Rottweiller - wyjątkowy pies dla doświadczonego opiekuna

2022-08-09
Rottweiller - wyjątkowy pies dla doświadczonego opiekuna

Rotweillery to duże psy, które budzą wiele emocji. Budzą strach, podziw, szacunek, czy zachwyt – mało kto pozostaje jednak wobec nich obojętny. Pod opieką nieodpowiedzialnego człowieka mogą stać się nieobliczalne i niebezpieczne, jednak ich kontrowersyjna reputacja nie do końca pokrywa się z prawdziwą naturą rottków. Wychowane w bezpiecznym i pełnym miłości domu rottweilery stają się przyjaznymi, lecz mimo wszystko wymagającymi doświadczonego opiekuna psami. To mądre, kochające i lojalne psy, które zawsze staną w obronie swoich ludzi. Choć życie z nimi wymaga starannego balansu między konsekwencją, wymaganiami, a czułością, rottweiler jest psem, dla którego warto podjąć wyzwanie.

Spis treści

Historia rottweilerów

Rottweilery to stara rasa psów, która została sprowadzona do obecnych Niemiec jeszcze przez Rzymian. Przodkowie dzisiejszych rottków ochraniały legionistów i ich bydło. Pierwsze wzmianki o rottweilerach pochodzą z I w.n.e., jednak najprawdopodobniej były znane już wcześniej. Nazwa rasy pochodzi od założonego przez rzymian miasta Rottweil (pierwotnie Arae Flaviae).

Rola rottweilerów zmieniała się przez wieki mniej, niż można by podejrzewać. Z psów chroniących bydło legionistów, w średniowieczu stały się psami pilnującymi zwierzęta rzeźników. Duże i masywne psy skutecznie odstraszały złodziei, dlatego często utarg ze sprzedaży rogacizny był przechowywany w portfelu przywiązanym do obroży psa – trudno wyobrazić sobie lepsze zabezpieczenie. Długi czas rottki były znane jako psy rzeźnickie z Rottweil. Z czasem zaczęły pełnić rolę stróżów, czy psów pociągowych.

Na początku XX wieku, w 1910 roku, został dostrzeżony potencjał rottweilerów jako psów policyjnych. Powstały dwa kluby hodowców, które niebawem połączyły się w jeden – Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera. Rottweilery były szczególnie popularne w Polsce w latach 90. – szybko jednak okazało się, że w nieodpowiednich rękach mogą stać się nieobliczalne i niebezpieczne. Zostały wpisane na listę psów agresywnych i do tej pory po zakupie rottka wymagane jest zgłoszenie psa w Urzędzie Gminy, by uzyskać pozwolenie. Obecnie rottweilery są o wiele rzadziej spotykane, co paradoksalnie pozytywnie wpłynęło na opinię o psach i ich życie. Trafiają pod opiekę osób, które są gotowe zmierzyć się z największymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą życie z rottweilerem. Wtedy pokazują, jak mogą być wspaniałe.

Charakter i osobowość rottweilera

Rottweiler to przede wszystkim pies pracujący, pewny siebie i odważny. Uwielbia pracę ze swoim człowiekiem i wspólnie spędzany, aktywny czas. To pies, który nie lubi bezczynności i kiepsko ją znosi – nadmiar energii może spożytkować wtedy, niszcząc rzeczy z nudów. Co ważne, opiekun powinien zapewnić rottweilerowi nie tylko możliwość wybiegania się, ale też wyzwania intelektualne. Szkolenie IPO, agility, czy zabawy węchowe – wszystko jest lepsze od nudy.

Rottweiler potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jako pies rodzinny, zawsze wybiera sobie jednego pana, do którego jest najbardziej przywiązany. Jest znany z silnego instynktu obronnego. To on może sprawiać najwięcej kłopotów. Jeżeli wyczuje niepewność opiekuna, może mieć tendencję do obrony swojego człowieka przed wszystkim dookoła. Dlatego nie można przecenić znaczenia socjalizacji w życiu rottweilera. Już malutki szczeniak powinien być oswajany z różnymi sytuacjami, dźwiękami, tłumem, czy innymi psami, by zrozumiał, że większość rzeczy jest zupełnie niegroźna i nie ma potrzeby obrony ukochanego człowieka przed całym światem.

Szczeniaki rottweilera są naprawdę urocze, jednak w ciągu pierwszego roku życia przeistaczają się z nieco nieporadnych kluseczek w naprawdę duże psy. Konieczne jest więc konsekwentne wychowanie szczeniaka od momentu, kiedy pojawi się w Twoim domu. Pamiętaj, że konsekwencja nie wyklucza czułości! To psy, które są bardzo wrażliwe i potrzebują wiele miłości!

Wśród rottweilerów można zaobserwować znaczny dymorfizm płciowy, a także różnice w charakterze psów i suczek. Psy są zazwyczaj bardziej dominujące i zaborcze, a suczki łagodne i opiekuńcze. W codziennym życiu to bardzo zabawne i przyjazne psy, które skutecznie potrafią poprawić humor swojemu opiekunowi.

szczeniak rottweilera

Dla kogo rottweiler będzie idealnym pupilem

Rottweiler potrzebuje doświadczonego, spokojnego i zrównoważonego opiekuna, dla którego wspólne treningi będą nie przykrym obowiązkiem, ale lubianym sposobem spędzania wolnego czasu. Na pewno nie będzie to idealny kandydat na pierwszego psa. To duży i silny pies, dlatego wszystkie problemy behawioralne i błędy wychowawcze będą mieć o wiele większe konsekwencje.

Opiekun rottweilera powinien być zrównoważony, spokojny i konsekwentny. Na pewno nie jest to pies, którego można sobie kupić dla dodania odwagi, właśnie to może sprawić, że pies zacznie reagować na potencjalne „zagrożenia” zbyt szybko. Rottweiler jest psem kochającym pracę z człowiekiem, więc szkolenie go nie jest bardzo trudne, ale konsekwencje błędów człowieka mogą być po prostu groźne.

Dużo ważniejsze od miejsca zamieszkania i stylu życia będzie na pewno osobowość opiekuna. Duży i silny pies potrzebuje mądrego człowieka o równie silnym charakterze.

szkolenie rottweilera

Rottweiler i dzieci

Rottweilery, zwłaszcza suczki, często przejawiają silny instynkt opiekuńczy wobec dzieci. Jednocześnie życie z rottweilerem jako psem rodzinnym wymaga od dorosłych delikatnego podejścia. Przede wszystkim, kontakty mniejszych dzieci i rottków powinny być nadzorowane przez dorosłych. Rolą opiekuna jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, ale też kontrolowania zachowania samego dziecka. Choć empatii wobec zwierzaka i zasad związanych z kontaktem z psem powinniśmy uczyć dziecko od najmłodszych lat, małe dzieci nie umieją jeszcze zapanować nad swoją ciekawością. To, że maluch może wpaść na pomysł np. włożenia psu palca do nosa, jest w pewnym wieku nie tylko przewidywalne, ale też typowe. Dlatego lepiej po prostu uczestniczyć w zabawie dziecka z ulubieńcem, by nie dopuścić do potencjalnie groźnej sytuacji.

Rottweilery zazwyczaj kochają zabawę z dziećmi, jednak od czasu do czasu muszą nieco odpocząć od rodzinnego zgiełku. Warto więc wprowadzić klatkę kennelową, która

W przypadku nastolatków lepiej zastanowić się kilka razy, zanim postanowi się przekazać młodemu człowiekowi obowiązek wyprowadzania psa. Psy tej rasy mogą ważyć nawet 50 kg, młody człowiek może nie poradzić sobie z takim wyzwaniem.

dla kogo rottweiler

Rottweiler i inne zwierzęta

Relacje rottweilera z innymi psami są skomplikowane. To psy terytorialne, które tolerują inne czworonogi pod warunkiem, że te uznają ich wyższość w hierarchii. Samce są przy tym najczęściej bardziej dominujące. Posiadanie dwóch psów, w tym rottweilera będzie miało największe szanse powodzenia, jeżeli drugi pupil nie będzie miał żadnych ambicji do rywalizacji.

Jednocześnie konieczna jest socjalizacja rottweilera z innymi psami, by przekonać go, że to nie tylko potencjalni rywale i wrogowie. Bez socjalizacji o wiele trudniejsze będą, chociażby spacery – trudno przecież czasami uniknąć spotkania z innym psem.

Co ciekawe, może okazać się, że łatwiej będzie rottweilerowi dogadać się z kotem niż z innym psem. Choć nie jest to regułą, bardzo często obserwuje się specyficzną, ale silną przyjaźń między rottweilerami i kotami.

Żywienie – najlepsza karma dla rottweilera

Wszyscy mamy swoje słabości – rottweiler jest zazwyczaj łakomczuchem. Mało tego, wiele psów tej rasy to sprytne złodziejaszki, które nie przepuszczą okazji, kiedy zauważą zostawioną na stoliku kanapkę. Oduczenie pupila podkradania jedzenia może okazać się trudne i czasochłonne, często i tak kończy się zostawianiem jedzenia poza zasięgiem ulubieńca.

Dość często rottki mają wrażliwy żołądek, więc kradzież i nielegalna konsumpcja mogą zakończyć się problemami trawiennymi ulubieńca. Te psy potrzebują lekkostrawnej karmy w ilości dostosowanej do wagi i aktywności fizycznej – rottweilery mają skłonność do dysplazji, więc nadwaga szybko negatywnie odbija się na zdrowiu stawów.

Rottweilery mają też skłonność do alergii pokarmowych. Jak na tak duże psy, są dość wrażliwe i delikatne. By nie podrażnić ich delikatnego układu pokarmowego, warto od początku postawić na karmę bezzbożową.

Zdrowie rottweilera

Rottweilery mogą mieć więcej problemów zdrowotnych, niż można by się było po nich spodziewać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim, szczególnie ciężko przechodzą parwowirozę, która u szczeniąt może zakończyć się nawet śmiercią pupila. Dlatego w przypadku rottweilerów szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad kwarantanny dla niezaszczepionych maluszków, a kalendarz szczepień starszych psów powinien być dokładnie przestrzegany.

Duża część rottweilerów będzie mieć na jakimś etapie życia problemy z układem ruchu. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcie rzepki, młodzieńcze zapalenie kości, czy zerwanie więzadła – dolegliwości tego typu są szczególnie częste. Bardzo ważna jest profilaktyka, w tym przede wszystkim suplementacja glukozaminy i chondroityny oraz utrzymanie optymalnej wagi ulubieńca. Niestety jednak nawet najlepsza opieka jedynie poprawi komfort życia, zamiast zapobiec chorobie, jeżeli pies ma pierwsze objawy dysplazji jeszcze jako szczeniak. Bardzo ważny jest wybór odpowiedzialnej hodowli. Jeżeli hodowca dopuszcza do rozrodu jedynie całkowicie zdrowe psy, a same szczeniaki mają wykonane odpowiednie badania jeszcze przed zmianą domu, ryzyko choroby o ciężkim przebiegu będzie o wiele mniejsze.

Pozostałe choroby rottweilerów:

  • Trądzik
  • Nowotwory, zwłaszcza kostniakomięsaki
  • Padaczka idiopatyczna
  • Mielopatia degeneracyjna
  • Podzastawkowe zwężenie aorty
  • Dystrofia mięśni (tylko u samców)
  • Przerost flory bakteryjnej
  • Zaćma i inne choroby oczu

Pielęgnacja rottweilera

Pielęgnacja rottweilerów jest mało skomplikowana. Krótka, choć dwuwarstwowa sierść wymaga jedynie przeczesania co jakiś czas. Linienie rottków jest kwestią indywidualną, zdarzają się zarówno całkowicie bezproblemowe psiaki, jak i takie, które podczas wymiany sierści będą potrzebować częstego wyczesywania.

Poza tym rottweiler powinien być kąpany w miarę potrzeby, to samo dotyczy pazurów. Pamiętaj też o czyszczeniu zębów (wystarczy nałożyć pastę enzymatyczną), a także o przemywaniu oczy i uszu.

zdrowie rottweilera

Rottweiler – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Niemcy

Klasyfikacja FCI: Grupa 2 – Pinczery, sznaucery i szwajcarskie psy do bydła; Sekcja 2.1 – Molosy w typie mastifa.

Użytkowość: Pies do towarzystwa, służbowy i użytkowy.

Wrażenie ogólne: Pies średniej wielkości do dużego, krępy i krzepki. Sprawia wrażenie silnego, sprawnego i wytrzymałego.

Temperament: Przyjazny i miły, chętny do pracy. Pewny siebie, nieustraszony i opanowany.

Wysokość: Psy 61-68 cm, Suczki 56-63 cm

Waga: Psy ok. 50 kg, Suczki ok. 42 kg

Głowa: Szeroka czaszka średniej długości z wyraźnie zaznaczonym stopem. Szeroka szczęka.

Oczy: Migdałowe, średniej wielkości, o ciemnobrązowym kolorze. Dobrze przylegające powieki.

Uszy: Średniej wielkości, wiszące i trójkątne. Ułożone do przodu i przylegające, sprawiają, że głowa wydaje się jeszcze szersza.

Szyja: Silna i umiarkowanie długa, dobrze umięśniona i lekko łukowata.

Tułów: Prosty i mocny grzbiet, krótkie i szerokie lędźwie, szeroki, średniej długości zad. Szeroka i pojemna klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami.

Ogon: Mocny i długi, opuszczony sięga do pięty lub niżej.

Kończyny: Proste, niezbyt wąsko ustawione.

Skóra: Przylegająca.

Chód: Kłus. Harmonijny, energiczny, lekki i pewny.

Sierść: Podwójna, krótka. Podszerstek nie powinien wystawać spod włosa okrywowego.

Umaszczenie: Czarne z wyraźnie oddzielonym podpalaniem.

Imię dla rottweilera

Imię dla psa: Ares, Barry, Bastek, Borys, Cezar, Dante, Diego, Demon, Garry, Gucio, Gordon, Hektor, Hades, Bies, Figiel, Frugo, Gucio, Gaston, Maks, Jumbo, Wally, Puszek, Reks, Pampuch, Klopsik, Zorro.

Imię dla suczki: Brooklyn, Brenda, Cherry, Coco, Diana, Fela, Figa, Gaba, Gaja, Izzy, Kora, Kulka, Kobra, Loca, Luna, Mamba, Polly, Poppi, Rita, Nora, Holly, Tara, Wika, Tina, Tipi, Shira, Wika, Zorka, Zoja.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dysplazja stawów biodrowych psa - objawy, rozpoznanie, leczenie

Poprzedni wpis: Bichon frise - pies, który wygląda jak mała owieczka

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixelpixel