Karma odchudzająca dla psa

( ilość produktów: 1 )

Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych - nie tylko wśród ludzi, ale też coraz częściej wśród psów. Zbyt duże porcje, zbyt duża ilość przekąsek i siedzący tryb życia to główne powody pojawiania się nadprogramowych kilogramów niezależnie od gatunku. Niestety, problemy zdrowotne, które dotykają psa z nadwagą, są bardzo podobne do tych, które leczone są w przypadku otyłości i nadwagi u ludzi. Problemy z sercem, krążeniem i stawami, cukrzyca, obniżony nastrój i odporność, zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów - to wszystko sprawia, że odchudzanie pupila staje się czymś więcej niż zachcianką czysto estetyczną.

Przyczyny nadwagi wśród czworonogów

Coraz większa ilość psów z nadwagą to skutek wielu czynników. Niektóre rasy, np. jamniki, golden retrievery, mopsy, spaniele, czy beagle mają większą skłonność do nadwagi (głównie ze względu na duży apetyt większości przedstawicieli tych ras). Z nadwagą często borykają się psy po zabiegu sterylizacji, nadwaga często dotyka też psów starszych. Wraz z wydłużeniem średniej długości życia naszych czworonożnych przyjaciół zwiększa się też ilość psów, które są bardziej zagrożone nadwagą i otyłością, chociażby ze względu na mniejszą sprawność. Przede wszystkim zaś odpowiedzialność ponoszą często opiekunowie czworonogów. Wiele psów nie ma codziennie zapewnionej odpowiedniej porcji ruchu, co skutkuje szybko nadwagą. Musimy pamiętać, że odpowiednia karma dla psów to nie wszystko - pupil często po prostu za mało się rusza.

Kiedy potrzebna jest karma dietetyczna dla psów dorosłych

By skutecznie i zdrowo odchudzać psa, warto sięgnąć po specjalistyczną karmę dietetyczną dla psów z nadwagą. Standardowa karma dla psa nie zawsze wystarczy. W niektórych przypadkach, jeżeli opiekun zareaguje wystarczająco szybko, wystarczy jedynie zwiększyć codzienną aktywność pupila. Czasami jednak to nie wystarcza. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie dostosowanego do możliwości pupila treningu i karmy o obniżonej zawartości kalorii.

Mokra i sucha karma dla psów dorosłych - wybieramy karmę dla psów z nadwagą

Odchudzanie psów otyłych często jest dużym wyzwaniem. Bardzo często skłonności do nadwagi mają psy, które naturalnie są nieco mniej aktywne od swoich kolegów spotykanych na spacerach. Spokojne usposobienie i duży apetyt to jednak dość niebezpieczne połączenie.

Karma odchudzająca dla psa - realna potrzeba, czy wymysł marketingowy

Jednym z większych wyzwań podczas odchudzania jest zapewnienie psu poczucia sytości. Dlatego też standardowa karma bytowa nie jest optymalnym rozwiązaniem. By spalanie tłuszczu było efektywne, konieczne jest zmniejszenie dziennej porcji, co wiąże się z poczuciem głodu u pupila. Dodatkowo, w przypadku mniejszej porcji karmy bytowej zmniejsza się też ilość dostarczanych składników odżywczych - pupil dostanie nie tylko mniej kalorii, ale też potrzebnych mu do normalnego funkcjonowania mikro i makroelementów.

Bezpiecznym sposobem na zmniejszenie liczby spożywanych kalorii przez pupila jest karma o obniżonej wartości energetycznej. Jest to kompletna karma, która dostarczy psu składniki odżywcze w odpowiedniej ilości, ale będzie przy tym niskokaloryczna. Taka dobrze zbilansowana karma pozwoli też na utrzymanie dotychczasowej objętości posiłku.

Sucha karma, czy mokra karma - którą wybrać, by skutecznie odchudzić pupila

Specjalistyczna karma dla psów cierpiących na nadwagę może występować zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Karma pełnoporcjowa o obniżonej zawartości energii jeszcze do niedawna występowała głównie w formie popularnych chrupek, jednak dziś na wirtualnych półkach naszego sklepu pojawia się coraz więcej dietetycznych pokarmów mokrych. Jaka karma będzie lepsza dla Twojego psa?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku karm mokrych porcja będzie mieć większą objętość, co na pewno będzie odpowiadało psom o dużym apetycie. Mniejsze jest też ryzyko wystąpienia głodu u zwierząt, więc odchudzanie będzie bardziej komfortowe. Z drugiej strony jednak, w przypadku psów, które do tej pory jadły głównie karmę suchą, nie będzie to najlepszy moment na poważne zmiany w zakresie zmiany konsystencji karmy. Zarówno karma sucha dla psa, jak i mokra ma swoje zalety, dlatego w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe za i przeciw.

Rodzaje karm odchudzających dla dorosłych psów

jak już ustaliliśmy, karma dietetyczna dostarcza psu wszystkich potrzebnych składników przy obniżeniu wartości energetycznej i objętości porcji ten efekt można osiągnąć na dwa sposoby. Wyróżniamy karmy odchudzające o obniżonej zawartości tłuszczu i o zwiększonej zawartości włókna.

Karmy o zwiększonej zawartości włókna

Dietetyczna karma tego typu będzie zawierać większą ilość niestrawnego włókna (np. celulozy). Choć zostaje osiągnięty efekt zmniejszonej liczby kalorii przy tej samej objętości porcji, nie jest to rozwiązanie idealne - efektem ubocznym mogą być zaparcia.

Karmy o niskiej zawartości tłuszczu

Karma odchudzająca dla psa, w której obniżona kaloryczność została osiągnięta przez zmniejszenie ilości tłuszczów to całkiem rozsądne rozwiązanie. Dobre karmy tego typu zawierają suszone lub świeże mięso, w którym niższa jest zawartość tłuszczu.

Tanie karmy zastępują mięso dużą ilością węglowodanów, jednak pamiętaj, że droższa, dobra karma nie zawiera pszenicy. Zboża nie wpływają pozytywnie na proces odchudzania, spowalniając proces trawienia i przemianę materii.

Obecnie coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie karmy light, dlatego coraz łatwiej znaleźć bezzbożową karmę odchudzającą dla dorosłych psów, w której zawartość mięsa może przekraczać 50, a nawet 80%. Wysoka zawartość mięsa jest możliwa nawet w karmach z niską zawartością tłuszczu. Głównym źródłem białka jest wtedy na przykład kurczak, indyk, jagnięcina, czy królik. Niska zawartość tłuszczu jest możliwa zarówno w karmach dla dorosłych psów ras dużych, jak i psów ras małych. Cena karmy o lepszej jakości będzie często stosownie wyższa od najtańszego produktu tego typu, jednak inwestycja w zdrowie pupila sprawi, że spalanie tkanki tłuszczowej ulubieńca stanie się procesem o wiele łatwiejszym.

Najlepsza karma odchudzająca dla psa

Suszone lub świeże mięso powinno być podstawą diety każdego psa - dieta odchudzająca nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Chude mięso, na przykład drobiowe, może być głównym źródłem białka karmy - obniżona zawartość tłuszczu nie jest powodem, by zmniejszać ilość mięsa w diecie!

W składzie karmy przeznaczonej dla psów z nadwagą i otyłością często znajdują się dodatki wspierające trawienie i przyśpieszające przemianę materii, np. l karnitynę, siemię lniane, nasiona babki płesznik, czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Odchudzanie szczeniąt, psów dorosłych i psiego seniora

Większość (jeżeli nie wszystkie) karm odchudzających jest przeznaczona dla dorosłych psów. Odchudzanie na własną rękę szczeniąt jest niewskazane - bez specjalistycznej wiedzy może być niebezpieczne dla rozwijającego się organizmu. Jeżeli Twój szczeniak jest "puszysty", zwiększ jego codzienną aktywność, w przypadku otyłości szczeniąt najlepszym wyborem będzie udanie się do dietetyka zwierzęcego.

Odchudzanie psa dorosłego jest o wiele łatwiejsze - przynajmniej pod względem ewentualnego ryzyka. Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć odchudzanie pupila, to oszacowanie skali problemu. Innymi słowy - sprawdź, jak dużą nadwagę ma twój pies. O nadwadze u psa mówimy, kiedy jego waga jest o 10-10% większa niż optymalna (na przykład w porównaniu do wzorca rasy). Dwa nadprogramowe kilogramy dla jacka russela mogą być powodem do niepokoju, podczas gdy w przypadku doga niemieckiego dodatkowe dwa kilogramy będą po prostu niezauważalne. Ponieważ jednak każdy pies ma nieco inną budowę, warto zastosować drugą ocenę, bazującą na wskaźniku określającym m.in. wielkość brzucha i widoczność kości pod skórą. W przypadku nieznacznej nadwagi można samodzielnie odchudzać psa przez wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości przysmaków oraz zwiększenie aktywności. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, strategia odchudzania i karma przeznaczona do redukcji masy ciała powinny być opracowane w porozumieniu z weterynarzem, a najlepiej - z dietetykiem zwierzęcym.

Jeżeli nadwagę ma psi senior, lepiej nie próbować odchudzania na własną rękę - minimum to konsultacja z weterynarzem.

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, a w większości przypadków bezpieczne odchudzanie to spokojne odchudzanie. W naszym sklepie znajdziesz karmy dla każdego psa mierzącego się z nadwagą i otyłością.

pixelpixel