Pchły u kota - jak skutecznie się ich pozbyć?

2020-04-21
Pchły u kota - jak skutecznie się ich pozbyć?

Maleńka pchła kocia może stanowić dla właściciela naprawdę spory problem. Koty regularnie dbają o swoją toaletę i lubią czyścić swoją sierść, głównie poprzez jej wylizywanie. Wówczas wystarczy ograniczyć pielęgnację do regularnego wyczesywania i dbania o pazury. Zdarza się jednak, że w kocim futrze zagoszczą pchły i wtedy konieczna już będzie interwencja właściciela. Jak pozbyć się pcheł? Skuteczne mogą być zarówno różnego rodzaju preparaty, jak i domowe sposoby.

Spis treści

Jak rozpoznać pchły u kota? Pierwsze objawy inwazji pcheł

Pierwszym krokiem do wypielęgnowania kociej skóry i sierści jest rozpoznanie problemu. Skąd będziemy wiedzieć, że nasz kot zmaga się z pchłami? Szczególną uwagę warto zwrócić na naszego pupila, jeśli:

  • Często się drapie i gryzie nasz pupil zdecydowanie częściej będzie drapał się po różnych częściach ciała. Pchły u kotów spotkamy na grzbiecie, karku i brzuchu, czasem też nad ogonem zwierzęcia. To właśnie tam nasz kot będzie się intensywnie drapał. Obecność pcheł jest dla kota wyjątkowo uciążliwa. Silny świąd sprawia, że kot nie umie przestać się drapać.
  • Jest niespokojny i zdezorientowany - pchły wywołują u kota na tyle nieprzyjemne uczucie, że może zacząć zachowywać się dziwnie. Warto wtedy przejrzeć jego sierść, żeby ocenić, czy to nie pasożyty są przyczyną niepokoju zwierzęcia. Obserwuj zachowanie pupila — to ty najlepiej ocenisz, czy zwierzak jest zdenerwowany.

Jeśli podejrzewasz, że kot ma pchły — możesz upewnić się na kilka sposobów. Zacznij od szczegółowego przeglądnięcia sierści i skóry naszego pupila. Możesz to zrobić podczas wyczesywania lub codziennego głaskania — pchły widać gołym okiem. Jeśli na jego skórze znajdziesz drobne ranki po ugryzieniach, miejsca zaczerwienione lub opuchnięte — może być to oznaką pasożytów, które na nim żerują.

Bardzo charakterystyczną oznaką pcheł u kota są również ich odchody. Znajdziesz je nie tylko w jego sierści, ale niestety również na podłodze, legowisku, kanapie, czy łóżku. Czarno-brunatne pchle odchody łatwo znaleźć na jasnej kociej sierści. Jeśli jednak Twój kot ma ciemniejsze futro — poradzimy sobie za pomocą jasnego podłoża. Wystarczy postawić pupila na jasnych płytkach lub podłożyć pod jego łapy kartkę papieru. Po intensywnym czesaniu lub głaskaniu zobaczysz, czy znajdują się w jego sierści.

Jak zwalczyć pchły u kota

Oznaką, żeby zacząć działać, są nie tylko same insekty, które znajdziemy na sierści, ale również odchody. Kocie pchły nie siedzą na futrze przez cały dzień, większość czasu w naszym domu spędzają niestety w dywanach i meblach. W dodatku składają jaja, a larwy karmią odchodami dorosłych pcheł. Są niebezpieczne dla ludzi i mogą przenosić choroby zakaźne. Dlatego dla dobra domowników i zwierzęcia, najlepiej zacząć działać od razu. Częste odkurzanie i dezynfekcja to podstawa.

Choroby przenoszone przez pchły

Inwazja pcheł jest nie tylko uciążliwa, ale też niebezpieczna dla zdrowia. Wiele kotów jest uczulonych na ślinę pcheł. Reakcja alergiczna skutkuje ciągłym drapaniem, które prowadzi często do powstawania stanów zapalnych na skórze kota. By wyleczyć alergiczne pchle zapalenie skóry, musisz pozbyć się pcheł ze skóry ulubieńca na dobre.

Na skutek znacznej utraty krwi wiele kotów (ale też psów) zaczyna chorować na anemię. Zwierzak jest wyraźnie osłabiony, pchły osłabiają swojego żywiciela. Wiele pcheł przenosi też jaja tasiemca. Są one też nosicielem choroby kociego pazura, która u samego kota rozwija się bezobjawowo, lecz może przenieść się na człowieka. W krajach o mniej umiarkowanym klimacie pchły mogą przenosić dur brzuszny, czy tularemię.

czy domowe sposoby na pchły są skuteczne

Jak pozbyć się pcheł u kota? Skuteczne preparaty

Na szczęście istnieje sporo skutecznych sposobów na pchły u kota. Jedną z nich jest oczywiście kąpiel lecznicza w specjalistycznym szamponie. Musisz pamiętać, że większość kotów stroni od wody i trudno przekonać je do tego, by pozwoliły w całości się zmoczyć. W tym przypadku kąpiel nie jest jednak ludzką fanaberią, a zabiegiem niezbędnym, by pozbyć się pasożytów. Powinniśmy używać szamponu przeznaczonego dla zwierząt, o działaniu owadobójczym. Taki szampon będzie skuteczny zarówno na pchły, jak i kleszcze u kotów. Kąpiel zaczynamy od kociej głowy, dzięki czemu nie schronią się w niej insekty, które aktualnie przebywają na futrze. Poza kąpielą skuteczne będą również:

  • Krople na pchły. Najlepiej korzystać z nich dopiero po wizycie u weterynarza i zgodnie z jego wskazaniami. Są skuteczne i działają nawet przez kilka miesięcy, jednak musimy przestrzegać kilku ważnych zasad w trakcie i po aplikacji. Przede wszystkim nakładamy je na kocią skórę, w miejscu, którego kot nie jest w stanie wylizać, np. kark. Używamy przy tym rękawiczek, delikatnie wmasowujemy w skórę kota. Przez dwa, trzy dni po aplikacji, pilnujemy pupila, by nie starał się zlizywać preparatu. Bardzo ważne jest to, by nie stosować kropli na pchły dla psów, ponieważ zawierają składniki, które dla kotów są trujące!
  • Obroża. Również będzie skuteczna na m.in. pchły i kleszcze u kota. Sprawdzi się zatem u kotów wychodzących. Jednak przy wyborze odpowiedniej obróżki warto zwrócić uwagę na to, czy ma działanie odstraszające, czy insektobójcze. Jeśli to pierwsze — będzie doskonała w ramach profilaktyki przed pchłami i kleszczami. Jeśli jednak nasz pupil już jest zaatakowany, a w domu znajdujemy odchody i jaja pcheł — konieczna będzie obroża, która zawiera aktywnie zwalczający preparat na pchły u kotów.
  • Proszek. Stosowanie produktu tego typu pomoże zarówno kotu, jak i otoczeniu. Warto posypać nim miejsca, w których kot często przebywa i w ten sposób je zdezynfekować. Należy jednak czytać składy i etykiety produktów, żeby mieć pewność co do dawki i bezpieczeństwa stosowania w domu.

jak pozbyć się pcheł ze skóry kota

Najskuteczniejszy środek na pchły — domowe sposoby na pchły u kota

By pożegnać pasożyty na dobre, musisz wyeliminować pchły i larwy pcheł u kota nie tylko ze skóry pupila, ale też w jego otoczeniu. Koniecznie zastosuj preparat biobójczy na legowisko, zdezynfekuj też dokładnie wszystkie miejsca, w których przebywa kot. Jeżeli pupil większość czasu spędza w domu, można założyć, że potrzebne będzie gruntowne sprzątanie.

Pcheł u kota można pozbyć się również za pomocą domowych metod. Trzeba jednak uważać z ich stosowaniem, bo niektóre można wyłącznie schować między mity, gdyż mogą kociakowi zaszkodzić. Do tych bezpiecznych i skutecznych należy m.in. podawanie kotu drożdży (specjalnych, przeznaczonych do suplementacji), ponieważ pchły nie znoszą ich zapachu. Niestety — domowymi sposobami bardzo trudno pozbyć się pcheł. By skutecznie pozbyć się pcheł, zastosuj odpowiednie preparaty o działaniu biobójczym.

Można również wyposażyć się w specjalną lampkę, która stanowi pułapkę dla pcheł. Ważne jest również dbanie o czystość w mieszkaniu. Jeśli znajdziemy w nim ślady pcheł, jest duże ryzyko, że gdzieś są także ich larwy. Warto wówczas umyć podłogę środkami chemicznymi lub wodą z octem. Na dywany można wysypać sól, a potem poświęcić trochę czasu na ich odkurzanie. To z pewnością pomoże zadbać o bezpieczeństwo zarówno kota, jak i reszty domowników.

Profilaktyka — dzięki niej inwazja pcheł jest niestraszna!

Pchły u kota są uciążliwe zarówno dla kota, jak i dla jego otoczenia. O wiele łatwiej jest zabezpieczyć się przed atakiem pcheł, niż szukać sposobów na pozbycie się pasożytów. Konieczne jest przecież pozbycie się ich nie tylko na skórze zwierzęcia, ale dokładne zdezynfekowanie otoczenia, by nie przetrwały jaja pcheł. Jedna pchła kocia może ich złożyć przecież nawet 2000!

Przede wszystkim — zastosuj preparaty przeciwpasożytnicze. Rodzaj produktu dostosuj do potrzeb zwierzaka, o poradę możesz poprosić lekarza weterynarii. Świetnym wyborem są produkty, które zabezpieczają koty nie tylko przed pchłami, ale też kleszczami. Niezależnie od tego, czy wybierzesz obrożę na kleszcze i pchły u kota, czy krople aplikowane na skórę zwierzęcia — nie zostawiaj pupila bez ochrony!

Każdy opiekun kota powinien też regularnie przeglądać skórę zwierzaka. Dzięki temu nie tylko szybciej dowiesz się o ewentualnym ataku pasożytów, ale też problemach dermatologicznych. Przeglądanie skóry zwierząt powinno mieć miejsce o wiele częściej w przypadku kotów wychodzących. Jeżeli wychodzisz z kotem na spacery na szelkach — sprawdzaj skórę po każdym spacerze.


Czytaj również: 
1. Jak często odrobaczać kota?
2. Kąpanie kota – co warto wiedzieć?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixelpixel