Przewlekła niewydolność nerek u kota — profilaktyka i leczenie

2023-04-21
Przewlekła niewydolność nerek u kota — profilaktyka i leczenie

Choroby nerek są spotykane u kotów bardzo często, o wiele częściej, niż u psów. Przyjmuje się, że na przewlekłą niewydolność nerek może cierpieć nawet 30% kotów w wieku senioralnym. Uszkodzenie nerek przez dłuższy czas postępuje całkowicie bezobjawowo – lub objawy występują w bardzo małym natężeniu. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania pupila. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego pupila.

Spis treści

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Koty są wyjątkowo narażone na wszelkiego rodzaju problemy z nerkami. Zdrowiu nerek sprzyja odpowiednie nawodnienie organizmu, podczas gdy większość kotów nie lubi pić, piją więc zazwyczaj za mało. Permanentne odwodnienie, na które narażone są szczególnie koty jedzące karmę suchą, zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek – PNN. Żywienie karmą suchą jest czynnikiem ryzyka, zwłaszcza jeżeli Twój kot pije za mało wody.

Pewną rolę odgrywa także czynnik genetyczny. Choroba występuje częściej u kotów syjamskich, rosyjskich niebieskich, kotów orientalnych, perskich, ale też maine coonów, czy ragdolli. Niezależnie od rasy pupila, przed zakupem kota sprawdź, czy w hodowli koty są regularnie badane, a także, jak często występowały choroby nerek wśród przodków przyszłego podopiecznego. Weź jednak pod uwagę, że zdrowi rodzice i dziadkowie nie gwarantują zdrowia ulubieńca – szczególnie, że na rozwój niewydolności nerek mają wpływ również czynniki środowiskowe.

Przewlekła niewydolność nerek może rozwinąć się u kotów również w wyniku zatrucia – lekami, roślinami, czy innymi substancjami. Czasami trudno jest wyłonić jednoznacznie jedną przyczynę choroby, natomiast w praktyce weterynaryjnej zdarzają się pacjenci, u których choroba nerek wystąpiła jakiś czas po zatruciu. To zagrożenie stosunkowo łatwo jest wyeliminować u kotów niewychodzących – schowanie niebezpiecznych substancji i zabezpieczenie trujących dla kota roślin jest najprostszą rzeczą, którą możesz zrobić dla bezpieczeństwa swojego kota.

Przewlekła niewydolność nerek może się też pojawić po przejściu ostrej niewydolności nerek powstałej z innych powodów.

Ostatecznie, przewlekła niewydolność nerek może być po prostu spowodowana starzeniem się organizmu. Podobnie, jak w naszym przypadku, także u kotów z wiekiem pojawiają się problemy ze zdrowiem.

jak rozpoznać niewydolność nerek u kota

Objawy przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Koty to zwierzęta, które do perfekcji opanowały sztukę ukrywania problemów ze zdrowiem przed otoczeniem. Utrudnia to opiekunowi zorientowanie się, że pupil źle się czuje. W przypadku dużej ilości kotów choroba rozwija się też bardzo długi czas całkowicie bezobjawowo – ulubieniec może mieć dobry humor, ze smakiem zjadać karmę i chętnie się bawić.

Objawy, kiedy już się pojawią, często są łatwe do przeoczenia, duża część z nich występuje przy innych schorzeniach. Kot może być osowiały, nie ma apetytu, zdarzają się też wymioty, biegunki i nawracające problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Bardzo częsty jest też brzydki zapach z pyszczka.

Bardziej charakterystyczne objawy to częstsze wydalanie moczu i częstsze picie wody, utrata wagi, czy odwodnienie. Opiekunowie często orientują się, że mocz jest rozwodniony, ponieważ znacząco zwiększa się waga żwirku wybieranego z kuwety. W późniejszym etapie mogą pojawić się również drgawki, twarde guzki, czy zaburzenie czucia kończyn.

Niestety objawy często pojawiają się, kiedy nerki są już poważnie zniszczone, a choroba jest już zaawansowana.

Objawy bardzo łatwo można powiązać z innymi dolegliwościami pupila, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Młodsze koty mogą odwiedzać weterynarza co rok, natomiast od 7. roku życia najlepiej wykonywać rutynowe badania co pół roku – w przypadku zdrowych kotów.

Diagnostyka chorób nerek u kotów

Podstawowe badania, które wykonuje weterynarz, to badanie krwi i moczu. W przypadku chorób nerek o chorobie może świadczyć podwyższony poziom kreatyniny i mocznika. Podobnie jednak, jak w przypadku objawów obserwowanych przez opiekuna, parametry wskazują na chorobę, kiedy jest już uszkodzone 75% nerek. Dodatkowo wykonywane jest USG nerek i badanie ciężaru właściwego moczu, które wskazują, jak bardzo zaawansowana jest choroba.

Jeszcze jakiś czas temu średnia przewidywalna długość życia u kotów z przewlekłą niewydolnością nerek wynosiła do trzech lat od momentu diagnozy. Od kilku lat weterynarze dysponują jednak nowym biomarkerem nerkowym, SDMA, który wykrywa chorobę już przy 40% uszkodzeń kłębuszków nerwowych. Chorobę można więc wykryć na długo wcześniej, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Umożliwia to wcześniejsze wdrożenie leczenia, a nawet zahamowanie rozwoju choroby.

jak leczyć przewlekłą niewydolność nerek

Jak wygląda leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Choć w przypadku każdego kota ważną częścią leczenia jest wdrożenie odpowiedniej diety, sposób leczenia będzie się nieco różnił w każdym przypadku. Przede wszystkim, choroba nerek wpływa na funkcjonowanie innych narządów – u każdego kota choroba będzie inaczej wpływać na komfort życia.

W wielu przypadkach pomaga płynoterapia, która zapobiega odwodnieniu i pozwala uzupełnić elektrolity. Poza leczeniem mającym kontrolować pracę nerek (np. leki wiążące fosforany), konieczne jest również leczenie objawowe. W przypadku nawracających stanów zapalnych w jamie ustnej wskazana jest sanacja, a czasami nawet usunięcie zębów. Podawane są też często leki przeciwwymiotne i farmaceutyki kardiologiczne stabilizujące ciśnienie krwi. Leczenie ma na celu nie tylko zatrzymanie lub spowolnienie rozwoju choroby, ale też utrzymanie znośnego komfortu życia kociego pacjenta. Im wcześniej choroba zostanie odkryta, tym dłużej nie będzie ona znacząco wpływać na samopoczucie ulubieńca.

Jeżeli jednak choroba zostanie odkryta zbyt późno, niewiele można zrobić, by pomóc pupilowi. Na pewnym etapie trudną, choć konieczną decyzją może być eutanazja.

jak karmić kota chorego na nerki

Jak karmić kota chorego na nerki?

Dieta kota chorego na przewlekłą niewydolność nerek powinna być ustalona przez weterynarza, ewentualnie dietetyka zwierzęcego i weterynarza. Dieta jest ważnym elementem leczenia pupila, dlatego bardzo ważne jest, by nie modyfikować dawki dziennej karmy, ani nie zmieniać karmy bez porozumienia z weterynarzem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka jest najlepsza karma dla kota z przewlekłą niewydolnością nerek. Każda karma weterynaryjna na rynku ma nieco inne parametry, które trzeba dopasować do wyników badań kota. Nie zawsze więc karma, która teoretycznie ma najlepszy skład, na pierwszy rzut oka będzie najlepszym rozwiązaniem – w tym przypadku koniecznie trzeba zaufać weterynarzowi. To on ma kompetencje, by dopasować parametry karmy do wyników badań.

Kot z PNN może być z powodzeniem karmiony dietą BARF. Warunkiem jest jednak stała współpraca z dietetykiem zwierzęcym, który będzie układał jadłospis na podstawie aktualnych wyników badań. Taka dieta pozwala najbardziej precyzyjnie dobierać składniki odżywcze do potrzeb. W przypadku kota przewlekle chorego błędem jest jednak stosowanie BARF na własną rękę – gotowe przepisy znalezione w internecie mogą wręcz przyśpieszyć rozwój choroby.

Sprawdź także: Karma weterynaryjna dla kota

Problemem w żywieniu kotów z PNN jest brak apetytu. Weterynarz może zalecić wtedy leki zwiększające łaknienie. Głodówka u kotów chorych na nerki jest bardzo niebezpieczna, dlatego koniecznie kontroluj ilość spożywanego przez pupila pożywienia.

Przewlekła niewydolność nerek to poważna choroba, ale nie zawsze musi być dla kota wyrokiem. Troskliwa opieka i stosowanie się do zaleceń weterynarza mogą sprawić, że pupil nie będzie odczuwał zmian. By jednak zatrzymać chorobę lub znacząco spowolnić jej rozwój, konieczne są badania profilaktyczne. Tylko one dają możliwość poprawnego zdiagnozowania choroby na jej wczesnym etapie. Zachęcamy Cię więc do częstego odwiedzania weterynarza z pupilem. To dla jego zdrowia!


Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Badania profilaktyczne kota - wszystko, co chciałeś wiedzieć, a bałeś się zapytać

Poprzedni wpis: Karma dla kota z alergią — jak karmić kociego alergika

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixelpixel