Pierwsze dni z kotem w domu – jak się przygotować na przybycie nowego domownika?

2020-09-10
Pierwsze dni z kotem w domu – jak się przygotować na przybycie nowego domownika?
Przybycie do nowego domu to wyjątkowy moment w życiu każdego kota. Świeżo upieczony mruczący lokator musi poradzić sobie ze zmianą otoczenia i codziennych rytuałów. Na nieznanym terenie, wśród obcych ludzi, może czuć się nieco zagubiony i zestresowany. Aby ułatwić kotu pierwsze dni w nowym domu, warto odpowiednio przygotować się na jego przyjęcie. Jak stworzyć otoczenie przyjazne dla kota? Z czego powinna składać się wyprawka dla kota?

Wyprawka dla kota

Przygotowania do przyjęcia do domu kota warto rozpocząć od skompletowania wyprawki dla nowego lokatora. Do niezbędnych rzeczy dla kota należą:
  • miski na pokarm i wodę,
  • transporter,
  • kuweta,
  • łopatka do wybierania odchodów,
  • drapak,
  • akcesoria,
  • preparaty do pielęgnacji (szczotka, cążki do pazurów, środki do higieny uszu, oczu, sierści),
  • legowisko, zabawki (np. wędki, piłeczki),
  • kocyki, kryjówki (np. kartonowe pudełka, tunele, budki),
  • akcesoria do wspinaczki.
Dodatkowo trzeba zakupić zapas żwirku do kuwety i karmy dla kota – najlepiej, by były to produkty, z których dotychczas korzystał zwierzak. Jeśli chcemy, aby pupil wychodził na spacery, wyprawka dla kota powinna zawierać również smycz, szelki i adresówkę. Właściciele kilku kotów muszą pamiętać o tym, że mruczki nie przepadają za dzieleniem się akcesoriami. Dla nowego lokatora lepiej więc zakupić osobny komplet przydatnych rzeczy dla kotów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Dwa koty pod jednym dachem: pomysł idealny czy początek problemów?


Jak przystosować mieszkanie do potrzeb kota?

Koty przywiązują dużą wagę do organizacji przestrzeni i funkcjonalnego podziału swojego terytorium. By mruczek czuł się w otoczeniu komfortowo, warto wydzielić dla niego w mieszkaniu kilka stref: jadalną (z miskami na pokarm), wypoczynkową (z legowiskiem) i toaletową (z kuwetą). Należy zadbać także o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych akcesoriówKuweta dla kota powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym, ustronnym, cichym i spokojnym, gdzie zwierzak nie będzie niepokojony przez dzieci czy zwierzęta. Kot musi mieć jednak łatwy i nieograniczony dostęp do kuwety – nie należy chować jej w szafie ani zastawiać domowymi sprzętami. Miski na pokarm nie mogą znajdować się w pobliżu kuwety – koty nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w miejscach, w których spożywają posiłki. Aby zachęcić kota do picia, miski z wodą najlepiej postawić z dala od pojemników z jedzeniem, w kilku punktach mieszkania, na przecięciu szlaków komunikacyjnych kota.

Drapak dla kota warto postawić w pomieszczeniu, w którym znajduje się legowisko – drapanie umożliwia mruczkom rozciąganie mięśni po wypoczynku lub drzemce. Dzięki drapaniu koty pozostawiają w otoczeniu również ślady zapachowe, dlatego dodatkowy drapak można umieścić tam, gdzie zachodzi intensywna wymiana zapachów (np. na korytarzu, przy drzwiach wejściowych). W domu przyjaznym dla kota nie może zabraknąć też punktów widokowych, kryjówek i miejsc do wypoczynku na wysokości. Koty uwielbiają wspinaczki – ich przestrzeń życiowa nie powinna ograniczać się więc do jednego poziomu. Aby zwiększyć terytorium mruczka, warto zamontować w różnych pomieszczeniach półki, zaaranżować kryjówki i udostępnić parapety do obserwacji świata za oknem.

W domowym otoczeniu na kota czyha sporo niebezpieczeństw. Jeszcze przed przybyciem mruczącego lokatora, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie i usunąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne rzeczy. W oknach i na balkonie należy zamontować siatki, które uniemożliwią kotu ucieczkę i uchronią go przed upadkiem z wysokości lub zaklinowaniem się w szczelinie. Kot nie powinien mieć dostępu do środków chemicznych czy toksycznych roślin. Warto pochować także wszelkie łatwo tłukące się przedmioty. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli do naszego domu ma przybyć kociak. Dla kotka, który przechodzi proces ząbkowania, wyjątkowo atrakcyjne są gumowe przedmioty – należy więc zabezpieczyć przed jego zębami przewody elektryczne. Mały kot może też utknąć w szczelinach między meblami – warto je zasłonić lub zastawić.


Jak ułatwić kotu adaptację do nowego otoczenia?

Czas, jakiego potrzebuje kot na przystosowanie się do nowych warunków, jest sprawą indywidualną. Zależy od wieku, osobowości i wcześniejszych doświadczeń mruczka. Najczęściej jednak okres adaptacji trwa kilka tygodni. Kot po przybyciu do nowego domu stopniowo poznaje swoje otoczenie i opiekunów oraz przyzwyczaja się do panujących warunków. W tym czasie nie powinniśmy go niepokoić, zmuszać do kontaktu, wyciągać z kryjówek. Warto zadbać o zminimalizowanie u mruczka stresu. W tym celu w mieszkaniu można umieścić dyfuzor z feromonami kotów, o działaniu uspokajającym. Mruczka można również wyposażyć w obrożę adaptacyjną, która zmniejszy jego niepokój. Nowy kot powinien mieć szansę poznać wszystkie domowe pomieszczenia i akcesoria. Należy pozwolić mu na swobodną eksplorację otoczenia i oznaczenie przedmiotów swoim zapachem. W budowaniu poczucia bezpieczeństwa u kotów ważną rolę odgrywają rytuały. Należy ustanowić stały harmonogram karmienia i zabawy. W okresie, gdy kot przyzwyczaja się do nowego środowiska, lepiej unikać przestawiania akcesoriów, modyfikowania diety i zmieniania rodzaju żwirku.

Zdobycie kociego zaufania jest procesem czasochłonnym. Aby zachęcić zwierzaka do nawiązania kontaktu, warto spędzać z nim jak najwięcej czasu. Najlepiej jednak poczekać, aż zwierzak sam podejmie próbę interakcji. Jeśli kot do nas podejdzie, powinniśmy wyciągnąć w jego kierunku dłoń, by mógł ją obwąchać. Do przełamania strachu można wykorzystać smakowite karmy oraz dystansowe zabawki dla kota (np. wędki) – umożliwiają one wytworzenie u zwierzaka pozytywnych skojarzeń.

Przeczytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel