Kości i gryzaki dla psa

( ilość produktów: 5 )

Kości i gryzaki dla psa

Gryzaki dla psa, także w formie kości, są jednymi z ulubionych przysmaków dla psa. Psy uwielbiają obgryzać kości w wolnym czasie, by rozładować stres, zrelaksować się lub zabić nudę. Warto włączyć gryzaki do diety psa z wielu powodów. Poza aspektami behawioralnymi, kości i gryzaki usuwają kamień nazębny, przez co realnie wpływają na poprawienie się zapachu z jamy ustnej. Sprawdź, jakie gryzaki i kości dla psa będą najlepsze dla Twojego pupila.

Kości wołowe, kości wieprzowe - jak wybrać najlepsze naturalne gryzaki dla swojego psa

Dzicy przodkowie psów domowych żywili się w dużej mierze mięsem upolowanych zdobyczy. Surowe kości były więc obgryzane na co dzień. W przypadku mniejszych ofiar były one często zjadane w całości, razem z kośćmi. Organizm psa jest więc przystosowany także do trawienia małych kości. Czy jednak wszystkie kości będą odpowiednie dla psa?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupienie specjalnej kości dla psa, będziesz mieć wtedy pewność, że będą one bezpieczne dla pupila. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie musisz zastanawiać się, czy kość będzie dla psa odpowiednia - została przygotowana specjalnie z myślą o potrzebach Twojego psa. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to wybranie kości o właściwej wielkości. Kość nie powinna być za mała ani za duża. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko zadławienia, w drugim - wiele małych psów może nie poradzić sobie z przysmakiem.

Twarde kości wieprzowe i wołowe poleca się zazwyczaj dla dorosłych czworonogów, które na pewno będą sobie w stanie z nimi poradzić. Dla małego szczeniaka i psiego seniora najczęściej poleca się dużo delikatniejsze kości cielęce. Gryzienie ich będzie łatwiejsze, zwłaszcza dla psa, który z powodu wieku może mieć z tym pewne trudności.

Dlaczego Twój pies powinien jeść kości i gryzaki

Przodkowie dzisiejszych psów spędzali wiele czasu, obgryzając kości z mięsa. Gryzienie i żucie także teraz sprawia, że psy czują się bezpieczne i spełnione. To element psiego behawioru u każdego psa. Gryzienie sprawia, że pies staje się szczęśliwszy i spokojniejszy. Gryzaki do żucia działają odstresowująco - wiele psów solidny gryzak potrafi zająć przez naprawdę długi czas. Behawioryści polecają naturalny gryzak jako sposób na wyciszenie psa, zwłaszcza kiedy pupil jest reaktywny i ma problemy z wyciszeniem się. Gryzak dla psa to też idealna metoda, by pies przez chwilę zajął się sobą, zwłaszcza kiedy przez chwilę potrzebujesz spokoju. Surowe kości mają niezwykle atrakcyjny (dla psa) zapach mięsa, który sprawia, że ulubieniec zapomina o całym świecie. Podczas gryzienia wydzielane są endorfiny, które odpowiadają za uczucie szczęścia. Gryzak sprawi, że pies stanie się spokojniejszy i zadowolony z życia.

Okres szczenięcy to faza życia psa, która może być wyjątkowo trudna, zarówno dla szczeniaka, jak i jego opiekuna. Wymiana zębów sprawia, że pies ma ochotę gryźć dosłownie wszystko. Naturalny przysmak do żucia i gryzienia może mu ulżyć. Każdy, kto kiedykolwiek opiekował się takim maluszkiem wie, że gryzak powinien być zawsze pod ręką, by zwierzak mógł poradzić sobie ze swędzącymi dziąsłami bez szkody dla otoczenia.

Równie ważny, jak aspekty behawioralne, jest wpływ, jaki tego typu przysmaki mają na higienę jamy ustnej psa. Żucie i gryzienie oczyszcza zęby z płytki nazębnej. Twarde, prawdziwe kości lub naturalne gryzaki pomagają utrzymać w dobrym stanie zęby i jamę ustną. Gryzienie nie zastąpi mycia zębów Twojego czworonoga, jednak podawanie psu kości i twardych gryzaków spowolni osadzanie się kamienia - choćby dlatego warto włączyć kości do diety czworonoga.

Zakazane kości dla psa- tego nigdy nie podawaj swojemu psu

Jest kilka bardzo ważnych powodów, dla których lepiej jest podać psu kości kupione specjalnie dla niego w sklepie zoologicznym.

Przede wszystkim - pies może jeść kości wyłącznie wtedy, kiedy nie zostały one poddane obróbce termicznej! Kości surowe mają zupełnie inną strukturę niż kości gotowane i pieczone. Kości, które pozostały po obiedzie rozpadają się pod wpływem gryzienia na ostre kawałki, które mogą spowodować poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego. To poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pupila, w ekstremalnych sytuacjach ostry odłamek może nawet przebić ścianę żołądka lub jelita. Zmieniona struktura kości nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, dlatego wielu początkujących opiekunów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne jest podanie ulubieńcowi kości, które pozostały z obiadu.

Nie poleca się także podawaniu psu surowych kości wieprzowych z uwagi na niewielkie ryzyko zakażenia chorobą Aujuszkiego. Choć Polska jest krajem ogólnie wolnym od tej choroby, w przypadku zarażenia najczęściej nie udaje się wyleczyć pupila. To główny powód, dla którego odradza się podawanie zwierzętom domowym surowej wieprzowiny. Warto wiedzieć, że choroba nie występuje u ludzi. Czy oznacza to, że psy nie mogą jeść kości wieprzowych? Niezupełnie - kości przeznaczone dla zwierząt nie tylko pochodzą od sprawdzonych dostawców, ale też przechodzą odpowiednie badania przed dopuszczeniem do sprzedaży.

W przypadku dużego psa największym błędem jest podawanie zbyt małych kości. Dopasowanie wielkości przysmaku do wielkości czworonoga jest sprawą kluczową. O ile jednak podarowanie zbyt dużej kości mniejszemu psu nie zagraża w żaden sposób jego zdrowiu, to w drugą stronę sprawa staje się naprawdę poważna. W przypadku dużych psów połknięcie kości jest o wiele bardziej prawdopodobne i jednocześnie ryzykowne. Połknięty gryzak może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pupila. Szczególnie należy uważać w przypadku psów o bardzo dużym apetycie, które mają skłonność do połykania pożywienia. By uniknąć wypadku, dla dużych psów najlepiej jest kupować duże kości, a podczas ich podawania sprawdzać, jak pupil sobie z nim radzi. Najbezpieczniej jest jednak mieć pupila na oku, kiedy obgryza kość lub gryzak.

Podsumowanie

Pies może jeść kości - co więcej, jest to nawet wskazane. Kości i twarde, naturalne gryzaki to nie tylko fantastyczna przekąska dla wszystkich psów. To też sposób na zadbanie o higienę zębów i dobre samopoczucie ulubieńca. Podawanie gryzaków do żucia nie zastąpi mycia zębów psu, ale i tak jest to coś, co może pomóc Ci w utrzymaniu zębów czworonoga w czystości.

Dla psa kości są najlepszą nagrodą. Odpowiednio dobrany gryzak potrafi zająć psa na wiele długich godzin. Ich stosowanie jest polecane przez behawiorystów w przypadku psów cierpiących na silny lęk separacyjny, nadpobudliwość i problemy z koncentracją. Nie da się też ocenić ich roli w ułatwieniu życia ze szczeniakiem podczas procesu wymiany zębów.

W przypadku większości psów można próbować niemal wszystkich rodzajów kości dostępnych w sklepach zoologicznych. Dla najmłodszych szczeniąt i starszych psów szczególnie polecana jest jednak kość cielęca, która jest bardziej miękka i elastyczna.

Nigdy nie podawaj psu kości, która została ugotowana lub upieczona - obróbka termiczna sprawia, że kość staje się łamliwa. Niebezpieczna może być także surowa kość wieprzowa. Gryzak z kości jest też źródłem wapnia i białka. Kości i gryzaki powinny być obecne w diecie każdego psa!

pixelpixel