Psia toaleta - jak nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz?

2020-05-11
Psia toaleta - jak nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz?
Nowy dywan czy droga sofa zamieniły się w psią toaletę? Po powrocie do domu kolejny raz zastaliśmy kałużę moczu? Naszemu czworonożnemu podopiecznemu z pewnością przyda się solidny trening czystości. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Przedstawiamy sprawdzone metody nauki czystości szczeniaka i psa dorosłego.

Jak nauczyć psa czystości?

Nauka czystości to jedna z najważniejszych lekcji, jaką przejść powinien każdy szczeniak. Młode psiaki nie są w stanie kontrolować swoich zwieraczy. Nie rozumieją też, dlaczego dywan jest gorszym miejscem do załatwienia potrzeb fizjologicznych niż trawnik. Naszym zadaniem jest ich tego nauczyć krok po kroku. Szczeniak musi poznać podstawowe zasady psiej toalety (pożądane i nieakceptowane miejsca wydalania) oraz nauczyć się sygnalizować swoje potrzeby.

Naukę czystości znacznie ułatwi ustanowienie stałych pór karmienia i spacerów. Aby ustalić, co ile godzin musimy wypuszczać szczeniaka, powinniśmy do jego wieku (wyrażonego w miesiącach) dodać 1 godzinę. Zgodnie z tą zasadą dwumiesięcznego szczeniaka należy wyprowadzać co 3 godziny, a pięciomiesięcznego co 6. Szczeniak zawsze powinien mieć możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych po przebudzeniu, posiłku, drzemce i zabawie. Należy też reagować na sygnały wysyłane przez psiaka – jeśli jest niespokojny, kręci się czy wącha podłoże, najlepiej jak najszybciej wyprowadzić go na zewnątrz. Warto stale mieć pupila na oku i nadzorować jego poczynania.

Podczas spaceru toaletowego należy zachęcać psa do wydalania na określonym podłożu. Lepiej więc nie odwracać jego uwagi ekscytującymi zabawami. Warto chwalić pupila za wszystkie zachowania poprzedzające oddawanie moczu lub kału oraz nagradzać (np. smakołykami) za każdym razem, gdy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Można dodatkowo wprowadzić specjalną komendę, która będzie dla psa jasną wskazówką, co do celu przechadzki. Spaceru nie należy kończyć zaraz po opróżnieniu przez psa pęcherza – może on odczytać to jako karę. Przed powrotem z przechadzki warto pozwolić psu się wybiegać i chwilę pobawić.

W każdym treningu czystości zdarzają się potknięcia. Jeśli zwierzak nabrudził w domu, zachowajmy spokój. Nie krzycz na czworonoga ani nie wymierzaj mu kary – z pewnością nie skojarzy on Twojego zachowania z pozostawioną kałużą moczu, lecz odczyta negatywne emocje. By u czworonoga nie utrwalił się niepożądany nawyk, nie należy dopuszczać do wielokrotnego brudzenia przez niego w tym samym miejscu. Wszystkie zabrudzone powierzchnie trzeba dokładnie wyczyścić.

Warto też uniemożliwić zwierzakowi dostęp do zanieczyszczonych obszarów. By oduczyć szczeniaka sikania w domu, można zmienić behawioralną funkcję miejsc, w których brudzi. Czworonogi unikają oddawania moczu i kału w pobliżu legowiska, stołówki czy miejsca zabawy. Umieśćmy zatem w miejscu, z którego pies uczynił swoją toaletę miski z jedzeniem i piciem, zabawki czy posłania.

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Pożądanym elementem w treningu czystości jest nauczenie psa korzystania z podkładów higienicznych. Podkład służy jako tymczasowa psia toaleta i znacznie ułatwia zachowanie higieny w domu. Mata jest bardzo przydatna, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić pupilowi dostatecznej liczby spacerów toaletowych. Jak nauczyć psa sikania na matę? By pies poznał przeznaczenie maty, powinniśmy umieszczać go na niej po posiłku, drzemce, zabawie lub wtedy, gdy wyraźnie sygnalizuje potrzebę oddania moczu. Za skorzystanie z maty czworonoga warto sowicie nagrodzić. Stopniowo matę należy przesuwać coraz bliżej drzwi wyjściowych. Później trzeba zabierać ją na spacery, a gdy pies pozna już nowe miejsce do wydalania, można z niej zrezygnować.

jak nauczyć szczeniaka psiej toalety

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Problemy z brudzeniem w domu miewają nie tylko szczenięta, ale także dorosłe psy. Jeśli dorosły pies sika w domu, może cierpieć z powodu kłopotów zdrowotnych (np. chorób dróg moczowych, cukrzycy, nadczynności kory nadnerczy), stanów lękowych czy zaburzeń poznawczych. Zanim więc zaczniemy trening, powinniśmy zabrać pupila na wizytę do lekarza weterynarii lub konsultację do behawiorysty, by poznać przyczynę problemów.

Sprawdź także: Karma weterynaryjna dla psa na biegunkę


Jak oduczyć psa sikać w domu? Szkolenie dorosłego czworonoga jest dosyć zbliżone do postępowania ze szczeniakiem. Przyda się duża doza cierpliwości i konsekwencja w działaniu. Aby oduczyć psa sikania w domu, należy zapewnić mu komfortowe warunki do wydalania w czasie spacerów. Najlepiej wychodzić ze zwierzakiem na krótkie (5 min), lecz częste spacery (co 2 godziny). Z lękliwymi czworonogami warto udawać się w mało uczęszczane, zaciszne miejsca, gdzie nie będzie narażony na hałasy czy kontakty z innymi psami. Jeśli pies nie chce oddawać moczu lub kału na smyczy, powinniśmy znaleźć obszar, w którym będziemy mogli pozwolić mu na swobodne bieganie. Niektóre czworonogi wykazują silną preferencję do określonego typu podłoża. Jeżeli nasz pies wydala tylko na miękkich czy twardych powierzchniach w domu, poszukajmy podobnych miejsc na zewnątrz. Możemy także utworzyć na zewnątrz toaletę dla psa z ulubionego materiału, a następnie stopniowo zmniejszać jej powierzchnię, aż zwierzak przyzwyczai się do nowych warunków. Jeśli przyłapiemy pupila na „gorącym uczynku”, powinniśmy przerwać zachowanie za pomocą głośnego dźwięku i jak najszybciej wyprowadzić zwierzaka na spacer.

Warto pracować nad komunikacją z psem. Nauczmy czworonoga nawiązywania z nami kontaktu wzrokowego – wtedy łatwiej będzie mu zasygnalizować swoje potrzeby. Niektóre psy oddają mocz w wyniku ekscytacji lub uległości – w odpowiedzi na gesty (np. podniesienie ręki) czy sytuacje (np. odwiedziny gości, widok zabawki). W takich przypadkach dobrze sprawdzi się nauczenie zwierzaka alternatywnych zachowań (np. leżenia na posłaniu w czasie odwiedzin gości, wykonywania prostych komend w pobudzających sytuacjach). Terapię problemu u psów lękliwych mogą wspomóc feromony.

Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Czy pies jest wdzięczny za adopcję? Psie emocje okiem behawiorystki

Poprzedni wpis: Kuwety dla kota - co warto wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixelpixel