Ratunku, mój pies gryzie! Porady behawiorystki

2023-04-03
Ratunku, mój pies gryzie! Porady behawiorystki

Kiedy pies gryzie opiekuna, dla własnego bezpieczneństwa lepiej nie ignorować problemu. Choć nie zawsze gryzienie i podgryzanie świadczy o agresji, lepiej zbadać przyczynę problemu u behawiorysty. Niektóre powody gryzienia mogą nas zaskoczyć. Psia behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz odpowiada na najczęstsze pytania związane z gryzieniem psów.

Spis treści

Czy gryzienie zawsze świadczy o agresji psa?

Gryzienie ludzi przez psa nie musi świadczyć o agresji. Szczeniaki gryzą, bo w ten sposób poznają świat oraz z powodu tego, że podczas wymiany zębów swędzą je dziąsła. Zarówno młode jak i starsze psy gryzą, ponieważ podczas zabawy szybko się pobudzają. Takie podgryzanie świadczy o braku umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami.

Niektóre psy gryzą swoich opiekunów, ponieważ chcą w ten sposób uzyskać ich uwagę. Psy ras pasących przy głowie z kolei podgryzają, ponieważ mają do tego predyspozycje rasowe. Dlatego każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Dlaczego szczeniaki podgryzają ręce?

Podgryzanie rąk przez szczeniaka to bardzo częsty powód konsultacji behawioralnych. Jest to zachowanie bardzo uciążliwe dla opiekunów, chociażby ze względu na to, że w tym okresie życia pies ma bardzo ostre ząbki. Pomimo tego, że szczeniak ma dostęp zabawek oraz gryzaków, woli gryźć ludzką rękę. Ręka człowieka jest miękka, ciepła i najczęściej się porusza, co jeszcze zachęca psa do gryzienia.

W okolicy czwartego miesiąca psie dziecko zaczyna gubić mleczaki, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe. Jest to dość przykry okres dla szczeniaka, ponieważ rozpulchnione dziąsła swędzą i bolą. W tym okresie problem z gryzieniem może się nasilić, ponieważ szczeniak, gryząc różne rzeczy, stara się masować sobie zęby. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się schłodzone w lodówce gryzaki. Ponadto, jak już wspomniałam, szczeniaki bardzo szybko się pobudzają i podgryzając domowników, starają się uspokoić.

dlaczego szczeniak podgryza

Jak oduczyć szczeniaka podgryzania opiekunów?

Przede wszystkim nie należy nigdy bawić się z psem, pozwalając mu podgryzać ręce, ponieważ w ten sposób tylko zachęcamy go do takich zachowań. Kiedy jednak mimo to szczeniak zaczyna nas gryźć, należy dać mu do zrozumienia, że nam się to nie podoba. Można w chwili ugryzienia pisnąć lub wydać jakiś odgłos. W ten sposób psy bawiąc się z rodzeństwem, dają sobie do zrozumienia, że ugryzienie było zbyt mocne. Jeżeli to nie sprawi, ze psiak zaprzestanie podgryzania – stosujemy tzw. „time out”. Polega to na opuszczenia pomieszczenia, w którym przebywamy lub wyprowadzenia z niego psa. I tu podkreślam, że wyprowadzenie rozbrykanego szczeniaka nie zawsze jest proste, bo wtedy zaczyna nas jeszcze mocniej podgryzać lub po prostu ucieka. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się kawałek sznurka przyczepiony do obroży, za który możemy go wyprowadzić.

Należy pamiętać, że nie należy wypuszczać psiaka, kiedy zaczyna szczekać lub drapać w drzwi. Robimy to, kiedy zachowuje się spokojnie. Inaczej nauczy się, że swoim zachowaniem przyspieszy wyjście. Trzeba również wiedzieć, ze im bardziej pobudzony pies, tym mocniej gryzie. Wiąże się to z brakiem samokontroli. Ponadto uciekając przed szczeniakiem, prowokujemy go do pogoni i gryzienia.

Czemu pies zagania i podgryza dzieci?

Problem z zaganianiem i podgryzaniem najczęściej dotyczy ras psów pasących przy nodze oraz pasących przy głowie. Psy pasące przy głowie tylko zaganiają bez podgryzania. Psy pasące przy nodze natomiast zaganiają i podgryzają, ponieważ wzmocnione są i nich ogniwa łańcucha łowieckiego polegające na pogoni i chwytaniu. Szybko poruszające się obiekty oraz dzieci, prowokują psy do takich zachowań. Jeżeli nie oduczymy tego szczeniaka, to będzie bardzo trudno to zrobić w wieku dorosłym. Dlatego już od pierwszych tygodni w owym domu należy uczyć szczeniaka samokontroli.

Należy również pamiętać, że należy w odpowiedni sposób zaspokajać potrzeby takich psów i przekierowywać ich wrodzone predyspozycje na odpowiedni sport. U niektórych ras np. border collie bardzo dobrze sprawdzają się agility, czy zabawa frisbee.

jak wybrać zabawki do gryzienia dla psa

Co zrobić, kiedy dorosły pies nagle zaczyna gryźć domowników?

Dorosłe psy gryzą najczęściej po to, aby osiągnąć jakąś korzyść lub czegoś uniknąć. W sytuacji, kiedy pies nagle reaguje agresją na próbę kontaktu ze strony domownika, to przyczyną takiego zachowania może być ból. Dlatego w pierwszej kolejności należy przebadać psa pod kątem zdrowotnym. Jeżeli wykluczymy somatyczne przyczyny takiego zachowania, to najlepiej zgłosić się po pomoc do behawiorysty.

Powodem agresji może być lęk, obrona zasobów, frustracja spowodowana niezaspokojonymi potrzebami czy rozdrażnieniem. Im większy pies, tym większe zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego problemu.

Ze względu na zagrożenie zdrowia, a nawet życia u psów wykazujących agresję w stosunku do ludzi, oprócz terapii behawioralnej często stosuje się leki. Ich zadaniem jest obniżenie agresji, zwiększenia progów reakcji oraz sprawienie, ze pies staje się bardziej przewidywalny.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić szczeniaka: jak wybrać odpowiednią karmę?

Poprzedni wpis: Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom – poradnik

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixelpixel