dla psa na nerki
Karma weterynaryjna dla psa na nerki
Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek powinna zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie musi być skonstruowana w taki sposób, by nie obciążać nadmiernie nerek czworonoga. Receptury karm weterynaryjnych dla zwierząt z niewydolnością nerek mają zatem obniżoną zawartości białka, które musi być wysokiej jakości.
Niewydolność nerek - co to jest?
Funkcjonowanie nerek to jeden z kluczowych elementów zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Niewydolność nerek u psów to problem związany z uszkodzeniem tych narządów. Choroba jest stosunkowo rzadka u tego gatunku, ale jednocześnie bardzo istotna klinicznie.
Niewydolność nerek u dorosłych psów powoduje takie objawy jak:
-
wielomocz,
-
nietrzymanie moczu,
-
utratę masy ciała,
-
wymioty,
-
spadek apetytu,
-
biegunkę,
-
cuchnący oddech.
Czy odpowiednia karma dietetyczna jest pomocna w łagodzeniu powyższych objawów? Sprawdźmy, jak powinna być skomponowana, by spełniać wymagania dorosłych psów z niewydolnością nerek.
Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psów z niewydolnością nerek
Dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek nie spowoduje cofnięcia się zaistniałych zmian, ale jest kluczem do opóźnienia postępowania choroby. To dokonały sposób także na poprawę jakości życia, a nawet jego wydłużenie u wielu dorosłych psów.
Dieta "nerkowa" dla psów powinna mieć 3 główne cechy, czyli być:
-
uboga w fosfor,
-
uboga w białko,
-
bogata w kwas eikozapentaenowy (EPA).
Pełnoporcjowe karmy weterynaryjne dla zwierząt z niewydolnością nerek zawierają także obniżony poziom sodu. Jednocześnie dla dorosłego psa wciąż istotne jest zapewnienie prawidłowo działającego przewodu pokarmowego, co zapewnia np. dodatek prebiotyków i probiotyków oraz optymalna ilość błonnika.
Zwierzęta z przewlekłą niewydolnością nerek mają zapotrzebowanie energetyczne podobne lub takie samo jak zwierzęta zdrowe. Rozwój choroby powoduje jednak zmniejszanie zainteresowania pokarmem, a co za tym idzie spadek masy ciała. Jest to jeden z głównych problemów, z jakimi opiekunowie i lekarze weterynarii mierzą się każdego dnia w przypadku czworonogów z niewydolnością nerek. Ważne jest zatem, by podawana psu karma weterynaryjna była dla niego atrakcyjna smakowo i miała "akceptowalną" postać. Psy przyzwyczajone do karm suchych mogą bowiem preferować taką formę posiłku, ale zwierzęta, które wcześniej jadły karmy mokre lub dietę domową, lepiej przestawić na weterynaryjną dietę mokrą.
W wielu przypadkach zmiana diety może być trudna i wiązać się z odmową chęci spożycia posiłku. Nie możemy pozwolić na przedłużające się głodowanie podopiecznego, dlatego w momentach kryzysu ważne jest, by zwierzę po prostu jadło. Jednocześnie badania donoszą, że częstość występowania kryzysów mocznicowych jest o połowę mniejsza u psów karmionych dietą nerkową, dlatego warto (czasem powoli) przekonywać psa do zmiany diety. Na samym początku zalecane jest mieszanie nowego produktu z poprzednim pokarmem. Taki okres przejściowy powinien trwać minimum tydzień, a najlepiej od 10 do 14 dni. Minimalizuje to ryzyko dodatkowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W celu zachęcenia psa do jedzenia danej karmy można podawać ją np. namoczoną.
Przeciwutleniacze - co zwiera karma dietetyczna dla psa z niewydolnością nerek?
Dla dorosłych psów cierpiących z powodu niewydolności nerek ważne są także przeciwutleniacze, które zwalczają tzw. wolne rodniki. Wolny rodnik to "cząsteczka", która posiada pojedynczy niesparowany elektron i może uszkadzać różne komórki w organizmie chorego psa, co z kolei przyczynia się do dalszych procesów chorobowych.
Przewlekła niewydolność nerek występuje najczęściej u starszych psów, u których konieczna jest optymalna suplementacja właśnie przeciwutleniaczami oraz kwasami tłuszczowymi omega-3. Zwróć zatem uwagę na zawartość w karmie np. witaminy E, witaminy C, czy oleju z łososia.
Sucha, czy mokra? - jaka karma dla psa z niewydolnością nerek?
Odwieczne pytanie dotyczące karmienia psów oraz kotów brzmi: jaką karmę wybrać? Na rynku znajdują się karmy suche, półwilgotne oraz wilgotne. Różnią się one zawartością wody, a każdy produkt może mieć swoje wady i zalety. Niekwestionowane zalety karm mokrych to:
-
duża zawartość wody,
-
wysoka smakowitość,
-
kuszący zapach.
Istnieją jednak psy, dla których to karma sucha jest smaczniejsza lub do takiej zostały przez lata przyzwyczajone. W momencie choroby warto po pierwsze zadbać o akceptowalną formę posiłków. Pies z niewydolnością nerek musi jeść. Marki takie jak Royal Canin, czy Brit oferują zatem obie postacie karm, by móc idealnie dopasować je do preferencji czworonogów.
Podsumowując, podstawą terapii w przypadku przewlekłej niewydolności nerek u dorosłych psów jest właściwe zarządzanie ich dietą. Badania donoszą, że weterynaryjna karma dietetyczna jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwykle zawiera właściwą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 np. w formie oleju rybiego oraz uzupełniona jest odpowiednimi ilościami przeciwutleniaczy. Receptury tych karm opierają się także na wysokiej jakości białku, które będzie dobrze przyswajalne dla psa i nie będzie nadmiernie obciążało organizmu czworonogów z przewlekłą niewydolnością nerek. Nie zapominaj jednak o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym oraz badaniach krwi i podawaniu zaleconych leków lub suplementów.