Wymiana zębów u psa - kiedy szczeniakowi wypadają mleczaki

2022-10-26
Wymiana zębów u psa - kiedy szczeniakowi wypadają mleczaki

Każdy, kto miał kiedyś do czynienia z ząbkującym szczeniakiem, wie, jak trudno jest przetrwać z podgryzającym wszystko maluszkiem. Choć mała, puchata kuleczka wygląda słodko, w najbardziej uciążliwych momentach zamienia się w małą piranię o małych, ale zaskakująco ostrych zębach przypominających igiełki. Szczeniak bardzo, ale to bardzo chce być grzeczny – gryzienie wszystkiego dookoła to efekt uciążliwego bólu, podobnie jak ciągły płacz ząbkującego niemowlaka. Na szczęście przez lata (a nawet wieki) doświadczeń psiarze nauczyli się, jak pomóc szczeniakowi przetrwać ząbkowanie bez trwałych strat w dobytku. Sprawdź, co zrobić, kiedy Twój pies zaczyna ząbkować.

Spis treści

Co każdy opiekun psa powinien wiedzieć o wymianie zębów szczeniaka

Psy, podobnie jak ludzie i duża część ssaków, mają uzębienie dwupokoleniowe, czyli mleczaki u szczeniąt i zęby stałe u psów dorosłych. Psiaki rodzą się bez zębów, które wyrastają do piątego tygodnia życia. Następnie, w okolicach 3. miesiąca życia, zaczyna się wymiana zębów – psiak po kolei traci mleczaki, zaczynają wyrastać zęby stałe.

Ząbkowanie to obok nauki czystości największe wyzwanie świeżo upieczonego opiekuna szczeniaka. Pieski trafiają do nowych domów w momencie, kiedy swędzące dziąsła są nieznośne dla malucha, który często nie umie się powstrzymać przed gryzieniem wszystkiego, co się da.

Wymiana zębów trwa mniej więcej do siódmego miesiąca życia, chociaż w niektórych przypadkach może potrwać nieco dłużej. Jeżeli zęby stałe nie wyjdą do dziesiątego miesiąca, koniecznie zabierz pupila do weterynarza. Najprawdopodobniej zostanie wykonane zdjęcie RTG, żeby sprawdzić, czy w dziąsłach są prawidłowe zalążki zębowe.

Każdy pies przechodzi wymianę zębów nieco inaczej, podobnie jak każde dziecko. Szczeniak może być rozdrażniony, gryźć wszystko dookoła lub przeciwnie – unikać dotykania pyszczka. Dziąsła mogą być zaczerwienione i napuchnięte, normalny jest też ślinotok i zmęczenie. Zdarza się także biegunka, pamiętaj jednak, że jej przyczyny mogą być różne, na wszelki wypadek lepiej zabrać opiekuna do weterynarza.

Najczęściej zęby mleczne są połykane przez psa, często opiekun może nawet nie zauważyć od razu, że ząb został wymieniony na nowy.

Co zrobić, kiedy ząbkowanie nie przebiega prawidłowo

Wymiana zębów najczęściej jest procesem, który przebiega bez komplikacji – pomijając zachowanie pupila. Niestety jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

Najczęściej komplikacje przy wymianie zębów pojawiają się u psów małych i miniaturowych, zwłaszcza w przypadku ras brachycefalicznych. Mała szczęka to dużo większe prawdopodobieństwo wad zgryzu, zwłaszcza że szczeniak ma 28 mleczaków, natomiast po ich wypadnięciu wyrastają 42 zęby stałe.

Prawdopodobieństwo nieprawidłowego zgryzu zwiększa się w przypadku przetrwałych zębów mlecznych. To sytuacja, kiedy zęby mleczne nie wypadają, a zęby stałe pojawiają się obok zębów mlecznych, zamiast je zastępować. Problem może dotyczyć zarówno pojedynczych zębów, jak i całego zestawu szczenięcych mleczaków. Problem koniecznie wymaga interwencji weterynarza. Zęby mleczne usuwa się chirurgicznie po wcześniejszym wykonaniu zdjęcia RTG. To konieczne, by sprawdzić stan korzeni i ich ułożenie. Usunięcie zębów mlecznych jest konieczne, by zapobiec ropniom, wadom zgryzu i zmniejszyć ryzyko poważnych chorób zębów w przyszłości. Podwójny garnitur zębów zwiększa ilość odkładającej się płytki nazębnej, którą trudniej jest usunąć. To prosta droga do bolesnych stanów zapalnych – lepiej więc po prostu usunąć przetrwałe zęby mleczne, zanim pojawią się problemy.

Jeżeli ząb mleczny z jakiegoś powodu ułamie się przy samym dziąśle, mimo wszystko konieczne jest wyrwanie korzenia ze względu na ryzyko powstania ropnia w przyszłości.

jak zmienia się zachowanie psa podczas wymiany zębów

Jak pomóc szczeniakowi podczas wymiany zębów

Przede wszystkim – pamiętaj, że zachowanie pupila nie wynika z jego złośliwości. Szczeniaczek naprawdę się stara, dlatego pamiętaj, że incydenty ze zniszczonymi rzeczami po prostu się zdarzają. Uzbrój się w cierpliwość i cenne rzeczy po prostu chowaj przed ulubieńcem. Nikt nie nauczy domowników chowania butów do szafki po przyjściu do domu jak puchata kuleczka w czasie wymiany zębów.

Szczeniak ma silną potrzebę gryzienia, zadbaj więc, by mógł gryźć zabawki i gryzaki do tego przeznaczone. W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo najróżniejszych zabawek do gryzienia dla szczeniaka i zdrowych gryzaków naturalnych, które pomogą ulubieńcowi przetrwać ten trudny czas.

Jak wybrać odpowiednie zabawki i gryzaki dla szczeniaka? Wbrew pozorom – nie mogą być zbyt twarde, by mleczak się nie złamał. Samo gryzienie i żucie przynosi ulgę, tu nie chodzi o jak największą twardość. Dużo ważniejsza jest wytrzymałość, ponieważ gryzak to dla szczeniaka bezpieczny sposób na wyrażenie całego bólu, frustracji i złości – nie ma co liczyć na delikatność psiaka. Dobrym pomysłem są szarpaki, którymi pies może bawić się razem z opiekunem, kongi wypełnione pastą (możesz je zamrozić, co przynosi zmniejszenie bólu dziąseł i sprawia, że rozpracowanie zabawki zajmuje więcej czasu). Zwróć też uwagę na specjalne gryzaki dla szczeniąt do chłodzenia w lodówce – działają one mniej więcej podobnie do gryzaków dla niemowląt, ale są o wiele trwalsze.

Pamiętaj, by regularnie kontrolować stan zabawek. Zostawienie psa samego z niesprawdzoną zabawką jest po prostu niebezpieczne. Dopóki nie sprawdzisz na własne oczy podczas zabawy psa trwałości zabawki, nie możesz mieć pewności, ile czasu zajmie maluszkowi jej zniszczenie. Oderwane kawałki mogą spowodować zakrztuszenie się psa – lepiej więc na czas swojej nieobecności zostawiać jedynie te zabawki, których pies na pewno nie będzie w stanie rozpracować w ciągu kilku godzin. Jednocześnie lepiej wiedzieć, że nie ma zabawek niezniszczalnych. Są takie, które wystarczająco uparty szczeniak rozpracuje w ciągu pięciu minut, godziny, tygodnia, czy pół roku, ale prędzej czy później każda zabawka będzie wymagać wymiany. W dłuższej perspektywie lepiej jednak wydać więcej na zabawkę typu „extreme”, która ma szanse przetrwać nawet wiele miesięcy, niż kilka złotych na mniej wytrzymałą, której nie można zostawić z pupilem nawet na jeden dzień. Każdy pies lubi nieco inne zabawki – sznury, kauczukowe gryzaki, czy wytrzymałe, wzmocnione misie – najlepiej na początek spróbować kilku, by zobaczyć, co najbardziej przypadnie do gustu pupilowi.

jak wybrać zabawki do gryzienia dla psa

NIGDY nie podawaj pupilowi zabawek przeznaczonych dla dzieci. Ludzkie dzieci nie mają w zwyczaju rozrywać swoich przytulanek na strzępy za pomocą zębów, producenci pluszaków dla dzieci nie projektują więc ich z uwzględnieniem podobnego zastosowania. Wypełnienie maskotek dla ludzi jest dla szczeniaka poważnym zagrożeniem – po rozerwaniu misia szczeniak może połknąć wypełnienie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli Twój pies lubi pluszaki, o wiele bezpieczniejszy będzie specjalny, pluszowy miś dla psa.

Niezależnie od zabawek do gryzienia podawaj pupilowi gryzaki naturalne, optymalnie ok. 3 razy w tygodniu. Doskonale czyszczą one zęby z płytki nazębnej, wspierając higienę zębów. Ich podawanie pozytywnie wpływa też na zapach z pyszczka.

Gryzienie to naturalna potrzeba psów w każdym wieku. Nie przestawaj więc podawać gryzaków i przysmaków, kiedy pies przestanie ząbkować. Gryzienie i żucie uspokaja psy, wycisza, wspiera zdrowie zębów i świeży oddech. To ważna czynność dla każdego psa, która sprawia, że pupil jest po prostu szczęśliwszy.

kiedy szczeniakowi wypadają mleczaki

Jak uchronić dom przed zniszczeniami ząbkującego szczeniaka

Choć zdenerwowany szczeniak podczas ząbkowania może przypominać machinę zagłady, na szczęście jest dość przewidywalny. Najłatwiej jest po prostu zachować w domu porządek i schować do szafek rzeczy, które są łatwym celem – jak na przykład wcześniej wspomniane buty.

Jednocześnie zadbaj o to, by Twój pies zawsze miał swobodny dostęp do zabawek. Baw się z pupilem, pokazując mu, że zabawki są fajne i atrakcyjne – dzięki temu w oczach psa gryzak będzie o wiele bardziej atrakcyjnym obiektem do gryzienia niż losowa rzecz w mieszkaniu zostawiona przypadkowo w zasięgu pyszczka.

Z drugiej strony – gryzienie i niszczenie niekoniecznie musi być spowodowane wyłącznie ząbkowaniem. Innym powodem wyjaśniającym zachowanie pupila jest lęk separacyjny, który może występować równolegle z ząbkowaniem. Jeżeli zignorujesz ten problem, pies będzie powodował zniszczenia na długo po tym, kiedy wyrosną zęby stałe. By zmniejszyć ryzyko powstania lęku separacyjnego, przyzwyczajaj psa do zostawania samodzielnie w domu od pierwszego dnia, stopniowo zwiększając czas, kiedy szczeniak zostaje sam. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku stworzonym przez naszą psią behawiorystkę, Katarzynę Kuryłowicz.

jak umyć zęby szczeniakowi

Jak dbać o mleczaki i zęby stałe psa

Zęby mleczne pupila wymagają takiej samej higieny jak zęby dorosłego psa. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku szczeniaka o wiele łatwiej jest wprowadzić zdrowe nawyki. Idealnym rozwiązaniem jest mycie zębów psa codziennie, za pomocą specjalnej pasty do zębów dla psa nakładanej szczoteczką dla psa lub nawet gazikiem. Mycie psu zębów ludzką pastą nie jest dobrym pomysłem z wielu powodów. Z najbardziej praktycznego punktu widzenia – o wiele łatwiej jest umyć zęby psią pastą o smaku wołowiny niż ludzką, intensywnie miętową. Psie pasty do zębów mają też nieco inny sposób działania – to produkty enzymatyczne, które nie wymagają szorowania, wystarczy je dokładnie nałożyć.

Szczeniaki dużo łatwiej jest nauczyć, że mycie zębów to najbardziej naturalna rzecz na świecie i nie ma się czego bać. Jeżeli jednak mycie zębów jest dla Ciebie za trudne, każde działanie będzie lepsze niż żadne. Możesz zdecydować się na pastę do zębów w sprayu, czy specjalny płyn odświeżający jamę ustną, który dodaje się do miski z wodą.

Równie ważna jest dieta psa. Wbrew pozorom to karma mokra w mniejszym stopniu naraża psy na choroby zębów. Granulki suchej karmy wbrew zapewnieniom producentów nie ścierają płytki nazębnej, wręcz przeciwnie. O wiele lepiej w tym zakresie sprawdzają się naturalne gryzaki, najlepiej twarde (u szczeniąt w granicach rozsądku, by nie połamać mleczaków). Wszelkie zabawy związane w gryzieniem i szarpaniem także będą pomagać w utrzymaniu higieny zębów.

Psy są o wiele mniej narażone na próchnicę niż ludzie. To zasługa bardziej kwaśnego środowiska jamy ustnej psów, ale też diety. Nie oznacza to, że pies nie może mieć próchnicy, jeżeli będzie podkarmiany ludzkimi przekąskami, prędzej czy później problem prawie na pewno się pojawi. To jeszcze jeden argument, by nie podawać psu ludzkiego jedzenia.

Wymiana zębów to trudny czas, ale przejściowy. Zanim się obejrzysz, okres szczenięcy będzie tylko wspomnieniem, a Twój ulubieniec przestanie gryźć wszystko dookoła, załatwiać się w domu i szaleć, jakby jutra miało nie być. Wymiana zębów to część dojrzewania Twojego psa – zobaczysz, że to minie szybciej, niż się spodziewasz!


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dlaczego szczeniaki gryzą? Wychowanie szczeniaka okiem behawiorystki

Poprzedni wpis: Przewodnik po ubrankach dla psa - tej zimy pupil nie zmarznie!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixelpixel