, Misia, Wendy, Gerda, Gaja, Bryza, Nora.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Przeziębienie u psa – objawy, leczenie, profilaktyka

Poprzedni wpis: Kot dla zapracowanych — jaką rasę wybrać

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixelpixel