Yorkshire terrier - ognisty temperament w ciele maskotki

2022-08-12
Yorkshire terrier - ognisty temperament w ciele maskotki

Yorkshire terrier to jedna z najczęściej spotykanych ras psów. Ich słodki wygląd bywa jednak mylący – to nie żywe maskotki, małe psie księżniczki, lecz prawdziwe psy. Choć wyglądają jak typowe psy ozdobne, to prawdziwe teriery, temperamentne, energiczne i pełne brawury. Ich odwaga wobec psów o wiele większych od siebie często uważana jest za przejaw niezbyt dużego rozumku, jednak to bardzo krzywdzące w stosunku do yorków. To jedne z mądrzejszych psów, które natura obdarzyła wielką pewnością siebie i nieustraszonym charakterem. Czy yorkshire terrier to pies dla Ciebie?

Spis treści

Historia yorków

Historia yorków sięga XIX wieku. Podczas industrializacji Anglii robotnicy masowo migrowali do miast razem ze swoimi zwierzętami. Najczęściej były to małe (ale nie tak małe, jak dzisiejsze yorki) teriery, które pilnowały domów i pomagały podczas nielegalnych polowań (przepisy pozwalały na polowania jedynie szlachcie). Małe psy były też wyjątkowo skuteczne w tępieniu gryzoni, powszechnie uważano, że sprawdzają się lepiej od kotów.

W hrabstwie Yorkshire na północy Wielkiej Brytanii małe teriery robotników zaczęły mieszać się z innymi psami, w tym z angielskim terierem toy, skye terierem, czy wymarłym już paisley terierem. Prawdziwa kariera kształtującej się rasy rozpoczęła się jednak kiedy zaczęto krzyżować je z maltańczykami. Małe psy nadal miały ognisty temperament charakterystyczny dla terierów, ale ich szata wyraźnie zmieniła strukturę. Szata przodków obecnych yorków stała się jedwabista w dotyku i delikatna. Psy w krótkim czasie stały się niezwykle popularne. Nie były już tylko szczurołapami żyjącymi w domach najuboższych – o uroczym piesku marzyły już nawet małe arystokratki.

Yorki stały się z psów pracujących towarzyszami rodzin, jednak ich charakter nie pasował i nadal nie przystaje do standardowego wyobrażenia o psach ozdobnych i do towarzystwa. Pomimo małych rozmiarów i słodkiego wyglądu to pełne pasji, nieco niezależne psy, które zaskakują swoją śmiałością i charakterem.

charakter yorka

Charakter i osobowość yorków

Yorkshire często zaskakują opiekunów, którzy decydują się na tę rasę jedynie ze względu na uroczy wygląd. To energiczne i żywiołowe pieski, które uwielbiają być w centrum uwagi. Są mądrzejsze, niż można by było się spodziewać, bardzo często owijają sobie opiekunów wokół małego palca. Jednocześnie to bardzo uczuciowe pieski. Kochają swoich ludzi całym sercem, uwielbiają spać z opiekunem w jednym łóżku i najchętniej spędzałyby z nim każdą chwilę.

York może bez przeszkód zostać sam w domu, kiedy jego opiekun jest w pracy, potem jednak najchętniej będzie podążał za opiekunem krok w krok. Wiele osób zabiera swoje yorki w podróż, a nawet podczas wyjść na miasto – te małe pieski są częściej akceptowane w miejscach publicznych niż duże psy – nie da się ukryć, że ich rozmiar jest tutaj nie bez znaczenia, W kontakcie z obcymi ludźmi yorki są zazwyczaj rezolutne i odważne, najczęściej szybko nawiązują nowe znajomości.

Choć wiele osób wypowiada się niepochlebnie o możliwościach intelektualnych yorków, te psy są bystrzejsze, niż się powszechnie uważa. Są niezależne i uparte, dlatego mogą sprawiać wrażenie niezbyt mądrych. Wystarczy znaleźć jednak zmienić podejście, by przekonać się, że można je szkolić z przyjemnością: yorki uwielbiają się popisywać i być podziwiane. To motywacja, która zachęci je do skutecznej nauki.

Dla kogo yorkshire terrier będzie idealnym pupilem

Yorkshire teriery to psy raczej bezproblemowe, które często wybierane są na pierwsze psy. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w małej kawalerce. To psy, które z łatwością przystosowują się do stylu życia opiekuna.

Stosunkowo łatwe jest wychowanie yorka. Koniecznie jednak pamiętaj, że to pies, nie „księżniczka”, „okruszek”, czy „królewicz”. To żywe stworzenia o żywym charakterze, które potrzebują opiekuna, który zaspokoi ich psie potrzeby – spaceru, zabawy, czy kontaktu z innymi psami. Wiele negatywnych opinii o yorkach wynika z braku socjalizacji. Opiekun nie musi chronić swojego yorka przed całym światem, wystarczy mu go pokazać i oswoić.

dla kogo york

York i dzieci

Nic nie stoi na przeszkodzie, by york był psem rodzinnym. Jeżeli jednak york będzie mieszkał z małym dzieckiem, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo pupila. To mały, delikatny piesek, który może zostać skrzywdzony przez malucha, nawet niechcący. Wiele yorków podchodzi do dzieci z dużą nieufnością, właśnie ze względu na wcześniejsze doświadczenia.

Choć yorki zasadniczo lubią dzieci, nie zawsze mają ochotę na zabawę. To naturalne, zadbaj więc, by Twój pies mógł w spokoju odpocząć, kiedy nie będzie miał ochotę na psoty.

York i inne zwierzęta

Yorkshire terrier to odważny, wielki pies uwięziony w drobnym ciałku. Może więc zaczepiać znacznie większe od siebie psy. Bardzo ważnym elementem wychowania yorka jest socjalizacja z innymi psami. York może, a nawet powinien bawić się z innymi psami. Branie psa na ręce za każdym razem, kiedy przechodzi inny pies, nie jest wskazane – pupil przestaje wtedy traktować inne psy jako potencjalnych kolegów, a zaczyna patrzeć na nie w kategoriach potencjalnego zagrożenia. Duża część problemów behawioralnych yorków wynika niestety z błędów wychowawczych opiekunów.

W relacjach domowych york bez trwogi w sercu będzie walczył o dominację w stadzie. Znane są przypadki, kiedy mały york podporządkowuje sobie większego kilkadziesiąt razy doga. Raczej dobrze też dogaduje się z kotami. Nie jest jednak najlepszym pomysłem, by pod jednym dachem mieszkał york i gryzoń. Nie tak dawno yorki były cenionymi szczurołapami i choć od dłuższego czasu zajmują się dotrzymywaniem towarzystwa człowiekowi, jego dawna natura do dzisiaj daje o sobie znać.

Żywienie – najlepsza karma dla yorków

Yorki są znane z wrażliwego żołądka. Miewają delikatny żołądek i skłonność do alergii pokarmowych. Bardzo często potrzebują lekkostrawnej karmy, mogą też być wybredne. Zasadniczo jednak Yorki nie mają innych potrzeb żywieniowych niż inne psy. Dobrze zbilansowana, wysokomięsna karma bezzbożowa sprawdzi się w przypadku każdego psa.

Zaleca się żywienie yorków karmą mokrą – w przypadku tak małego psa koszty żywienia nie będą duże. Jeżeli jednak wybierzesz dla swojego psa karmę suchą, pamiętaj, by wybrać produkt przeznaczony dla psów ras małych i miniaturowych. Małe szczęki mogą sobie po prostu nie poradzić z rozgryzieniem standardowych chrupek.

W przypadku yorków niezwykle ważne jest też bezwzględne przestrzeganie listy produktów zabronionych. O ile w przypadku ważącego 30 kg labradora zjedzenie podkradzionej kostki czekolady nie spowoduje raczej katastrofy, dla trzykilogramowego yorka taka przygoda może skończyć się naprawdę źle.

Zdrowie yorków

Yorki to psy prawdziwie długowieczne. Jak większość ras małych i miniaturowych, zazwyczaj żyją kilkanaście lat, a niektórzy rekordziści odchodzą za tęczowy most niedługo przed dwudziestymi urodzinami.

Nie oznacza to niestety, że yorki są szczególnie zdrową rasą. Wbrew przeciwnie, psy tej rasy stosunkowo często trafiają do gabinetu weterynarza z różnymi przypadłościami. Popularność rasy nigdy nie odbija się niestety pozytywnie na zdrowiu jej przedstawicieli i tak jest i tym razem.

Poza drobnymi dolegliwościami związanymi z problemami trawiennymi, czy alergią, yorki często cierpią na choroby dróg moczowych, zwichnięcie rzepki, czy postępujący zanik siatkówki. Są też wyjątkowo narażone na zwichnięcie rzepki.

  • Zapadnięcie tchawicy
  • Niedoczynność tarczycy
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • Cukrzyca
  • Choroba Cushinga
  • Zapalenie wroczno oboczne
  • Podwinięcie szczytowo obrotowe

Yorki zazwyczaj są dzielnymi pacjentami i choć w trakcie swojego życia najprawdopodobniej będą potrzebowały częstszych wizyt u weterynarza w jakimś okresie swojego życia, nie przeszkadza im to zazwyczaj w osiągnięciu późnej starości.

Z powodu drobnej budowy u yorków częste są ciąże jednopłodowe wymagające cesarskiego cięcia.

pielęgnacja yorka

Pielęgnacja yorków

Długa, delikatna w dotyku sierść jest znakiem rozpoznawczym yorków. Wymaga ona jednak starannej pielęgnacji lub regularnych wizyt u groomera. Fryzura yorka zależy przede wszystkim od decyzji opiekuna. Z punktu widzenia psa ważne jest przede wszystkim, by sierść nie przeszkadzała w życiu codziennym, dlatego z pieskiem długowłosym również warto od czasu do czasu pojawić się u groomera na podcięcie szaty.

Jeżeli Twój pies będzie nosił krótką, praktyczną fryzurkę, między wizytami u groomera wystarczy od czasu do czasu wykąpać go w szamponie dla psów długowłosych (są nawet specjalne szampony dla yorków) i przeczesać sierść. Jeżeli jednak wolisz yorki z dłuższą sierścią, konieczne będzie codzienne czesanie szaty. Do czesania używaj specjalnego sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Zaniedbanie pielęgnacji skończy się powstaniem nieestetycznych i niehigienicznych dredów, pod którymi łatwo rozwijają się choroby skóry.

Częstotliwość kąpania yorków zależy przede wszystkim od stylu życia. Bez przeszkód można kąpać psy wyłącznie wtedy, kiedy się ubrudzą, jednak nic się nie stanie, jeżeli będą kąpane nawet raz w tygodniu – pod warunkiem że będą myte szamponem przeznaczonym do częstego stosowania, a w chłodniejszych miesiącach kąpiel będzie organizowana tak, by uniknąć przeziębienia pupila. Wiele psów tej rasy śpi razem z opiekunem w łóżku – to nic dziwnego, że zwiększa się wtedy częstotliwość kąpieli.

Yorkshire terrier błędnie bywa uważany za hipoalergicznego psa z włosami zamiast sierści. Oba założenia są jednak błędne. Yorki mogą wywołać uczulenie, dokładnie tak, jak inne rasy psów. Niestety nie istnieją rasy hipoalergiczne, a typ sierści nie ma nic wspólnego z potencjalnym uczuleniem. Włos okrywowy yorka jest zaś normalną sierścią. Jej struktura jest co prawda jedwabista i miękka, ale nadal to po prostu sierść. Yorki nie posiadają podszerstka i szybko mokną, pamiętaj więc, by w chłodniejsze dni zakładać im cieplejsze kurteczki, a podczas deszczu – płaszczyki przeciwdeszczowe.

Częstym problemem yorków, jak każdego przedstawiciela ras małych, jest zwiększone odkładanie się kamienia nazębnego, który zaniedbany może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznym. Najlepiej od szczeniaka przyzwyczajać ulubieńca do codziennego mycia zębów. To łatwiejsze niż myślisz, wystarczy nałożyć na zęby specjalną enzymatyczną pastę. Pasty do zębów dla psów mają często zachęcające (dla psa) smaki – wołowiny, czy kurczaka.

Yorkshire terrier – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 3 – teriery, Sekcja 2 – teriery miniaturowe

Użytkowość: Pies do towarzystwa

Wrażenie ogólne: Długowłosy dumny piesek o prostej sierści.

Temperament: Żywy, inteligentny, pełen animuszu.

Wysokość: 15-25 cm.

Waga: do 3,2 kg.

Głowa: Niewielka i płaska czaszka.

Oczy: Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, o ustawieniu frontalnym.

Uszy: Małe, w kształcie litery „V”. Niezbyt szeroko ustawione, stojące, o płowym umaszczeniu.

Szyja: Dobrej długości.

Tułów: Zwarty, o prostym grzbiecie.

Ogon: O obfitej sierści, prosty, noszony ponad linią grzbietu.

Kończyny: Proste.

Chód: Swobodny.

Sierść: Średniej długości, zupełnie prosta. Lśniąca, jedwabista i miękka w dotyku.

Umaszczenie: Ciemnostalowoniebieskie z intensywnym podpalaniem na klatce piersiowej. Głowa płowozłota.

Imię dla psa: Ariel, Buddy, Borys, Lolek, Bambi, Bolek, Bąbel, Czarek, Dandi, Fuks, Gapcio, Homer, Jacky, Klusek, Kodi, Lucky, Łapa, Maks, Nemo, Pluto, Rafi.

Imię dla suczki: Lola, Dafne, Gipsy, Daisy, Misia, Fiona, Lili, Tosia, Bessi, Cola, Diana, Greta, Happy, Joko, Kora, Luna, Mania, Nela, Pestka, Tina, Zorka.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Czego nie może jeść pies - lista zakazanych produktów

Poprzedni wpis: Kot savannah - pupil o egzotycznym pochodzeniu

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixelpixel