West highland white terrier - charakterystyka nieustraszonego malucha

2020-11-24
West highland white terrier - charakterystyka nieustraszonego malucha

W niewielkim ciałku pokrytym śnieżnobiałym futerkiem mieści się wspaniały charakter. West highland white terrier to pies całkowicie oddany swojemu opiekunowi, kocha go bezgranicznie. Jest również niezwykle dzielny, chociaż jego gabaryty mogłyby wskazywać na coś innego. Jego wesołe usposobienie, oddanie i radosna żywiołowość sprawiły, że rasa stała się niezwykle modna już w latach 90. Obecnie west highland white terrier cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony psiarzy. Co trzeba wiedzieć zapraszając psa tej rasy do swojego domu?

West highland white terrier - charakter i osobowość

Opisując psa rasy west highland white terrier trzeba zacząć od tego, że jest to typowy terrier. Oznacza to, że jest on dość niezależny, bardzo żywiołowy, ma duży temperament. Jest także bardzo zdecydowany. Bezgraniczne kocha swojego właściciela i jest w stanie chodzić za nim krok w krok przez cały dzień. Jest przy tym jednak elegancki i absolutnie nienatrętny - spokojnie czeka na chwilę czasu wolnego u swojego opiekuna i bardzo delikatnie dopomina się o poświęcenie mu uwagi. 

West highland white terriera trudno posądzić o bycie agresywnym. Zazwyczaj jest bardzo łagodny wobec ludzi, których lubi i z którymi mieszka. Natura tego psa każe mu być nieco nieufnym wobec obcych osób. To dlatego west highland white terrier całkiem nieźle radzi sobie jako pies stróżujący. Warto zwrócić uwagę na to, że west nie robi hałasu bez powodu. Jeśli już zaczyna szczekać to znaczy, że coś go zaniepokoiło.

Instynkt łowiecki

Westie, bo tak pieszczotliwie bywa nazywany west highland white terrier, jest uważany za psa myśliwskiego. Co ciekawe, jego wygląd dość mocno mu w tym pomagał, ponieważ ma śnieżnobiałe futerko, a to dość łatwo pozwalało go odróżnić od zwierzyny. Jego charakter również w stu procentach potwierdza naturę psów myśliwskich. Jest nieustraszony, bardzo temperamentny, ma także mocno wykształcony instynkt łowiecki. Oznacza to, że west highland white terrier może próbować zerwać się podczas spaceru ze smyczy i ruszyć w pogoń za potencjalną ofiarą. Mogą go do tego skłonić na przykład zapachy. Ważne jest, by west highland white terrier był pod naszą ścisłą kontrolą podczas spacerów. Samotne wycieczki psa mogą się czasem źle skończyć. 

Bardzo ważne jest to, że west highland white terrier nie ma skłonności do dominowania, a to oznacza, że całkiem dobrze dogada się z innymi psami. Dużo bardziej towarzyski jest jako szczeniak - wówczas wspólny język znajdzie zarówno z psami, jak i z kotami. Dorosły, dobrze wychowany west highland white terrier nie będzie miał problemów w kontaktach z innymi zwierzętami.
west highland white terrier charakter

West highland white terrier a dzieci

West highland white terrier to pies, który będzie świetnym członkiem rodziny, również takiej, w której są dzieci. Jest chętny do zabawy, łagodny, dość cierpliwy. Jednak warto wiedzieć, że westie to pies pamiętliwy. Jeśli jego wspomnienia związane z dziećmi będą obfitowały w wydarzenia typu: szarpanie, szczypanie czy mocne odbieranie mu jego osobistej przestrzeni, będzie podchodził do maluchów niechętnie. Często jeśli w młodzieńczym wieku psa dotkną go jakieś negatywne przeżycia - zdeterminuje to jego zachowanie w przyszłości. Warto wskazywać dzieciom, jakie zachowania wobec psa są właściwe, a czego robić nie należy. To pomoże ukształtować relację, która będzie bazowała na wzajemnym zaufaniu. 

Urok i radosne usposobienie tych psów, a przy tym niezbyt duże gabaryty sprawiają, że chcą je posiadać również seniorzy. Trzeba jednak pamiętać, że west to piesek żywiołowy, wulkan energii. Warto wziąć pod uwagę, że wymaga dość długich spacerów, podczas których mocno trzeba skupić na nim uwagę. 

Dla kogo rasa będzie odpowiednia? Wady i zalety west highland white terierów

Zalety:

 • bardzo oddany swojemu opiekunowi
 • odważny
 • wykazuje umiejętności stróżujące
 • nadaje się do domu z dziećmi
 • dogaduje się z innymi zwierzętami
 • inteligentny i chętny do zabawy
 • Wady:

  • mocno rozwinięty instynkt łowiecki - potrafi uciekać na spacerach
  • nieufny wobec obcych osób
  • narażony na kilka chorób typowych dla rasy

Zdrowie west highland white teriera

W organizmie west highland white teriera mogą odkładać się zbyt duże ilości miedzi. To z kolei naraża psy tej rasy na zapalenie wątroby. Typowa dla rasy west highland white terrier, ale również dla innych małych psów jest choroba o Legg-Perthesa. Jest to dokładniej aseptyczna martwica kości udowej.

Niestety westy stały się na tyle popularną rasą, że ogromnie wzrósł na nie popyt. To sprawia, że ich rozmnażaniem interesuje się coraz więcej ludzi, nie tylko odpowiedzialnych. Powstaje mnóstwo pseudohodowli, które sprzedają psy po nieprzebadanych rodzicach, często przetrzymywane w bardzo złych warunkach. U takich psów często zdarza się choroba Krabbego. To poważne schorzenie o charakterze neurologicznym. Psy, które dotknięte są tą chorobą najczęściej nie dożywają nawet roku. Można wykluczyć chorobę z hodowli, jeśli tylko hodowca zdecyduje się na przeprowadzenie testów DNA. Dlatego tak ważne jest pochodzenie szczeniaka i to, by kupować psy wyłącznie z oficjalnej, zarejestrowanej, dobrej hodowli.

Ile żyje west highland white terrier?

Przeciętna długość życia west highland white terierów to 12-16 lat.  

Żywienie - czym karmić psa rasy west highland white terrier?

West highland white terrier wymaga pożywienia takiego samego, jak reszta przedstawicieli jego gatunku. Przede wszystkim musi się ono składać z mięsa. Gdy kupujesz karmę swojemu psu pamiętaj, by sprawdzić jej skład. Około 60-70% jej zawartości powinno stanowić mięso, pozostała część to odpowiednio warzywa i owoce. Zdecydowanie unikaj zbóż - pszenica to mocno przetworzony produkt, który w przypadku psa bywa nawet szkodliwy. Westie doskonale poradzi sobie zarówno bez pszenicy, jak i bez cukru. Pies nie powinien jeść również kilku produktów, które na co dzień chętnie spożywane są przez ludzi. Szczególnie niebezpieczny może okazać się winogron lub czekolada. Ich spożywanie nie tylko może zrujnować zdrowie szczeniaka i dorosłego psa, ale również poważnie zagrozić jego życiu. Takie produkty w diecie psa są zakazane i należy uczulić na to wszystkich członków rodziny. 

Westy mogą jeść karmę zarówno suchą, jak i mokrą. Od formy posiłku zdecydowanie bardziej istotny jest jej skład. Możesz rozważyć również dietę BARF, czyli kawałki świeżego mięsa. Pies bardzo dobrze ją toleruje. Jeśli decydujesz się na zwykłą karmę - przestrzegaj wskazań producenta co do zalecanej ilości. Westie nie powinien być przekarmiany. Szczegółowe informacje znajdują się zawsze na opakowaniu karmy. 

Możesz rozważyć także suplementację, ponieważ westy to psy bardzo aktywne. Odpowiednio dobrane suplementy wspomogą również jego sierść i nadadzą jej połysku.

Aktywność psa jest tak duża, że z pewnością będzie potrzebował większej ilości wody. Pilnuj, aby w jego zasięgu zawsze była miska ze świeżą, chłodną wodą.
west highland white terrier szczeniak

Pielęgnacja

Westy mają specyficzną, śnieżnobiałą sierść. Utrzymanie jej w czystości jest prawdziwym wyzwaniem, tym bardziej, że to piesek bardzo aktywny. Pamiętaj jednak o regularnym czesaniu, ponieważ w ten sposób pies jest w stanie pozbyć się nadmiaru futra. Westie raczej nie gubi sierści samodzielnie, dlatego trzeba mu czasem pomóc. Nawet jeśli strzyżesz sierść, to mimo wszystko musisz regularnie wyczesywać pupila. Możesz również zadbać o jego łapki - przycinanie na nich sierści po wewnętrznej stronie sprawi, że piesek będzie miał łatwiejsze zadanie związane z utrzymaniem higieny. 

Jeśli już samo czesanie i przystrzyganie nie zdaje egzaminu, a sierść z białej staje się brudno-szara, z pewnością czas na kąpiel. Używaj do psiej kąpieli wyłącznie szamponów dedykowanych zwierzętom. Są one dostosowane do pH skóry psów i nie wyrządzą pupilowi krzywdy. 

Zwracaj uwagę na pazury i zęby. Pazury można przycinać, jeśli robią się zbyt długie. Zęby natomiast można szczotkować lub kupować pupilowi specjalne produkty, których jedzenie umożliwia higienę zębów.

Sprawdź także: Na skórę i sierść psa

Historia i wzorzec rasy

Przodkiem west highland white terrierów jest cairn terrier, od tej rasy swoje pochodzenie bierze pies westie. Historia rasy jest o tyle ciekawa, że w miotach cairn terrierów rodziły się szczenięta o całkowicie białym umaszczeniu i były traktowane jako niechciane. Niestety dużą część z nich spotkał przez to okrutny los. Na szczęście pod koniec XIX wieku jednemu z myśliwych tak bardzo spodobał się biały terrier, że rozpoczął jego celową hodowlę. Rasa została uznana oficjalnie przez FCI w 1907 roku. Westie od początku był wykorzystywany podczas polowań, a także do tępienia gryzoni. Jako terrier krótkonożny miał ku temu warunki. Niestety podczas I wojny światowej populacja tych psów dramatycznie zmalała. W okresie międzywojennym podjęto próby ratowania rasy, jednak przerwała je II wojna światowa. Przez całe lata próbowano działać tak, by westy nie były zagrożone. Prawdziwy rozkwit popularności rasy nastąpił dopiero w latach 90. XX wieku i trwa nieprzerwanie do dziś.

Wygląd

Pies rasy west highland white terrier ma nie tylko wspaniały charakter, ale również urzekający wręcz wygląd. Westie ma niewielkie stojące uszy i ogon o długości około 15 cm. Dorosłe osobniki mierzą w kłębie do 28 cm i ważą około 10 kg. Na uwagę zasługuje ich wyraźnie biały kolor - futro rzuca się w oczy z daleka, podczas polowań pełniło również istotną funkcję - pozwalało odróżnić psa od zwierzyny. Westie ma ciemne oczy i czarny nos przywodzący na myśl niewielki guzik.

westie piesek

Ciekawostki

Psy rasy west highland white terrier to prawdziwe gwiazdy filmowe i gwiazdy reklamy. Rasa bardzo często była wykorzystywana do celów reklamowych, ponieważ westy to wyjątkowo urocze i przyciągające uwagę psy. Westie zagrał m.in. w filmie "Facet z ogłoszenia" czy w reklamach karmy dla psów, whisky a także dużego koncernu samochodowego. Jako szczeniak westie jest niezwykle uroczy, jednak jego białe futerko przyciąga spojrzenie na każdym etapie jego życia. To właśnie mogło mu zagwarantować medialny sukces.  Co ciekawe, te małe teriery miały swoich fanów wśród naprawdę wielkich postaci. Ich miłośnikiem był m.in. Pablo Picasso, Karol Darwin czy Alfred Hitchcock.

Czytaj również: Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dziecko i pies w domu - jak zadbać o zdrowe relacje

Poprzedni wpis: Owczarek australijski - poznaj usposobienie aktywnego pracusia

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel