dla psa na nerki

( ilość produktów: 2 )

Karma weterynaryjna dla psa na nerki

Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek powinna zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie musi być skonstruowana w taki sposób, by nie obciążać nadmiernie nerek czworonoga. Receptury karm weterynaryjnych dla zwierząt z niewydolnością nerek mają zatem obniżoną zawartości białka, które musi być wysokiej jakości.

Niewydolność nerek - co to jest?

Funkcjonowanie nerek to jeden z kluczowych elementów zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Niewydolność nerek u psów to problem związany z uszkodzeniem tych narządów. Choroba jest stosunkowo rzadka u tego gatunku, ale jednocześnie bardzo istotna klinicznie.

Niewydolność nerek u dorosłych psów powoduje takie objawy jak:

 • wielomocz,

 • nietrzymanie moczu,

 • utratę masy ciała,

 • wymioty,

 • spadek apetytu,

 • biegunkę,

 • cuchnący oddech.

Czy odpowiednia karma dietetyczna jest pomocna w łagodzeniu powyższych objawów? Sprawdźmy, jak powinna być skomponowana, by spełniać wymagania dorosłych psów z niewydolnością nerek.

Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psów z niewydolnością nerek

Dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek nie spowoduje cofnięcia się zaistniałych zmian, ale jest kluczem do opóźnienia postępowania choroby. To dokonały sposób także na poprawę jakości życia, a nawet jego wydłużenie u wielu dorosłych psów.

Dieta "nerkowa" dla psów powinna mieć 3 główne cechy, czyli być:

 • uboga w fosfor,

 • uboga w białko,

 • bogata w kwas eikozapentaenowy (EPA).

Pełnoporcjowe karmy weterynaryjne dla zwierząt z niewydolnością nerek zawierają także obniżony poziom sodu. Jednocześnie dla dorosłego psa wciąż istotne jest zapewnienie prawidłowo działającego przewodu pokarmowego, co zapewnia np. dodatek prebiotyków i probiotyków oraz optymalna ilość błonnika.

Zwierzęta z przewlekłą niewydolnością nerek mają zapotrzebowanie energetyczne podobne lub takie samo jak zwierzęta zdrowe. Rozwój choroby powoduje jednak zmniejszanie zainteresowania pokarmem, a co za tym idzie spadek masy ciała. Jest to jeden z głównych problemów, z jakimi opiekunowie i lekarze weterynarii mierzą się każdego dnia w przypadku czworonogów z niewydolnością nerek. Ważne jest zatem, by podawana psu karma weterynaryjna była dla niego atrakcyjna smakowo i miała "akceptowalną" postać. Psy przyzwyczajone do karm suchych mogą bowiem preferować taką formę posiłku, ale zwierzęta, które wcześniej jadły karmy mokre lub dietę domową, lepiej przestawić na weterynaryjną dietę mokrą.

W wielu przypadkach zmiana diety może być trudna i wiązać się z odmową chęci spożycia posiłku. Nie możemy pozwolić na przedłużające się głodowanie podopiecznego, dlatego w momentach kryzysu ważne jest, by zwierzę po prostu jadło. Jednocześnie badania donoszą, że częstość występowania kryzysów mocznicowych jest o połowę mniejsza u psów karmionych dietą nerkową, dlatego warto (czasem powoli) przekonywać psa do zmiany diety. Na samym początku zalecane jest mieszanie nowego produktu z poprzednim pokarmem. Taki okres przejściowy powinien trwać minimum tydzień, a najlepiej od 10 do 14 dni. Minimalizuje to ryzyko dodatkowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W celu zachęcenia psa do jedzenia danej karmy można podawać ją np. namoczoną.

Przeciwutleniacze - co zwiera karma dietetyczna dla psa z niewydolnością nerek?

Dla dorosłych psów cierpiących z powodu niewydolności nerek ważne są także przeciwutleniacze, które zwalczają tzw. wolne rodniki. Wolny rodnik to "cząsteczka", która posiada pojedynczy niesparowany elektron i może uszkadzać różne komórki w organizmie chorego psa, co z kolei przyczynia się do dalszych procesów chorobowych.

Przewlekła niewydolność nerek występuje najczęściej u starszych psów, u których konieczna jest optymalna suplementacja właśnie przeciwutleniaczami oraz kwasami tłuszczowymi omega-3. Zwróć zatem uwagę na zawartość w karmie np. witaminy E, witaminy C, czy oleju z łososia.

Sucha, czy mokra? - jaka karma dla psa z niewydolnością nerek?

Odwieczne pytanie dotyczące karmienia psów oraz kotów brzmi: jaką karmę wybrać? Na rynku znajdują się karmy suche, półwilgotne oraz wilgotne. Różnią się one zawartością wody, a każdy produkt może mieć swoje wady i zalety. Niekwestionowane zalety karm mokrych to:

 • duża zawartość wody,

 • wysoka smakowitość,

 • kuszący zapach.

Istnieją jednak psy, dla których to karma sucha jest smaczniejsza lub do takiej zostały przez lata przyzwyczajone. W momencie choroby warto po pierwsze zadbać o akceptowalną formę posiłków. Pies z niewydolnością nerek musi jeść. Marki takie jak Royal Canin, czy Brit oferują zatem obie postacie karm, by móc idealnie dopasować je do preferencji czworonogów.

Podsumowując, podstawą terapii w przypadku przewlekłej niewydolności nerek u dorosłych psów jest właściwe zarządzanie ich dietą. Badania donoszą, że weterynaryjna karma dietetyczna jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwykle zawiera właściwą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 np. w formie oleju rybiego oraz uzupełniona jest odpowiednimi ilościami przeciwutleniaczy. Receptury tych karm opierają się także na wysokiej jakości białku, które będzie dobrze przyswajalne dla psa i nie będzie nadmiernie obciążało organizmu czworonogów z przewlekłą niewydolnością nerek. Nie zapominaj jednak o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym oraz badaniach krwi i podawaniu zaleconych leków lub suplementów.

pixelpixel