Karma weterynaryjna dla psa na biegunkę

( ilość produktów: 2 )

Karma weterynaryjna dla psa na biegunkę

Biegunka u psa to stan, który najczęściej nie musi stanowić powodu do niepokoju. Problemy trawienne mogą przecież zdarzyć się każdemu. W większości przypadków lekka biegunka trwa jeden-dwa dni i wynika z lekkiego zatrucia pokarmowego - spowodowanego drobnymi błędami żywieniowymi. Jeżeli jednak rozwolnienie będzie trwać dłużej, konieczna jest wizyta u weterynarza. W wielu przypadkach zalecona zostanie dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów z zaburzeniami przewodu pokarmowego. Pamiętaj, by nie leczyć pupila samodzielnie - kompletna dietetyczna karma na zaburzenia żołądkowo-jelitowe jest traktowana jako forma leczenia, jej zastosowanie powinno być uzgodnione z lekarzem weterynarii.

Jak pomóc swojemu psu podczas biegunki

Domowe sposoby radzenia sobie z biegunką u pupila nie zawsze są trafione, dlatego lepiej na własną rękę nie wprowadzać żadnych drastycznych zmian. Najważniejsze jest, by zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej wody - podczas biegunki największym zagrożeniem jest odwodnienie. W przypadku biegunki wyjątkową czujność należy zachować w przypadku szczeniąt i psów starszych, które mogą znosić problemy ze strony układu pokarmowego dużo ciężej niż psy w sile wieku. Istotna jest także masa ciała - dolegliwości czworonoga są dużo groźniejsze w przypadku psów małych ras - maltańczyków, yorków, czy shih tzu. Ryzyko odwodnienia będzie mniejsze u dużych psów, jednak warto uważnie przyglądać się objawom pupila niezależnie od jego wielkości. Rozwolnienie u psa jako pojedynczy incydent może się zdarzyć jako pojedynczy "wypadek przy pracy" jednak, kiedy towarzyszą mu inne objawy: wymioty, w kale pojawia się krew lub ropa, lub po prostu ogólny stan pupila jest jakkolwiek niepokojący - nie ma na co czekać. Szybka reakcja może być konieczna, by uratować pupila.

Pełnoporcjowa karma dietetyczna to w przypadku biegunki najlepszy sposób żywienia psa

Popularnymi metodami żywienia pupila podczas biegunki jest karmienie psa ryżem z marchewką i gotowanym kurczakiem. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Taki posiłek jest niepełnowartościowy pod względem składników odżywczych. Należy pamiętać, że psy przyzwyczajone do karmy komercyjnej mogą na tak gwałtowną zmianę zareagować pogorszeniem dolegliwości. Dotychczasowa karma lub - w przypadku biegunek przewlekłych pełnoporcjowa karma dietetyczna będzie o wiele bardziej pomocna.

Kiedy Twój ukochany zwierzak ma problemy trawienne, nie próbuj go leczyć na własną rękę. W każdej aptece domowej znajduje się na pewno zestaw leków na biegunkę, jednak dla psów mogą być one niebezpieczne. Dodatki znajdujące się w naszych lekach mogą zaognić problemy trawienne, a nawet wywołać niezależne od biegunki zatrucie organizmu. Choć szybka reakcja w przypadku pogarszającego się stanu pupila jest potrzebna, Twój pies potrzebuje profesjonalnej pomocy weterynarza.

Dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów cierpiących na biegunkę - co warto o niej wiedzieć

Pies z zaburzeniami przewodu pokarmowego potrzebuje przede wszystkim karmy o wysokiej strawności, która maksymalnie usprawni proces trawienia. Dietetyczna karma pełnoporcjowa typu gastrointestinal najczęściej zawiera dość niski poziom tłuszczu, który dla czworonoga podczas biegunki może wywołać dodatkowe rewolucje w przewodzie pokarmowym. Receptura jest stworzona z myślą o łagodzeniu podrażnionego układu pokarmowego, a wysoka zawartość włókna w diecie usprawnia proces trawienia. Pełnoporcjowa karma dietetyczna dla psów z problemami gastrycznymi powinna zawierać wyselekcjonowane źródło tłuszczu, które nie będzie obciążało procesów trawiennych.

W zależności od charakteru i przyczyny biegunki weterynarz zaleci karmę przeznaczoną do stosowania podczas leczenia biegunki, jak i taką, która stanowi podstawę żywienia na okres rekonwalescencji. W niektórych sytuacjach karma typu gastrointestinal może zostać zalecona jako stały sposób żywienia psa.

Zmiana karmy powinna odbywać się w uzgodnieniu z lekarzem weterynarii - to on też na podstawie badań podejmuje decyzję, czy karma specjalna zostanie zastosowana jako główny element terapii, czy też będzie wspierać leczenie farmakologiczne. Równie ważne jest stosowanie specjalnej diety na rozwolnienie u psa dokładnie według wskazań weterynarza. Kuracja powinna zacząć się i skończyć dokładnie tak, jak zostało to zalecone. Dzięki temu skuteczność zastosowanych działań będzie o wiele większa. Nie przerywaj nagle stosowania karmy, nie zmieniaj wielkości porcji, nie zmieniaj bez porozumienia z lekarzem weterynarii jednej karmy weterynaryjnej na inną. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą powrócić lub nasilić się, kiedy ustalony plan leczenia zostanie zmieniony. By pomóc swojemu psu czasami najlepiej zaufać doświadczeniu i kompetencjom specjalisty.

Co może być przyczyną biegunki u psa

Biegunka sama w sobie nigdy nie jest chorobą, a raczej jej objawem. Przyczyny rozwolnienia zazwyczaj są prozaiczne - zjedzenie czegoś niezdatnego do spożycia na spacerze, podanie niewłaściwie przechowywanej karmy, czy zbyt dużej ilości przysmaków na raz. Najczęściej jest to więc skutek lekkiej niestrawności, czy zatrucia pokarmowego.

Niestety, przyczyny biegunki mogą być też o wiele bardziej poważne. Biegunka może być objawem przewlekłej choroby układu pokarmowego. Możliwe diagnozy to:

  • choroba zapalna jelit

  • zapalenie żołądka

  • infekcje wirusowe i bakteryjne (np. wirus nosówki, groźny szczególnie dla niezaszczepionych jeszcze szczeniąt)

  • choroby pasożytnicze

  • ciało obce u układzie trawiennym

  • stany zapalne

  • alergia i nietolerancja pokarmowa

Tak różne możliwe scenariusze wymagają ze strony lekarza weterynarii wielu badań diagnostycznych. Podstawą będzie wywiad, który określi, czy biegunka pochodzi z jelita cienkiego, czy jelita grubego. Zarówno ostra, jak i przewlekła biegunka u psa jest bardzo wyczerpująca dla zwierzaka i osłabia jego organizm. To czas, kiedy pupil bardzo Cię potrzebuje.

Badania, które zalecone przez weterynarza mogą być bardzo różne. Kluczową rolę będzie odgrywał wywiad i badanie ogólne psa, które pozwolą na realne ocenienie ryzyka konkretnych chorób (w przypadku zaszczepionego, dorosłego psa nosówka jest mało prawdopodobnym scenariuszem). Badania wykonywane w przypadku biegunki to m.in.: badanie moczu i kału i krwi, a w uzasadnionych przypadkach nawet USG i RTG jamy brzusznej.

Pełnoporcjowa karma dietetyczna pomoże ustabilizować stan pupila jeszcze w czasie trwania diagnostyki. To niezwykle stresujące chwile zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Należy pamiętać, że Twój spokój jest dla pupila równie ważny, jak leczenie farmakologiczne, czy kompletna dietetyczna karma na problemy trawienne.

W przypadku niektórych diagnoz może okazać się konieczna zmiana karmy z karmy dla psów z zaburzeniami przewodu pokarmowego na karmę dla psów z alergią i nietolerancją pokarmową. Nietolerancja pokarmowa może być przyczyną biegunki, niestrawności i innych problemów trawiennych. Niezależnie od diagnozy - wybór karm weterynaryjnych dla każdego psa w Rikoland pomoże Ci zadbać o potrzeby swojego pupila.

 

 

 

pixelpixel