Przysmaki dla psa okiem behawiorystki - już nigdy nie popełnisz tych błędów!

2021-07-14
Przysmaki dla psa okiem behawiorystki - już nigdy nie popełnisz tych błędów!

Przysmaki potocznie zwane treserkami są nieodłącznym elementem psiego wychowania. Najczęściej stosujemy je jako nagrody za wykonane komendy. Warto jednak wiedzieć coś więcej na ten temat – w jakich sytuacjach je podawać, kiedy spełniają rolę nagrody oraz jakich błędów nie popełniać przy ich wydawaniu.

Jaką rolę w życiu psa spełniają przysmaki?

Już sama nazwa „przysmak” kojarzy się z czymś przyjemnym dla podniebienia. Oznacza to, że powinien być bardziej atrakcyjny, niż karma, którą psiak dostaje na co dzień. Przysmaki wykorzystujemy w sytuacjach, kiedy chcemy „pochwalić” psa za coś, co zrobił dobrze. Nie zwalnia nas to od pochwały słownej, ale na etapie nauki to trochę za mało. Spośród nagród, którymi są również zabawa czy kontakt socjalny, smakołyki sprawdzają się najlepiej. Dlaczego? Ponieważ nie pobudzają psa i można je podawać w każdej niemalże sytuacji.

Jakie przysmaki warto mieć dla psa?

Obecnie na rynku jest tak dużo psich smakołyków, że czasem trudno się zdecydować. Jednakże wszystko zależy od preferencji smakowych naszego psa. Psy łakomczuchy zadowolą się każdym smakiem. Natomiast jeżeli mamy psa „niejadka”, należy postawić na bardziej wykwintne smaki, bo nie każdy smakołyk będzie dla niego nagrodą. Najlepiej kupić kilka rodzajów smakołyków i sprawdzić co psu najbardziej smakuje. Ponadto w zależności od trudności wykonanego zadania dobrze jest stopniować nagrody. Za wykonanie komendy „siad”, która jest dla większości psów dość łatwa, dajemy przysmak mniej atrakcyjny. Te najsmaczniejsze powinny być wydawane podczas przywołania oraz komendy „zostaw”, kiedy pies próbuje coś wyjadać z ziemi. Są to komendy, które mogą uratować psu życie. Niezależnie jednak od smaku smakołyki powinny być dobrej jakości. Przed zakupem warto przeczytać ich skład – im prostszy, tym lepiej. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na ilość mięsa (powinno być na pierwszym miejscu w składzie), obecność lub brak zbóż (psy nie powinny jeść produktów zbożowych) oraz wszelkich dodatków i konserwantów, które często uczulają. Ponadto bardzo ważne jest, o czym wielu opiekunów zapomina, żeby wielkość przysmaku dostosowana była do wielkości psa.

miesne przysmaki dla psa

Jak i kiedy podawać przysmaki?

Przysmaki podajemy przede wszystkim jako nagrody podczas treningu. Na etapie nauki i utrwalania nowej komendy, nagradzamy psa każdorazowo. Kiedy pies przyswoi sobie komendę, nagradzamy go losowo. Aby wzmacniać poznane komendy, można psu co jakiś czas wydawać po kilka smakołyków naraz. Aby przysmak spełnił swoją rolę, bardzo ważne jest, aby czas jego podania nie przekroczył dwóch sekund od wykonania naszego polecenia. Dlatego wasze warto mieć pod ręką saszetkę z psimi smakołykami.

najlepsze przysmaki treningowe

Przysmaki sprawdzają się również, gdy chcemy wzmocnić pożądane zachowanie np. w sytuacji, gdy pies spokojnie zareaguje na pobudzający go bodziec np. na przejeżdżającego rowerzystę.

Smakołyki stosuje się również podczas przyzwyczajania do nieprzyjemnego bodźca np. kiedy pies boi się burzy – puszczamy nagrane dźwięki wyładowań atmosferycznych i wydajemy smakołyki. Trzeba jednak pamiętać, że robimy to na tyle cicho, aby pies się nie przestraszył i był w stanie jej jeść.

W sytuacji, kiedy nasz pies nie lubi zostawać sam w domu, można przed naszym wyjściem zostawić mu większy przysmak, aby zajął się nim podczas naszej nieobecności.

Smakołyki bardzo przydatne są również podczas zabaw węchowych, które sprawiają psom wiele radości i bardzo męczą intelektualnie.

Jakie są najczęstsze błędy opiekunów podczas podawania przysmaków?

Największym błędem popełnianym przez opiekunów psów jest dawanie psom przysmaków za nic. Pies bardzo szybko uczy się, że nie warto się starać, bo i tak dostanie coś dobrego. Innym błędem popełnianym nieświadomie jest zbyt późne nagradzanie psa smaczkiem za wykonanie komendy. Jeżeli nie zrobimy tego od razu, pies nie będzie wiedział, za co dostał smakołyk lub po prostu zostanie nagrodzony za coś zupełnie innego. Bardzo często psy wymuszają przysmaki, wykonując sztuczki, których się nauczyły, aby dostać nagrodę. Są również psiaki, które celowo wykazują jakieś niepożądane zachowanie, aby zostać nagrodzonym, gdy tego zaprzestaną. I wreszcie – niektórzy opiekunowie podają psom podczas treningu zbyt duże smakołyki. Powoduje to, że psiaki przejadają się przysmakami i nie chcą jeść. swojej karmy. Dotyczy to najczęściej ras małych i miniaturowych.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Przegląd: najlepsze przysmaki dla psa - treserki, kości, gryzaki

Poprzedni wpis: Kot perski - przyjacielski koci arystokrata

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixelpixel