dla psa na wątrobę

( ilość produktów: 3 )

Karma weterynaryjna dla psa na wątrobę

Wątroba odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu Twojego pupila. Jej zadaniem jest detoksykacja, ale ma ona także zdolności magazynujące i regeneracyjne. Zaburzenia w jej pracy wiążą się z koniecznością pewnych zmian w diecie. Sprawdzamy, co powinna zawierać karma dietetyczna dla psa ze schorzeniami wątroby.

Przewlekła choroba wątroby u psa - co warto wiedzieć?

Schorzenia wątroby mogą być różne. Na liście wyróżnić można przewlekłą niewydolność wątroby, którą lepiej nazywać przewlekłym stanem zapalnym.

Funkcjonowanie wątroby ulega pogorszeniu wraz z wiekiem, dlatego u wielu starszych psów wzrasta ryzyko chorób tego narządu. Rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby zwykle ma miejsce około 8 roku życia psa. 

Oprócz przewlekłego zapalenia u psów może wystąpić również encefalopatia wątrobowa, czyli schorzenie związane z upośledzeniem ponad 70% tego narządu. Gromadzące się w organizmie psa toksyny powodują wtedy objawy neurologiczne. Pies może mieć drgawki oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Takie schorzenie wątroby może zakończyć się śmiercią psa.

Objawy występujące u psów ze schorzeniami wątroby

Schorzenia wątroby dość późno wywołują objawy kliniczne. Wynika to między innymi z dużej zdolności wątroby do regeneracji uszkodzonych komórek. Na liście potencjalnych objawów wyróżnia się:

  • brak apetytu,

  • nudności,

  • zmiany zachowania czworonoga.

Dietetyczna karma dla psów ze schorzeniami wątroby

Kluczowym zadaniem diety po zdiagnozowaniu niewydolności wątroby jest jej ochrona, oraz zapewnienie odpowiedniej ilości oraz jakości składników wspomagających wzmocnienie całego organizmu.

Dietetyczna karma dla psów zmagających się z chorobami wątroby może być zarówno sucha, jak i mokra. Warto dobrać ją do preferencji psa! U psów cierpiących na różne choroby bardzo ważne jest stałe przyjmowanie posiłków. Dla psów starszych, które mają pogorszony zmysł węchu lub czworonogów z wrażliwym pyszczkiem, lepsza może być karma dietetyczna w formie wilgotnej. Jest ona miękka i aromatyczna, a co za tym idzie zwykle także smakowita dla psa. Są jednak czworonogi, które zawsze jadły karmy dla psów w wersji suchych krokiecików i dla nich lepsza może okazać się sucha karma.

Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psów cierpiących z powodu zaburzeń pracy wątroby ma zwykle dodatek:

  • przeciwutleniaczy,

  • witamin z grupy B,

  • lecytyny,

  • choliny,

  • l-karnityny.

Jednym z przeciwutleniaczy jest m.in. witamina C. Składniki te walczą z wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki psa.

Pełnoporcjowa karma dietetyczna przeznaczona dla psów ze schorzeniami wątroby często charakteryzuje się obniżoną zawartością miedzi. Dzięki temu nie kumuluje się ona w tym narządzie.

Dieta u psa z niewydolnością wątroby

W dietoprofilaktyce i dietoterapii chorób wątroby zasadnicze znaczenie ma idealny bilans składników odżywczych. Niestety zarówno niedobory, jak i nadmiar niektórych z nich może być niekorzystny.

Przykładowo niedobór białka może powodować zaburzenia czynności psiej wątroby. Dla psa ważna jest głównie jakość białka oraz jego strawność. Pokarm musi dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Dieta weterynaryjna dla psów cierpiących na choroby wątroby oferowana jest m.in. przez duże i znane marki jak Royal Canin, Hill`s, Brit, Vet Expert, Farmina Vet Life, czy Trovet. Taka pełnoporcjowa karma dietetyczna może być jednym jedzeniem, jakie otrzymuje Twój pies. Ważne, by cała receptura była łatwoprzyswajalna oraz lekkostrawna.

Choroby wątroby a zioła

Kompletne pożywienie może zostać wzbogacone o niektóre zioła, które mają pozytywny wpływ na pracę oraz regenerację wątroby. Jednym z nich jest ostropest plamisty. Wyciąg z jego ziaren chroni komórki wątroby oraz wspomaga rozwój nowych.

Dobrym wzbogaceniem diety psa lub dietetycznej karmy weterynaryjnej może być kurkumina. Jest to substancja zawarta w kurkumie, która wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Dlaczego dietetyczna karma dla psów ze schorzeniami wątroby to dobry wybór?

Specjalistyczna dietetyczna karma jest skomponowana z myślą o danym schorzeniu. Jest ona zbilansowana przez specjalistów z zakresu dietetyki zwierząt oraz lekarzy weterynarii. Uwzględnia zatem właściwe dodatki np. kwasy tłuszczowe omega-3 lub zioła, a także właściwe proporcje najważniejszych składników odżywczych.

Karma dla psów stworzona z myślą o chorobach wątroby będzie lekkostrawna i pozbawiona sztucznych dodatków, które mogłyby mieć toksyczne działanie na organizm Twojego pupila.

Podsumowując, odpowiednie posiłki są bardzo pomocne w leczeniu psów z przewlekłą niewydolnością wątroby. Dieta weterynaryjna powinna ograniczyć obciążenie wątroby toksynami oraz zminimalizować procesy zapalne.

Nigdy nie podawaj psu diety leczniczej bez wcześniejszych badań! Stosowanie diety weterynaryjnej zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii i dopasowane do specyficznych potrzeb psa. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące wyboru produktu, porozmawiaj z pracownikami lecznicy lub dietetykiem weterynaryjnym.

pixelpixel