karma dla kociąt i kota juniora
Karma dla kociąt
Kocięta są urocze i pełne rozczulającego wdzięku. Jako opiekun musisz pomyśleć o odpowiednim żywieniu swojego pupila, by zapewnić mu prawidłowy rozwój oraz zdrowy start w dorosłe życie. Czy lepiej wybrać mokrą karmę, czy suchą? Jak czytać skład karmy i na co zawracać uwagę? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym, jak wybrać karmę dla kociąt.
Czym różni się karma dla kociąt od karmy dla dorosłych kotów?
Zacznijmy od tego, dlaczego producenci oferują karmę dla młodych kotów. Jest to związane ze specyficznymi potrzebami rosnących zwierząt. Kocięta mają trochę inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe koty. Wiąże się to z ich wzrostem oraz rozwojem poszczególnych układów, a także metabolizmem. Karma dla kociąt zawiera więcej białka, więcej kalorii oraz dodatkową porcję witamin i niektórych minerałów. Pamiętaj, że karmienie kocięcia karmą dla kotów dorosłych, może doprowadzić do niedoborów.
Karma sucha dla kociąt
Na rynku dostępne są suche, półwilgotne oraz mokre karmy dla zwierząt. Dla kociąt najpopularniejsze są karmy suche i mokre. Produkty suche są bardzo wygodne dla opiekuna. W awaryjnych sytuacjach można pozostawić taką karmę kotu w misce przez cały dzień lub stosować specjalne miski z dozownikami karmy. W ten sposób Twój kot może otrzymywać posiłek, nawet gdy nie ma cię w domu. Pełnowartościowa sucha karma dostarcza kotu wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Jak powinna być sucha karma dla kociąt?
Wybierając suchą karmę dla kota, zwróć uwagę na skład. Pełnowartościowa karma określana jest jako karma pełnoporcjowa. Dostarcza ona kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i może być jedynym rodzajem pokarmu w diecie Twojego pupila. Niestety koty często piją zbyt mało wody, dlatego coraz częściej podkreślane jest znaczenie karm mokrych, które dostarczają zwierzętom więcej płynów.
Dobra karma ma sporą zawartość składników pochodzenia zwierzęcego, jak mięso mięśniowe oraz podroby, a także dodatki olejów rybnych, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega - 3. Dlaczego to istotne? Badania wskazują, że kwasy tłuszczowe wspomagają rozwój mózgu i wzroku małego kotka. Inne ważne składniki odżywcze to np. tauryna. Ważne jest także odpowiedni poziom białka.
Jak wykorzystać karmy suche podczas zabawy z kotem?
Karma sucha może być jednak wykorzystana do zabaw z pupilem. Wiele osób myśli, że koty są mniej wymagające niż psy, ale trzeba mieć świadomość, że mruczki również potrzebują kontaktu z opiekunem, zabaw oraz stymulacji ich umysłu. U kotów, tak jak u psów, można stosować np. maty węchowe lub inne zabawki, w których chowa się karmę lub przysmaki.
Karma mokra dla kociąt
Silnie rozwijającym się sektorem karm są mokre karmy dla kociąt, które powstają w różnych smakach oraz różnych konsystencjach. Do wyboru masz produkty w formie musów, pasztetów, a także kawałków w galarecie, czy filetów w sosie. Bez problemu kupisz karmę opartą na rybach, wołowinie, kurczaku, indyku, jagnięcinie, a także króliku czy przepiórce. Wiele marek oferuje także bardziej nietypowe źródła mięsa np. dziczyznę, kangura czy sarninę.
Mokra karma charakteryzuje się 70-80% zawartością płynów, dlatego dostarcza Twojemu rosnącemu kotu dodatkowej porcji płynu w diecie. Koty znane są z tego, że piją zbyt mało względem swojego zapotrzebowania, a karmy mokre sprzyjają prawidłowemu nawodnieniu kotów. Pamiętaj jednak, że karmiąc kota mokrą karmą, wciąż musisz zapewniać mu dostęp do świeżej i czystej wody.
Ile posiłków dla kociaka?
W naturze koty polują i zjadają nawet kilkanaście posiłków dziennie. Taki schemat trudno jest zrealizować w domu. Nie jest to jednak niemożliwe. Możesz stosować np. miski z dozownikami, które wydają porcję karmy wtedy, gdy kot do niej podchodzi. Możesz także zdecydować na podawanie kotu od czterech do sześciu posiłków dziennie. Jak? Karmiąc go po przebudzeniu, przed wyjściem do pracy, a także po powrocie i przed położeniem się spać. W międzyczasie kot może otrzymywać zabawki wypełnione suchą lub mokrą karmą i w ten sposób otrzymuje więcej niewielkich porcji jedzenia.
Kiedy wprowadzić karmę dla kociąt?
Pierwszym pokarmem kociąt jestem mleko matki. Około 2-3 tygodnia można jednak wprowadzić do jego menu pierwsze pokarmy stałe. Zazwyczaj jest to ugotowane mięso zblendowane do konsystencji musu lub karma przypominająca wspomniane musy. Wprowadzenie karmy suchej odbywa się raczej koło 3-4 tygodnia życia kota. Początkowo powinna być ona rozmoczona w wodzie lub preparacie mleko zastępczym.
Kocięta przestają pić mleko matki około 6. tygodnia życia i trafiając do nowych domów, jedzą już wyłącznie pokarm stały. Wybierając karmę dla swojego kociaka, zwróć uwagę, że niektóre produkty przeznaczone są dla kotów do czwartego miesiąca życia, a inne nadają się do karmienia maluchów aż do ukończenia pierwszego roku życia.
Kiedy wprowadzić karmę dla dorosłych kotów?
Twój kociak będzie szybko rósł. Karmę dla dorosłych kotów zwykle zaleca się wprowadzać po ukończeniu 12 miesiąca życia. Istnieją jednak wyjątki w postaci dużych ras kotów np. Maine Coon. Karmę dla dorosłych osobników można wprowadzić u nich kilka miesięcy później np. około 15. miesiąca życia. Jest to związane z dłuższym rozwojem dużych ras.
Podsumowując, na rynku zoologicznym dostępny jest szeroki wybór karm dla małego kota. Podstawą diety musi być karma pełnoporcjowa, która zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne w rozwoju kociąt. Porcje suchej karmy lub karmy mokrej dostosuj do wieku i aktywności swojego pupila. Nie przekarmiaj kota, ale równocześnie obserwuj, czy porcje, które otrzymuje, są dla niego wystarczające.