kuweta odkryta dla kota

( ilość produktów: 3 )

Kuweta odkryta dla kota

Kuweta dla kota oraz właściwy żwirek to jedne z kluczowych zakupów każdego opiekuna. Jaki rozmiar wybrać dla kotów dużych ras? Jak utrzymać czystość wokół kuwety? Czy odkryta kuweta dla kota jest dobrym pomysłem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kompletując wyprawkę dla swojego pupila.

Gdzie powinna stać kuweta dla kota?

Planując przestrzeń dla swojego kota, weź pod uwagę jego naturalne potrzeby. W naturze źródło jedzenia i wody oraz miejsce odpoczynku są oddalone od miejsca wydalania odchodów. W praktyce nie należy zatem stawiać obok siebie ani kuwety i misek, ani nawet wody i jedzenia. Wybierając miejsce, w którym stanie kuweta, pomyśl o prywatności kota oraz jej stałej dostępności dla Twojego pupila. Nie stawiaj kuwety w głównych ciągach komunikacyjnych ani np. w łazience, jeżeli drzwi do niej będą przynajmniej czasowo zamknięte. Niezbyt dobrym miejscem jest także pralnia, czy suszarnia, gdzie bywa dość głośno i nieprzyjemnie dla kota.

Ile kuwet dla kota kupić?

Bez względu, czy wybierzesz kuwety odkryte, czy inne modele, musisz pamiętać, że nie zawsze wystarczy Ci tylko jedna. Nawet gdy masz jednego kota, mogą Ci się przydać dwie kuwety. Rozważ tę opcję, gdy masz piętrowy domek lub dwupoziomowe mieszkanie. W ten sposób Twój pupil będzie mieć łatwy dostęp do kuwety, co ułatwi uniknięcie przykrych niespodzianek.

W sytuacji, gdy ma się więcej kotów, również należy zainwestować w więcej kuwet. Zwykle przyjmuje się, by mieć o jedną kuwetę więcej, niż jest grup społecznych w Twoim kocim stadzie. Nie wszystkie koty muszą się lubić. Mając kilka zwierząt, zauważysz zatem potencjalne grupy społeczne, które lepiej się ze sobą dogadują. Zawsze obserwuj, czy koty nie blokują dostępu do kuwety innemu osobnikowi. Niestety, jest pewna postać agresji i słabszy kot może odczuwać duży dyskomfort oraz stres i strach.

Jaka kuweta dla kota jest najlepsza?

Na rynku zoologicznym dostępne jest wiele kuwet o różnym wyglądzie. Różnią się zarówno długością, jak i szerokością czy wysokością. Pamiętaj, że zarówno kuweta otwarta, jak i zamknięta musi mieć odpowiednie wymiary, które trzeba dopasować do wielkości kota. W tym celu zmierz swojego pupila od nasady ogona po czubek nosa. Kuweta musi mieć minimalną długość wynoszącą 1,5 długości kota oraz szerokość równą długości Twojego pupila.

Kuwety wykonane bywają z różnego rodzaju tworzyw i mogą mieć przykrycie lub być go pozbawione. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Trudno jest wskazać jeden idealny produkt. Co ważne, każdy kot jest inny i ma swoje własne preferencje. Możesz wypróbować obie i sprawdzić, do której Twój pupil zagląda częściej. Zdarza się, że kuweta otwarta jest preferowana np. do oddawania moczu, a zamknięta kału lub odwrotnie. Postaraj się być elastyczny i dopasować do swojego podopiecznego.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość bocznych ścian kuwety. Produkt ze zbyt wysokimi bocznymi ściankami może być problematyczny zarówno dla młodych i małych zwierząt, jak i seniorów, czy kotów z problemami ortopedycznymi.

Odkryta kuweta - co warto wiedzieć?

Odkryta kuweta pozwala kotu na obserwację otoczenia w czasie oddawania moczu oraz kału. Umożliwia mu także kilka opcji "ucieczki", gdy do kuwety zbliży się inny kot. Jest to zatem rozwiązanie idealne z perspektywy naturalnych potrzeb kota.

Kuwety odkryte mogą mieć dwa minusy dla opiekuna. Kotu może się zdarzać, rozrzucać wokół nich pewne ilości żwirku lub raz na jakiś czas załatwić swoje potrzeby np. na brzegu kuwety. W takiej sytuacji po pierwsze warto zainwestować w większy rozmiar. Drugim minusem, który może mieć otwarta kuweta, jest to, że nie pozwala na optymalną kontrolę zapachu. Nieprzyjemne zapachy ograniczysz jednak, częściej ją sprzątając.

Kuwety odkryte kontra zamknięte

Kuweta z przykryciem jest często pozytywniej postrzegana przez opiekuna, ale nie zawsze jest odpowiednia dla kota. Część zwierząt odczuwa dyskomfort związany z brakiem możliwości obserwacji otoczenia. Inne koty nie lubią przechodzenia przez drzwiczki do takiej kuwety. Zwierzę notorycznie uderza o nie pyszczkiem.

Taka kuweta pozwala jednak na optymalną kontrolę zapachu. Część opiekunów postrzega ją także jako bardziej estetyczną. Tak, jak wspomniano wcześniej, niektóre koty polubią takie rozwiązanie. Zawsze kieruj się zatem po pierwsze preferencjami pupila, a później własnymi.

 

Co najlepsze dla młodego kota - odkryta kuweta czy nie?

Dla małego kota wygodniejsza może być odkryta kuweta z niskim wejściem. Początkowo nie musi być ona duża, bo rozmiar kociąt nie jest imponujący. Nie można jednak zapominać, że kuweta powinna zostać wymieniona na większą, gdy kot stanie się dorosły. Zlokalizuj ją w łatwo dostępnym dla malucha miejscu, by łatwo "wpadał" na nią podczas spacerów po domu i mógł załatwić swoje potrzeby.

Kuweta dla chorych kotów

W przypadku chorych kotów cierpiących np. z powodu chorób stawów niekorzystne są kuwety z wysokim rantem. Zwierzę będzie miało problem z wejściem do niej, dlatego może załatwiać się w pobliżu lub w zupełnie innym miejscu. Chcąc umożliwić kotu załatwianie potrzeb fizjologicznych w kuwecie, trzeba zmienić ją na taką z niskim wejściem.

Czyszczenie kociej kuwety

Opróżnianie poprzez wysypanie żwirku to chyba najpopularniejsza opcja czyszczenia kociej kuwety. Zawsze pamiętaj, by po usunięciu żwirku, dokładnie umyć kuwetę. Łatwe czyszczenie będzie niekwestionowaną zaletą otwartych kuwet. W prosty sposób usuniesz z niej także codzienne zabrudzenia za pomocą łopatki.

Czy kuwety dla kotów mogą być ładne?

Otwarta kuweta nie kojarzy się z designem, ale występuje w wielu:

  • kolorach,

  • rozmiarach,

  • kształtach.

Sprawdź, czy znajdziesz coś, co wpadnie Ci w oko i będzie odpowiednie dla Twojego kota.

Akcesoria kuwetowe - co warto dokupić?

Sama kuweta nie wystarczy. Przydadzą Ci się także pewne akcesoria np. do sprzątania oraz czyszczenia. Przyglądając się łopatką do kuwety, zwróć uwagę na jej wygodę. Powinna ona być poręczna i stabilna. Niektóre kuwety odkryte mają "podajnik" na łopatkę, co jest ich dodatkowym plusem.

Inne alternatywne produkty powiązane z kuwetą to np. szufelka oraz zmiotka z długą rączką. Jest to wygodny sposób sprzątania okolicy kuwety, który sprawdzi się dla każdego opiekuna, także np. u osób starszych. Inne akcesoria to maty pod kuwety odkryte. Pomagają one w tym, by żwirek został w pobliżu kuwety, co sprawia, że opiekun ma mniejszy obszar do sprzątania. Zwróć jednak uwagę, by mata była miękka i wygodna dla Twojego pupila. U lękliwych kotów zastosuj powolne oswajanie z nowymi dodatkami.

Podsumowując, najważniejsze jest dobranie produktu do preferencji zwierzęcia. Liczba wariantów jest dość duża, dlatego możesz łatwo znaleźć produkt dla małych i dla dużych zwierząt. W przypadku otwartej kuwety dostępne są produkty ze zdejmowanym białym rantem ochronnym, co zapobiega wysypywaniu żwirku. Sprawdź jednak, czy Twój pupil woli kuwety z przykryciem, czy bez.

pixelpixel