Scottish fold i scottish straight - poznaj oryginalne koty ze Szkocji

2021-10-20
Scottish fold i scottish straight - poznaj oryginalne koty ze Szkocji

Choć scottish fold, czyli szkockie koty zwisłouche to stosunkowo młoda rasa, zdążyła doczekać się już wiernego grona wielbicieli. Do ich popularności na pewno przyczynił się instagram – wyjątkowo słodki wygląd foldów sprawia, że są bardzo fotogeniczne. W przypadku tej rasy wygląd w dużym stopniu odzwierciedla charakter – szkockie zwisłouche są przyjaźnie nastawione do człowieka, niemal zawsze gotowe do przytulania i raczej spokojne. Nie jest jednak prawdą, że są to kocie smutasy – choć niektórym oklapnięte uszka wydają się nieco melancholijne, scottish fold to rasa wesoła i pogodna, o bardzo zrównoważonym charakterze.

Ciekawostką jest, że wszystkie kotki rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają się zginać około trzeciego-czwartego tygodnia życia. Koty zwisłouche najczęściej występują w wersji krótkowłosej, jednak istnieją także szkockie koty zwisłouche długowłose.

Czy kot szkocki zwisłouchy to rasa dla Ciebie? Dowiedz się więcej o tych niezwykłych kotach.

Spis treści

Historia rasy

Scottish fold cat to rasa, która powstała dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności w latach 60. XX w. W 1961 roku szkocki farmer William Ross zachwycił się spotkaną przypadkiem kotką Susie, u której oklapnięte uszy były wynikiem spontanicznej mutacji. Susie była białą kotką należącą do właściciela jednego z sąsiednich gospodarstw. Pan Ross postanowił kupić od niego kotkę z następnego miotu Suzie – Snooks. To od niej rozpoczął się pierwszy program hodowlany mający na celu stworzenie nowej rasy. Koty zwisłouche łączono z kotami brytyjskimi i zwykłymi dachowcami celu poszerzenia puli genowe. W 1966 roku hodowla została oficjalnie zarejestrowana, a w 1970 roku rasa została wstępnie uznana przez Angielski Związek Hodowców Kotów (Governing Council of the Cat Fancy).

Równie szybko, jak rasa została uznana, została wykreślona ze spisu (już w 1971 roku). Okazało się, że mutacja, która odpowiada za charakterystyczny wygląd uszu, może też negatywnie wpływać na skłonność do zapadania na poważne choroby stawów, głównie osteochondrodysplazję.

Drugą próbę podjęto w Stanach Zjednoczonych. By uniknąć chorób kociąt, amerykańscy hodowcy postanowili, że wyłącznie jeden z rodziców miotu może być kotem zwisłouchym. W ten sposób powstała rasa kotów szkockich, jakie znamy obecnie – w odmianie zwisłouchej i prostouchej. Ten sposób hodowli sprawia, że zazwyczaj połowa kociąt ma oklapnięte uszy, a połowa – proste.

Rasa została ponownie uznana w 1977 roku przez amerykańskie towarzystwo felinologiczne (The Cat Fanciers’ Associations), w na następnym roku pierwszy kot szkocki zwisłouchy uzyskał tytuł championa. Dziś rasa jest uznawana przez TICA, WCF i CFA. Rasa nie została dotąd zaakceptowana przez FIFe.

biały kot szkocki zwisłouchy

Charakter i osobowość

Charakter szkockich kotów zwisłouchych i ich prostouchych braci doskonale pasuje do wyglądu. To urocze koty, które kochają towarzystwo ludzi, bez problemu odnajdują się w każdym towarzystwie i uwielbiają się przytulać. Kiedy kot o oklapniętych uszach poczuje ochotę na chwilę czułości, potrafi wyraźnie (lecz delikatnie) domagać się chwili uwagi od ukochanego człowieka. To pogodny i radosny kot, życie z nim naprawdę wpływa na ogólną poprawę nastroju.

Szkockie koty zwisłouche potrzebują dużej ilości uwagi i czułości. Choć mogą spokojnie wytrzymać bez swojej rodziny, gdy domownicy będą w pracy, po ich przyjściu do domu potrzebują, by poświęcić im sporo czasu. Najczęściej poleca się tę rasę zdeklarowanym domatorom, sposobem na zaradzenie sobie z samotnością może być inny zwierzak w domu – drugi kot lub pies.

Foldy to spokojne i zrównoważone koty. Nie w głowie im wdrapywanie się na wysokie meble, skakanie po parapecie i tym podobne psoty. Choć lubi się bawić, po chwili rozrywki najchętniej odpocznie na kolanach kociej mamy lub taty, domagając się pieszczot. Warto zachęcać je do zabawy – połączenie masywnej budowy ciała i spokojnego charakteru może skutkować skłonnością do nadwagi. Odrobina ruchu na pewno im się przyda.

W przeciwieństwie do innych kotów dość dobrze znosi zmiany (w granicach rozsądku) i potrafi się dobrze dostosować do różnych warunków życiowych – równie dobrze odnajdzie się w zatłoczonym domu pełnym dzieci i zwierząt, jak i w cichej kawalerce osoby starszej.

Co ciekawe, mimo spokojnego charakteru, szkocki kot zwisłouchy jest doskonałym łowcą. Jego instynkt łowiecki jest dobrze rozwinięty.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Ten koci przytulas będzie czuł się najlepiej, jeżeli jego człowiek będzie tak samo spragniony miłości, jak on sam. Jeżeli oczekujesz niezależnego kota chodzącego swoimi drogami – fold raczej nie spełni Twoich marzeń o kocie idealnym. Szkockie koty potrzebują towarzystwa i choć będą kochać całą rodzinę, niezależnie od jej wielkości, najczęściej wybierają sobie jedną osobę, którą darzą najsilniejszym uczuciem.

Szkocki kot zwisłouchy będzie świetnym kompanem dla osoby, która nie ma nic przeciwko, by dzielić poduszkę z pupilem (choć śpiąc z opiekunem, zwisłouchy będzie najszczęśliwszy, może też spać na swoim legowisku) i spędza dużo czasu w domu.

Rasa ta nie wymaga żadnych czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto jednak mieć świadomość, że ulubieniec tej rasy może potrzebować w przyszłości kosztownej i długotrwałej opieki weterynaryjnej. Choć ryzyko wystąpienia chorób stawów i kości zmniejszyło się dzięki zakazowi łączenia dwóch kotów o zwisających uszach, nie zostało ono do końca wyeliminowane i warto mieć to na uwadze. Problemy zdrowotne związane z poruszaniem się mogą ujawnić się także w wieku późniejszym. Wtedy konieczne jest kosztowne leczenie, które może mocno naruszyć budżet domowy.

scottish fold charakter

Kot szkocki zwisłouchy a dzieci

Koty szkockie zwisłouche zazwyczaj lubią dzieci z wzajemnością. Jest jednak olbrzymia różnica między kotem rodzinnym a kotem dla dzieci. Szkocki kot zwisłouchy doskonale sprawdzi się jako pełnoprawny członek większej rodziny. Pamiętaj jednak, że choć masywniejsza budowa jest plusem w kontaktach z dziećmi, nie zwalnia to z konieczności nauczenia najmłodszych zasad zabawy zachowywania się wobec zwierzaka.

Kot szkocki zwisłouchy a inne zwierzęta

Zazwyczaj kot zwisłouchy doskonale umie znaleźć nić porozumienia zarówno z innymi kotami, jak i psami. W kontaktach z nimi unika konfliktu, bywa nawet zbyt uległy. Dobrym pomysłem będzie więc kontrolowanie, czy pozostałe zwierzęta w domu nie nadużywają swojej pozycji.

Z uwagi na mocno rozwinięty instynkt łowiecki połączenie folda i małych zwierząt (myszy, szczury, chomiki) nie jest najlepszym pomysłem.

Zdrowie szkockich kotów zwisłouchych

Niestety, szkocki fold nie cieszy się opinią zdrowego kota. Choć wybór odpowiedzialnego hodowcy pomoże znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób charakterystycznych dla rasy, nie da się go wyeliminować w 100%. By wspierać zdrowie kotów szkockich, warto przemyśleć suplementację glukozaminy.

Poza chorobami związanymi z genem odpowiedzialnym za charakterystyczny wygląd uszu, koty szkockie narażone są także na te same choroby, co koty brytyjskie, które miały znaczny udział w stworzeniu rasy. W rasie zdarza się więc kardiomiopatia przerostowa, czy wielotorbielowatość nerek.

Żywienie – karma dla szkockiego kota zwisłouchego

Szkocki kot zwisłouchy najczęściej z apetytem zje wszystko, co poda mu opiekun. Dlatego wyzwaniem żywieniowym będzie nie tyle wybranie karmy, którą pupil zaakceptuje, a utrzymanie jego prawidłowej wagi. Naturalnie masywna sylwetka w połączeniu z puszystą sierścią sprawia, że łatwo jest przegapić moment, w którym powinna zostać wprowadzona dieta dla ulubieńca.

Najlepszym wyborem dla szkockiego kota zwisłouchego będzie bezzbożowa karma wysokomięsna, która najlepiej odpowiada na potrzeby żywieniowe kota, a przy tym zapewnia o wiele większe poczucie sytości niż karma sucha.

Z uwagi na możliwe problemy z układem kostnym i stawami dobrym pomysłem może być suplementacja odpowiednich preparatów.

Pielęgnacja szkockiego kota zwisłouchego

Kot szkocki zwisłouchy będzie idealnym pupilem dla osób, które nie mają ochoty na czasochłonne rytuały pielęgnacyjne. Koty tej rasy potrzebują jedynie standardowego pakietu kociego spa: przycinania pazurków wedle potrzeb, czyszczenia zębów, czy wyczesywania do jakiś czas sierści.

Koty szkockie mają gruby podszerstek i w okresie linienia potrzebują częstego wyczesywania martwego włosa, jednak na co dzień sierść wystarczy przeczesać ras w tygodniu.

Z uwagi na charakterystyczny kształt uszu, do których ograniczony jest dostęp powietrza, zalecane jest regularne kontrolowanie ich stanu – foldy mogą potrzebować czyszczenia uszu nieco częściej niż koty innych ras, jednak jest to czynność, która nie zajmuje wiele czasu. Najlepiej czyścić uszy specjalnym płynem przeznaczonym do tego celu, na przykład żelem do Uszu Eurowet.

szkocki kot zwisłouchy kocięta cena

Kot zwisłouchy – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Szkocja

Kod EMS: SFS

Wielkość: średnia

Wysokość: 30-35 cm

Waga: kotki 2-4 kg, samce 4-5 kg

Głowa: dobrze zaokrąglona, mocny podbródek i szczęka. Kufa z wyraźnie zaznaczonymi poduszkami wąsów. Głowa wtapia się w krótką szyję. U samców charakterystyczne wystające policzki o radosnym wyrazie.

Oczy: szeroko otwarte, o słodkim wyrazie. Duże i zaokrąglone, oddzielone szerokim nosem. Kolor oczu zgodny z kolorem sierści. Oczy niebieskookie i o różnych kolorach dozwolone dla kotów o umaszczeniu białym i dwukolorowym.

Uszy (u kotów zwisłouchych): zagięte w przód i w dół. Preferowane małe i ciasno złożone uszy o zaokrąglonych końcówkach. Szeroko rozstawione.

Uszy (u kotów prostouchych): średnie lub małe, o zaokrąglonych końcówkach. Szeroko rozstawione.

Tułów: średni i zaokrąglony, jednak nie gruby. Wygląd dobrze zaokrąglonego kota o średniej kości.

Ogon: średniodługi, proporcjonalny. Zwężający się ku końcowi, często z okrągłym czubkiem.

Sierść: gęsta, miękka i równa. Od krótkiej do średniej długości. Pożądana kryza.

Umaszczenie: dozwolone większość kolorów, poza liliowym, czekoladowym.

Imię dla szkockiego kota zwisłouchego

Imię dla kota: Aleksander, Artur, Devin, Robin, Scott, Mruczek, Puszek, Charlie, Dyzio, Biszkopt, Miziak.

Imię dla kotki: Brit, Blaire, Bella, Cait, Sinead, May, Puffy, Isa, Nessie, Fela, Merida, Chmurka, Łatka, Poziomka.

Ile kosztuje szkocki kot zwisłouchy

Kot szkocki zwisłouchy kosztuje zazwyczaj w hodowlach ok. 3-4 tys. zł.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Ekscytacja szczeniaka - jak wyciszyć psa

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixelpixel