Ubezpieczenie dla psa i kota - na co zwrócić uwagę

2022-09-23
Ubezpieczenie dla psa i kota - na co zwrócić uwagę

Pies i kot coraz częściej są traktowani jak pełnoprawni członkowie rodziny. Dbamy o ich dietę, zróżnicowaną aktywność fizyczną, zdrowie, czy samopoczucie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce ubezpieczyć swojego zwierzaka, by zapewnić mu taką samą ochronę, jak sobie samemu. Kiedy ubezpieczenie dla pupila może naprawdę się przydać? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty ubezpieczyciela? Podajemy konkretne i praktyczne porady, jak skutecznie ubezpieczyć psa.

Spis treści

W jakich przypadkach przydaje się ubezpieczenie psa i kota

Choć zazwyczaj nie lubimy myśleć o wypadkach, chorobach, czy nieoczekiwanych tragediach, ubezpieczenie jest właśnie po to, by w nieoczekiwanych sytuacjach otrzymać wsparcie. Nie zawsze i nie tylko ważny jest szybki przypływ gotówki – czasami ważne jest, by pupil miał zapewnioną opiekę podczas hospitalizacji opiekuna.

Ubezpieczenie w założeniu ma zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa, pewność, że gdyby coś się stało, zapewnimy pupilowi najlepszą opiekę. Firmy ubezpieczeniowe zauważają, że ubezpieczenie zwierząt cieszy się coraz większym powodzeniem, jednak nie zawsze są to jeszcze oferty dostosowane do realnych potrzeb opiekunów.

Jako opiekun masz obecnie do wyboru wiele ofert, które kładą szczególny nacisk na odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez psa, choroby, opiekę w nagłych wypadkach, czy klasyczne ubezpieczenie na życie. Niestety, jak można się domyślić, idealne rozwiązanie niestety nie istnieje. Zachęcamy Cię do uważnego czytania ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), a szczególnie do wyłączeń – ubezpieczenie psów starszych lub należących do ras uznawanych za niebezpieczne może być trudniejsze.

Ubezpieczenie dla psa i kota – czy zawsze potrzebujesz osobnego ubezpieczenia

Typowe ubezpieczenie dla pupila jest jeszcze w świecie ubezpieczeń traktowane w kategoriach nowinki. Nie oznacza to jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie mają nic do zaoferowania troskliwemu opiekunowi. Nawet jeżeli Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe nie posiada specjalnego ubezpieczenia dla zwierząt, najprawdopodobniej możesz wykupić stosowne rozszerzenie ubezpieczenia, które już posiadasz.

Standardowo psa i kota można ubezpieczyć w ramach umowy chroniącej dom, osobistego OC, czy ubezpieczenia na wakacje. W tym pierwszym wypadku warto jednak wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia domu pupil często jest traktowany w kategoriach ruchomego dobytku, wyposażenia. Niektórzy ubezpieczyciele mogą więc zaproponować w ramach odszkodowania w przypadku śmierci pupila… pieniądze na nowego zwierzaka.

Bez trudu znajdziesz też ubezpieczenie OC, które będzie zawierać ochronę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez zwierzaka. Koniecznie zwróć też uwagę, czy Twojego pupila będzie chronić ubezpieczenie, które wykupisz dla siebie przed wyjazdem zagranicznym – duża część ubezpieczeń dla zwierząt będzie działać tylko na terenie kraju, osobne ubezpieczenie wakacyjne jest więc bardzo dobrym pomysłem – zwłaszcza że leczenie pupila, czy opłata za zniszczenia w hotelu często opłacana będzie nie w złotówkach, a w euro, dolarach, czy funtach.

Może się więc okazać, że nie będziesz potrzebować dodatkowego, osobnego ubezpieczenia specjalnie dla psa i kota – wystarczy, że dokładnie przeczytasz warunki ubezpieczenia swojego i domowego.

Ubezpieczenie medyczne dla zwierzaka

Leczenie pupila potrafi kosztować małą fortunę. Leczenie, operacje, a nawet rutynowe kontrole mogą naprawdę sporo kosztować. Zaczynają się więc pojawiać pierwsze abonamenty weterynaryjne dla zwierząt na wzór naszych prywatnych ubezpieczeń medycznych. Na rynkach zachodnich pakiety medyczne dla zwierząt są już dobrze znane, w Polsce abonament medyczny dla psa i kota oferuje dopiero kilka firm.

Sam pomysł abonamentu jest bardzo dobry i świetnie odpowiada na potrzeby opiekunów. Z tej usługi najbardziej skorzystają jednak przede wszystkim osoby mieszkające ze zwierzakiem w większych miastach. Abonamenty nie pokrywają też wszystkich potrzeb, a za część badań konieczna jest dopłata – wygląda to podobnie, jak w przypadku popularnych prywatnych sieci medycznych dla ludzi. Prywatne ubezpieczenie medyczne dla psa może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli Twój pupil jest względnie zdrowy, ale bardzo dbasz o jego zdrowie i często chodzisz do weterynarza, także, by skonsultować się w sprawie wątpliwości niewymagających poważnej interwencji.

Niestety, pakiet medyczny dla psa nie pomoże za bardzo, jeżeli pupil jest przewlekle chory lub potrzebuje poważnej operacji – w tej sytuacji większość kosztów leczenia i tak będziesz musiał pokryć samodzielnie.

Czy łagodny psiak potrzebuje OC

OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni nas przed odpowiedzialnością za zniszczenie mienia lub szkody na zdrowiu innych osób. Warto sprawdzić, czy w ramach swojego ubezpieczenia OC chroniony jest także Twój pies (umówmy się, że niewychodzący kot ma mniejsze szanse wyrządzić jakiekolwiek szkody).

OC, które obejmuje także zwierzaka, chroni Cię, jeżeli Twój pies zrobi komuś krzywdę lub coś zniszczy. Wiemy, że większość psów jest absolutnie niegroźna, a większość opiekunów uważa swoje psiaki za czworonożne anioły. Wypadki jednak się zdarzają – gdyby tak nie było, nie byłoby też potrzebne OC dla nas. Pies może zbyt entuzjastycznie przywitać ulubioną sąsiadkę, która nieszczęśliwie upadnie i złamie rękę, rowerzysta może się przewrócić, zahaczając o smycz, czy też Twój pies poczuje się niepewnie w nowym miejscu i z rozpaczy zje z rozpaczy kanapę w hotelu. Jest wiele sytuacji, w których OC może się przydać nawet najgrzeczniejszemu psu.

Podczas podpisywania umowy na OC dla siebie i swojego psa przeczytaj jednak dokładnie wyłączenia od ubezpieczenia. W wielu firmach nie można ubezpieczyć psa rasy z listy szczególnie niebezpiecznych, ubezpieczalnia może mieć też swoją czarną listę. My doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Twój rottweiler, czy pit bull może być uosobieniem łagodności i cierpliwości, jednak ubezpieczenie go może być trudniejsze. Ubezpieczyciel może też nie wypłacić odszkodowania w przypadku szczególnego niedbalstwa – może więc odmówić, jeżeli podczas wypadku pupil nie będzie szedł na smyczy.

Pamiętaj, że jeżeli inny pies ugryzie Twojego psa, to nie ty potrzebujesz ubezpieczenia OC, a opiekun napastnika.

jakie ubezpieczenie dla kota

Wakacyjne ubezpieczenie dla psa

Wakacyjne wyjazdy nie zawsze przebiegają tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Wypadki i nieoczekiwane zdarzenia losowe mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Na wyjeździe wypadki są o wiele trudniejsze. Z dala od domu, z jedną walizką wypakowaną strojami kąpielowymi i kremami z filtrem, nie znamy obowiązujących w danym kraju procedur, a za wszystko trzeba płacić w obcej walucie. To właśnie dlatego lepiej ubezpieczyć siebie i pupila przed planowanym wyjazdem.

Ubezpieczenie wakacyjne przydaje się przede wszystkim dlatego, że w standardowym ubezpieczeniu najczęściej odszkodowanie będzie wypłacane jedynie w przypadkach, gdzie do nieszczęśliwego zdarzenia doszło na terenie kraju.

Jak w przypadku każdego typu ubezpieczenia, nie ma jednego standardu typowego dla każdej firmy ubezpieczeniowej. Zakres ochrony ubezpieczeń w podobnym budżecie może się znacząco różnić.

jakie ubezpieczenie na wakacje zagraniczne dla psa

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia dla psa i kota

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że lektura wielu różnych OWU nie jest najciekawszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Powiedzmy sobie szczerze – to dokumenty długie i nudne, a o wiele prościej byłoby się zdać na ogólnikowe obietnice zawarte na stronie produktu – tak, ubezpieczenie to produkt.

Wtedy może się jednak okazać, że kiedy ubezpieczenie będzie naprawdę potrzebne, nasz przypadek nie będzie się kwalifikował do wypłaty odszkodowania. Wyłączenia od odpowiedzialności mogą dotyczyć różnych kwestii. W przypadku wypadków komunikacyjnych kluczowe jest, by pupil był przewożony zgodnie z prawem – w transporterze, klatce kennelowej lub przypięty pasami dla psa.

W przypadku ubezpieczenia zabezpieczającego przed chorobą ważne jest, czy ubezpieczyciel zobowiązuje się do samodzielnego pokrycia kosztów leczenia w granicach kwoty, na jaką opiewa ubezpieczenie. W niektórych umowach znajdują się zapisy, które zobowiązują opiekuna do pokrycia części kosztów leczenia – np. 10 lub 30%. W przypadku drogich operacji nawet 10% kosztów potrafi być dla opiekuna dużym obciążeniem dla kieszeni.

Kiedy ubezpieczenie pupila może być trudniejsze

Nie da się ukryć, że o wiele trudniej będzie znaleźć ubezpieczenie OC dla psa rasy z listy niebezpiecznych i agresywnych. Choć charakter i ułożenie psa w największym stopniu zależą od wychowania i doświadczeń z ludźmi, ubezpieczyciele wolą dmuchać na zimne.

O wiele droższe będzie też ubezpieczenie starszego psa. Wielu przypadkach nie można ubezpieczyć najmłodszych zwierząt – często przyjmuje się granicę ósmego tygodnia życia.

Warto wiedzieć, że w dużej części standardowych ubezpieczeń, wyłączone są zwierzęta hodowlane. Z drugiej strony, typowe ubezpieczenia dla hodowców są nastawione na typowe zwierzęta hodowane w gospodarstwie. Trudniejsze może być więc ubezpieczenie zwierząt w małej, przydomowej hodowli psów i kotów. O wiele częściej ubezpieczenie będzie obejmować prowadzony hobbystycznie ul niż kameralną hodowlę corgi – nie oznacza to, że nie da się znaleźć odpowiedniej oferty.

W przypadku kotów o wiele łatwiej ubezpieczyć zwierzaka niewychodzącego. Ma to swoje logiczne uzasadnienie – w przypadku kotów wychodzących niełatwo nie tylko o wypadek, ale też zaginięcie czy kradzież kota.

Niezależnie od wieku i rasy, pupil powinien być zachipowany – zachęcamy do tego nie tylko ze względu na wymogi ubezpieczalni.

jakie oc dla psa

Czy na pewno potrzebujesz ubezpieczenia dla pupila?

Ubezpieczenie ukochanego zwierzaka jest naturalną potrzebą opiekuna. Nie da się jednak ukryć, że obecnie oferta ubezpieczycieli dopiero się rozwija i w wielu przypadkach nie spełnia naszych oczekiwań.

W części przypadków za wydatki na leczenie i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni, szczególnie w sytuacji, kiedy nagły wypadek zmusi nas do natychmiastowej wizyty w klinice. Kiedy liczy się każda minuta, w pierwszej kolejności i tak myślimy o udzieleniu pupilowi pomocy, zamiast szukać numeru polisy. Choć wtedy możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia, i tak konieczne jest dysponowanie odpowiednimi funduszami.

Ubezpieczenia dla zwierząt są niedoskonałe, jednak często lepsze jest niedoskonały system, niż żaden. W wielu przypadkach wykupienie dodatkowego rozszerzenia do swojego podstawowego ubezpieczenia jest na tyle małym kosztem, by warto było je dokupić.

A Ty, czy już zadbałeś o ubezpieczenie dla swojego pupila?


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Planujesz zagraniczny wyjazd z pupilem? Sprawdź, czy będzie Ci potrzebny paszport dla psa!

Poprzedni wpis: Domowe jedzenie dla kota – sprawdź, czy na pewno jest zdrowe

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixelpixel