Pchły u kota - jak skutecznie się ich pozbyć?

2020-04-21
Pchły u kota - jak skutecznie się ich pozbyć?
Maleńka pchła kocia może stanowić dla właściciela naprawdę spory problem. Koty regularnie dbają o swoją toaletę i lubią czyścić swoją sierść, głównie poprzez jej wylizywanie. Wówczas wystarczy ograniczyć pielęgnację do regularnego wyczesywania i dbania o pazury. Zdarza się jednak, że w kocim futrze zagoszczą pchły i wtedy konieczna już będzie interwencja właściciela. Jak pozbyć się pcheł? Skuteczne mogą być zarówno różnego rodzaju preparaty, jak i domowe sposoby.

Jak rozpoznać pchły u kota?

Pierwszym krokiem do wypielęgnowania kociej skóry i sierści jest rozpoznanie problemu. Skąd będziemy wiedzieć, że nasz kot zmaga się z pchłami? Szczególną uwagę warto zwrócić na naszego pupila, jeśli:
  • Często się drapie i gryzie - nasz pupil zdecydowanie częściej będzie drapał się po różnych częściach ciała. Pchły u kotów spotkamy na grzbiecie, karku i brzuchu, czasem też nad ogonem zwierzęcia. To właśnie tam nasz kot będzie się intensywnie drapał.
  • Jest niespokojny i zdezorientowany - pchły wywołują u kota na tyle nieprzyjemne uczucie, że może zacząć zachowywać się dziwnie. Warto wtedy przejrzeć jego sierść, żeby ocenić, czy to nie pasożyty są przyczyną niepokoju zwierzęcia.
Jeśli podejrzewamy, że nasz kot ma pchły - możemy upewnić się na kilka sposobów. Powinniśmy zacząć od szczegółowego przeglądnięcia sierści i skóry naszego pupila. Możemy to zrobić podczas wyczesywania lub codziennego głaskania. Jeśli na jego skórze znajdziemy drobne ranki po ugryzieniach, miejsca zaczerwienione lub opuchnięte - może być to oznaką pasożytów, które na nim żerują.

Bardzo charakterystyczną oznaką pcheł u kota są również ich odchody. Znajdziemy je nie tylko w jego sierści, ale niestety również na podłodze, legowisku, kanapie, czy łóżku. Czarno-brunatne pchle odchody łatwo znaleźć na jasnej kociej sierści. Jeśli jednak nasz kot ma ciemniejsze futro - poradzimy sobie za pomocą jasnego podłoża. Wystarczy postawić pupila na jasnych płytkach lub podłożyć pod jego łapy kartkę papieru. Po intensywnym czesaniu lub głaskaniu zobaczymy, czy w jego sierści znajdują się rzeczy niepożądane.Oznaką, żeby zacząć działać, są nie tylko same insekty, które znajdziemy na sierści, ale również odchody. Kocie pchły nie siedzą na futrze przez cały dzień, większość czasu w naszym domu spędzają niestety w dywanach i meblach. W dodatku składają jaja, a larwy karmią odchodami dorosłych pcheł. Są niebezpieczne dla ludzi i mogą przenosić choroby zakaźne. Dlatego dla dobra domowników i zwierzęcia, najlepiej zacząć działać od razu.
DLA KOTA / ZDROWIE KOTA / NA PCHŁY I KLESZCZE DLA KOTA

Jak pozbyć się pcheł? Skuteczne preparaty

Na szczęście istnieje sporo skutecznych sposobów na pchły u kota. Jedną z nich jest oczywiście kąpiel, jednak musimy pamiętać, że większość kotów stroni od wody i trudno przekonać je do tego, by pozwoliły w całości się zmoczyć. Jeśli jednak nasz pupil wyrazi na to zgodę, powinniśmy używać szamponu przeznaczonego dla zwierząt, najlepiej takiego, który ma działanie owadobójcze i będzie skuteczny zarówno na pchły, jak i kleszcze u kotów. Kąpiel zaczynamy od kociej głowy, dzięki czemu nie schronią się w niej insekty, które aktualnie przebywają na futrze. Poza kąpielą skuteczne będą również:
  • Krople na pchły. Najlepiej korzystać z nich dopiero po wizycie u weterynarza i zgodnie z jego wskazaniami. Są skuteczne i działają nawet przez kilka miesięcy, jednak musimy przestrzegać kilku ważnych zasad w trakcie i po aplikacji. Przede wszystkim nakładamy je na kocią skórę, w miejscu, którego kot nie jest w stanie wylizać, np. kark. Używamy przy tym rękawiczek, delikatnie wmasowujemy w skórę kota. Przez dwa, trzy dni po aplikacji, pilnujemy pupila, by nie starał się zlizywać preparatu. Bardzo ważne jest to, by nie stosować kropli na pchły dla psów, ponieważ zawierają składniki, które dla kotów są trujące!
  • Obroża. Również będzie skuteczna na m.in. pchły i kleszcze u kota. Sprawdzi się zatem u kotów wychodzących. Jednak przy wyborze odpowiedniej obróżki warto zwrócić uwagę na to, czy ma działanie odstraszające, czy insektobójcze. Jeśli to pierwsze - będzie doskonała w ramach profilaktyki przed pchłami i kleszczami. Jeśli jednak nasz pupil już jest zaatakowany, a w domu znajdujemy odchody i jaja pcheł - konieczna będzie obroża, która zawiera aktywnie zwalczający preparat na pchły u kotów.
  • Proszek. Stosowanie tego specyfiku pomoże zarówno kotu, jak i otoczeniu. Warto posypać nim miejsca, w których kot często przebywa i w ten sposób je zdezynfekować. Należy jednak czytać składy i etykiety produktów, żeby mieć pewność co do dawki i bezpieczeństwa stosowania w domu.

Najskuteczniejszy środek na pchły - domowe sposoby

Pcheł u kota można pozbyć się również za pomocą domowych metod. Trzeba jednak uważać z ich stosowaniem, bo niektóre można wyłącznie schować między mity, gdyż mogą kociakowi zaszkodzić. Do tych bezpiecznych i skutecznych należy m.in. podawanie kotu drożdży (specjalnych, przeznaczonych do suplementacji), ponieważ pchły nie znoszą ich zapachu.

Można również wyposażyć się w specjalną lampkę, która stanowi pułapkę dla pcheł. Ważne jest również dbanie o czystość w mieszkaniu. Jeśli znajdziemy w nim ślady pcheł, jest duże ryzyko, że gdzieś są także ich larwy. Warto wówczas umyć podłogę środkami chemicznymi lub wodą z octem. Na dywany można wysypać sól, a potem poświęcić trochę czasu na ich odkurzanie. To z pewnością pomoże zadbać o bezpieczeństwo zarówno kota, jak i reszty domowników.

Czytaj również: 
1. Jak często odrobaczać kota?
2. Kąpanie kota – co warto wiedzieć?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixel