Zanim zdecydujesz się na kota - sprawdź, czy jesteś gotowy

2024-05-21
Zanim zdecydujesz się na kota - sprawdź, czy jesteś gotowy

Decyzja o nowym zwierzaku powinna zostać starannie przemyślana. To odpowiedzialność za żywą istotę, która zmienia nasze życie na następne kilka, a nawet kilkanaście lat. Wiele osób decyduje się na kota, jako czworonoga, który w obiegowej opinii jest łatwiejszy w opiece od psa - to niezupełnie prawda! Opieka nad kotem jest po prostu inna. Sprawdź, czy kot to zwierzak dla Ciebie.

Spis treści

Czy koty są faktycznie mniej wymagające od psów

Część osób rozważa kota jako zwierzę domowe bardziej na zasadzie „nie trzeba z nim wychodzić na spacer, tak jak z psem”, niż dlatego, że faktycznie chciałaby mieć kota i zna dobrze wady i zalety życia z kotem. Prowadzi to czasami do sytuacji, w których pojawia się rozczarowanie i żal z powodu zbyt pochopnie podjętej decyzji. Tymczasem podjęcie się odpowiedzialności za żywą, czującą istotę jest zbyt odpowiedzialne, by zdawać się na przypadek.

Koty nie potrzebują wychodzenia na spacery (choć można ich nauczyć wychodzenia na smyczy), jednak to niezupełnie oznacza, że są zupełnie bezproblemowe. Przede wszystkim, większość kotów okazuje swoje potrzeby w nieco subtelniejszy sposób, niż psy, potrzebują też więcej przestrzeni.

Dla osób, które nie znają potrzeb kotów, ich zachowanie może wydawać się histeryczne i dziwne. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kota, postaraj się dowiedzieć więcej o tych fascynujących zwierzętach – mnóstwo wiedzy znajdziesz na naszym blogu w zakładce Koty. Koty są bardziej wybredne pod względem jedzenia – ważna jest nie tylko jego bezwzględna świeżość, ale też temperatura, czy rodzaj miseczki (większość kotów preferuje ceramiczne). Miseczka na wodę musi być bezwzględnie czysta i ustawiona w pewnej odległości od jedzenia, by uniknąć zabrudzenia wody okruszkami karmy. To nie fanaberia – koty to zwierzęta o korzeniach pustynnych i stepowych, brak zachowania ostrożności groził ich przodkom chorobą, a nawet śmiercią.

Koty potrzebują też codziennego czyszczenia kuwety. Zaniedbanie tego obowiązku grozi załatwianiem się pupila poza kuwetą. Co nie jest oczywiste dla osób, które dopiero myślą o swoim pierwszym kocie – są to zwierzęta niesamowicie potrzebujące rutyny, na której można się oprzeć, więc w przypadku niektórych zwierząt nawet zmiana żwirku na inny może spowodować odmowę korzystania z kuwety. Większość kotów preferuje przy tym żwirki bezzapachowe. Kocia kuweta nie będzie wydzielać przykrych zapachów, o ile będzie często sprzątana – to nieprawda, że koty śmierdzą. Intensywny mocz mogą oddawać niekastrowane samce, jednak po zabiegu problem mija.

Czy koty są mniej wymagające od psów? To zależy. Koty są przede wszystkim inne niż psy. Nie potrzebują wychodzenia na spacer trzy razy dziennie, ale brak przewidywalnej rutyny życiowej może doprowadzić do problemów behawioralnych. Sam musisz ocenić, czy to zwierzak dla Ciebie.

czarny kot długowłosy w domu na tle regału z książkami

Sprawdż także: Dla kota

Jak oswoić kota

Jeżeli zdecydujesz się na adopcję dorosłego kota lub przygarnięcie wolnożyjącego kota, może czekać Cię proces powolnego oswajania pupila. Każdy kot jest inny, a w przypadku kotów o nieznanej przeszłości proces nabierania pełnego zaufania do człowieka może chwilę potrwać. To normalne – nie każdy kot ma miłe wspomnienia związane z ludźmi.

Jeżeli trafisz na kota, który zachowuje dystans, przede wszystkim daj mu czas, by przyzwyczaił się do Ciebie i miał możliwość obserwowania codziennego życia z bezpiecznej kryjówki, na przykład budki dla kota. Postaw na minimalne, niemal niezauważalne kroczki w stronę nawiązania kontaktu. Możesz próbować podawać smakołyki z ręki, ale nie naciskaj, kiedy kot będzie zabierał smaczka i natychmiast oddalał się w bezpieczne miejsce. Kiedy pupil zacznie do Ciebie podchodzić, nie okazuj nadmiernego zainteresowania, by go nie spłoszyć – to może zniechęcić go do dalszych prób na kilka następnych dni. Porozmawiaj o tym, jak zachowywać się w stosunku do kota w trakcie oswajania z domownikami, a w szczególności z dziećmi. Jeżeli masz małe dzieci, które niekoniecznie panują nad swoim entuzjazmem, kontroluj kontakty malucha ze zwierzakiem.

W przypadku kociąt proces budowania zaufania jest o wiele prostszy, co nie oznacza, że w przypadku przygarnięcia kota dorosłego proces oswajania zawsze będzie tak czasochłonny. Koty są różne, podobnie jak ich historia relacji z człowiekiem. W schroniskach i domach tymczasowych czekają zarówno koty łaknące kontakty z człowiekiem, jak i dzikuski. W przypadku wielu organizacji można zaznaczyć, że szukasz towarzyskiego, oswojonego kota.

Inną kwestią jest po prostu usposobienie pupila. Niektóre koty nie mają na koncie traumatycznych przeżyć, a jedynie introwertyczny charakter. Jeżeli trafisz na kota, który ma niskie potrzeby społeczne, próby oswojenia mogą dać niewielkie rezultaty. To trudna sytuacja szczególnie dla dzieci, którym trudno zrozumieć, że wymarzony najlepszy przyjaciel najlepiej czuje się, kiedy zostawi się go w spokoju. Jak sobie z tym poradzić? Poproś hodowcę lub osobę odpowiedzialną za adopcję w schronisku o wybranie dla Ciebie kota, który marzy o życiu ukochanego pupila.

rudy kot na łóżku leży na beżowym kocu w jasnej sypialni

Kot dla dziecka – czy to faktycznie dobry pomysł

W wielu domach kot pojawia się ze względu na dzieci, które marzą o pupilu. To nic złego, o ile masz świadomość tego, że finalnie to Ty musisz zadbać o dobre życie dla czworonoga (w przypadku starszych dzieci może się to się sprowadzać do sprawdzania, czy potomek wywiązuje się z wypełniania obowiązków).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kot to dobry pomysł dla rodziny z dziećmi. Zarówno koty, jak i dzieci są różne. Ich empatia i samokontrola zmienia się z wiekiem. Kot może być bardzo dobrym sposobem na wspieranie nauki empatii, wrażliwości i odpowiedzialności u młodego człowieka, jednak w większości przypadków ta nauka wymaga też wsparcia rodzica – mniejszego lub większego. To Ty musisz wytłumaczyć dziecku, że kotek nie zawsze ma ochotę się przytulać, jak rozpoznać, kiedy pupil chce przez chwilę pobyć sam, czy, jak bawić się z czworonogiem. To nie magia, sama obecność kota w domu nie sprawi, że na dziecko cudownie spłynie wrażliwość.

W przypadku brzdąców, które dopiero uczą się kontrolować swoje zachowanie, opieka nad kotem może polegać na kontrolowaniu wspólnej zabawy tak, żeby dziecko nie zrobiło krzywdy kotu, a zniecierpliwiony kot nie podrapał pociechy. Chwile wspólnego odpoczynku, które widujemy w mediach społecznościowych to tylko urywek rzeczywistości – codzienność jest nieco bardziej prozaiczna.

Czy kot to zwierzak dla Ciebie? O tym możesz zdecydować tylko Ty. Koty mogą żyć niemal 20 lat, więc decyzja o zwierzaku powinna być bardzo dobrze przemyślana. To może być początek niezwykłej przygody, ale jak każda przygoda, także i ta będzie wiązać się zarówno z zapierającymi dech w piersiach momentami, jak i trudnościami. Czy jesteś na nie gotowy?


Czytaj również: Kot ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Oswajanie dzikiego kota – czy jesteś na to gotowy?

Poprzedni wpis: Kot i dziecko - zalety, wady i najczęstsze mity

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixelpixel