dla psa na schorzenia dróg moczowych
Karma weterynaryjna dla psa na schorzenia dróg moczowych
Schorzenia dolnych dróg moczowych to coraz częściej spotykany problem zarówno u psów, jak i u kotów. Należą do nich infekcje pęcherza moczowego i kamienie moczowe tworzące się w pęcherzu psa, które mogą powodować niedrożność cewki moczowej. Rozwiązaniem wielu problemów może być właściwa pełnopocjowa karma dietetyczna "na" dolegliwości dolnych dróg moczowych. Co warto o niej wiedzieć?
Które psy są najbardziej narażone na schorzenia dolnych dróg moczowych?
Nie ma sposobu na przewidzenie tego, u którego psa dojdzie do kamicy moczowej. Nie można zatem stosować weterynaryjnej karmy profilaktycznie. Wiadomo wiedzieć jednak, że problemy z drogami moczowymi najczęściej diagnozowane są u psów w średnim wieku lub psich seniorów. Predysponowane do chorób dróg moczowych wydają się także niektóre rasy np. Sznaucer miniaturowy, Yorkshire terrier, Shih Tzu, czy Owczarek niemiecki. Dodatkowo ważnym elementem może okazać się nadwaga lub otyłość.
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na występienie kamieni moczowych u dorosłych psów jest także dieta. Żywienie wpływa na ciężar właściwy moczu oraz jego:
-
pH,
-
objętość,
-
skład (pod względem składników mineralnych).
Kamienie moczowe u dorosłych psów
U psów ze schorzeniami dróg moczowych najczęściej diagnozuje się kamienie:
-
szczawianowo-wapniowe,
-
fosforanowo-magnezowo-amonowe (struwitowe),
-
moczanowe.
Kamienie moczowe to problem ponieważ:
-
powodują podrażnienia w pęcherzu moczowym,
-
mogą powodować utrudnione oddawanie moczu,
-
w niektóych przypadkach całkowicie blokują cewkę moczową psa.
Obserwując swojego pupila zwracaj uwagę na potencjalne parcie lub trudności w oddawaniu moczu oraz pojawiającą się w moczu krew.
W przypadku, gdy u psa zdiagnozowano kamicę struwitową opiekun może być dobrej myśli. W tym przypadku dieta weterynaryjna ma ogromny potencjał leczniczy oraz profilaktyczny. Badania potwierdziły, że dieta, która przyczyni się do obniżenia pH moczu oraz ograniczy wydalanie amoniaku, magnezu, czy fosforu ma dużą skuteczność. Dodatkowo w przypadku infekcji dróg moczowych i kamieni moczowych istotne jest zwiększenie podaży świeżej wody u psa.
Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa ze schorzeniami dolnych dróg moczowych
Karma pełnoporcjowa to produkt, który może być podawany psu przez dłuższy czas. Zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy. Wybór odpowiedniej karmy może być dobrym sposobem na profilaktykę nawrotów chorób dolnych dróg moczowych, a nawet leczenie niektórych kamic moczowych. Najczęściej u psów spotyka się wspomniane już kamienie struwitowe, a rozpuszczenie karmi struwitowych jest możliwe, gdy zastosowana zostanie kompletna dietetyczna karma dla dorosłych psów ze schorzeniami dróg moczowych.
Specjalistyczna dietetyczna karma powinna zostać wprowadzona u psów, które mają zdiagnozowane kamice moczowe lub są już po zabiegu usuwania kamieni moczowych. W tym przypadku prawidłowo zbilansowana karma dietetyczna dla psa, sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH moczu oraz działa osłonowo na nabłonek dróg moczowych psa. Czym powinna charakteryzować się weterynaryjna karma dla psa ze schorzeniami dolnych dróg moczowych?
Lekarze weterynarii oraz naukowcy są zgodni, że dietetyczna karma dla psów mających tendencję do schorzeń dolnych dróg moczowych powinna zawierać obniżoną ilość:
-
wapnia,
-
sodu,
-
magnezu,
-
fosforu.
Wartościowe dodatki to m.in. żurawina, która ogranicza adhezję bakterii do nabłonka pęcherza moczowego, czy działajaće ochronnie glikozaminoglikany.
Analizując skład karmy weterynaryjnej warto zwrócić także uwagę na poziom białka, który dla psów mających tendencję do tworzenia się kamieni moczowych nie powinien być zbyt wysoki. Obecnie zalecenia dotyczące zawartości białka w karmie dla psów cierpiących z powodu kamieni moczowych, mówią o wartości ponież 20%. Jednocześnie białko powinno być wysokiej jakości, a karma dietetyczna zapewniać psu wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne.
Pamiętaj jednak, że dietetyczna karma może mieć odmienny skład w zależności na co dokładnie ukierunkowane jest jej działanie. Inne wartości będzie prezentował produkt dla psów ciepiących na kamienie moczowe struwitowe, a trochę inne ten dla psów ze schorzeniami dróg moczowych na tle kamieni szczawianowo-wapniowych. Wybierając karmę dla psa z tendencjami do chorób dróg moczowych, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Jak wprowadzić nową karmę dla psa?
Wprowadzenie nowej karmy do psiego menu nie zawsze jest łatwe. W przypadku nawracających dolegliwości dolnych dróg moczowych jest jednak konieczne. Niestety np. karmy nieskiej jakości i strawności powodują ściąganie wody do jelit, co zagęszcza mocz i jest niekorzystne dla Twojego pupila.
Na rynku zoologicznym znajdują się karmy o wysokiej strawności, które są zarówno mokre, jak i suche, a dodatkowo przeznaczone są do "walki" z kamicą struwitową (lub inną). Jednym z pierwszych kroków podczas zakupów powinno być dobranie konsystencji karmy do preferencji psa. Dla wielu czworonogów atrakcyjne są karmy mokre, które są po prostu bardziej aromatyczne. Wilgotne produkty są również bardziej przyjazne psom z wrażliwą i delikatną jamą ustną lub chorobami stomatologicznymi. Jednocześnie istnieją zwierzęta, które zdecydowanie wolą karmę suchą i taką jadły do tej pory. W trakcie choroby staraj się zatem przejść na pożywienie, które pies szybciej zaakceptuje.
Po wprowadzeniu nowej diety monitoruj stan zdrowia swojego psa. Karma weterynaryjna nie rozwiązuje wszystkich problemów natychmiastowo. Obserwuj zarówno jakość kału psa, jak i jego ogólne samopoczucie i chęć przyjmowania jedzenia. Nie zapominaj także o rutynowym sprawdzaniu pH moczu u lekarza weterynarii.
Kamienie moczowe u psa - co jeszcze możesz zrobić?
Dietetyczna karma dla dorosłych psów ze schorzeniami dróg moczowych to ważny krok w kierunku utrzymania dobrej kondycji i zdrowia psa. Nie jest to jednak jedyny krok, który możesz podjąć. Pamiętaj, by pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa szła w parze z odpowiednią ilością aktywności fizycznej, zapewnieniem psu właściwego nawodnienia organizmu oraz regularnymi badaniami w gabinecie weterynaryjnym. Kamienie moczowe mają tendencję do nawrotów, dlatego "trzymaj rękę na pulsie"! Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody i nie zapominaj o jej uzupełnianiu.
Na koniec podkreślamy, że dietetyczna karma stosowania w leczeniu psów cierpiących z powodu kamieni moczowych powinna być podawana przez określony wcześniej z lekarzem weterynarii czas. Nie wprowadzaj tego typu diety na własną rękę, by nie zaszkodzić swojemu ulubieńcowi.