Kocimiętka

( ilość produktów: 1 )

Kocimiętka dla kota

Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, która od wieków jest znana z wywoływania u kotów stanu euforii i relaksu - już sama nazwa wskazuje na silny związek tej rośliny z kotami (człon "miętka" odnosi się do podobieństwa kocimiętki do mięty). Wbrew pozorom za silną reakcję u kotów nie odpowiada jej zapach, lecz nepetalakton - substacja do złudzenia przypominająca kocie feromony. Jakie tajemnice skrywa kocimiętka, czy warto ją uprawiać w domu i ogrodzie i jak działa ona na koty? Sprawdźmy.

Kocimiętka właściwa (nepeta cataria) - roślina o wielu zastosowaniach

Mogłoby się wydawać, że wywoływanie u nawet najbardziej leniwych kotów chęci zabawy jest już samo w sobie wystarczającą supermocą dla jednej rośliny, lecz to jedynie jedna z jej zalet. Roślina ta jest polecana do odstraszania owadów - muchy, mszyce i komary omijają kocimiętkę szerokim łukiem. Wyjątkiem są jednak pszczoły - kocimiętka to miododajna bylina, która często jest sadzona przez pszczelarzy w okolicach uli. To, że roślina wabi pszczoły dla niektórych osób (zwłaszcza silnie uczulonych na owady) może być przeciwwskazaniem, by zasadzić ją w ogrodzie - w tym przypadku bezpieczniejsze będzie kupienie kotu zabawki z kocimiętką w sklepie zoologicznym.

Nie wszyscy wiedzą, że kocimiętka może być wykorzystywana także przez ludzi - ma ona silne właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, czy napotne. Co ciekawe, stosowana u ludzi kocimiętka ma właściwości uspokajające. Herbatka z kocimiętki to świetny sposób na problemy z zasypianiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją w kuchni - kocimiętka może być używana jako urozmaicenie sałatek, czy zup. Intensywny zapach kocimiętki sprawia, że może doskonale sprawdzić się jako aromatyczna przyprawa. W kosmetyce najczęściej korzysta się natomiast z właściwości łagodzących i przeciwzapalnych - na przykład w formie płukanki na włosy.

Choć najbardziej znana z działania na koty jest kocimiętka właściwa, warto wiedzieć, że gatunków kocimiętki jest ok. 250. Nie każdy z nich koty reagują tak entuzjastycznie, jednak sprawdzonym gatunkiem jest m.in. kocimiętka faassena - odmianę, która ze względu na piękne fioletowe kwiaty jest szczególnie polecana do ogrodu i posadzenia na balkonie w doniczce.

Liście kocimiętki - jak działają na kota

Choć wszystkie części kocimiętki zawierają w jakimś stopniu substancję, na którą koty reagują tak żywiołowo, najbardziej skuteczne są wysuszone liście. Kocimiętka może wywoływać u kota całe spektrum najróżniejszych reakcji - euforię, tarzanie się wokół zabawki z kocimiętką, ocieranie się o nią, ślinienie się, chęć dzikiej zabawy. Jeżeli masz więcej niż jednego kota, zachowaj ostrożność podczas zabawy - koty reagują na nią bardzo różnie, wśród możliwych reakcji możliwa jest także rywalizacja, a nawet małe bójki o zabawki z kocimiętką.

Wielu opiekunów kotów zastanawia się, czy kocimiętka na pewno jest bezpieczna. Choć obawy po zobaczeniu szczególnie intensywnej reakcji kota są w pełni zrozumiałe - nie ma powodów do obaw. Kocimiętka nie uzależnia i nie wywołuje negatywnych skutków na zdrowie kota. Wbrew pozorom kocimiętka nie jest też "kocim narkotykiem" - reakcja kotów to nie odurzenie, lecz reakcja na feromony, które wywołują u kotów ekscytację porównywalną do rui. To dlatego kocimiętka nie działa na koty przez całe życie - kocięta i koty starsze wykazują o wiele mniejsze zainteresowanie kocimiętką lub nie wyczuwają w niej niczego interesującego. Działanie kocimiętki na koty trwa też stosunkowo krótko - po 10 minutach koty zazwyczaj wracają do siebie i przez jakiś czas kocimiętka przestaje na nie działać, by po odpoczynku zainteresować się nią na nowo.

Wiele kotów uwielbia podgryzać kocimiętkę faassena rosnącą w ogrodzie. To absolutnie normalna reakcja. Kocimiętka nie zaszkodzi pupilowi. W bardzo rzadkich przypadkach zdarzają się problemy trawienne, lecz nie ma się czym martwić. By u kota wystąpiła jakakolwiek niestrawność, musiałby zjeść naprawdę spore ilości tej rośliny.

Wbrew obiegowej opinii, kocimiętka nie działa na wszystkie koty. Uważa się, że większą lub mniejszą reakcję wywołuje ona u ok. 70% dorosłych kotów. Podatność na magię kocimiętki zależy od uwarunkowania genetycznego i jest dziedziczna. Próbki kocimiętki często dołączane są do zabawek dla kotów, dlatego warto spróbować na mniejszej ilości, zanim zapatrzysz się w cały zapas dla swojego kota.

Kocimiętka kwitnie w ogrodzie - czy to najlepszy sposób na kocimiętkę dla kota?

Kocimiętka nęci koty niezależnie od tego, czy rośnie w ogrodzie, czy została przygotowana w formie suszu do zabawek (choć zapach kocimiętki w formie suszonej z czasem się ulatnia i traci swoje właściwości). Nie dla każdego jednak hodowla kocimiętki będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego, że kocimiętka to roślina niezwykle łatwa w uprawie. To roślina wieloletnia, która często może być spotykana nawet w formie dziko rosnącej na polach uprawnych. Roślinę mogą więc uprawiać nawet osoby niedoświadczone. Długi okres kwitnienia sprawia, że bylina jest wspaniałą ozdobą zarówno ogrodu, jak i parapetu, czy balkonu. Fioletowe kwiaty kwitną nawet największym amatorom. Jakie są więc minusy rośliny?

Warto mieć świadomość, że kocimiętka zasadzona w ogrodzie będzie działać na wszystkie koty w okolicy, nie tylko na Twojego ulubieńca. Nie każdy ma ochotę przyciągać na teren swojej działki koty sąsiadów, czy zdziczałe koty, które mogą zarazić pupila groźnymi chorobami. Kocimiętka na parapecie to natomiast pomysł, który wymaga specjalnego przygotowania miejsca na doniczkę. Zapach kocimiętki może skłonić kota do ocierania się o stojącą na parapecie doniczkę, co grozi szybkim jej strąceniem na podłogę. Roztrzaskana doniczka to coś, czego lepiej uniknąć, więc optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie kocimiętki poza zasięgiem kota lub kupienie gotowej kocimiętki w formie sprayu, lub suszu.

Zabawki z kocimiętką dla kota - sposób na aktywną zabawę

Spray, którym możesz spryskać zabawki kota lub transporter przed podróżą, czy suszona kocimiętka do zabawek mają jedną, wielką przewagę nad kocimiętką zasadzoną w doniczce czy ogrodzie: to Ty kontrolujesz kiedy i w jakich okolicznościach pupil będzie w najbardziej "zabawowym" humorze. Zwierzę pod wpływem kocimiętki staje się rozluźnione, dlatego zaleca się kocimiętkę jako sposób na uspokojenie kota przed podróżą. To też świetny sposób na to, by Twój kot poczuł się zachęcony do bardziej intensywnej zabawy. Kocimiętka zachęci do polowania na piłeczkę, zabawy z wędką, czy intensywnego korzystania z drapaka.

Jeżeli Twój kot reaguje na kocimiętkę, warto zawsze mieć w "szufladzie na kocie rzeczy" kocimiętkę w formie sprayu, jak i suszoną. Twój kot będzie wdzięczny!

Kiedy stosować kocimiętkę

Jeżeli Twój kot czuje do nie mięte, kocimiętka sprawdzi się w wielu sytuacjach:

  • podczas podróży i wizyty u weterynarza uspokaja pupila i sprawia, że staje się on łagodniejszy

  • zachęca pupila do aktywności i zabawy

  • odstresowuje znerwicowanego kota

  • pozwala oswoić się z nowym legowiskiem

Magiczna kocimiętka to ulubiona roślina Twojego kota. Czy już poznałeś jej urok?

 

 

 

 

 

 

 

 

pixelpixel