Karma dla kota po sterylizacji

( ilość produktów: 1 )

Karma dla kota po sterylizacji

Martwisz się, że po zabiegu kastracji Twój kot przytyje? Ryzyko wystąpienia nadwagi po zabiegu nie powinno Cię do niego zniechęcać, gdyż operacja ma wiele zalet i służy zabieganiu wielu chorobom. Prawidłową wagę kota będziesz mógł utrzymać, stosując specjalistyczną karmę oraz dbając o odpowiednią ilość ruchu swojego ulubieńca. Sprawdziliśmy, jaką dietę wprowadzić u zwierząt po kastracji.

Dieta kota — czego potrzebuje Twój pupil?

Koty to bezwzględni lub inaczej - obligatoryjni mięsożercy. Oznacza to, że w ich diecie nie może zabraknąć składników pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają im między innymi niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tauryny. Literatura wskazuje, że koty potrzebują w swojej diecie minimum 26% białka w suchej masie karmy. Twój kot potrzebuje także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a ich najlepszym źródłem są oleje rybne jak olej z łososia lub olej z kryla. Możesz ich szukać w składzie karmy dla kota lub podawać w formie suplementu pamiętając, że stanowi dodatkową ilość kalorii.

Kastracja, czy sterylizacja?

W Polsce bardzo często słowem kastracja określa się zabieg odbywający się u samców, a słowem sterylizacja operację u samic. Nie jest to jednak właściwe nazewnictwo. Lekarze weterynarii najczęściej przeprowadzają kastrację zarówno u kotek, jak i u kocurów. Kastracja polega bowiem na usunięciu narządów rozrodczych, czyli jąder u samca oraz jajników i macicy u kotki. Sterylizacja to tymczasem trochę inny zabieg, który najczęściej obejmuje podwiązanie nasieniowodów albo jajowodów. Będziemy się jednak trzymać potocznego określenia sterylizacja, gdyż większość produktów ma nazwę pochodzącą z języka angielskiego i jest określana jako "Sterilised".

Jak zmieniają się potrzeby kotów sterylizowanych?

Sterylizacja, a właściwie jak wspomnieliśmy kastracja, skutkuje zmianami hormonalnymi. Badania wskazują, że już w ciągu 72 godzin od zabiegu w organizmie Twojego kota następuje szereg zmian. Niestety u kota zaczynają dominować czynniki odpowiedzialne za rozwój otyłości. Zwierzęta wykazują zatem wyższy apetyt przy mniejszym niż wcześniej zapotrzebowaniu kalorycznym. Bardzo ważne jest zatem kontrolowanie jego diety już od pierwszych dni po zabiegu. W tym celu możesz zdecydować się na wybór specjalistycznej karmy przeznaczonej dla kota po sterylizacji, która zawiera obniżony poziom tłuszczu, a co za tym idzie mniej kalorii niż standardowa karma.

Otyłość u kotów to choroba

U kotów sterylizowanych (i nie tylko) coraz częściej występuje nadwaga lub otyłość. Oba stany wpływają na zdrowie kota i powodują wiele problemów. U kotów pojawiają się kłopoty z układem ruchu, skórą, czy układem oddechowym. Wiele zwierząt cierpi także z powodu cukrzycy. Finalnie, skutkiem otyłości jest krótsze i mniej komfortowe życie pupila. Niezwykle istotne jest zatem jej zapobieganie poprzez właściwe żywienie.

Jak dbać o układ moczowy kota po sterylizacji?

Karma dla kotów po zabiegu sterylizacji często uwzględnia też potrzebę dbania o zdrowy układ moczowy. Takie produkty zawierają dodatki żurawiny oraz właściwy poziom soli mineralnych. Będąc opiekunem kota po kastracji, zwracaj uwagę na to, ile wody pije. Zbyt mała podaż płynów prowadzi bowiem do zagęszczenia moczu i łatwiejszego wytrącania kryształów, co może prowadzić do powstawania kamieni moczowych.

Mokra karma czy sucha — co wybrać dla kota po sterylizacji?

Jako opiekun masz wybór pomiędzy mokrą a suchą karmą. Sucha karma dla kota jest przede wszystkim wygodna. Możesz podawać ją w zabawkach lub korzystać z automatycznych podajników, kiedy nie ma cię w domu. Sucha karma charakteryzuje się też dłuższą przydatnością po nałożeniu jej do miski, co sprawdza się przy często stosowanym systemie żywienia kota ad libitum, czyli do woli lub po prostu ze stałym dostępem do karmy. Pamiętaj jednak, że nie jest to obecnie polecane dla naszych podopiecznych. Dużo lepiej sprawdza się system karmienia kota małymi porcjami, co możesz osiągnąć, stosując niewielkie ilości karmy wydawanej np. z opisanych dozowników.

Niekwestionowaną zaletą mokrej karmy dla kotów jest tymczasem jej duża wilgotność, która zapewnia jej atrakcyjność dla kota. Taka karma jest bardzo aromatyczna, co jest ważne dla naszych kocich przyjaciół. Mokre produkty zapewniają także dodatkową porcję płynów w diecie zwierząt. Niestety koty nie lubią pić ze swoich misek, co w dłuższym czasie może prowadzić do odwodnienia i poważnych problemów zdrowotnych.

Dobra karma mokra, czyli jaka?

Tak jak wspomniano, mokre karmy mają wiele zalet. Nie wszystkie są jednak dobre dla kota sterylizowanego. Mokra karma dla kota po sterylizacji powinna zawierać mniej kalorii niż standardowe produkty. Zwracaj także uwagę na dużą zawartość mięsa oraz jego prawidłowy stosunek do dodanych podrobów.

Co ważne, wybór produktów dla kotów sterylizowanych jest bardzo duży, dlatego istnieje możliwość dopasowania zarówno smaku, jak i konsystencji karmy do preferencji kota. Znajdziesz je także zarówno w puszkach, kartonikach jak i saszetkach o różnej wielkości w zależności od potrzeb i apetytu Twojego mruczka.

Karma sucha dla kota po sterylizacji

Obniżona zawartość tłuszczu oraz wysoki poziom białka to główne cechy karm dla wykastrowanych kotów. Część z nich wspiera także funkcjonowanie układu moczowego poprzez odpowiednie dodatki funkcjonalne.

Pamiętaj, że karma pełnoporcjowa to kompletna karma, która nie wymaga uzupełnienia. Dostarcza ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Chcesz nagradzać pupila? Możesz to robić z użyciem karmy dla kota albo przy pomocy przysmaków. W drugiej sytuacji zawsze uwzględniaj je w dawce pokarmowej.

Tak samo, jak w przypadku produktów mokrych, również karma sucha występuje w wielu smakach. Ważne, by była bez sztucznych barwników, konserwantów oraz polepszaczy smaku, które nie są zdrowe dla Twojego pupila.

Karma dla kota po sterylizacji — co wybrać dla seniora?

Potrzeby kotów zmieniają się nie tylko w związku z zabiegami chirurgicznymi, ale także z wiekiem oraz poziomem aktywności. U kotów w wieku średnim oraz na początku procesu starzenia występuje tendencja do nadwagi, ale po przekroczeniu 11-stego lub 12-stego roku życia u większości mruczków pojawia się problem spadku masy ciała. W tym okresie kot może potrzebować więcej kalorii. Wybierając karmę dla swojego kociego seniora po sterylizacji, sprawdź oznakowanie opakowania lub poproś o pomoc lekarza weterynarii. Coraz więcej marek uwzględnia odmienne potrzeby zwierząt i proponuje już także karmy skomponowane z myślą o sterylizowanych pacjentach geriatrycznych.

Aktywne karmienie kota po sterylizacji

Mając na uwadze, że u kotów sterylizowanych może występować nadwaga oraz otyłość, warto zadbać o realizowanie naturalnych potrzeb mruczka oraz dbanie o jego aktywność fizyczną. Do niektórych zabaw może posłużyć Ci karma dla kotów sterylizowanych. Schowaj krokieciki w macie węchowej, kuli smakuli lub innych zabawkach.

Podsumowując, koty sterylizowane powinny otrzymywać karmę z niską zawartością tłuszczu oraz wyższym poziomem białka. Celem takiej diety jest utrzymanie optymalnej wagi kota oraz uniknięcie m.in. chorób układu moczowego. Do wyboru jest zarówno mokra karma, jak i suche krokieciki.

pixelpixel